Προς το περιεχόμενο

Κυρίες και κύριοι, η Τραπ.


Alex Raptakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, npap είπε

 

την ίδια ερώτηση μου έκανε ο πατέρας μου στην εφηβεία μου... την ίδια και ο παππούς μου στον πατέρα μου... πιο πίσω δεν γνωρίζω αλλά φαντάζομαι ημείς ακολουθούσαμε μια προαιώνια οικογενειακή παράδοση... ευτυχώς παιδιά δεν έκανα και κάπου εδώ θα τελειώσει (?)...🤔

Ισχύει ότι διαχρονικά υπάρχει μια κριτική στάση από την προηγούμενη προς την επόμενη γενιά,

αλλά αν εσένα σε έκραζε ο πατέρας σου γιατί άκουγες Rolling Stones και Sokrates

και εμένα επειδή άκουγα Metallica και Tρύπες,με το όποιο συνακόλουθο lifestyle που περιοριζόταν στα μακριά μαλλιά και σε κανά ραφτό στο φλάι,

εδώ έχουμε να κάνουμε με σκουπίδια,που ακόμη και μετά από 50 χρόνια αν τα κρίνουμε καλλιτεχνικά θα παραμένουν σκουπίδια.

Είναι το παραγόμενο αποτέλεσμα μιας εποχής που, στην συντριπτική πλειοψηφία της,

παράγει μόνο σκουπίδια.

 

8 ώρες πριν, fusiongtr είπε

 

Εδώ διαφωνώ.

Ξέρεις γιατί?

Γιατί με αυτή την λογική των αναγωγών, και η trap και τα σκυλάδικα και όλα, είναι εξέλιξη της κλασσικής, των παραδοσιακών μουσικών, και των blues.

Μουσικά ίσως ισχύει, αλλά δεν νομίζω ότι το μουσικό μέρος είναι αυτό που μας απασχολεί περισσότερο εδώ.

Μάλλον αυτό που μας απασχολεί εδώ είναι η κουλτούρα τους είδους.

 

Δεν υπάρχει κάποιο μουσικό μέρος να μας απασχολήσει φίλε.

Απαγγελία βωμολοχιών με υπόκρουση κλεμμένα μπίτια είναι η τραπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Alex Raptakis είπε

 

Σύμφωνοι, αλλά είμαι σίγουρος ότι το κοριτσάκι στα 10 του δεν ήξερε ποιος είναι ο ΛεΠα, ούτε τραγουδούσε φωναχτά απ'έξω στίχους για αλήτες, όπλα, πουτάνες και ναρκωτικά, απέναντι σε ένα κοινό όμοιας ηλικίας που επίσης τα ξέρει. Όχι ότι ο ΛεΠα είναι καλύτερος/χειρότερος. Δεν ξέρω, δεν κρίνω. Απλά αυτό που βλέπουμε στο βίντεο είναι ένα απλό παράδειγμα της μοντέρνας καθημερινότητας.

Βεβαίως ήξερε, της είχαν πρήξει τα ούμπαλα οι μεγαλύτερες αδερφές  και ξαδέρφες της, αλλιώς θα έβαζε τα κλάματα (έτσι κάνουν τα 10χρονα). Όπως και εγώ ήξερα τι ήταν ο Άη Βασίλης. Το δικό μου το παιδί, είχε πάει οικειοθελώς να κάτσει στα γόνατα του Ρουβά, μαζί με άλλα παιδάκια. Είναι κάτι που συμβαίνει εδώ και δεκαετίες, μόνο ο "άγιος" έχει αλλάξει. Απλώς οι πιο πολλοί εδώ δεν εγκρίνετε την τραπ, άμα καθότανε και τραγούδαγε μαζί με τον Γκίλαν (είπα να βρω έναν κοινής αποδοχής), μία χαρά θα το αποδεχόμασταν, νομίζω.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ο Κυρ Νιόνιος, δοκιμάζοντας να φορέσει τα πασούμια του Αριστοφάνη, τα είχε πει κάπως έτσι :

 

 

Ποιος μας γηροκομεί
τη σήμερον ημέρα,
ψηστιέρα, καρβουνιέρα,
μούσα δεκεμβριανή.
Πολέμησα καιρό
σε όλα τα πεδία
και με τυφλή μανία
ξέσκιζα τον εχθρό.
Τώρα με χειρουργεί
η αλλήθωρη νεολαία,
μια τσογλανοπαρέα,
που κάνει κριτική.

Οι γέροι χωριστά,
οι νέοι άλλο πράμα.
Όποιος τους θέλει αντάμα
πληρώνει ακριβά.
Πρόστιμο μια ζωή
στην κλεψύδρα και στα εφετεία.
Είναι μια κοροϊδία,
σειρά του δικαστή.

 

Συγκρίσεις αναλύσεις παραλληλισμοί και πάει λέγοντας ...

Επεξεργασμένο από bouzoukleri
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πάντως αυτό το thread είναι deja vu του άλλου με το 12ο Πίθηκο. Και πολύ φοβάμαι (ελέω τραπ) θα ζήσουμε πολλά deja vu.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Nestoras είπε

θα είναι έτι χειρότεροι

 

Κάποιοι θα έπρεπε να είναι πιο προσεκτικοί.

Προδίδουν την ηλικίαν των.

  • Χαχα 3

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
14 ώρες πριν, trolley είπε

Όταν ήμουν 10 ετών, με πήγανε στο Μινιόν και με βάλανε να κάτσω στην αγκαλιά ενός Αή Βασίλη, και τραγουδάγαμε όλοι μαζί τα κάλαντα. Επειδή δεν έχω όρεξη να δω το βίντεο τώρα, υπάρχει κάποια διαφορά;

Φυσικά και υπάρχει διαφορά.

Μεγάλη.

Ο Αή Βασίλης υπήρχε μεγάλη πιθανότητα.......να σε χάιδευε    😁

Υ.Γ. Δεν κρατήθηκα συγνώμη. 🤪

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, LK είπε

Φυσικά και υπάρχει διαφορά.

Μεγάλη.

Ο Αή Βασίλης υπήρχε μεγάλη πιθανότητα.......να σε χάιδευε    😁

Υ.Γ. Δεν κρατήθηκα συγνώμη. 🤪

Το είχε αποπειραθεί ένας.... παπάς, το κλασικό είδωλο, στα γόνατα του οποίου αφήνουν διάφορα 10χρονα, και μικρότερα....Μην ανησυχείς, το περίμενα πως κάποιος θα το γράψει, και έτσι είναι όντως.

  • Like 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άλλο που με τρελαίνει είναι ότι αν πούμε Που Είναι Ένας Γιατρός ή Φέρτε Έναν Δικηγόρο τότε θεωρείται σεξισμός / έμφυλη διάκριση γιατί τελικά μπορεί να είναι γυναίκα η γιατρός που θα με δει κλπ

 

Αλλά για τους στίχους της τραπ που είναι ο απόλυτος εξευτελισμός της γυναίκας (δηλαδή της μάνας μας, της συζύγου μας, της κόρης μας και αύριο της νύφης μας και της εγγονής μας) δεν υπάρχει καμία φραγή και κανείς δεν βάζει τον "καλλιτέχνη" να λογοδοτήσει, όχι για το ανύπαρκτο επίπεδο της "τέχνης" του αλλά για το ίδιο το γεγονός της ευθείας εξύβρισης. 

 

Και ναι, όντως και οι στίχοι στη ροκ δεν είναι βγαλμένοι από εδάφια του Ευαγγελίου αλλά υπάρχει και ένα όριο που νομίζω ότι όλοι το καταλαβαίνουμε και το έχουμε υπερβεί κατά πολύυυυυυυυυυυυυυυ...............

Επεξεργασμένο από Jet72
  • Like 2
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου