Προς το περιεχόμενο

Good old Roger or....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Γιατί βρε Νίκο?

Το The Wall δεν το έχουν δει εκεί?

 

Δεν έχουν καταλάβει το νόημα των στολών και των συμβόλων?

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
4 λεπτά πριν, Superfunk είπε

ρε συ ΔΕΝ τα λες αυτα στην ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ πολη...παλι καλα που δεν τον εκαναν μαυρο στο ξυλο να λες...

Ναι, αλλά εδώ μιλάμε για τον Waters και τις "ιδιαιτερότητές" του.  "Είδηση" θα ήταν να μην έκανε κάποιο πολιτικό statement από σκηνής και όχι ότι το έκανε. 

Γι' αυτό σας λέω... μια χαρά ήταν η συναυλία και μένω εκεί.

  • Συμφωνώ 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Γιατί βρε Νίκο?

Το The Wall δεν το έχουν δει εκεί?

 

Δεν έχουν καταλάβει το νόημα των στολών και των συμβόλων?

Berlin 1990...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Δεν νομιζω οτι η στολη απο μονη της ηταν το θεμα, δεδομενου και του οτι αυτη η σημειολογια ηταν παρουσα και στην αρχικη μορφη του εργου. Ο κοσμος παρεξηγηθηκε, και δικαιως ισως, οταν ο Waters ντυμενος οπως ηταν ντυμενος, στο Βερολινο of all places, επιχειρησε να κανει τροπον τινα ενα παραλληλισμο του Ολοκαυτωματος και των εγκληματων των ναζι με συγχρονες ιστοριες καταπιεσης και συστημικης βιας, με απ'οσο διαβασα το ονομα της Anne Frank να εμφανιζεται μαζι με αυτα των δολοφωνημενων George Floyd και Shireen Abu Akleh. 

Ισως να μην ενδιαφερει και κανεναν, αλλα προσωπικα ως ατομο που -θεωρω- ειμαι ξεκαθαρα ταγμενος υπερ του αγωνα κατα της συγχρονης καταπιεσης, ειτε αυτη ειναι η αστυνομικη βια κατα μειονοτητων ειτε η εξωτερικη πολιτικη ισχυρων που καταληγει σε καημενο κοσμο να τρεχει να σωθει απο τις βομβες, ουδεποτε ενιωσα την αναγκη να συγκρινω, ποσο μαλλον εξισωσω, την καταπιεση και τη βια αυτη με αυτο που βιωσαν κατα κορον οι Εβραιοι της Ευρωπης κατα τον Β' παγκοσμιο.  Και δεν εχω γνωρισει και πολλους, αν οχι κανεναν, εκ των εσω των καταπιεσμενων αυτων μειονοτητων που να εχουν τετοια διαθεση. Δεν ειναι διαγωνισμος το ρημαδι.


Απο την αλλη, σχεδον καθε μα καθε φορα που βλεπω παραλληλισμους συγχρονης καταπιεσης και βιας με το Ολοκαυτωμα, συνοδευονται απο καποιο επιχειρημα σε γραμμες "δεν ειμαι αντισημιτης ΑΛΛΑ...", ε και ομολογω πλεον με πιανει μια καποια αλλεργια...


Y.Γ. Υπαρχει ενα ενδεχομενο, μιας και απο παρεα εχει προκυψει ενα εξτρα εισητηριο, να δω τον Waters στο Λονδινο σε κανα διβδομαδο. Επιφυλασω γνωμη επι της συναυλιας για τοτε, αν τυχον τελικα παω. 

Επεξεργασμένο από odis13
  • Like 1
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

Berlin 1990...

 

 

Αρχηγε μου το 1990 ΔEN ελεγε τις μαλακιες που λεει τα τελευταια 10 χρονια.....ουτε ειχε κυρηξει τον πολεμο στους Εβραιους ...

6 λεπτά πριν, odis13 είπε

Απο την αλλη, σχεδον καθε μα καθε φορα που βλεπω παραλληλισμους συγχρονης καταπιεσης και βιας με το Ολοκαυτωμα, συνοδευονται απο καποιο επιχειρημα σε γραμμες "δεν ειμαι αντισημιτης ΑΛΛΑ...", ε και ομολογω πλεον με πιανει μια καποια αλλεργια...

 Αει γεια σου...

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Συμφωνώ 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μιας και μπηκα στο τρυπακι να διαβαζω τα διαφορα ειδησεογραφικα σχετικα με την εμφανιση, συγνωμη αν με απατα η μνημη μου, αλλα απο ποτε το The Wall περιελαμβανε το γουρουνι με το αστερι του Δαβιδ (και οχι την σημαια του κρατους του Ισραηλ πχ, αν θελαμε να κραταμε τα προσχηματα) παρεα με την υπολοιπη σημειολογια?

Image

Δεν εχει αλλαξει μονο ο κοσμος απο κατω παιδια, να μη κοροιδευομαστε. Δεν βγηκε ο Rogers να ερμηνευσει το The Wall οπως ηταν το '79 ή το '90, και γιναν ολοι απο κατω ξαφνικα snowflakes και politically correct και τσινανε. Το εργο αυτο, και η γενικοτερη ρητορικη/πολεμικη του Rogers, εχει αλλαξει σκοπο την τελευταια δεκαετια. Σε αλλους αρεσει, σε αλλους δεν αρεσει και αλλους τους αφηνει αδιαφορους καθως εστιαζουν στον πυρηνα του εργου ως το αριστουργημα σαν το οποιο εχει (δικαιως) αναγνωριστει. Δεκτον, αλλα μη ξεκινησουμε τις anti-woke μαλακιες, οτι δεν ειχε τι να κανει ο κοσμος και αρπαχτηκε απο το αθωο αυτο εργο του '79 λες και δε το ξεραν απο χτες, ημαρτον. 
 

  • Like 2
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, odis13 είπε


Δεν βγηκε ο Rogers να ερμηνευσει το The Wall οπως ηταν το '79 ή το '90, και γιναν ολοι απο κατω ξαφνικα snowflakes και politically correct και τσινανε.

 

Μα γι' αυτό κι εγώ αναρωτήθηκα.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου