Προς το περιεχόμενο

The 200 Greatest Singers of All Time- Η RS εκδοχή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τον Eminem? 

Ούτε αυτόν? 

 Αυτουνού δεν του αξίζει μια θέση. Τι άλλο πρέπει να κάνει ο ανθρωπΑς. 

 Άφησαν έξω τον Slim Shady οι Αντιχριστοι😂😂😂

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

200 Greatest...σε τι ακριβώς; Πότε; Γιατί;...Επειδή τη δημοσίευσε το ΡΣ θα πρέπει να αποδεχτούμε τη λίστα ως έχει; Έχω πάψει να ασχολούμαι με τέτοιες ηληθιότητες εδώ και δεκαετίες, όπως σταμάτησα να ακούω ραδιόφωνο και να βλέπω τηλεόραση. Έχουνε περάσει φωνές, από την όπερα μόνο, τα τελευταία 100 χρόνια (υπάρχουν ηχ/σεις, για πιο πριν μόνο να εικάζουμε μπορούμε) που όλους αυτούς τους έχουν για πρωινό και μάλιστα στο πόδι (μπουγάτσα καφέ δλδ...)
Είναι τελείως υποκειμενικό και καμμία ψηφοφορία, ετυμηγορία κτλ δεν μπορεί να αλλάξει το πως νοιώθει κάποιος για τις αγαπημένες του φωνές. Δε πα να φτιάχνουν όσες λίστες θέλουν...ας βάλουν μέσα και κοκόρια, λύκους, τσακάλια, κουκουβάγιες, κροκόδειλους, ελέφαντες... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Pavloz είπε

εδώ και δεκαετίες

Αυτό ακριβώς είναι το θέμα, ότι όσοι έχουν "γράψει" δεκαετίες δεν είναι στο κοινό εις το οποίο απευθύνεται η λίστα (ή οποιαδήποτε τέτοια λίστα). Οι λίστες αφορούν νέους ή απλά νεοφώτιστους και είναι πολύ χρήσιμες για το κοινό που τις χρειάζεται. Ούτε ο Πετρίδης, ούτε εγώ δεν περιμένουμε να μας πει κάποιος απαντήσεις που δεν τις ξέρουμε ήδη (τι στην ευχή κάνουμε τόόόόσα χρόνια). Ένας εικοσάχρονος όμως;

 

Π.χ. όταν εγώ θέλησα να δω τι παίζει με το χιπ-χοπ, χρησιμοποίησα όντως την αντίστοιχη λίστα του RS (και πολύ καλά έκανα). Επίσης, όταν ο φίλος μου ο Μπάμπης αποφάσισε να ακούσει επιτέλους κλασσική μουσική, του έδωσα μία άλλη παρόμοια λίστα και είδε φως ο άνθρωπος.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, trolley said:

Ένας εικοσάχρονος όμως;

Αν ενδιαφέρεται να ακούσει μουσική, μπορεί να ψάξει ελεύθερα. Πριν από 30 χρόνια δεν είχαμε τόσες επιλογές (ίσως να ήταν και καλύτερα), τώρα που τα έχουν όλα βαριούνται να ακούσουν; Ας μην ακούσουν...
Δεν θα αναφερθώ σε όσους πήγαν και έθαψαν τη μουσική τους στο "χρυσό φέρετρο"...ας μη τους μάθουν οι νεότεροι ποτέ, αυτοί το επέλεξαν να θαφτούν...

15 minutes ago, trolley said:

Π.χ. όταν εγώ θέλησα να δω τι παίζει με το χιπ-χοπ, χρησιμοποίησα όντως την αντίστοιχη λίστα του RS (και πολύ καλά έκανα). Επίσης, όταν ο φίλος μου ο Μπάμπης αποφάσισε να ακούσει επιτέλους κλασσική μουσική, του έδωσα μία άλλη παρόμοια λίστα και είδε φως ο άνθρωπος.

Για το πρώτο, δεν ακούω, δεν ασχολούμαι καν, οπότε δεν έχω άποψη.
Για το δεύτερο, ότι και να ακούσεις από DG είναι εγγύηση. Άσε που κυκλοφορούν άπειρα κονσέρτα σε βίντεο πλέον. Δεν χρειάζεται καν λίστα.. μπορείς να ακούς, όποτε θες και να αποφασίσεις αν σου αρέσει ή όχι, εύκολα.
Για να μην παρεξηγηθώ, το να προτείνεις σε κάποιον που ρωτάει, από προσωπική άποψη, κάποιους συνθέτες για να τον βάλεις σιγά σιγά στον κόσμο της κλασσικής, είναι κάτι που για μένα προσωπικά αποτελεί υποχρέωση και ευχαρίστηση μαζί. Εγώ δεν θα έδινα όμως ποτέ λίστα που έφτιαξε άλλος, αφού εμένα ρώτησε...🙂

Επεξεργασμένο από Pavloz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Pavloz είπε

Εγώ δεν θα έδινα όμως ποτέ λίστα που έφτιαξε άλλος, αφού εμένα ρώτησε..

Ο άλλος, ήταν σημαντικός φορέας, αλλά δες π.χ. τι γίνεται εδώ. Είδες κανένα να προτείνει τη δική του λίστα, έτσι να διασκεδάσουμε ψηφίζοντας... όχι, απλά βρίζουμε τη λίστα του RS.

 

Σε κάθε περίπτωση, ήταν λίστα ΕΡΓΩΝ όχι εκτελέσεων. Εγώ (στα 12 βέβαια) βρέθηκα μπροστά από 60 έργα του Μπετόβεν και ΔΕΝ ήξερα με ποιο να αρχίσω.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, trolley said:

Ο άλλος, ήταν σημαντικός φορέας, αλλά δες π.χ. τι γίνεται εδώ. Είδες κανένα να προτείνει τη δική του λίστα, έτσι να διασκεδάσουμε ψηφίζοντας... όχι, απλά βρίζουμε τη λίστα του RS.

Πόσες λίστες (δικές μου) θες να στείλω; Δεν αλλάζει τίποτα...για ποιό λόγο να είναι η οποιαδήποτε δική μου καλύτερη απ' την οποιαδήποτε δική σου; Πάλι η ίδια κουβέντα θα γίνεται...

18 minutes ago, trolley said:

Σε κάθε περίπτωση, ήταν λίστα ΕΡΓΩΝ όχι εκτελέσεων. Εγώ (στα 12 βέβαια) βρέθηκα μπροστά από 60 έργα του Μπετόβεν και ΔΕΝ ήξερα με ποιο να αρχίσω.

 

Κάπως έτσι κι εγώ...στα 14 είδα τον κατάλογο της DG με τα ηχ/να έργα του Μπάχ και μ' έπιασε η θάλασσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Pavloz είπε

για ποιό λόγο να είναι η οποιαδήποτε δική μου καλύτερη απ' την οποιαδήποτε δική σου;

Δεν θα είναι καλύτερη, ούτε χειρότερη. Θα είναι υπαρκτή (ως αντίθετο του "ανύπαρκτη"). Επιτρεψέ μου ένα παράδειγμα... έβλεπα πρόσφατα μία ελληνική σειρά, όπου αναφέρει ένας (και καλά, καθηγητής μουσικής) μία σύντομη λίστα μεγάλων συνθετών κλασσικής μουσικής. Μετά, επιδιώκει να αναφέρει μία αντίστοιχη λίστα ελλήνων συνθετών και αναφέρει Χατζηδάκι, Θεοδωράκη, Ξαρχάκο, Λοϊζο. Όχι Σκαλκώτα. Όχι Βαγγέλη. Όχι Χρήστου. Δεν τους ΞΕΡΕΙ ο άνθρωπος, και όπως δεν τους ξέρει αυτός, δεν θα τους ξέρει και το ανήψι μου, μέχρι να τους δει σε μία τέτοια λίστα. Οπότε, από αυτή την άποψη, είναι χρήσιμες - αυτό πιστεύω.

Επεξεργασμένο από trolley
  • Συμφωνώ 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το RS είναι (ήταν) σημαντικότατο περιοδικό για την μουσική. Ίσως το ποιό σημαντικό. Ανέβαζε και κατεβαζε καλλιτέχνες. Αλλά τότε το είχαν φτιάξει και έγραφαν άνθρωποι που ήξεραν να ακούσουν μουσική.

Από τότε που πουλήθηκε εξυπηρετεί άλλα συμφέροντα και οι συντάκτες του είναι άσχετοι.

Το πρόβλημα δεν είναι να ενημερωθεί ο κόσμος με μιά λίστα, αλλά να ενημερωθεί με μιά λίστα που αντιπροσωπεύει κάτι. Αυτές οι λίστες δεν αντιπροσωπεύουν τίποτα πλέον ούτε και τα τσαρτς.

 

Ακούστε εδώ τι είπε χτες ο Πετρίδης

στο 10.30

https://www.ertecho.gr/radio/proto/show/apo-tis-4-stis-5/ondemand/283067/apo-tis-4-stis-5-me-ton-gianni-petridi-02-01-23/

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 minutes ago, trolley said:

Δεν θα είναι καλύτερη, ούτε χειρότερη. Θα είναι υπαρκτή (ως αντίθετο του "ανύπαρκτη"). Επιτρεψέ μου ένα παράδειγμα... έβλεπα πρόσφατα μία ελληνική σειρά, όπου αναφέρει ένας (και καλά, καθηγητής μουσικής) μία σύντομη λίστα μεγάλων συνθετών κλασσικής μουσικής. Μετά, επιδιώκει να αναφέρει μία αντίστοιχη λίστα ελλήνων συνθετών και αναφέρει Χατζηδάκι, Θεοδωράκη, Ξαρχάκο, Λοϊζο. Όχι Σκαλκώτα. Όχι Βαγγέλη. Όχι Χρήστου. Δεν τους ΞΕΡΕΙ ο άνθρωπος, και όπως δεν τους ξέρει αυτός, δεν θα τους ξέρει και το ανήψι μου, μέχρι να τους δει σε μία τέτοια λίστα. Οπότε, από αυτή την άποψη, είναι χρήσιμες - αυτό πιστεύω.

Έχω την εντύπωση πως λέμε το ίδιο περίπου πράγμα με άλλο τρόπο. Αλλά θα το θέσω διαφορετικά. Ένας τέτοιος κατάλογος θα ήταν χρήσιμος για όλους, αν είχε τη μορφή μητρώου. Κατηγοριοποίηση με βάση το είδος μουσικής κτλ. Και φυσικά θα πρέπει να είναι ανοιχτός ώστε να είναι δυνατές οι προσθήκες. Καταγραφή δηλαδή όσων έχουν π.χ. ηχογραφηθεί με τον έναν ή τον άλλο τρόπο. Άσε τους ακροατές να αποφασίσουν ποιοί είναι οι καλύτεροι. 
Το μόνο (ας πούμε) αντικειμενικό κριτήριο για αριθμητική κατάταξη, είναι οι πωλήσεις, το οποίο φυσικά δεν αντικατοπτρίζει σε καμμία περίπτωση το ταλέντο και τις ικανότητες του κάθε καλιτέχνη. Απλά μια εμπορική κατάταξη σε πωλήσεις προϊόντων. Κάτι τέτοιο προσωπικά το ποσπερνάω χωρίς να δίνω την παραμικρή σημασία.
Υ.Γ.: Τον κατάλογο του ΡΣ δεν τον έχω δει καν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου