Προς το περιεχόμενο

music PC 2023, γνώμες


ikon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Άμα τελικά κάνω μετά από 3-4 χρόνια ....

 

Έλα τώρα ...

Ένας M2 δεν θεωρείται αναβάθμιση.

Μια καλή τσόντα είναι στο υπάρχον σύστημα ασούμε.

  • Χαχα 1
  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Άμα τελικά κάνω μετά από 3-4 χρόνια θα λέω.

 - Έτρεφα αυταπάτες..................

 

Κόψε κάτι Κώτσο, εκτίθεσαι...🤪

  • Χαχα 2

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Μην βάλεις nVidia κάρτα γραφικών.

Βάλε AMD.

Ο λόγος είναι ότι για audio, οι drivers της AMD έχουν τραγικά καλύτερο DPC latency. Θα μπορείς να κατέβεις πιο χαμηλά σε roundtrip latency αν θέλεις να κάνεις monitor στο DAW.

 

Το χω δει να συμβαίνει. Το DPC με nVidia δεν παλεύεται για audio.

  • Like 1

https://www.bigfootsound.com | Studio Ηχογραφήσεων | Metal, Rock, Jazz, Acoustic, Electronic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σύστημα που παραθέτεις και με τις προσθήκες/βελτιώσεις που σου γράφουν τα παιδιά παραπάνω, είναι        καρα-overqualified για home studio music production. Αν δε σε απασχολεί το θέμα του κόστους, πάω πάσο μια και χαμένο δε θα πάει. Θα κρατήσεις τουλάχιστον τα core components για πολλά χρόνια.

  • Like 2
  • Συμφωνώ 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το pc που περιγράφει ο OP , θα στοιχίσει όσο ένα I-phone.

Αν το δεις έτσι, είναι πάμφθηνο, μιας και με αυτό όχι μουσική, κινηματογράφο θα μπορεί να κάνει.....και αν δεν τον ενδιαφέρει να το συνδέει και στο internet......θα του πάει μέχρι και 20 χρόνια. (εννόω ότι δεν θα τον αφορούν τα updates στο λειτουργικό κ.λ.π)

Αν το δει ώς recorder - arranger και όχι σαν pc .....θα πάει 20 χρόνια σίγουρα.

Οπότε μην το συζητάς, πάρτο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, LK είπε

Το pc που περιγράφει ο OP , θα στοιχίσει όσο ένα I-phone.

Αν το δεις έτσι, είναι πάμφθηνο, μιας και με αυτό όχι μουσική, κινηματογράφο θα μπορεί να κάνει.....και αν δεν τον ενδιαφέρει να το συνδέει και στο internet......θα του πάει μέχρι και 20 χρόνια. (εννόω ότι δεν θα τον αφορούν τα updates στο λειτουργικό κ.λ.π)

Αν το δει ώς recorder - arranger και όχι σαν pc .....θα πάει 20 χρόνια σίγουρα.

Οπότε μην το συζητάς, πάρτο.

Και?

Ενα iphone ειναι υπερβολικα ακριβο τηλέφωνο.

Εδω μιλαμε αν υπάρχουν αστοχίες στη επιλογη εξαρτηματων

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimsonic είπε

 

1 ώρα πριν, dimsonic είπε

Και?

Ενα iphone ειναι υπερβολικα ακριβο τηλέφωνο.

 

 

Για έναν που έχει π.χ. ετήσιο εισοδημα 38.543 ευρώ δεν είναι δα και μεγάλη δαπάνη. Ενα μέσο εισόδημα δηλαδή για τα ελληνικά δεδομένα. 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, dimsonic είπε

Και?

Ενα iphone ειναι υπερβολικα ακριβο τηλέφωνο.

 

Εγώ το έγραψα για να μην έχει seconds thoughts. ..... για τα $$$ που θέλει να δώσει,.

Όταν ήμουν μικρό παιδί και δεν βαριόμουν , έστηνα και εγώ Pc's ...  

Πλέον παίρνω έτοιμα...για να μην έχω ασυμβατότητες και δεν έχω καμιά όρεξη να κάνω beta testing. Πλέον, ή ζωή είναι μικρή. ....και ας χάσω (θεωρητικά ) και κάτι σε απόδοση......σίγα....λες και δουλεύουμε  τα Pc's στα όρια τους,.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, LK είπε

Εγώ το έγραψα για να μην έχει seconds thoughts. ..... για τα $$$ που θέλει να δώσει,.

Όταν ήμουν μικρό παιδί και δεν βαριόμουν , έστηνα και εγώ Pc's ...  

Πλέον παίρνω έτοιμα...για να μην έχω ασυμβατότητες και δεν έχω καμιά όρεξη να κάνω beta testing. Πλέον, ή ζωή είναι μικρή. ....και ας χάσω (θεωρητικά ) και κάτι σε απόδοση......σίγα....λες και δουλεύουμε  τα Pc's στα όρια τους,.

 

ναι να μην έχει

αλλά υπάρχουν σοβαρά λάθη στο config, πχ μονή μνήμη.

Μπορει να δίνεις πολλά ή να μη σε νοιάζει, αλλά ορισμένα πράγματα θέλουν προσοχή.

Και γω ανήκω σ αυτούς που λές, αλλά κάποιες φορές τα έτοιμα συμφέρουν (πχ στην περίοδο κορωνοιου, όταν δεν υπήρχε τίποτα όρθιο), ενώ άλλες φορές είναι ξεσκαρτάρισμα

 

όσον αφορά τα ίδια τα τηλέφωνα ναυαρχίδες αλλά και κοντά στο όριο αυτό η υπολογιστική τους δύναμη είναι όντως τεράστια. Και εκεί πάει το σχόλιο μου.

Το έλα μωρέ όσο ένα κινητό κάνει, μπορεί να δηλώνει και ευτέλεια, αλλά μπορεί να δηλώνει και κάτι εξτραβαγκάντζα

τελος χωρίς να ξέρω τι συνθέτει από μουσική το πισί αυτό για μένα είναι overkill, oταν φτιάχνω αρκετά σύνθετα πράγματα χωρις καμμία εξοικονόμηση μνήμης με 16 και έναν ryzen 5

Επεξεργασμένο από dimsonic
  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, dimsonic είπε

 

 

 

όσον αφορά τα ίδια τα τηλέφωνα ναυαρχίδες αλλά και κοντά στο όριο αυτό η υπολογιστική τους δύναμη είναι όντως τεράστια.

Εγώ με το κινητό ΔΕΝ μπορώ να κάνω τίποτα.

Καταρχάς, δεν βλέπω να κάνω.....

  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου