Προς το περιεχόμενο

Εδώ μιλάμε, γελάμε, κλαίμε, ηδονιζόμαστε κοκ με HARDWARE. Hardware-heads united.


Αpussyα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Freedom είπε

 

Μπα, για κοκα κόλα λάιτ το κόβω Στράτο, θα με μισησεις αλλά δεν επινα και ποτέ ιδιαίτερα (εκτός απο τους πειραματισμούς στα νιάτα), άντε σε εκείνη την φάση να ήταν νερομενο μέχρι εκει που δεν πάει κανένα καλό ουισκι, ενα μικρο δαχτυλο ουίσκι, το υπόλοιπο μέχρι επάνω με κοκα κόλα και παγάκια και σε κάθε γουλιά συμπληρωνα κοκα κολα, και αυτό πιθανόν γιατι ήταν παραμονη Πρωτοχρονιάς ή κάτι τετοιο...οινοπνευμα έστω και τόσο φλώρικο έχω να βάλω στο στόμα μου καμιά 15αριά χρόνια... 😳

 

 

 

Ουίσκυ με κόκα λάιτ ...

Για να μην πάρεις και κιλά ... :classic_tongue:

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράθεση

στην πρωτη φωτο, στερεοφωνικο κομμάτια, ακριβώς επάνω απο τον ενισχυτή ένα Philips DCC παρακαλώ (καμιά σχεση με τα ADAT πλην του οτι και τα 2 ειναι ψηφιακά αλλά). Γουστάρς?

 

 

  Γουσταρω λεει; Τρελα.

 

 Γουσταρω τοσο, που ξεθαψα φωτο εποχης.

 

 4825811_digi0020021.thumb.JPG.d49b876b54ddc2e46a692e4ad45b6b40.JPG

 

 

 Δεν ειναι τοσο παλια οσο τα ADAT βεβαια, δεν εχω τιποτε απο τοτε γιατι τοτε οι φωτο ηταν με φιλμ και τετοια, αμα θελεις απο καμια τουριστρια σε Ροδο σιγουρα θα βρω 😁 Ενω αυτη που σου βαζω, ειχα παρει μια ΓΤΠΚ ψηφιακη της Creative και τραβαγα αβερτα.

 

 Οποτε ADAT δεν εχουμε, εχουμε ομως ψηφιακο πολυκαναλο σκληρου δισκου εποχης ( το transport panel φαινεται μονο ), το EMU του θανατου, και μια digidesign καρτα ηχου. Καλα ειναι, να τα αφησω; 😁

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@fusiongtrΟχι βρε συ, απλά η κανονική μου "ετριζε" τα δόντια και μου την έδινε... 😳

 

@mathematician πάρε και τον "γλόμπο" (οπως έλεγα τις CRT) και με φίλτρο μπροστά, τα θυμάστε αδέρφια αυτά?

 

(συνεχιζουμε και αγνοουμε τις ημερομηνίες που αναγράφονται στις φωτο, δεν εχουν καμία σχεση, το έτος τουλάχιστον, νομιζω)

 

657643344_100_1773(Large)(Large).thumb.JPG.fc0788e44865864fe568e149b6c5bd2f.JPG

 

Για να δουμε και την μεγάλη εικόνα τώρα...κάμερα σε μένα...

 

1240384616_100_1481(Large)(Large).thumb.JPG.6a7136a1bfd7d44a03b13bb365b1ecf1.JPG

 

Απο κάτω προς τα πάνω, τα "κομμάτια", Yamaha Natural 200W (δεν σηκωνόταν αυτό το πράγμα οι τοροειδέις μετασχηματιστές που είχε αυτο το πράγμα πρεπει να ήταν 6-7 κιλά ο καθένας, χ2, στέρεο), το Philips DCC, ένα Philips Audio CD recorder (γιατι των PCs ηταν πανάκριβα όταν το είχα αγοράσει, και τα περισσότερα της προκοπής - αν δεν ήθελες 9 στις 10 φορες να καις το δισκάκι - ήταν SCSI), ένα διπλό Yamaha κασσετόφωνο και ένα Technics πικάπ. Κρίμα που δεν εχω ανοιξει το πλάνο να φαινοντουσαν και 2 τομάρια ξυλινα ηχεία 75 εκατοστά υψος 3ων ή 4αρων δρόμων...προσπαθώ να θυμηθώ την μάρκα τους (και αυτά απο εξωτερικό οικοσκευή).

 

EDIT: Acoustic Research ήταν (AR) και 4ων δρόμων (ναι είχε και tweeter). Φακ...

 

Ωχ βλεπω και web camera, Creative ήταν δαυτο?

 

Βλεπω καλυτερα το σκάνερ, ακριβώς κάτω απο το συρταρι του πληκτρολογιου/ποντικιου, αριστερα βλέπω κουτια για 3.5άρες δισκέτες και ακριβώς απο κάτω βλέπω 2 θήκες των 120 CDs (αν θυμαμαι καλα) τιγκα σε οτι λειτουργικό κυκλοφορουσε, προγραμματα, παιχνιδια κοκ.

 

Και το τότε PCάκι...

793154367_100_1245(Large)(Large).thumb.JPG.37d34377a207b6cd542d77de51d1bfb0.JPG

 

EDIT: Ωωωωωπαααα, και πανω στο tower ακουμπισμένο ένα αγιοβασιλιάτικο μικρόφωνο με την βάση του και καλά για κονφερενς...

Επεξεργασμένο από Freedom
  • Like 2

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Extreme Overclocking 6.7 GHz αερόψυκτο quantum computer με βάση τον άνθρακα και συστοιχία 14ων  bio-inspired heat dissipating στοιχείων με παράλληλες (anti-clockwise) στροφορμές. 

 

image.jpeg.73249db06ea764329a0f32e245cfcfcf.jpeg

  • Χαχα 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, harilatron είπε

Extreme Overclocking 6.7 GHz αερόψυκτο quantum computer με βάση τον άνθρακα και συστοιχία 14ων  bio-inspired heat dissipating στοιχείων με παράλληλες (anti-clockwise) στροφορμές. 

 

image.jpeg.73249db06ea764329a0f32e245cfcfcf.jpeg

 

Screen απο FSB και Vcore παρακαλώ αλλιώς μας παραμυθιάζεις (είπε ο vegan)...

Επεξεργασμένο από Freedom
  • Χαχα 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα μια Hitachi 15άρα CRT τότενες.

 

Στο 1ο μου pc, είχα την τρέλα να κλείνω και το τροφοδοτικό από πίσω πριν φύγω από το σπίτι.

Μια μέρα λοιπόν, γυρνάω απ' την δουλειά και βλέπω το ρεύμα στο σπίτι κομμένο.

Μετά από λίγο, συνειδητοποιώ ότι το ρεύμα έχει κοπεί σε όλη την περιοχή.

Αμ δε.

Δεν ήταν μόνο η Νέα Σμύρνη που δεν είχε ρεύμα.

Blackout στην μισή Αθήνα.

Ήθελα να ανοίξω το pc, και περίμενα σαν τον μλκ να έρθει το ρεύμα.

Μετά από λίγο ήρθε επιτέλους.

Και ο λαλάκας, ανοίγω το τροφοδοτικό του υπολογιστή (μόνο το τροφοδοτικό).

Ξαφνικά .... ζζζζζζζζζμπουμ, έκρηξη, φλόγες στο pc, μαύρος ο τοίχος.

 

Έλιωσαν όλα.

Έλιωσαν όμως.

 

Αυτό ήταν το τέλος του 1ου μου υπολογιστή.

 

3 λεπτά πριν, harilatron είπε

Extreme Overclocking 6.7 GHz αερόψυκτο quantum computer με βάση τον άνθρακα και συστοιχία 14ων  bio-inspired heat dissipating στοιχείων με παράλληλες (anti-clockwise) στροφορμές.

 

Ωραίος.

Άσε τους άλλους τους βλάκες να ψάχνουν ψητοπωλεία την τσικνοπέμπτη.

Ρε όλοι στα computer stores λαίμαι ....

  • Λυπάμαι 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαινω, τι εγινε; Υπερταση;

 

Παντως θερμοσιφωνα κομμενο εχω δει να γινεται ψησταρια, tower case οχι... λες;

Επεξεργασμένο από manosx
  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, manosx είπε

Δεν καταλαβαινω, τι εγινε; Υπερταση;

 

Προφανώς.

Όταν ήρθε το ρεύμα η τάση πρέπει να έψηνε κι ατσάλι.

Κι εγώ ο ηλίθιος, αφού το ήξερα ότι μπορεί να γίνει, από την ανυπομονησία μου το ξέχασα τελείως.

  • Like 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω 100% είναι 2009 (αυτή η φώτο είναι κατά την μια και μοναδική εβδομάδα που κράτησα το Ultra, τέρμα αριστερά) και ακόμα είμαι με την 4:3 17άρα TFT? WTF?

 

Πρέπει να είμαι ήδη στο 3ο ή 4ο MS Natural πληκτρολογιο...βλέπω τα Tascamάκια μονιτορς από το 2006...

 

Και αφού Στράτο έθιξες τα περι ΔΕΗ, στα δεξιά επάνω απο τον plexi το Variac και αριστερα του δεξιου Tascam και DMM για να βλέπω real time το τι παπαριές δίνει η ΔΕΗ για να μην πάρω μετασχηματιστές και λαμπες στο χέρι (εχω δεί και 218V έχω δεί και 245V)...

 

832221113_DSC00003(Large).thumb.JPG.7f3e1877ce60a477f23e5be30d2d009e.JPG

Επεξεργασμένο από Freedom
  • Like 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Freedom είπε

1. μοναδική εβδομάδα που κράτησα το Ultra

 

2. είμαι με την 4:3 17άρα TFT?

 

3. εχω δεί και 218V έχω δεί και 245V...

 

 

 

 

1. Γιατί τόσο λίγο? Για πες.

 

2. Εγώ είμαι ακόμα με μια IBM 17άρα TFT από το 2007.

 

3. Εγώ στο UPS έχω δει και 180v, με τις λάμπες στο σπίτι να τρεμοπαίζουν φέγγοντας σαν λυχνάρια.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου