Προς το περιεχόμενο

Europa - Carlos Santana


aggeloskrv

Προτεινόμενες αναρτήσεις

57 λεπτά πριν, MGs είπε

(Περι τεχνικής) ο jimi αν το έκανε αυτό στά ωδεία που αναφέρεστε,θα του έσπαγαν τα πλευρά και την πρώτη σειρά απο τα δόντια και ας είχε συμπληρώσει μόνο το 7 έτος της ηλικίας του...

Μιας και εγώ ανέφερα τον αντίχειρα...

  

2 ώρες πριν, Kanimothrios είπε

Να πω ότι καμία σημασία δεν έχει αν ο τάδε βιρτουόζος που έχει και 30 πλατινένιους δίσκους παίζει μόνο με τα τρία δάχτυλα του αριστερού,κρατάει την πένα σαν pringles και θερίζει.

Ότι σου γράφω δεν είναι από το κεφάλι μου, είναι βασικές αρχές που έχουν να κάνουν τόσο με την φυσιολογία του χεριού,όσο και με το να εξαντλήσεις όλο το potential των χεριών όσο αφορά τις τεχνικες.

 

 

 

Αυτό που κάνει με τον αντίχειρά της, καμία σχέση με ότι έκανε με τον δικό του ο Χέντριξ.

Ας μην ξεχνάμε και ότι η κοπέλα όπως και το 99,9% όσων έρχονται να μάθουν κιθάρα, δεν είναι ο Χέντριξ και καλά είναι να εκμεταλλεύονται πλήρως την ανατομία τους. 

 

Καλά που υπάρχουν τα Μουσικά Πανεπιστήμια και τα Ωδεία, 

για να βλέπουμε στο internet κάτι περιπτωσάρες τύπου:

Διδάσκω τουμπερλέκι, ηλεκτρική κιθάρα, τρομπόνι και τάε κβον ντο.

Πολυετής εμπειρία στο παπατζηλίκι, τιμές προσιτές

και να γελάμε..

 

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Εγω παντως δεν μπορω να καταλαβω, τι το ιδιαιτερο εχουν τα σκατα απο τα μαυρα βοδια, ειναι καλυτερα τα σκατα απο τα ασπρα; Μου θυμιζει το ανεκδοτο, που παει ενας δημοσιογραφος σε ενα βοσκο και του λεει

 

 

Πείτε μου. -Πόση χλόη τρώνε ημερησίως τα πρόβατά σας?

-Τα άσπρα ή τα μαύρα? -Τα άσπρα.

 

-Τα άσπρα τρώνε περίπου 20 κιλά χλόη. -Και τα μαύρα? -Και τα μαύρα περίπου 20 κιλά τρώνε.

 

-Να ρωτήσω κάτι άλλο.Πόσο νερό πίνουν? -Τα άσπρα ή τα μαύρα? -Τα άσπρα! -Aυτές τις μέρες τα άσπρα λόγω ζέστης πίνουν πολύ.Περίπου 40 λίτρα. -Και τα μαύρα? -Περίπου 40 λίτρα και αυτά.

 

 

Ο δημοσιογράφος τσαντίζεται και τον ρωτάει: -Το καλοκαίρι όταν τα κουρεύετε,πόσα κιλά μαλλί βγάζουν; -Τα άσπρα ή τα μαύρα; -Τα άσπρα γαμώτο! -Τα άσπρα βγάζουν περίπου 200 κιλά. -Και τα μαύρα; -Και τα μαύρα περίπου 200 κιλά.

 

-Γιατί το κάνεις αυτό; Aφού και τα μαύρα και τα άσπρα τα ίδια κάνουν! -Γιατι τα άσπρα είναι δικά μου! -Και τα μαύρα? -Και τα μαύρα δικά μου είναι!!!

  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Για να επανέλθουμε λοιπόν στο θέμα του OP, και επειδή εκτραπήκαμε πάρα πολύ....

Εξηγώ λοιπόν γιατί εμένα προσωπικά δεν μου λέει κάτι αυτο το video.

Τι να μου αρέσει;

Α) Ότι μια μαθήτρια πάζει , για τους λόγους που ανέφεραν και άλλοι-μην επαναλαμβάνομαι, ένα cover ....αδιάφορα;

Β) Τι να μου αρέσει ; Ότι το παίζει έτσι , αν και δεν ξανάπαιξε ποτέ κιθάρα και το έμαθε μέσα σε 9 μηνες;

Ε και; Να πώ ότι αν αυτη η παρουσίαση, συνοδευόταν και  από ένα άλλο Video , που σε συμπυκνωμένο χρόνο μας έδειχνε, τον τρόπο , την μεθοδολογία του OP, "τα κόλπα " και "τα μαγικά" του , που έκαναν την μαθήτρια να παίξει έτσι μέσα σε 9 μήνες....ε τότε ναι, θα έλεγα ..."όπα! κάτι έχω να μάθω εδω...subscribe!"..

 

Υπάρχουν κανάλια με covers....που τα ακους και σου πέφτουν τα αυτιά (δεν είναι τέτοιο το κανάλι του OP)

Υπάρχουν κανάλια με μαθήματα και επίδειξη τεχνικών , που σου μαθαίνουν (δεν είναι τέτοιο το κανάλι του OP).

 

Να κάνω subscribe για να θαυμάσω ...... απλά τα μαγικά του OP; Το χω κανει σε κανάλι με μαγικα με χαρτια όπου μου λενε και πως τα κάνουν.....στο τέλος του video.

Γι αυτό ούτε το video μου λέει κάτι, ούτε και τα άλλα που υπάρχουν στο κανάλι... ούτε το κανάλι για να κάνω συνδρομή......ούτε ζηλεύω ,ούτε σκάω από το κακό μου.....και ούτε υποτιμώ την προσπάθεια του δασκάλου , ούτε των μαθητών....απλά μου είναι αδιάφορα.

 

Το video και το κανάλι κρίνουμε εδώ, όχι τον δάσκαλο και την μαθήτρια.

 

Υ.Γ. Δηλαδή για να σταθούμε ένα λεπτό,

Εγω σαν δικηγορος αν έκανα κανάλι στο Youtube, τί θα έπρεπε να κάνω;

1) Ενα κανάλι με 5-6 πρακτικές συμβουλές και ενδεχομένως να απαντούσα και σε άλλα τόσα ερωτήματα που μου έθεταν οι viewers ή

 

2) Να ανέβαζα έναν τύπο με πουρο και κσοτούμι και να λεγε...ημουν για μέσα 1.000.000 € οφειλές στη ΔΟΥ , αλλά με έβγαλε ο LK έξω με μια αγόρευση....5 λεπτών;

  • Like 1
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι, θα ήθελα περισσότερες πληροφορίες για την κοπέλα.

Ηλικία, πώς αποφάσισε να ασχοληθεί με την ηλεκτρική κιθάρα, τι μουσική ακούει, ποια ήταν η διαδρομή της μέχρι τώρα σαν μαθήτρια κιθάρας, πώς επιλέχθηκε τέτοιου είδους κομμάτι (αν ήταν δική της επιθυμία, ή επιλέχθηκε από τον δάσκαλο ως αρμόζον για το επίπεδό της), φιλοδοξίες αν υπάρχουν (μέχρι που σκοπεύει να το πάει).

 

Και αυτό γιατί νομίζω ότι είναι σχετικά σπάνιο σήμερα να ασχολούνται νέοι άνθρωποι με αυτό το όργανο με το συγκεκριμένο ρεπερτόριο.

 

Επίσης είναι όντως παράξενο το γεγονός ότι έχει μια κιθάρα των 2500 περίπου σαν πρώτη της κιθάρα.

Θα μπορούσε να είναι κάποιου συγγενή της βέβαια.

Συν το γεγονός ότι οι Duesenberg δεν είναι ιδιαίτερα δημοφιλείς και γνωστές σε ευρύ κοινό.

 

Θα μπορούσε βέβαια να βλέπει πχ την Larissa Liveir και να θέλει να της μοιάσει (λέμε τώρα). :classic_tongue:

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, LK είπε

Για να επανέλθουμε λοιπόν στο θέμα του OP, και επειδή εκτραπήκαμε πάρα πολύ....

Εξηγώ λοιπόν γιατί εμένα προσωπικά δεν μου λέει κάτι αυτο το video.

Τι να μου αρέσει;

 

Aυτό που μπορεί να περάσει ένα τέτοιο βίντεο σε κάποιον που τον ενδιαφέρει να ξεκινήσει κιθάρα είναι πως, υπό συγκεκριμένες συνθήκες, μπορείς στο εννιάμηνο να παίζεις το cover ενός τραγουδιού, που είναι πολύ πιο απαιτητικό, από Πυξ Λαξ..

Δηλαδή να λειτουργήσει το βίντεο σαν κίνητρο.

Επίσης ο ΟP, το ανέβασε για να δείξει ότι ο ίδιος μπορεί να σε οδηγήσει σε αυτό το αποτέλεσμα.

 

Στα υπόλοιπα συμφωνώ.

 

Επίσης εδώ και πάρα πολλά χρόνια, η κιθάρα έχει διαδοθεί σε όλα τα μήκη και πλάτη,

όλες οι πληροφορίες είναι ανοιχτές, υπάρχει καλός εξοπλισμός σε προσιτές τιμές

και όλες οι συνθήκες για να ξεφυτρώνουν τέτοια covers κάθε μέρα.

 

Μπορώ να ποστάρω μια ντουζίνα από 10χρονα που παίζουν πατάνε καλύτερα τις νότες,

δεν υπάρχει πλέον(πλην απειροελαχίστων εξαιρέσων) καμία πρωτοπορία στο χώρο

ή  wow factor..

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, Kanimothrios είπε

Aυτό που μπορεί να περάσει ένα τέτοιο βίντεο σε κάποιον που τον ενδιαφέρει να ξεκινήσει κιθάρα είναι πως, υπό συγκεκριμένες συνθήκες, μπορείς στο εννιάμηνο να παίζεις το cover ενός τραγουδιού, που είναι πολύ πιο απαιτητικό, από Πυξ Λαξ..

 

Και γιατι να μην γραφτω σε ένα κανάλι που να μου δείξει, πως, ως αρχάριος, μπορώ να παίξω -με εναλλακτικες π.χ. δακτυλοθεσίες ή κιθιαριστικές ενορχηστρώσεις , ένα πιο απαιτητικό κομμάτι.

Υπάρχουν τέτοια κανάλια, υπήρχε δε και σχετική στήλη στο guitar  techniques το περιοδικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, LK είπε

Εγω σαν δικηγορος αν έκανα κανάλι στο Youtube, τί θα έπρεπε να κάνω;

Το ερώτημα έχει ενδιαφέρον, για δύο λόγους: α) διότι όντως οι περισσότεροι συνάδελφοί σου δεν μπορούν να βρουν την απάντηση οπότε δεν κάνουν τίποτε, β) διότι είσαστε όντως ένας από τους πιο εσωστρεφείς κλάδους στη χώρα.

 

Το πραγματικό θέμα είναι αν το νέο (πλέον) noiz θέλει να συνεχίσει αυτή την εσωστρέφεια των inside jokes, "εγώ ανέβασα κάτι μετά από δύο χρόνια", απαιτούμε να μας πείσετε, τελικά μήπως λέτε και ψέμματα για τους εννέα μήνες κλπ.

 

Ο OP διαφήμισε την προσφερόμενη από αυτόν υπηρεσία, δεν ήρθε στο "Να η ευκαιρία" να αντιμετωπίσει τον Κατσαρό και την Σώκου. Αν ήμουν τόσο νέος όσο η κοπελιά και ήθελα να μάθω κιθάρα, σίγουρα (ΣΙΓΟΥΡΑ) θα τον έπαιρνα ένα τηλέφωνο να δω τι άλλο έχει να πει - και αυτό είναι το περισσότερο που μπορεί να αποδώσει οποιαδήποτε διαφήμιση αυτού του τύπου.

  • Like 3

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LK είπε

Και γιατι να μην γραφτω σε ένα κανάλι που να μου δείξει, πως, ως αρχάριος, μπορώ να παίξω -με εναλλακτικες π.χ. δακτυλοθεσίες ή κιθιαριστικές ενορχηστρώσεις , ένα πιο απαιτητικό κομμάτι.

Υπάρχουν τέτοια κανάλια, υπήρχε δε και σχετική στήλη στο guitar  techniques το περιοδικό.

Καλα ντε μην κανείς subscribe, τοσα λογια σ αυτο κ κυριως στο προηγουμενο μηνυμα για να μας πεις οτι δεν θες να κανεις subscribe? Χαχαχαχαχα

 

Εγώ θα ανεβάζω τα βίντεο των μαθητών μου μιας κ το συγκεκριμένο forum ειναι σχετικο με το αντικειμενο (κιθαρα) κ εσυ μην κανεις subscribe. 

 

 A κ κάτι ακόμα, μην κανείς subscribe. 

 

Κ κάτι για το τέλος, μην κανείς subscribe. 

😂🤣😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου