Προς το περιεχόμενο

Tube amp vs Solid-state amp vs plugin


Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, Nekkon είπε

το ερώτημα μου ήταν "πώς ερμηνεύει η λάμπα, το τρανζίστορ, και το λογισμικό τον ήχο πχ για ένα τζαζ tone, μπάσο στις 2:00 ακριβώς, μεσαία 12 ακριβώς και ελάχιστα πρίμα".

 

Μου λύθηκε η απορία, δηλαδή γιατί επέλεξες ίδιες ρυθμίσεις.

 

23 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Απλά το treble δεν θα το ξαναβάλω μετά τη μέση

 

Καθε ενισχυτής, φυσικός και μη, έχει τα κουσούρια του και το δικό του sweet spot.

  • Συμφωνώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Nekkon είπε

μόνο με vst

 

Δεν το αντέχω καθόλου, και γι' αυτό φταίει το παίξιμό μου. Εάν ήθελα να παίξω μια συγκριμένη μελωδία ή κάποιο συγκεκριμένο πχ άρπισμα, ενδεχομένως να μην είχα θέμα με το vst. Όμως, στο 98% του παιξίματός μου παίζω ο,τι  μου κατέβει, και ο τρόπος που αλληλεπιδρά το χέρι μου με τον ενισχυτή έχει τον πρώτο λόγο. 

Όπως και το μικρόφωνο στον ενισχυτή δεν αντέχω. Ενοχλώ γείτονες, ενοχλούμε ο ίδιος, δεν ακούω καλά το υπόλοιπο μιξ από τα ακουστικά κοκ.

Τιμώ, όμως, όλες τις ενδιάμεσες λύσεις.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Τιμώ, όμως, όλες τις ενδιάμεσες λύσεις.

Άρα για αυτό πήρες τον τσακάλη; Επειδή είναι εντελώς αναλογικό; Γιατί αν δεν σου αρέσει ο τρόπος με τον οποίον αλληλεπιδρά το χέρι σου με το vst τότε δεν θα σου αρέσουν γενικότερα οι ψηφιακές λύσεις νομίζω

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαυτό δεν πηρα κάτι ψηφιακό. Μου άρεσε πολυ και το ιριδιο, οπως και προιόντα τύπου hotone ampero. To τελευταίο, το έχω τεσταρει λίγο, έχει πολύ καλή αίσθηση στο χέρι, αλλά μου βγάζει πολλη ψηφιακίλα ο ήχος. 

Δεν μπορώ την ψηφιακίλα και την έλλειψη δυναμικών.

 

Ο Τσακάλης, και κάθε ανάλογο "εργαλείo", μου προσέφερε δύο βασικά πραγματα. 1ον είναι μονιμα on και παίζω σε χαμηλή ένταση, με όλα τα πετάλια μου, χωρίς πολλές εκπτώσεις στην αίσθηση (και με καλό ηχο). 2ον μπορώ και χαίρομαι, πλέον, καποιους απο τους ενισχυτές μου, χωρίς να συνδέω σε καμπίνα. Έτσι παίρνω το (σχετικά) απόλυτο στον ήχο, αλλά και στην αίσθηση.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Nekkon είπε

@vrasidas27 Βασίλη καταλαβαίνω τη διαφωνία σου, ωστόσο για να εξηγήσω και τη λογική που κράτησα το ίδιο tonestack στις τρεις μεθόδους ηχογράφησης είναι προφανώς το αντίθετο από αυτό που περιγράφεις. Εσύ περιγράφεις το "Τι μπορώ να κάνω ώστε να φέρω το vst ηχητικά κοντά στον λαμπάτο ενισχυτή;". Οπότε τότε ναι, συμφωνώ ότι πρέπει να κάνεις το αντίστοιχο tweaking. Εγώ εδώ πέρα ήθελα να διαπιστώσω το αντίθετο, πόσο διαφορετικά είναι αυτά τα τρία πράγματα μεταξύ τους. Δηλαδή το ερώτημα μου ήταν "πώς ερμηνεύει η λάμπα, το τρανζίστορ, και το λογισμικό τον ήχο πχ για ένα τζαζ tone, μπάσο στις 2:00 ακριβώς, μεσαία 12 ακριβώς και ελάχιστα πρίμα". Και όντως διαπίστωσα ότι ηχητικά οι διαφορές είναι πολύ μεγάλες. Τώρα εάν θέλεις μπορώ να προσπαθήσω να κάνω και το αντίστροφο, δηλαδή να προσπαθήσω να πετύχω το ίδιο ηχητικό αποτέλεσμα φτιάχνοντας τον εκάστοτε ήχο, αλλά το θέμα μου είναι ότι σπάνια προσπαθώ να το κάνω αυτό. Συνήθως δεν με απασχολεί το από πού προέρχεται ο ήχος, αλλά το αν μου αρέσει. 

 

 

Οχι δεν περιγραφω αυτο. Περιγραφω το να κανεις τις καλυτερες (για εσενα) ρυθμισεις ωστε να ακουστει το vst οσο καλυτερα μπορει να ακουστει . Οχι κοντα στο λαμπατο που λες αδιαφορο μου ειναι, αλλα να το παρουσιασεις στο δυνατο του σημειο να καταλαβουμε κ εμεις ποιο ειναι. Οταν το ελεγα δε σκεφτομουν το βι εστι ομως, αλλα το κατανα. Εκει ενιωσα πως χρειαζονται αλλες ρυθμισεις. Κ χρειαζονται αλλαγες στις ρυθμισεις, γιατι τα tonestack ακομα κ σε λαμπατα μηχανηματα ειναι εντελως διαφορετικα κ αντιδρουν ακομα περισσοτερο διαφορετικα. Το βαλτα ολα στη μεση το λεμε για starting point για να μπορεις να ελεγξεις απο που μπορεις ν'αρχισεις να προσθετεις κ να αφαιρεις αν χρειαζεται. Δε σημαινει ομως πως σε καθε μηχανημα θα προσθαφαιρεσεις το ιδιο, στο ιδιο ρυθμιστικο για να πετυχεις παρομοιας νοοτροπιας ηχο.

 

Οποτε αν ξανακανεις συγκριτικο καν'το για να δεις πχ τι ρυθμισεις πρεπει να κανω για να δω ποσο καλα μπορει να παρω απο το καθε μηχανημα εναν ηχο για τζαζ κ ποσο διαφορετικο θα ειναι το καθε tonestack οταν το πετυχω (κ φυσικα καν'το για εσενα κ τα συμπερασματα που θα βγαλεις, οχι επειδη εμενα δε μου αρεσε ο κατανα)

Επεξεργασμένο από vrasidas27

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vrasidas27 είπε

κ φυσικα καν'το για εσενα κ τα συμπερασματα που θα βγαλεις, οχι επειδη εμενα δε μου αρεσε ο κατανα

Μου αρέσει ο Κατάνα. Αλλά στα καθαρά του. Όταν αρχίζει να βρωμιζει, δεν...

  • Like 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Δεν θέλω να πω μεγάλα λόγια αλλά άρεσε περισσότερο ένα track που είχα στείλει για να μπει σε ένα τραγούδι και ήταν ηχογραφημένο με pod παρά ένα άλλο συναδέλφου που ήταν με axe FX.

Και οποία συμπεράσματα βγάζετε από αυτό.

Και με ρώτησαν και με τι ενισχυτή το ηχογράφησα. 🤣

 

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Δεν θέλω να πω μεγάλα λόγια αλλά άρεσε περισσότερο ένα track που είχα στείλει για να μπει σε ένα τραγούδι και ήταν ηχογραφημένο με pod παρά ένα άλλο συναδέλφου που ήταν με axe FX.

Και οποία συμπεράσματα βγάζετε από αυτό.

Και με ρώτησαν και με τι ενισχυτή το ηχογράφησα. 🤣

 

 

.

Ναι αλλά αν είχες παίξει εσύ ακριβώς το ίδιο track σε axe fx;

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου