Προς το περιεχόμενο

Mixing αποκλειστικά με channel strip plugin (Waves SSL Channel)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, manosx είπε

........ Εδω υπαρχει καταγεγραμενη ομολογια απο ενα απο τα μεγαλυτερα ονοματα της ελληνικης φασης, που παραδεχεται οτι εμαθε να γραφει ντραμς στα γεραματα ......

 

Εννοείς τον Κ.Κ ;

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για τα γούστα μου, το "Φλου" είχε καταπληκτικά τύμπανα, από τα καλλίτερα που έχω ακούσει.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ναι, αλλα προς θεου, δεν το λεω ως ψογο. Εχει κανει απο τα καλυτερα ελληνικα αλμπουμ, ακομα θυμαμαι το τι ωραια ηχητικη εντυπωση μου ειχε κανει το διευχων οταν ειχε κυκλοφορησει, πολυ ωραια δουλεια.

 

 Ε, αν και αυτος παραδεχεται οτι αισθανεται newbie μπροστα στους ξενοι 😆 παει, την κατσαμε τη βαρκα 😆. Και αυτο σαν παραδειγμα το φερνω, αν σου πω προσωπικες ιστοριες και δραματα 😆 απο τις χαμηλοτερες κατηγοριες ποδοσφαιρου τις ελλαδας 😆 θα φριξεις 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, manosx είπε

παραδεχεται οτι εμαθε να γραφει ντραμς στα γεραματα

 

Ε αλήθεια λέει αφού τουλάχιστον μέχρι τα 2000s τα overheads τα χρησιμοποιούσαν μόνο με σκοπό να γράψουν τα πιατίνια.....😅

  • Συμφωνώ 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

κουβάλαγα συμπλεγματικά πολλά χρόνια την φράση ελληνοαυστραλού χαιεντά στα νιάτα μου όταν σε συγκέντρωσή μας είχε ακούσει πρώτη φορά ελληνικές "ροκ" παραγωγές...

- "με κατσαρόλες γράφετε τα τύμπανα;"...

 

κάποια χρόνια μετά, το καρντάσι ο Χρήστος Χαρμπίλας με τις δουλειές του στην Ano Kato Records (Ξύλινα σπαθιά αρχικά και Τρύπες κατόπιν αν ενθυμούμαι καλώς) με έκανε να αναθαρρήσω κάπως ως προς το θέμα αλλά δεν βρήκε και πολλούς μιμητές δυστυχώς εκείνη την εποχή... τες πα... καταλήγουμε πάντα στο ότι σημασία είχε η μουσική η ίδια και ως ουσία αυτή έχει μείνει σαν ανάμνηση στους περισσότερους κι όχι οι λεπτομέρειες της παραγωγής της...

 

 

  • Like 3

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, npap είπε

καταλήγουμε πάντα στο ότι σημασία είχε η μουσική η ίδια και ως ουσία αυτή έχει μείνει σαν ανάμνηση στους περισσότερους κι όχι οι λεπτομέρειες της παραγωγής της

Θα συμφωνήσω.Αρκετα αγαπημένα μου αλμπουμ,εχουν οτι να ναι παραγωγές.Αν και εγώ φαίνομαι ο επαναστάτης της ταινίας,πιστεύω οτί όταν εχει να πεί κάτι κάποιος,μπορει να το κάνει και με μιά ερασιτεχνική παραγωγή εδώ μέσα.

 

Αν κάποιος είναι καλός,θα βρει τον δρόμο του.Μπορεί και όχι.

 

Το να ανοιγουμε σελίδες μουσικος/συγκροτημα χωρίς να έχουμε πιάσει ενα μουσικό οργανο στα χέρια μας και να πέρνουμε σβάρνα τις πλατφόρμες,η να τυπώνουμε σε cd/βινυλιο εγγραφές που λένε τα ίδια αναμασημένα πράγματα που έχουμε ακούσει χιλιάδες φορές,λόγο του οτι κάποιοι έχουν την επιθυμία να ικανοποιησουν τις προσωπικές τους φιλοδοξίες και έχουν την οικονομική ανεση να το κάνουν,είναι μια ανούσια σπατάλη πόρων και ενέργειας.

Σκεφτείτε και λίγο τον πλανήτη που ζείτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Να σου πω, μου εχει περασει και εμενα απο το μυαλο αυτο.

 

 Βλεπεις κατι ταινιες ξερω γω, εντελως μουφα που δε βλεπονται κατα κανονα, και καλα με woke και οικολογικα μηνυματα και ετσι, και λες, ρε φιλε, αμα εισαι τοσο οικολογος, τι τη γυρισες τη μουφα, εκαψες οση ενεργεια καιει μια πολη για να τη γυρισεις, για να κανεις στο τελος μια μαλακια που οποιος τη βλεπει, απο το πολυ κριτζαρισμα του ερχεται να βγει εξω και να κανει αυτο:

 

 

 

 

 Στην πραγματικοτητα βεβαια, στα @@ τους και η οικολογια και ολα, την κονομα κοιτανε, και αν πουλανε οι οικολογικες σαχλες θα πουλησουν οικολογικες σαχλες, ακομα και αν αυτο σημαινει οτι θα καταστραφει η γη.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, manosx είπε

Στην πραγματικοτητα βεβαια, στα @@ τους και η οικολογια και ολα, την κονομα κοιτανε, και αν πουλανε οι οικολογικες σαχλες θα πουλησουν οικολογικες σαχλες, ακομα και αν αυτο σημαινει οτι θα καταστραφει η γη.

Σωστός ο Μάνος!Συμφωνώ σε όλα τα παραπάνω που είπες.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Στις 1/8/2023 στις 1:51 ΜΜ, manosx είπε

Εδω υπαρχει καταγεγραμενη ομολογια απο ενα απο τα μεγαλυτερα ονοματα της ελληνικης φασης, που παραδεχεται οτι εμαθε να γραφει ντραμς στα γεραματα 😆, και αυτο επειδη ηρθαν ξενοι στο στουντιο του και πηρε ματι. Και θεωρειτο και γκουρου στην Ελλαδα στην ηχογραφηση των ντραμς.

Οκ θέλω λινκ απ' το στορυ. Έστω και σε pm. 

 

Στις 1/8/2023 στις 1:51 ΜΜ, manosx είπε

Δεν ειναι τυχαια η χαοτικη διαφορα στην ποιοτητα του ηχου , ειδικα στις παλιες ελληνικες δουλειες, με τις ξενες. Στα ειδη μαλιστα που ξεφευγαν απο το στανταρ ελληναραδικο ντιπι ντιπι ντιπι νται, που εκει πεφτει και χρημα και υπαρχει εμπειρια λογω κυριαρχιας, αλλα και δεν υπαρχουν και ξερω γω USA παραγωγες να το συγκρινουμε. Σε ειδη λοιπον εκτος του ντιρινταχτα η διαφορα ηταν χαοτικη.

Πολλές παλιές Ελληνικές επαγγελματικές (μεγάλων στούντιο) ηχογραφήσεις μου αρέσουν. Και ειδικά επειδή δεν παίζει να είχαν και τον εξοπλισμό ή τους μουσικούς του Abbey Road, θεωρώ ότι υπήρχε γνώση και αισθητική. Τώρα για ερασιτέχνες που έγραφαν ροκ, δεν το συζητώ ότι συμφωνώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kpeyos είπε

Οκ θέλω λινκ απ' το στορυ. Έστω και σε pm. 

 

Ρωτησα και εγω αλλα απαντηση δεν πηρα.😒

Αλλα σε καποιο σεμιναριο του Κ. Κ τον ακουσα που το ειπε, αν θυμαμαι καλα. 

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • πριν Slew Rate κλείδωσε το θέμα
  • πριν Slew Rate ξεκλείδωσε το θέμα

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου