Προς το περιεχόμενο

Mixing αποκλειστικά με channel strip plugin (Waves SSL Channel)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
7 λεπτά πριν, Superfunk είπε

αΦτα σου αρεΓουν τουλαχιστον ή θα σκισω το καλτσον μου?

 

 

Θα περιμένω να το ακούσω κάπου καλύτερα κι όχι στο λάπτοπ γιατί δε θυμάμαι τον ήχο. 

Αλλά: ΟΚ, το 1970 ο τρόπος που ήξεραν για να βγάλουν focus και punch, και που ήταν ίσως η φυσιολογική εξέλιξη απ' τις πετσέτες πάνω στα τύμπανα στα 60s, ήταν το close micing και τα υδραυλικά δέρματα και τα concert toms κλπ...

Πολλές από αυτές τις μουσικές τις έχω μαθει κι εγώ έτσι κι αν ήθελα να κάνω κάτι με τόσο έντονο reference σε κάποια εποχή, μπορεί να τους χρησιμοποιούσα αυτούς τους ήχους. Hell, έχω στην αποθήκη ακόμη και μια Premier Elite με concert toms, just in case, αν και περισσότερο για ηχους Phil Collins σε συνδυασμό με gated reverb και μετά για φάση Reggae/Disco/Italian 70s.

Ας το δούμε έτσι: Αν πήγαινα σε 70s party, θα φόραγα παντελόνι καμπάνα. Αν ξαναέρχονταν τα παντελόνια καμπάνα στη μοδα, θα ψόφαγα στα γέλια και φυσικά δε θα αγόραζα ποτέ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
12 ώρες πριν, kpeyos είπε

Ας το δούμε έτσι: Αν πήγαινα σε 70s party, θα φόραγα παντελόνι καμπάνα. Αν ξαναέρχονταν τα παντελόνια καμπάνα στη μοδα, θα ψόφαγα στα γέλια και φυσικά δε θα αγόραζα ποτέ. 

 

σοφή ρήση και μάλιστα για όλα τα επίπεδα της τεχνολογίας όχι μόνο της παραγωγής ήχου... respect

 

ΥΓ κατά κανόνα πάντα...

  • Like 2

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γύρω γύρω όλοι το βλέπω πάλι να γίνετε εδώ μέσα.

 

Καμιά φορά σκέφτομαι οτί ίσως τις καλύτερες ηχογραφήσεις που έγιναν ποτέ,τις ακούσαμε σε υποδεέστερο μέσο αποθήκευσης,ενώ σήμερα ακούμε σε μεγαλύτερης ευκρίνειας μέσο,υποδεέστερες ηχογραφήσεις.

 

Θα ήθελα να ακούσω μια σημερινή μείξη,δίπλα σε αυτήν,να δώ πόσο κακές ηχογραφήσεις έκαναν π.χ το 84 στα τύμπανα.Ψευτο multitracks χωρίς τίποτα στα κανάλια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Το thread αυτό ανοίχτηκε για να συζητηθεί κατά πόσο έχει νόημα κάποιος να μιξάρει με ένα channel strip και μόνο.

 

Όχι για ποδόσφαιρο, ταινίες, τον Λάνθιμο, τηγάνια, πληκτρολόγια κτλ.

 

Το κλειδώνω μέχρι να το καθαρίσω, και μετά θα το ανοίξω και πάλι.

  • Like 1

https://www.bigfootsound.com | Studio Ηχογραφήσεων | Metal, Rock, Jazz, Acoustic, Electronic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • πριν Slew Rate κλείδωσε το θέμα
  • πριν Slew Rate ξεκλείδωσε το θέμα

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου