Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για εξοπλισμό για recording ηλεκτρικής κιθάρας


fuZZed

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Σκέφτομαι ακόμα αν θα πάω από Reaper σε Cubase Pro

Τι σου λείπει στο Reaper? Αν κάνεις το reaper βίδες γιατί να αλλάξεις DAW? Εγώ το έχω συνηθίσει το Cubase, αγαπώ τη φιλοσοφία του, το περιβάλλον του, λατρεύω να γκρινιάζω με τα καπρίτσια και τις εμμονές του, αλλά δε σνομπάρω τα άλλα DAW.

 

- Έχει ARA extensions το reaper? Αν όχι, τα χρειάζεσαι;

- Έχει chord track το reaper? Το χρειάζεσαι;

- Έχει Control Room? Το χρειάζεσαι;

κ.ο.κ. για κάθε feature. Πρέπει να βρεις κάτι από το feature set του Cubase που να σου κάνει μεγάλο κλικ, που να το δουλεύεις όλη μέρα βρε παιδί μου. Μόνο έτσι εγώ θα άλλαζα. Αλλιώς, μαθαίνεις και δουλεύεις γρήγορα με οποιοδήποτε DAW. Όλα έχουν τα υπερ και τα κατά τους, κατα τόπους.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fuZZed είπε

να φυσαει και να ανεβαζει θορυβο προσπαθωντας να το φερω στη σωστη μιξη.

 

Άλλο η μίξη, μπορεί ένας ήχος να σου αρέσει, αλλά στην μίξη να μην είναι καλός.

Μιλάω για σκέτους ήχους κιθάρας σε standalone και vst.

Διαφέρουν μεταξύ τους?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Κατ' αρχήν άνοιξε ένα amplitube standalone και ένα vst, με τον ίδιο ήχο και πες μας αν αλλάζει ο ήχος.

Γιατί το ένα σου αρέσει και το άλλο όχι?

Προφανως αλλαζει μιας κ πεφτει σε καναλι οπου εκει υπαρχει υφιστάμενη volume βαση, αλλα το θεμα μου ειναι οτι αλλαζει κατακαποιο τροπο κ η χροια. Δλδ οπως λεω κ παρακατω ο ηχος ειναι πιο αδειος, ποιο digital κ μαλιστα αναγκαζομαι να σηκωσω αρκετα το output tou aplitube με αποτελεσμα να εχω και θόρυβο.

12 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Άλλο η μίξη, μπορεί ένας ήχος να σου αρέσει, αλλά στην μίξη να μην είναι καλός.

Μιλάω για σκέτους ήχους κιθάρας σε standalone και vst.

Διαφέρουν μεταξύ τους?

ναι ετσι νιωθω, τωρα τι να πω να ειμαι τοσο εμμονικος και ναι μονο ψυχοακουστικο (?)

🥶

Επεξεργασμένο από fuZZed

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

αλλά λέει ότι του αρέσει ο ήχος standalone

Α δεν το έπιασα αυτό.

 

Τότε το πιο συχνό που συμβαίνει, είναι ότι στήνει κάποιος mono κανάλι, και φορτώνει απάνω το πλαγκιν. Και τότε το plugin φορτώνει κι αυτό mono, και είναι φόλα όλα. Reverb modulation όλα στενά και μίζερα.

 

Θέλει stereo audio track, με το πλαγκιν insert φορτωμένο και μπλεντ/μιξ στο 100%, αλλά η είσοδος του στέρεο τρακ να είναι η mono κιθάρα. Το καταλάβαμε ότι το στήσαμε σωστά, αν όταν ηχογραφούμε, στο στέρεο audio κανάλι βγαίνει κεντραρισμένη ΜΙΑ κυματομορφή. (και όχι δύο κυματομορφές, μία απάνω και μία γραμμή κάτω ευθεία)

 

Μπορεί να είναι κι άλλα, ας ξεκινήσουμε από τα στάνταρ.

Επεξεργασμένο από Ali Barout
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ali Barout είπε

Α δεν το έπιασα αυτό.

 

Τότε το πιο συχνό που συμβαίνει, είναι ότι στήνει κάποιος mono κανάλι, και φορτώνει απάνω το πλαγκιν. Και τότε το plugin φορτώνει κι αυτό mono, και είναι φόλα όλα. Reverb modulation όλα στενά και μίζερα.

 

Θέλει stereo audio track, με το πλαγκιν insert φορτωμένο και μπλεντ/μιξ στο 100%, αλλά η είσοδος του στέρεο τρακ να είναι η mono κιθάρα. Το καταλάβαμε ότι το στήσαμε σωστά, αν όταν ηχογραφούμε, στο στέρεο audio κανάλι βγαίνει κεντραρισμένη ΜΙΑ κυματομορφή. (και όχι δύο κυματομορφές, μία απάνω και μία γραμμή κάτω ευθεία)

 

Μπορεί να είναι κι άλλα, ας ξεκινήσουμε από τα στάνταρ.

 

Μου αρέσει όταν μιλάς κινέζικα 😄

  • Χαχα 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, fuZZed είπε

Προφανως αλλαζει μιας κ πεφτει σε καναλι οπου εκει υπαρχει υφιστάμενη volume βαση, αλλα το θεμα μου ειναι οτι αλλαζει κατακαποιο τροπο κ η χροια. Δλδ οπως λεω κ παρακατω ο ηχος ειναι πιο αδειος, ποιο digital κ μαλιστα αναγκαζομαι να σηκωσω αρκετα το output tou aplitube με αποτελεσμα να εχω και θόρυβο.

 

Βάζεις άλλες παραμέτρους και μου τα μπερδεύεις.

Εγώ σου λέω το εξής απλό.

Άνοιξε ένα amplitube standalone και φτιάξε έναν ήχο.

Αποθήκευσέ τον.

Άνοιξε ένα amplitube μέσα σε άδειο cubase project.

Φόρτωσε τον ήχο που έχεις αποθηκεύσει στο amplitube.

Ακούγεται αλλιώς από το standalone?

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Α δεν το έπιασα αυτό.

 

Τότε το πιο συχνό που συμβαίνει, είναι ότι στήνει κάποιος mono κανάλι, και φορτώνει απάνω το πλαγκιν. Και τότε το plugin φορτώνει κι αυτό mono, και είναι φόλα όλα. Reverb modulation όλα στενά και μίζερα.

 

Θέλει stereo audio track, με το πλαγκιν insert φορτωμένο και μπλεντ/μιξ στο 100%, αλλά η είσοδος του στέρεο τρακ να είναι η mono κιθάρα. Το καταλάβαμε ότι το στήσαμε σωστά, αν όταν ηχογραφούμε, στο στέρεο audio κανάλι βγαίνει κεντραρισμένη ΜΙΑ κυματομορφή. (και όχι δύο κυματομορφές, μία απάνω και μία γραμμή κάτω ευθεία)

 

Μπορεί να είναι κι άλλα, ας ξεκινήσουμε από τα στάνταρ.

ναι, μαλλον το πιασες. ετσι ξεκιναγα να κανω αρχικα.. insert σε mono.

Επειδη πριν γραψω εδω το εχω ψαξει κ στο φορουν της steinberg ΚΑΙ εκει μου ειπαν για STEREO TRACK, αλλα μαλλον ΠΑΛΙ κατι δε κανω καλα.

Μπορεις να μου πεις ενα ενα τα βηματα για να σιγουρευτω οτι δε κανω γκαφα??? 

(Δεν ειμαι κ στο pc του στουντιο τωρα......)

3 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Βάζεις άλλες παραμέτρους και μου τα μπερδεύεις.

Εγώ σου λέω το εξής απλό.

Άνοιξε ένα amplitube standalone και φτιάξε έναν ήχο.

Αποθήκευσέ τον.

Άνοιξε ένα amplitube μέσα σε άδειο cubase project.

Φόρτωσε τον ήχο που έχεις αποθηκεύσει στο amplitube.

Ακούγεται αλλιώς από το standalone?

ΟΧΙ δεν ακουγεται

αλλα μεχρι να φτασω εκει μηπως κατι παει στραβα... στο buffer? στο sample rate? στο stereo/mono input???

αμμμ??? 

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
7 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Τι σου λείπει στο Reaper? Αν κάνεις το reaper βίδες γιατί να αλλάξεις DAW? Εγώ το έχω συνηθίσει το Cubase, αγαπώ τη φιλοσοφία του, το περιβάλλον του, λατρεύω να γκρινιάζω με τα καπρίτσια και τις εμμονές του, αλλά δε σνομπάρω τα άλλα DAW.

 

- Έχει ARA extensions το reaper? Αν όχι, τα χρειάζεσαι;

- Έχει chord track το reaper? Το χρειάζεσαι;

- Έχει Control Room? Το χρειάζεσαι;

κ.ο.κ. για κάθε feature. Πρέπει να βρεις κάτι από το feature set του Cubase που να σου κάνει μεγάλο κλικ, που να το δουλεύεις όλη μέρα βρε παιδί μου. Μόνο έτσι εγώ θα άλλαζα. Αλλιώς, μαθαίνεις και δουλεύεις γρήγορα με οποιοδήποτε DAW. Όλα έχουν τα υπερ και τα κατά τους, κατα τόπους.

 

Συμφωνώ μαζί σου και ακριβώς έτσι νιώθω με το Ableton Live. Απλά εκεί το workflow βοηθάει αρκετά για τα ambient/electronic projects και το έχω περιορίσει εκεί.

 

Το Reaper όντως κάνει τα πάντα, απλά όχι by default. Πρέπει να τρέχεις scriptάκια, ή ακόμα και να γράφεις δικά σου, για να κάνεις πράγματα που υπάρχουν ούτως ή άλλως σε άλλα DAWs.

 

Ένα πρακτικό παράδειγμα είναι το piano roll, είναι απαράδεκτο στο Reaper, ενώ στο Cubase απλά το άνοιξα και έκανα τη δουλειά μου. Δεν είναι θέμα features για μένα, αλλά από το πώς πας από το Α στο Β, πώς κάνεις κάτι και όχι αν τελικά γίνεται. Όλα γίνονται σε όλα τα DAWs, το θέμα είναι να κάνουμε τη ζωή μας λίγο πιο εύκολη, να λιγουστεύουν οι δικαιολογίες ως προς το γιατί δε γράφουμε τίποτα.

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απλό. (Δεν είμαι και σε υπολογιστή με cubase τώρα να βγάλω σκριν ρε γαμώτο)

 

1) Πατάς Τ.

2) Διαλέγεις audio track, configuration stereo.

3) Πατάς το e, και στο πρώτο κενό slot του insert βάζεις το amplitube(?).

 

ΤΕΛΟΣ. Αυτό είναι το σωστό σεταπ. ΟΜΩΣ. Αστερίσκος.

 

Πρέπει να σιγουρευτείς ότι το καρφί η κιθάρα σου (που είναι μία [1] πηγή mono), μπαίνει και στο κανάλι ως mono, και όχι ως "η αριστερή πλευρά ενός υποτιθέμενου στέρεο σήματος". Εκεί θέλει να διαλέξεις το σωστό bus από πριν, ή να φτιάξεις ένα καινούργιο αν δεν υπάρχει.

 

Το βραδάκι που θα γυρίσω σπίτι θα σου φτιάξω σκριν.

4 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

 

Συμφωνώ μαζί σου και ακριβώς έτσι νιώθω με το Ableton Live. Απλά εκεί το workflow βοηθάει αρκετά για τα ambient/electronic projects και το έχω περιορίσει εκεί.

 

Το Reaper όντως κάνει τα πάντα, απλά όχι by default. Πρέπει να τρέχεις scriptάκια, ή ακόμα και να γράφεις δικά σου, για να κάνεις πράγματα που υπάρχουν ούτως ή άλλως σε άλλα DAWs.

 

Ένα πρακτικό παράδειγμα είναι το piano roll, είναι απαράδεκτο στο Reaper, ενώ στο Cubase απλά το άνοιξα και έκανα τη δουλειά μου. Δεν είναι θέμα features για μένα, αλλά από το πώς πας από το Α στο Β, πώς κάνεις κάτι και όχι αν τελικά γίνεται. Όλα γίνονται σε όλα τα DAWs, το θέμα είναι να κάνουμε τη ζωή μας λίγο πιο εύκολη, να λιγουστεύουν οι δικαιολογίες ως προς το γιατί δε γράφουμε τίποτα.

Δε θυμάμαι αν έχει βγει το ντέμο του προ χωρίς στικ τώρα. Αν έχει βγει, κατέβασέ το και βγάλτου τα μάτια. Κι αμα θες μιλάμε και με viber επι τόπου πώς γίνεται το ένα πώς γίνεται το άλλο, μην ψάχνεσαι τελείως μόνος σου με το demo.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου