Προς το περιεχόμενο

Amplitube Fender


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια και έγινε αρκετά συζήτηση τελευταία για κιθαροplugins και δεδομένου ότι πρόσφατα αγόρασα τη συλλογή Fender για το Amplitube, είπα να γράψω ένα sample από (σχεδόν) κάθε ενισχυτή. 

 

Η κιθάρα που χρησιμοποιήθηκε είναι η Empress tele μου με Nick Silver pickups και χρησιμοποιήσα αποκλειστικά τον bridge μαγνήτη που είναι hot ώστε να πουσάρει τους ενισχυτές όταν χρειάζεται. Παρακάτω θα βρείτε τα σαμπλάκια για τους πιο popular Fender ενισχυτές. Να πω ότι έπαιξα λίγο με το eq του καθένα ώστε να υπάρχει σχετική ισορροπία στον ήχο και όποιοι ενισχυτές έχουν reverb, το ακούτε κανονικά. Τα σχόλια δικά σας.

 

P.S. Τα αρχεία είναι 7 και δε μερίμνησα να τα κάνω αρκετά μικρά ώστε να μπορούν να ανέβουν κατευθείαν εδώ, οπότε έφτιαξα έναν φάκελο στο box.

 

https://app.box.com/s/h7sqea2ifokinfiwrg0m0p01741zoj2m

 

 

  • Like 7

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλορίζικο το πακέτο, εμένα μου ακούγεται πολύ real, δεν ξέρω στο χέρι πώς σου φάνηκαν εσένα Σπύρο.

 

Αγαπημένος ήχος από τους 7 ο Vibro King, αλλά υπάρχει και μεγάλη συμπάθεια στον πραγματικό ενισχυτή.

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Σαν ηχογραφημένο αποτέλεσμα είναι άψογο. Όπως λέει όμως και ο Μπίλ,

1 ώρα πριν, BillTrantos είπε

Καλορίζικο το πακέτο, εμένα μου ακούγεται πολύ real, δεν ξέρω στο χέρι πώς σου φάνηκαν εσένα Σπύρο.

 

Σε φτιάχνουν όταν παίζεις ή προτιμάς την αμεσότητα ακόμα και με μηδενική χροιά, του ενισχυτή σου;

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Σε φτιάχνουν όταν παίζεις ή προτιμάς την αμεσότητα ακόμα και με μηδενική χροιά, του ενισχυτή σου

 

Η αίσθηση του να παίζω με ενισχυτή και μάλιστα χωρίς ακουστικά, δεν αντικαθίσταται. Μιλάμε φυσικά πάντα για συνθήκες home recording. Αλλά με ένα ζευγάρι καλά ακουστικά (όχι monitor), ακούω αυτό που θέλω σε ένα ποσοστό 80% οπότε μπορώ να ηχογραφήσω αρκετά άνετα.

  • Like 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρά είναι,ειδικά αν δεν έχεις την πολυτέλεια που έχω εγώ να τους έχεις όλους αυτούς αβασάνιστα και άμεσα στη διάθεση σου για άμεσο ...μικροφωνιαΖμα σε οτιδήποτε ένταση θες

 

20230121_102119.thumb.jpg.51b8bc4def1a03d5996a5aac100ecfd4.jpg

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Superfunk είπε

ειδικά αν δεν έχεις την πολυτέλεια που έχω εγώ να τους έχεις όλους αυτούς αβασάνιστα και άμεσα στη διάθεση σου για άμεσο ...μικροφωνιαΖμα σε οτιδήποτε ένταση θες

 

Τη χωροταξική πολυτέλεια την έχω. Δηλαδή, τρεις ενισχυτές και τρία μικρόφωνα βρίσκονται στημένα στο home studio/γραφείο. Αλλά έχουν αλλάξει πια οι συνθήκες γειτονικών κατοίκων και έχω θέμα με τις εντάσεις. Οπότε κοίταξα λίγο παρακάτω.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εγω το πρόβλημα έντασης - ηχογράφησης το έλυσα με αυτό, μιας και με ενοχλεί και το latency των software

Φανταστικός προενισχυτής ακουστικών επίσης.

 

Και όσο κι αν μειδιάτε, με αυτό παίζω όλη μέρα:

 

Amplug Vox Ac30

 

Φο - βε -ρο! Είναι μυστικό εργαλείο 40 ευρώ για πάσα νόσο. 

  • Like 2

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου