Προς το περιεχόμενο

Mixing αποκλειστικά με channel strip plugin (Waves SSL Channel)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Για αυτό και εγώ εδώ και χρόνια χρησιμοποιω σε όλα τα κανάλια,πλην MB, αυτό εδώ το ΑργαΛειΟ

 

https://www.nomadfactory.com/products/p173-ASP-Studio-Channel-SC-226/

 

Ούτε ταλαιποΡγια ούτε τίποτα 😅

Και είναι και πανευκολο στη χρήση

 

 

Screenshot_20230731_125828_SamsungInternet.thumb.jpg.9e5f2d065c8c5e5bead79bb43edd74df.jpg

 

 

 

 Αφου σου αρεσει τοσο πολυ, με τις κορυφαιες γραφιστικες μου ικανοτητες, σου εφτιαξα ενα custom skin για να σε βοηθησε, για να μη σε γελουν τα ματια σου 😆

 

xaxa.jpg.805a465ab644e134235c3f8988f4de1c.jpg

 

 

 Επαιξα και λιγο με τον κωδικα, πλεον τα knobs παιρνουν random λειτουργιες καθε 5 λεπτα, μην τυχον και απο συνηθεια το πας αυτοματα ε;

 

 Πες μου να σου στειλω link, you're welcome 😆

 

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
59 λεπτά πριν, Slew Rate είπε

Αλλα για εμένα είναι το elephant in the room.

Έχει ξαναγίνει αυτή κουβέντα, είχα εκφράσει γνώμη παρόμοια με τη δική σου (ως mod) και μου την πέσανε διάφοροι θιγμένοι επαγγελματίες χομπίστες.

 

Και δυστυχώς αυτό δε σταματάει στη μουσική, για πολιτική έχουμε γνώμη όλοι, για πυρόσβεση, για πόλο, όλα τα ξέρει ο Έλληνας και όλων η άποψη έχει την ίδια βαρύτητα.

 

Δυστυχώς -και το εννοώ- δε γίνεται κάθε φορά που γράφουμε να βγάζουμε έξω και τα χαρτιά μας, αλλά θέλω να πιστεύω πως κάποιος που διαβάζει/γράφει καιρό εδώ γνωρίζει ποιοι τρώνε ψωμάκι από αυτο που λένε, ποιοι έχουν φάει τις σχολές και τα βιβλία με το τσουβάλι και ποιοι έρχονται με ύφος να πουν αυτό που άκουσαν στον καφενέ το 2000.

  • Συμφωνώ 2

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι,

 

Καταρχής σας ευχαριστώ όλους για τις πολύ σημαντικές απαντήσεις που γράψατε, καθώς και για τον μεταξύ σας διάλογο, ο οποίος ενέχει αρκετές πολύ χρήσιμες πληροφορίες. 

 

Πρόσφατα (πριν 2-3 μήνες) ξεκίνησα να ξανασχολούμαι με το σπορ μετά από μια παύση (6 χρόνων) και ξεκίνησα να προσπαθόντας να κάνω μερικά mixes σε multitracks (π.χ. Produce Like a Pro)  και να προσεγγίσω το reference track. Γύρισα στο REAPER κάπου το 2013, πιο παλιά χρησιμοποιούσα Cubase...

 

Για παράδειγμα ένα  πρόσφατο mix που έκανα 

Το reference (χαμηλωμένο για να είναι περίπου ίδιο level με την μίξη μου):

https://drive.google.com/file/d/1un8wCJcXrgUMIYGUtCaoF1tZacMTQ1EV/view?usp=sharing

 

και το δικό μου:

https://drive.google.com/file/d/1SxpvZKi4GZ4dbNtTbNDkQ9gNSsatdp10/view?usp=sharing

 

Επειδή έπαθα ενα decision paralysis στην αρχή που το ξεκίνησα 😃 , αποφάσισα να χρησιμοποιήσω συγκεκριμένα πράγματα με φειδώ :)

Για EQ χρησιμοποιώ τα εξής: τα απλά Q2-Q10 της waves (όχι οτι του reaper δεν είναι το ίδιο, απλά έχω συνηθίσει το UI τους), Waves PuigTec EQP1-A

Για compression: Waves CLA-2A, Waves CLA-76 (black) και το ReaComp του Reaper για sidechaining (kick and bass)

 

Έχω επίσης saturation στο bass Fabifilter Saturn 2,

Waves Abbey Road Plates, Waves H-Delay

 

To master bus δεν έχει τίποτα επάνω, εκτός από  VU meter και spectrum analyzer.

Για το monitoring έχω βάλει Sonarworks, για room correction (πρώτη φορά που το χρησιμοποιώ).

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, john_guitar είπε

Για EQ χρησιμοποιώ τα εξής: τα απλά Q2-Q10 της waves (όχι οτι του reaper δεν είναι το ίδιο, απλά έχω συνηθίσει το UI τους), Waves PuigTec EQP1-A

Για compression: Waves CLA-2A, Waves CLA-76 (black) και το ReaComp του Reaper για sidechaining (kick and bass)

 

Έχω επίσης saturation στο bass Fabifilter Saturn 2,

Waves Abbey Road Plates, Waves H-Delay

 

μια χαρα εισαι

 

15 λεπτά πριν, john_guitar είπε

To master bus δεν έχει τίποτα επάνω, εκτός από  VU meter και spectrum analyzer.

 

κακως.

Βαλε εναν glue compressor & ενα overall eq (με φειδω) θα σε βοηθησει πολυ και θα φτιαξει και ο ηχος σου.

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
8 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Έχει ξαναγίνει αυτή κουβέντα, είχα εκφράσει γνώμη παρόμοια με τη δική σου (ως mod) και μου την πέσανε διάφοροι θιγμένοι επαγγελματίες χομπίστες.

 

Και δυστυχώς αυτό δε σταματάει στη μουσική, για πολιτική έχουμε γνώμη όλοι, για πυρόσβεση, για πόλο, όλα τα ξέρει ο Έλληνας και όλων η άποψη έχει την ίδια βαρύτητα.

 

Δυστυχώς -και το εννοώ- δε γίνεται κάθε φορά που γράφουμε να βγάζουμε έξω και τα χαρτιά μας, αλλά θέλω να πιστεύω πως κάποιος που διαβάζει/γράφει καιρό εδώ γνωρίζει ποιοι τρώνε ψωμάκι από αυτο που λένε, ποιοι έχουν φάει τις σχολές και τα βιβλία με το τσουβάλι και ποιοι έρχονται με ύφος να πουν αυτό που άκουσαν στον καφενέ το 2000.

 

Ας τους να στη πέσουν. Και;

 

Όχι δεν είναι εύκολο να λυθεί. Καθόλου.

 

https://www.bigfootsound.com | Studio Ηχογραφήσεων | Metal, Rock, Jazz, Acoustic, Electronic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Η ταπεινη μου γνωμη σε αυτο τον δυσκολο ελεφαντα ειναι οτι, αν δεν υπαρχει προσωπικη επιθεση, ad hominem που λεμε και στην Ανω Πορδοραχουλα, δεν υπαρχει λογος να κανει κανεις επικληση στην αυθεντια του, η στις γνωσεις του, η στην επαγγελματικη του επαρκεια. Οι γνωμες ειναι για να μονομαχουν με γνωμες, δε σημαινει οτι ακομα και ο πιο καταρτισμενος ειδικος δεν μπορει να εχει λαθος γνωμη σε καποιο ζητημα.

 

 Ομως, ειναι πολυ σημαντικο να ξεκαθαρισω κατι: ΙΜΗΟ το συγκεκριμενο θεμα εμπιπτει σε "φιλοσοφικο" ζητημα του ηχου. Δεν νομιζω οτι εχει δηλαδη μια αυστηρα καθορισμενη και επιστημονικα επιβεβαιωμενη και συγκεκριμενη απαντηση. Οπως σε ολα σχεδον τα φιλοσοφικα ζητηματα, ετσι και εδω επιζητουμε τη χρυση τομη μεταξυ δυο ακρων, της επισκοπησης του project και της οπτικης επιβεβαιωσης της επεξεργασιας, αναγκη που σε καποιο βαθμο ολοι συμφωνουμε οτι πρεπει να καλυπτεται, και της συγκρουσης της με την ηχητικη αισθηση και του ηγεμονικου ρολου που αυτη πρεπει να εχει στη ληψη των αποφασεων, πραγμα με το οποιο απο τη μερια μου συμφωνω απολυτα, το ξεκαθαριζω.

 

 Δηλαδη ΙΜΗΟ υπαρχει περιθωριο για μια συγκρουση αποψεων, περι του βελτιστου συγκερασμου των δυο ακρων, και αυτο ειναι εμφανες απο το γεγονος οτι εχουμε βαλει και καποιες μεταβλητες στο παιχνιδι, την εμπειρια του χειριστη ας πουμε, αυτο δειχνει οτι η βελτιστη τομη δεν ειναι μοναδικη αλλα μεταβαλλομενη με βαση τις περιστασεις.

 

 Αν ομως, και αυτο ειναι το σημαντικο, αν ομως το θεμα μας ηταν στο καθαρα θετικα επιστημονικο πεδιο, δεν ειχε δηλαδη να κανει με την αντιληψη αλλα με καθαρα μετρησιμο αποτελεσμα, τοτε τα δεδομενα αλλαζουν. Αν δηλαδη εμπαινε καποιος και ελεγε "παιδγια, η πιστοτερη εγγραφη ειναι οταν βαζεις το gain τερμα και κοκκινιζει το καναλι, ετσι γραφω εγω ο μαγκας", αν τοτε εβγαινε ενας λογικος ανθρωπος να αντικρουσει αυτη τη ρηση, και ακουγε και απο πανω μπινελικια, ε τοτε θα ηταν καλο να ξεκαθαρισει ο καθενας το με ποια ιδιοτητα μιλαει. Αλλο πραγμα η συζητηση, αλλο οι αποψεις, και αλλο η στεγνη παραπληροφορηση, εκει πρεπει να μπαινουν τα πραγματα στη θεση τους. 

Επεξεργασμένο από manosx
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1 ώρα πριν, manosx είπε

Αφου σου αρεσει τοσο πολυ, με τις κορυφαιες γραφιστικες μου ικανοτητες, σου εφτιαξα ενα custom skin για να σε βοηθησε, για να μη σε γελουν τα ματια σου 😆

 

xaxa.jpg.805a465ab644e134235c3f8988f4de1c.jpg

 

 

δεν ξέρω Μάνο τι ακούει ο καθένας εδώ μέσα, ξέρω όμως καλά τι βλέπει στα plug in του ο συνονόματος...😛

 

SFnpapedit.thumb.jpg.6793e82080500a431b2bde884538ac1f.jpg

  • Χαχα 6

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 ώρες πριν, manosx είπε

  Η ταπεινη μου γνωμη

 

Συμφωνώ μαζί σου, απλά όταν ο άλλος γράφει λες και η γνώμη του είναι θέσφατο, ακόμα και σε θέμα μη-μετρήσιμο, ή φιλοσοφικής φύσεως, τότε καλό θα ήταν να μας πει από πού προέρχεται αυτό το ύφος.

 

Εγώ ως παντελώς άσχετος στα περισσότερα θέματα εδώ μέσα, επιλέγω να ακούσω αυτούς που ξέρω ότι ξέρουν, ειδικά σε θέματα που ψάχνω λύση, ή θέλω να βελτιωθώ.

 

Κατά τα τ'άλλα μαζί σου 100%, αλλιώς θα καταργούσαμε την έννοια του φόρουμ.

  • Ευχαριστώ 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

 

Συμφωνώ μαζί σου, απλά όταν ο άλλος γράφει λες και η γνώμη του είναι θέσφατο, ακόμα και σε θέμα μη-μετρήσιμο, ή φιλοσοφικής φύσεως, τότε καλό θα ήταν να μας πει από πού προέρχεται αυτό το ύφος.

 

Εγώ ως παντελώς άσχετος στα περισσότερα θέματα εδώ μέσα, επιλέγω να ακούσω αυτούς που ξέρω ότι ξέρουν, ειδικά σε θέματα που ψάχνω λύση, ή θέλω να βελτιωθώ.

 

Κατά τα τ'άλλα μαζί σου 100%, αλλιώς θα καταργούσαμε την έννοια του φόρουμ.

 

 

 Σωστο ειναι αυτο. Πιστευω ομως οτι φταιει και ο γραπτος λογος. Δινει μια σοβαροφανεια στις παρλαπιπες μας, 😁 και βγαζει μια εικονα οτι μιλαμε απο καθεδρας, ενω απλα λεμε τη δικη μας αποψη, ειναι η φυση του τετοια.

  • Συμφωνώ 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρές multitracks,stems η γενικά ότι μπορεί να σου προσφέρει reference για ένα όργανο,στο στύλ που σου αρέσει,προσέγγισε το όσο μπορείς κατά την ηχογράφηση και ο δρόμος προς μιά επιτυχημένη μίξη θα είναι πιό σύντομος.

 

Το να γυρνάς κουμπάκια σε οποιοδήποτε plug in,χωρίς να έχεις ακούσει ποτέ στην ζωή σου,πως ακούγετε π.χ επαγγελματική ηχογράφηση μιάς κιθάρας,ενός σέτ τυμπάνων κ.α δέν θα σου προσφέρει κάτι,αν δέν έχεις ακούσματα.Ας υποθέσουμε οτί δέν το κάνεις,αλλά καταφέρνεις να έχεις αποτέλεσμα,θα σου πάρει περισσότερο χρόνο. 

 

Εχεις δώρο την τεχνολογίας σήμερα,το να ακούσεις π.χ μια κιθάρα,τα ντράμς κ.α απο ένα αγαπημένο σου κομμάτι solo μέσα στο DAW σου και να τα συγκρίνεις δίπλα στα δικά σου.Μην την πετάξεις.

 

Παλιότερα αυτό το δώρο δέν υπήρχε,γι αυτό φτάσαμε στο 2020 να κάνουμε παραγωγές(και μπράβο) που στην αμερική όμως είχαν γίνει 30 χρόνια πρίν. 

Αυτό  θα έλεγα εγώ σε ένα παιδί που θέλει να ξεκινήσει σήμερα.Εχει την δυνατότητα να ακούσει ηχογραφήσεις που εμείς δέν μπορούσαμε να φανταστούμε κάν,με τα οργανά solo και θα του πώ να γυρίζει κουμπάκια σε μια μαλακία και όπου τον βγάλει?Δεν είναι θέμα αρνητικότητας,με τα σημερινά δεδομένα,λάθος κατεύθυνση θα το έλεγα να ουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • πριν Slew Rate κλείδωσε το θέμα
  • πριν Slew Rate ξεκλείδωσε το θέμα

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου