Προς το περιεχόμενο

Το κακό στο Spotify και τις πλατφόρμες streaming


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για μενα δεν υπάρχει καλή και κακή μουσική, υπάρχει μουσική που μου αρέσει και που δεν μου αρέσει.

 

Το Spotify ειναι καλό γιατί από τα artist radio εχω ανακαλύψει πολλές μπάντες/τραγούδια. 

 

Οκ, δεν δίνει πολλά στους καλλιτέχνες αλλά έτσι δεν ήταν πάντα; Ο μικρός καλλιτέχνης έκανε ποτέ περισσότερες πωλήσεις ή έβγαζε περισσότερα από τον μεγάλο; Μην αφήνετε την αλλαγή του τρόπου διάθεσης να σας δημιουργεί τις ψευδαισθήσεις ότι είναι διαφορετικά τα πράγματα.

 

Πχ το metropolis στην Ομόνοια είχε 3 ορόφους CD/δίσκους κασσέτες, όπως τότε πηγαίνατε στο τμήμα που σας ενδιέφερε το ίδιο είναι και τώρα γίνεται στο spotify.

 

Τέλος, όταν βγήκαν οι rolling stones/ beatles/ Elvis κλπ ήταν και αυτοί τόσο trendy όσο σήμερα η Taylor Swift/ εκάστοτε δημοφιλής καλλιτέχνης, απλά επειδή μεγαλώσαμε με αυτά τα έχουμε σε ξεχωριστή θέση στη καρδιά μας και τους δίνουμε μεγαλύτερη καλλιτεχνική αξία από όση ίσως πραγματικά έχουν.

Επεξεργασμένο από Miltos23
  • Like 1

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

 

1 ώρα πριν, Miltos23 είπε

Οκ, δεν δίνει πολλά στους καλλιτέχνες αλλά έτσι δεν ήταν πάντα; Ο μικρός καλλιτέχνης έκανε ποτέ περισσότερες πωλήσεις ή έβγαζε περισσότερα από τον μεγάλο; Μην αφήνετε την αλλαγή του τρόπου διάθεσης να σας δημιουργεί τις ψευδαισθήσεις ότι είναι διαφορετικά τα πράγματα.

 

 

16 ώρες πριν, Yannis Methenitis είπε

Διότι ο μουσικός έχει συνάψει συμβόλαιο με μονοψήφιο ποσοστό εσόδων με κάποια ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΚΗ εταιρία, απο την οποία λαμβάνει ότι του αναλογεί απο τις πωλήσεις που κάνει η εταιρία σε πλατφόρμες, streaming και όποια online δισκάδικα.

 

Δηλαδή αν πουλήσει 10 ευρώ το άλμπουμ ένα δισκάδικο, η δισκογραφική θα πάρει τα 7 (για να έχει και έσοδο το κατάστημα) και αυτή θα αποδώσει το μονοψήφιο ποσοστό (π.χ. 5%) του 7, στον μουσικό σύμφωνα με το συμβόλαιο του.

 

Το δισκάδικο ή η πλατφόρμα streaming δεν φέρει καμία ευθύνη για το πως και πόσο θα πληρωθεί ο μουσικός.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 ώρες πριν, cos_dr είπε

Θα σου πω μόνο πως προβλέπω πως θα τους τσεκουρέψει το κεφάλι ο λαός 🤣 αφού τους λαϊκοδικάσει με συνοπτικές διαδικασίες

Δηλαδή σύντροφος, όταν γίνει η επανάσταση και αναλάβουν οι κομισάριοι, θα πέρδονται φυσικό αέριο σε αγωγούς προσαρμοσμένους στα οπίσθια τους; Σωθήκαμε λαίμαι; 

 

Ή όπως μου έλεγε ένας άλλος σύντροφος, μόλις αρχίσει να κάνει πείνα, η επανάσταση να κατεβάσει τα στρατιωτικά καμιόνια να μοιράζει γαλέτα στο πόπολο. 

 

Και σε ερωτώ σύντροφε, είναι η γαλέτα gourmet;

  • Χαχα 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Και σε ερωτώ σύντροφε, είναι η γαλέτα gourmet;

Ναι είναι... τα 200gr 3,08 Eu... το κιλό 15,40!

https://www.thanopoulos.gr/el/trimmeni-frugania/14726-gea-bakery-galeta-fusiki-geusi-xoris-glouteni-200g-5214000475224.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, cigaret13 είπε

Ναι είναι... τα 200gr 3,08 Eu... το κιλό 15,40!

Αφτά να τα πεις στον φίλο μας (you know who) που θέλει να έρθει η... επανάσταση 😄

Ακόμα και εκεί έξω έπεσε λαίμαι...

  • Χαχα 2

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Miltos23 είπε

 

Τέλος, όταν βγήκαν οι rolling stones/ beatles/ Elvis κλπ ήταν και αυτοί τόσο trendy όσο σήμερα η Taylor Swift/ εκάστοτε δημοφιλής καλλιτέχνης, απλά επειδή μεγαλώσαμε με αυτά τα έχουμε σε ξεχωριστή θέση στη καρδιά μας και τους δίνουμε μεγαλύτερη καλλιτεχνική αξία από όση ίσως πραγματικά έχουν.

H Taylor Swift  ξεκινησε καριερα το 2005. Τωρα εχουμε 22. Οι Beatles  εκαναν τα πάνω κατω στην δισκογραφια μεσα σε 7 χρονια.

Μπορει να ειναι καλύτερη απο τον πορτορικανο λαγο αλλα δεν υπάρχει περίπτωση να την ακουσω ουτε να αντεξει 50 χρόνια η μουσικη της

2 ώρες πριν, Yannis Methenitis είπε

Σηκώνω τα χέρια ψηλά. Και μετά σε ενοχλεί που είπα πως μιλάς με προκαταλήψεις.

Είσαι αρκετά ώριμος πλέον για να υπολογίσεις ένα συγκεκριμένο ποσοστό επι των πωλήσεων - streams. Το 70% του τίποτα είναι 0. Του 100 είναι 70. 

Το τι λέει ο κάθε ανώριμος και απληροφόρητος μουσικός που δεν ξέρει τι υπογράφει στη δισκογραφική, παρα ενθουσιάζεται που τον παίρνει η Sony να τον κάνει ροκ σταρ αλλά τελικά βλέπει πως δεν έχει να φάει και του φταίνε τα δισκάδικα, ξεπερνιέται με τη λογική, φίλε dimsonic.

Το ποιος προωθεί δε τη δουλειά του με δικηγόρους, τα αδέλφια του ή τη μαφία, δεν έχει καμία θέση στην απλή αυτή σκέψη. Πάντα θα υπάρχουν αυτοί που θα προσπαθούν να μανιπουλάρουν το όποιο σύστημα. 

Όλοι ηταν (αποδείχτηκαν) ανωριμοι. Ολοι ειναι στη φαση αυτη. Καρατσεκαρισμενο.

 

Φυσικα και φταίνε τα δισκαδικα. Εσεις νομιζετε οτι ειναι το κουτι της Πανδώρας. Σιγα μην ξεραμε ολα αυτα τα υποπροϊόντα αν δεν υπήρχαν οι πλατφόρμες. Τους κανιες τους μπανυ και δεν συμμαζεύεται. Παρτε τους 50 της εβδομαδας και πειτε μου ειλικρινα ποσα μπορειτε και ποσα θα επιλεξετε αυριο να ακουσετε. Πληρώνοντας κι ολας

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Φυσικα και φταίνε τα δισκαδικα. Εσεις νομιζετε οτι ειναι το κουτι της Πανδώρας. Σιγα μην ξεραμε ολα αυτα τα υποπροϊόντα αν δεν υπήρχαν οι πλατφόρμες. Τους κανιες τους μπανυ και δεν συμμαζεύεται. Παρτε τους 50 της εβδομαδας και πειτε μου ειλικρινα ποσα μπορειτε και ποσα θα επιλεξετε αυριο να ακουσετε. Πληρώνοντας κι ολας

Αυτοί που αναφέρεις (και οι ΑΒΒΑ που απαξίωσες νωρίτερα), ανέβηκαν στην εκτίμηση του κόσμου πριν τις πλατφόρμες.

 

Πάντως θα πω κάτι ΒΑΣΙΚΟ: αν κάποιος είναι αποφασισμένος πως δεν πρόκειται να αλλάξει γνώμη με τίποτε, ακόμη και όταν δικτυακοί του φίλοι, του υποδεικνύουν ευγενικά πως κάνει λάθος, τότε καλό είναι να μη συμμετέχει σε δημόσιες συζητήσεις.

 

Διότι, αν δεν αλλάζει γνώμη ότι και να του πουν, τότε συμμετέχει στη δημόσια συζήτηση με την ψευδο-πεποίθηση ότι ΔΙΔΑΣΚΕΙ τους άλλους και τότε κινδυνεύει να τον ρωτήσουν το εξής κλασσικό ερώτημα:

 

Ποιος;

 

 

Επεξεργασμένο από trolley
  • Like 2

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, trolley είπε

 (και οι ΑΒΒΑ που απαξίωσες νωρίτερα),

 

 

 

πού έγινε αυτό?

 

μ αρέσουν και τους θεωρώ πολύ σημαντικούς

Προφανώς πάλι κάτι δεν κατάλαβες από αυτά που γράφω

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με έχει καλύψει η πλειοψηφία των υποστηριχτών streaming υπηρεσιών, αλλά θέλω να προσθέσω συγκεκριμένα κάτι. Δεν ακούμε όλοι την ίδια μουσική και έχω την εντύπωση πως έχει πάει το όλο θέμα σε πολύ συγκεκριμένη. Εδώ και πολλά χρόνια η μουσική μου ακρόαση κινείται γύρω από σύγχρονους χώρους που δεν θα τους έλεγες και τόσο mainstream (βλ. jazz/ethnic/fusion). Ε, χωρίς αυτές τις πλατφόρμες θα είχαμε μείνει δεκαετίες πίσω. Έχουμε μάθει πολλά από αυτές. 

 

Επίσης, μου κάνει εντύπωση πως δεν αναφέρθηκε το Apple Music που εισήγαγε σχετικά πρόσφατα το Dolby Atmos (Spacial Audio) και κάποια μουσικά έργα πήραν τρομερή διάσταση.
 

Γενικά, καλό είναι να μην υπάρχει μονομέρεια σε ένα φόρουμ μουσικής τεχνολογίας, είναι ολίγον τι «οξύμωρο» και απομακρύνει αναγνώστες.

  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
24 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Όλοι ηταν (αποδείχτηκαν) ανωριμοι. Ολοι ειναι στη φαση αυτη. Καρατσεκαρισμενο.

 

Επειδή εγω μιλάω με νούμερα, θα είχες την καλοσύνη να μας διαφωτίσεις κι εσύ με νούμερα για να μη μιλάς αστήριχτα αναφέροντας γενικά κι αόριστα θόρυβο; Αν έχεις δίκιο να μην σκάω κι εγω. Στο κάτω κάτω το όφελος των μουσικών μας ενδιαφέρει αλλά και το προσωπικό μου μιας και έχω κι εγώ μια συμφωνία με όλες αυτές τις πλατφόρμες σαν ανεξάρτητος και ξέρω τι υπέγραψα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου