Προς το περιεχόμενο

music PC 2023, γνώμες


ikon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, fusiongtr είπε

Χειρότεροι δεν είναι σε καμία περίπτωση.

 

Ίσα ίσα που οι Samsung M2 Pro είναι καλύτεροι θεωρητικά, αλλά το συγκεκριμένο μοντέλο εμφάνισε ένα τραγικό πρόβλημα wear-out τον Γενάρη. Ολοκαίνουργια προϊόντα έπεφταν στο 70% του disk health μετά από απλή χρήση μιας εβδομάδας. Υποτίθεται ότι έχουν βγάλει firmware update αλλά δε ξέρω κατά πόσο αξίζει να εμπιστευτείς το συγκεκριμένο μοντέλο.

 

Τώρα για την προσφορά του e-shop... Κλαίω γιατί πήρα 2 στα 180 πριν μια βδομάδα... Φοβερή τιμή τα 150 και στο χαρτί έχει υψηλότερες ταχύτητες εγγραφής από τον Samsung.

 

Όσον αφορά το τροφοδοτικό, χωρίς κάρτα γραφικών ίσως είναι οκ, αλλά θέλει έναν έλεγχο παλαιότητας και αποδοτικότητας.

 

Το κουτί τι φάση? Έχει το backplate από πάνω που κλείνει με καπάκι? Πολύ περίεργο. Αλλάζει φουλ και το airflow. Εγώ θα το άλλαζα για να μαι σίγουρος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάξτε να δείτε τώρα ....

Σε φόρουμ μουσικής τεχνολογίας, συμφωνούμε στα περισσότερα σχετικά με υπολογιστές, και σκοτωνόμαστε για τα κσύλα, τους μαγνήτες, τα αναλογικά και τα πσηφιακά.

 

Άβυσσος ....

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1
  • Χαχα 6

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο πράγματα δεν πρέπει να κάνετε στη ζωή σας

 1. Aγορά Samsung σκληρού δίσκου.

 2. Σχέση με τη Miley Cyrus

 

 

  • Χαχα 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Κοιτάξτε να δείτε τώρα ....

Σε φόρουμ μουσικής τεχνολογίας, συμφωνούμε στα περισσότερα σχετικά με υπολογιστές, και σκοτωνόμαστε για τα κσύλα, τους μαγνήτες, τα αναλογικά και τα πσηφιακά.

 

Άβυσσος ....

 

Γιατι αυτά ειναι "μετρήσιμα" Στράτο...άντε τωρα να πείσεις τον άλλο να αφήσει την relic ρακέτα την Τέλε για καμιά Parker ή να πιασεις συζητηση για αισθηση στην πένα σε λαμπα και 1 και 0...o καθένας την τρέλλα του...

  • Χαχα 1
  • Συμφωνώ 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Δύο πράγματα δεν πρέπει να κάνετε στη ζωή σας

 1. Aγορά Samsung σκληρού δίσκου.

 2. Σχέση με τη Miley Cyrus

 

 

1. Έχω πολλούς.

2. Την έχω μπλοκάρει.

 

Πάντως, κι εγώ ή θα πήγαινα K ξερό, ή i5 Κ. Τροφοδοτικό δε θα με ανησυχούσε το 700 αν δεν υπάρχουν απαιτήσεις για τρελές καρτες γραφικών. Η κάρτα γραφικών δεν με τρέλανε. Κιαφού λέμε μούζικ pc, εγώ θα το έστηνα έτσι χωρίς καρτα γι αρχη, και μετά θα έβλεπα. Ραμ, ένσταση κι εγώ. Ή 2x16, ή 2x32 αν στριμάρεις virtual όργανα με μεγάλο preload στη ram για κάποιο λόγο.

 

Περι σάμσουνγκ, δεν μου έχει σκάσει κάτι ακόμα δόξα τω θεω. Αλλά και 2 χρονια να βγάλει, τότε θα κάνουν τα 2 τέρα 80 ευρώ. Κλάιν μάιν.

Επεξεργασμένο από Ali Barout
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

1. Έχω πολλούς.

2. Την έχω μπλοκάρει.

 

Πάντως, κι εγώ ή θα πήγαινα K ξερό, ή i5 Κ. Τροφοδοτικό δε θα με ανησυχούσε το 700 αν δεν υπάρχουν απαιτήσεις για τρελές καρτες γραφικών. Η κάρτα γραφικών δεν με τρέλανε. Κιαφού λέμε μούζικ pc, εγώ θα το έστηνα έτσι χωρίς καρτα γι αρχη, και μετά θα έβλεπα. Ραμ, ένσταση κι εγώ. Ή 2x16, ή 2x32 αν στριμάρεις virtual όργανα με μεγάλο preload στη ram για κάποιο λόγο.

 

Περι σάμσουνγκ, δεν μου έχει σκάσει κάτι ακόμα δόξα τω θεω. Αλλά και 2 χρονια να βγάλει, τότε θα κάνουν τα 2 τέρα 80 ευρώ. Κλάιν μάιν.

πλάκα έκανα.

 Samsung 2 έχω κι εγώ SATA SSD

 Ο ένας χάλασε και τον άλλαξα στην εγγύηση και μου έδωσαν καλύτερο, το είχα γράψει σε άλλο topic.

Για τους samsung έκανα πλάκα.

 Για τη Miley το εννοώ.

 χαχαχαχαχχχ🤣

  • Like 1
  • Χαχα 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω και γω τα δικά μου μια και έφτιαξα πριν δυο χρόνια ακριβώς....

1. εννοείται windows θα πάρεις με 5 ευρώ το πολύ, κανονικά και νόμιμα

2. εγώ δεν θα έπαιρνα από πλαίσιο

3. δεν ξέρω τι προτζεκτ φτιάχνεις αλλά ένα 32άρι όχι με τίποτα. 2Χ16 αν σου χρειάζονται τόσα. Αλλιώς 2Χ8 για αρχή.

4. δεν θα έπαιρνα τοπ επεξεργαστή ή και ΜΒ, θα έπαιρνα το budget της εποχής.

5. θα έπαιρνα επεξεργαστή με γραφικά και σε δεύτερο χρόνο κάρτα γραφικών ΑΝ μου χρειάζονταν.

6. pci gen 5 δεν θα έπαιρνα, μια και από όσα διαβάζω ελάχιστα προσφέρει παραπάνω από 4.

7. Κουτί πάρε καινούργιο καλό. Δώσε το άλλο. Μπορει να το δώσεις σε 1 χρόνο, αλλά είναι καλύτερα.

8. Κανένα θέμα στα 2 χρόνια με samsung. Απλά ψάξε λίγο τα μοντέλα.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα Disclaimer για τους Samsung M.2:

Και γω έχω δύο Samsung M2 Gen3, παλαιότερους, αλλά αναφαίρομαι συγκεκριμένα σε 2 νέα μοντέλα, τους 980 Pro, και 990 Pro.

 

Ο 980 έχει ένα firmware το πρόβλημα που χαρακτηρίζεται ως "may enter irrecoverable failed state".

Ο 990 έχει rapid health drops, τόσο μεγάλο που η ίδια η Samsung δέχεται RMA.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Ένα Disclaimer για τους Samsung M.2:

Και γω έχω δύο Samsung M2 Gen3, παλαιότερους, αλλά αναφαίρομαι συγκεκριμένα σε 2 νέα μοντέλα, τους 980 Pro, και 990 Pro.

 

Ο 980 έχει ένα firmware το πρόβλημα που χαρακτηρίζεται ως "may enter irrecoverable failed state".

Ο 990 έχει rapid health drops, τόσο μεγάλο που η ίδια η Samsung δέχεται RMA.

έχω δει βίντεο που αναφέρουν ότι υπάρχει συγκεκριμένο batch που το παθαίνει αυτό και λύνεται με upgrade του controller.

Αλλά κι αυτό εντάσσεται σ αυτό που είπα πιό πάνω, δεν παίρνουμε τα τοπ σε κανένα τομέα. Παίρνουμε τα middle of the road

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου