Προς το περιεχόμενο

Mesa Boogie Mark VII


Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, fenderiarhs είπε

Νομιζω πλεον κατι τετοια τερατα ειναι εκτος μοδας/εποχης. Εδω θυμαμαι οτι ειχα στα 90''s- 00s ενα mesa boogie dc5 με eq και παροτι ενισχυταρα μου επαιρνε ωρες για να βρω τον ηχο μου , η παραμικρη μετακινηση ενος knob αλλαζε εντελως τον ηχο ασε που ηταν και interactive ολα........οταν αρχιζες να κανεις και tweak  τον eq δεν τελειωνες ποτε. Οποτε με αυτο το διαστημοπλοιο...............περισσοτερο θα κανεις tweaking παρα θα παιζεις.

Παιδευεσαι λιγο στην αρχη, αλλα οταν καταλαβεις τη φιλοσοφια του δεν ειναι τιποτα (ειδικα πλεον με το ιντερνετ).

 

Πρεπει να εχουμε επισης στο νου μας κ πως κατι μπορει να μην ειναι για εμας. Για να πουλαει τοσο σταθερα δεκαετειες τωρα προφανως το πακετο που προσφερει το εκτιμαν πολλοι. Ουτε εγω θα τον επαιρνα (οχι λογο budget μονο) αλλα αν πχ εστηνα ενα στουντιο κ ηθελα να καλυψω ςνα μεγαλο ποσοστο χρησιμων ηχων θα ηταν σιγουρα μεσα στις επιλογες.

 

Τον Dc5 τον ειχα κ εγω. Καμμια σχεση με τους Μαρκ. Μπορει να εχει το παραμετρικο EQ, μπορει τα knob του tonestack να ειναι υπερβολικα interactive, αλλα αυτο που μ'εκανε να θελω να τον ξεφορτωθω (οπως κ ολων των γνωστων μου που τον ειχαν κ δεν τους αρεσε) ηταν το ποσο ψυχρος ηχητικα ενισχυτης ηταν, πραγμα που δεν ερχοταν με τιποτα (περιεργως σε αντιθεση με τον dc-3 που δεν το ειχε αυτο το χαρακτηριστικο) 

 

 

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Ένα που αποτελεί βελτίωση πάντως είναι το βάρος. Άλλο 42 κιλά ο κόμβος και άλλο 27. 

 

Ποιος είναι 42 κιλά?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως λέμε ότι οι Boogie είναι ενισχυτές εκτός εποχής. Ενισχυτάρες εκτός εποχής καλύτερα. 

Τι είναι αυτό που κάνει έναν ενισχυτή εντός εποχής;

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, Nekkon είπε

Τι είναι αυτό που κάνει έναν ενισχυτή εντός εποχής;

 

Multi-wattage επιλογές

Χαμηλό βάρος

(Να μη χρειάζεσαι πτυχίο sound engineer για να βγάλεις ήχο)

  • Συμφωνώ 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

 

Multi-wattage επιλογές

Χαμηλό βάρος

(Να μη χρειάζεσαι πτυχίο sound engineer για να βγάλεις ήχο)

Συμφωνω. Αλλά αφού οι περισσότεροι παίκτες έχουν τον ήχο τους στα πετάλια τους, δε θέλει απλά έναν ελαφρύ pedal platform ενισχυτή;

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, Nekkon είπε

Αλλά αφού οι περισσότεροι παίκτες έχουν τον ήχο τους στα πετάλια τους

Πόσο σίγουρος είσαι για αυτό; Εγώ όχι ιδιαίτερα, εκτός αν μιλάμε αποκλειστικά για blues, roots, Americana, κλπ.

 

1 λεπτό πριν, Nekkon είπε

δε θέλει απλά έναν ελαφρύ pedal platform ενισχυτή;

Πολύ genre specific κι αυτό. Δεν ξέρω άτομα σε rock, hard rock, metal κύκλους να έχουν τέτοια setups.

 

Οπότε αυτό που ρωτάς δεν έχει μία απάντηση, εξαρτάται από διάφορες παραμέτρους. Παίζεις μόνο σπίτι, κάνεις sessions, παίζεις σε prog death metal μπάντα, παίζεις atonal jazz, όλα έχουν διαφορετική λογική σχετικά με το πώς θα φτιάξεις ήχο και τι δυνατότητες θες να έχεις.

 

Για τη μουσική που (νομίζω) γουστάρεις, αυτό που γράφεις είναι the way to go.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Τι είναι αυτό που κάνει έναν ενισχυτή εντός εποχής;

 

Να είναι πσηφιακό πολυεφφέ και όχι ενισχυτής, εκτός του Kemper.

 

EDIT: Αν όμως είναι ενισχυτής, να μην έχει λάμπες, και να είναι σε μορφή πεταλιού.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Χαχα 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου