Προς το περιεχόμενο

Κυρίες και κύριοι, η Τραπ.


Alex Raptakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Εγώ πάντως γουστάρω να δω τον @cos_dr να ανοίγει θέμα "τι trap μουσική ακούτε τώρα".

Το chinchilla μου αρέσει του SNIK 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
17 λεπτά πριν, Giorgos rockstep είπε

προσοχή κίνδυνος για τα αυτιά σας.το βλέπετε με δικιά σας ευθύνη.χαχαχα

Μπράβο πάντως, που κάποιοι πληρώνουν για να "ακούσουν" αυτό το... πράγμα.

Άξιοι λαίμαι... 😄 

  • Χαχα 3

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H trap θα μπορούσαμε να πούμε ότι είναι η σύγχρονη πανκ. Μουσική όχι για τη μουσική, αλλά για την πρόκληση των ηθών και των αξιών.  Όπως τότε εμφανίστηκε η πανκ και το άσιντ παρέα με σκοπό την προσβολή στην αισθητική και το κατεστημένο και επηρέασε αρκετά ατίθασα νιάτα που αντέγραψαν το εκκεντρικό στυλ και την επιθετική συμπεριφορά.

Όλα αυτά, βέβαια, μέχρι που έγινε αγαπημένο παιδί του κατεστημένου, απομυζήθηκε από οποιαδήποτε αυθεντικότητα και αυτοκαταστράφηκε κάνοντας πλούσιους κάποιους μανατζαρέους και κάποιες δισκογραφικές.

Σε αυτή τη 2η φάση νομίζω ότι βρίσκεται τώρα και η τραπ. Αφού είχε γίνει η "underground μαγκιά" μεταξύ των εφήβων, τώρα έχει γίνει mainstream, έχουν πέσει τα φώτα πάνω σε καμιά δεκαριά από αυτούς οι οποίοι όπως πάει θα φαγωθούν μεταξύ τους και θα εξαφανιστούν μαζί με το είδος αυτό. Είναι θέμα χρόνου μέχρι να βγει κάτι άλλο αντίστοιχο, πάντως.

Επεξεργασμένο από Apaleftos
  • Like 4
  • Συμφωνώ 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Apaleftos είπε

H trap θα μπορούσαμε να πούμε ότι είναι η σύγχρονη πανκ. Μουσική όχι για τη μουσική, αλλά για την πρόκληση των ηθών και των αξιών.  Όπως τότε εμφανίστηκε η πανκ και το άσιντ παρέα με σκοπό την προσβολή στην αισθητική και το κατεστημένο και επηρέασε αρκετά ατίθασα νιάτα που αντέγραψαν το εκκεντρικό στυλ και την επιθετική συμπεριφορά.

Όλα αυτά, βέβαια, μέχρι που έγινε αγαπημένο παιδί του κατεστημένου, απομυζήθηκε από οποιαδήποτε αυθεντικότητα και αυτοκαταστράφηκε κάνοντας πλούσιους κάποιους μανατζαρέους και κάποιες δισκογραφικές.

Σε αυτή τη 2η φάση νομίζω ότι βρίσκεται τώρα και η τραπ. Αφού είχε γίνει η "underground μαγκιά" μεταξύ των εφήβων, τώρα έχει γίνει mainstream, έχουν πέσει τα φώτα πάνω σε καμιά δεκαριά από αυτούς οι οποίοι όπως πάει θα φαγωθούν μεταξύ τους και θα εξαφανιστούν μαζί με το είδος αυτό. Είναι θέμα χρόνου μέχρι να βγει κάτι άλλο αντίστοιχο, πάντως.

 

Έχεις κι εσύ ένα καλό point κατά την γνώμη μου.

  • Συμφωνώ 3

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Apaleftos είπε

μέχρι που έγινε αγαπημένο παιδί του κατεστημένου

Βεβαιότατα! Όταν κάτι γίνεται ''μόδα'' αυτόματα παύει να αποτελεί και ''απειλή''.Τρανταχτό παράδειγμα το κίνημα των ''χίπις'' στα μέσα της δεκαετίας του '60 στις Η.Π.Α...

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ ωραία η αναλογία με την Punk. Δε ζούσα για να ξέρω βέβαια - είχε κατακτήσει τον κόσμο όσο η Trap σήμερα; Τότε δεν υπήρχε το YouTube και το Spotify, ούτε οι άμεσα στοχευμένες διαφημίσεις. Συν ότι η προσβασιμότητα της μουσικής on-demand και χωρίς πληρωμή κάνει τα πράγματα πιο εύκολα για την Trap σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψιλο-ιεροσυλίες αυτά που γράφετε, ω φίλοι..!

 

Δεν ξέρω σε ποιο ακριβώς χρονικό σημείο έγινε η πανκ "αγαπημένο παιδί του κατεστημένου" (και αν όντως έχει συμβεί κάτι τέτοιο) αλλά πριν, για καμιά εικοσαριά χρόνια λειτούργησε σαν προσκήνιο της ροκ αισθητικής και της ροκ θεματολογίας, πράγματα που είχαν κυριολεκτικά πνιγεί από τον αρτιζανάλε ελιτισμό των δεινοσαυρικών γκρουπ της δεκαετίας του 70.

 

 

Μην με παρεξηγείτε, είμαι φανατικός ακροατής όλων αυτών των γκρουπ, και ανάθεμα και αν υπάρχει κάτι πιο μακρυά ανάμεσα στο πανκ και ένα τύπο που μεγαλώνει κάπου στη Κυψέλη εκείνα τα χρόνια, αλλά αυτιά έχουμε, καρδιά έχουμε, ήταν αδύνατο να μην αντιληφθούμε τι γίνεται. Βάλτε λίγο Stiff Little Fingers ή Ian Dury και το ξανασυζητάμε.

 

:)

 

 

 

  • Συμφωνώ 4

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα παιδιά στην ηλικία των 12 και πάνω είναι αντιδραστικά, μπαίνουν στην προεφηβεία, μετά ακολουθεί η εφηβεία και έτσι είναι πιο δεκτικά  στην κουλτούρα της αμφισβήτησης και της αντίδρασης. Οι προέφηβοι αρχίζουν να έχουν την επιθυμία να ανήκουν σε ένα κοινωνικό σύνολο και το αντιδραστικό τους ελκύει.

χαχαχαχαχαχαχα🤣 Έτσι λοιπόν τα hip hop, rap , rock , punk rock και τέτοια είναι πολύ δημοφιλή σε αυτές τις ηλικίες, τα έλκουν οι βωμολοχίες και είναι σκληρά. Τα παιδιά από τη φύση τους είναι σκληρά και ανθεκτικά, είναι αμυντικός μηχανισμός τους. χαχαχαχαχαχαχαχαχα🤣

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου