Προς το περιεχόμενο

Mixing αποκλειστικά με channel strip plugin (Waves SSL Channel)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Τζάμπα ταλαιπωρΓιεσΕ.

Βρες ΕΝΑΝ κομπρεσορα , άντε δύο που να σου αρέσουν και ΕΝΑ ,άντε δύο eq της προκοπής και παπαλα.

 

Αυτό κάνω, έχω μερικά που τα ξέρω και αυτά χρησιμοποιώ κυρίως 😀

Οπότε καταλλήγουμε ότι δεν έχει νόημα κάτι τέτοιο! 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
14 ώρες πριν, john_guitar είπε

 Καλησπέρα σας,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει καποιο νόημα να κάνει κανείς μια μίξη βασιζόμενος σχεδόν αποκλειστικά σε κάποιο channel strip π.χ. το SSL Channel της Waves.

Δηλαδή σε όλα τα tracks και busses να είναι φορτωμένο ένα τέτοιο plugin και όλα να προέρχονται από εκεί, EQ, Compression, Gate με ελάχιστη χρήση άλλων plugins. 

(εκτός reverbs, delay και άλλα fx φυσικά, άντε και μερικα compressors, κανένα 1176, 2Α κτλ).

Θα είχε νόημα κάτι τέτοιο ή είναι ολίγον τι ηλίθιο κατά την γνώμη σας? :)))))

 

 

 

Εγώ θα πω το εξής: εξαρτάται.

Κυρίως από το επίπεδο που είσαι.

 

Ένα "πρόβλημα" που υπάρχει στο ΙΤΒ είναι οι άπειρες επιλογές και η δυνατότητα που σου δίνει να τα κάνεις πουτ@να πολύ εύκολα. Δηλαδή να φορτώνεις Pro Q3 ή οποιοδήποτε άλλο ψηφιακό ΕQ παντού και αρχίζεις να κάνεις κινήσεις και πριν το πάρεις χαμπάρι έχεις πάρει τη κάτω βόλτα (κάθε κίνηση επηρεάζει όλες τις επόμενες κινήσεις).

 

Οπότε πρέπει λίγο συνειδητά να είσαι φειδωλός.

 

Οπότε, αν είσαι σε αρχάριο επίπεδο (δεν ξέρω σε τι επίπεδο είσαι) εγώ θα έλεγα ότι ένα απλό channel strip παντού είναι ότι πρέπει.

 

Το γούστο μας και το monitoring παίζει πολύ μεγαλύτερο ρόλο.

 

Btw, ο Andy Wallace, ένας από τους πιο πετυχημένους rock mixers ever (και από τους προσωπικούς μου αγαπημένους) μιξάρει πολύ παραδοσιακά με μια ssl, χρησιμοποιώντας κατα το μεγαλύτερο ποσοστό τα on board EQ και compression.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

https://www.bigfootsound.com | Studio Ηχογραφήσεων | Metal, Rock, Jazz, Acoustic, Electronic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Slew Rate είπε

 

 

 

Το γούστο μας και το monitoring παίζει πολύ μεγαλύτερο ρόλο.

 

 

 

 

 Αυτο ακριβως.

 

 

 Οσοι ηταν τυχεροι που δουλευαν σε τετοια μεγαθηρια κονσολες σαν τις SSL, ηταν τυχεροι διοτι τα eq και τα δυναμικα ηταν σε ενα υψηλοτατο επιπεδο, αλλα το σημαντικοτερο, ηταν διαθεσιμα σε ΚΑΘΕ ΚΑΝΑΛΙ. Μιλαμε για απιστευτες δυνατοτητες, ειδικα αν σκεφτεις οτι η μεση "προσιτη" κονσολα, μιλαμε για ΠΟΛΛΑ σημερινα λεφτα η "προσιτη" 😆, δεν ειχε καν δυναμικα για τα καναλια, και αν ηθελες να βγαλεις και τα εισαγωγικα 😆, θα κατεληγες και με το eq να ειναι μετριοτατο.

 

 Για αυτο κοστιζαν οσο δυο τρια σπιτια αυτα τα μεγαθηρια,😆 ηταν στην ουσια μια θαλασσα απο αναλογικους επεξεργαστες ποιοτητας.

 

 Οταν ομως μιλαμε για τη σημερινη εικονικη πραγματικοτητα, για ποιο λογο να περιοριστουμε σε ενα συγκεκριμενο channel strip; ΟΚ, τεραστια υποθεση τοτε να εχει καθε καναλι τον κομπρεσορα του channel strip της SSL, σημερα ομως καθε καναλι μπορει να εχει σε εικονικη μορφη κομπρεσορα της tubetech, 😆 δινω ενα παραδειγμα εξωγηινου μηχανηματος που εχει και φοβερη vst εξομοιωση.

 

 

 Δεν μπορω να σκεφτω ενα λογο να μεινουμε εμεις περιορισμενοι, επειδη καποιος ηταν τοτε "περιορισμενος", που φυσικα ουτε τοτε υπηρχε τετοιος περιορισμος, αν το στουντιο διεθετε SSL 4000 ειναι μαθηματικα βεβαιο οτι θα ειχε και δυο τρεις τοιχους γεματους και με tube tech και με απολα 😆

 

 Ειμαι σιγουρος βεβαια οτι θα μπορουσε καποιος να γραψει κατι με ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑΤΙΚΟ ηχο και μονο με αυτο το plug in, αν φυσικα ειχε και αριστουργηματικες πηγες. Παρολα αυτα, υπαρχουν καλυτερες επιλογες, πρωτα απο ολα απο αποψη εργονομιας, αλλα και ηχητικα νομιζω οτι μπορει να παρει κανεις κατι παραπανω, και μονο ο μεγαλυτερος ελεγχος περισσοτερων παραμετρων, σε καποιες περιπτωσεις μπορει να κανει και την ηχητικη διαφορα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

@manosx καλά τα λές.

Απλά επιμένω ότι έχει να κάνει με το επίπεδο που βρίσκεται κάποιος. Ο κόσμος του digital έχει άπειρες δυνατότητες, αλλά είναι λίγο σαν να πηγαίνεις από το 0 στο 100 αμέσως χωρίς να περάσεις στα ενδιάμεσα στάδια και να βλέπεις πως μπορείς να λειτουργήσουν τα πράγματα π.χ. με ένα απλό channel strip.

 

Ο @Phase Shift από το Unreal που έχει φουλ αναλογικό setup και μιξάρει έτσι, μπορεί να πει κάτι παραπάνω.

 

53 λεπτά πριν, manosx είπε

Δεν μπορω να σκεφτω ενα λογο να μεινουμε εμεις περιορισμενοι

 

Εγώ τελείως ειλικρινά, βρίσκω. Οι πολλές επιλογές δεν είναι πάντα καλό.

https://www.bigfootsound.com | Studio Ηχογραφήσεων | Metal, Rock, Jazz, Acoustic, Electronic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω ένα channel strip, αυτό του Schepps.

 

Μου φάνηκε αρκετά βολικό να το χρησιμοποιήσω σε vocals, όπου δεν γράφω συχνά και για κάποιο λόγο κάποτε μου έδωσε λύση εκεί που δεν έβρισκα, οπότε βολεύτηκα.

Αλλά σαν εργαλείο στις καθημερινές μου δουλειές όπου έχω διαμορφώσει έναν μπούσουλα, δεν με βοηθάει.

 

my 2 cents

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ειτε digital είναι analog, το σιγουρο ειναι οτι το eq και ο κομπρεσσορας ειναι βασικοτατα εργαλεια, οποτε ειτε σε strip ειτε σε αυτονομα θα πρεπει να τα μαθεις.

 

 

 Αν ειναι προτιμοτερο να τα μαθεις πανω στο συγκεκριμενο strip, η να τα μαθεις σε καποιο αλλο plug in, εκει δεν εχω αντιρρηση. Προσωπικα θα κοιταζα πρωτα απο ολα το eq του DAW, ετσι και αλλιως αυτο θα ειναι παντα αμεσα διαθεσιμο, και στα καλα προγραμματα ειναι χρηστικο και κανει δουλιτσα. Δε χρειαζεται να ανοίγεις και plug in 😆

 

 Ε μετα, σου μενει να βρεις και ενα κομπρεσορακι, και αφου μιλαμε για beginner μπορει να βαλει και εδω τον κομπρεσσορα του DAW, για να μπει στο νοημα ειναι αρκετος.

 

 Με αλλα λογια, συμφωνω οτι ο αρχαριος δε χρειαζεται να μπλεξει με πολλες επιλογες, ας παρει λοιπον ενα καλο DAW που ειναι απαραιτητο, και ας παιξει μπαλα με τα plug ins του, μετα απο 2 -3 χρονακια ΙΣΩΣ χρειαστει να παρει και κατι αλλο 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 ώρες πριν, Slew Rate είπε

 

Ο @Phase Shift από το Unreal που έχει φουλ αναλογικό setup και μιξάρει έτσι, μπορεί να πει κάτι παραπάνω.

Γιατι με ξυπνας απο την ληθη μου?

 

23 ώρες πριν, john_guitar είπε

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει καποιο νόημα να κάνει κανείς μια μίξη βασιζόμενος σχεδόν αποκλειστικά σε κάποιο channel strip π.χ. το SSL Channel της Waves.

Δηλαδή σε όλα τα tracks και busses να είναι φορτωμένο ένα τέτοιο plugin και όλα να προέρχονται από εκεί, EQ, Compression, Gate με ελάχιστη χρήση άλλων plugins. 

(εκτός reverbs, delay και άλλα fx φυσικά, άντε και μερικα compressors, κανένα 1176, 2Α κτλ).

Θα είχε νόημα κάτι τέτοιο ή είναι ολίγον τι ηλίθιο κατά την γνώμη σας? :)))))

Καλησπερα Γιαννη. Ναι εχει πολυ νοημα. Η οραση νικαει παντα.  Κανε οτι μπορεις για να σε κοροιδεψεις, για να σε εμπνευσεις, για να μην πολυσκεφτεις καθως κουνας κουμπακια.  Μην πεσεις στην παγιδα του decision paralysis

 

Οι παλιοι λεγανε "I play the console like an instrument". Οι καινουργιοι λενε "Like and subscribe! 3 tips to make your snare sound phat"

 

Alex

  • Like 2
  • Συμφωνώ 1

www.unrealstudioz.com

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
4 λεπτά πριν, Phase Shift είπε

Γιατι με ξυπνας απο την ληθη μου?


 Είσαι Noiz 2024 material. 

https://www.bigfootsound.com | Studio Ηχογραφήσεων | Metal, Rock, Jazz, Acoustic, Electronic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι πλέον έτοιμος να σηκωθείς απο το χαράκωμα και να ριχτείς στην μάχη.Οι συμπολεμιστές,σου δίνουν κουράγιο,απέναντι σου άγνωστο τοπίο,στημένα πολυβόλα και έσυ κρατάς ακόντιο.Αντέ να δούμε μέχρι πού θα φτάσεις και εσύ.Ενα ζευγάρι αυτιά χρειαζεσαι για να μιξάρεις,καλή αντίληψη και αισθητική για τον ήχο που θές να βγάλεις.Μετά ερχονται τα εργαλεία.Είσαι σίγουρος οτί τα πρώτα τα έχεις ήδη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • πριν Slew Rate κλείδωσε το θέμα
  • πριν Slew Rate ξεκλείδωσε το θέμα

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου