Προς το περιεχόμενο

Κόστος αποστολής εσωτερικού.


mariopol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Ποιό είναι το μικρότερο κοστος αποστολής (για κιθάρα) για εσωτερικο?

Σύμφωνα με τα ογκομετρικά που δίνουν τα Ελτα χρειάζονται 30+ ευρώ  ή εγώ δεν καταλαβαίνω κάτι?

Το story είναι ότι μου ζητάει ένας ανθρωπος ένα φτηνό οργανακι που είχα σε αγγελία αλλά με τέτοια μεταφορικά του είπα πως δεν αξίζει!

θανκ γιου

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως να ξανασκευτείς το ΚΤΕΛ? Έχω αγοράσει μια κιθάρα και ένα σετ ηλεκτρικά τύμπανα, και το ΚΤΕΛ μια χαρά πήγαν όλα.

 

Γενικά όλες οι κούριερ είναι τρομακτικά ακριβές, ειδικά όταν μιλάμε για ογκώδη αντικείμενα, γιατί και καλά πιάνει χόρο στο φορτιγάκι, και έτσι τους μειώνεις το χώρο μεταφορών, άρα και τα έσοδα

 

Μια φορά κρατόυσα (με τα χέρια) μια τεράστια κούτα φουλ φορτωμένη, ψάχνοντας να βρω κούριερ να τα στείλω Κρήτη. Βρίσκω μια κούριερ, και με το που μπαίνω μέσα στο γραφείο, μου λέει η υπάλληλος "όπως είσαι φύγε, ξέχασέ το". Θα πλήρωνα τουλάχιστον 100 ευρώ, αν όχι 200. Τελικά μπήκα σε ένα αστικό λεωφορείο, το πήγα λιμάνι και το έβαλα ασυνόδευτο στο καράβι για Κρήτη με λιγότερο από 20 ευρώ τότε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μεταφορικες, ακόμα και οι κούριερ έχουν το ρίσκο να μην αποστείλουν το αντικείμενο όπως το παρέλαβαν... έτσι λειτουργούν όλες δυστυχώς. Είναι που θα πέσεις βέβαια, πόσα κέντρα διαλογής θα περάσουν κλπ.   Το κτελ παλαιότερα ανέφερε πως δεν ευθύνεται για οποιαδήποτε απώλεια ή κατάσταση του αντικειμένου, τώρα δε γνωρίζω τι γίνεται, πιθανό όμως να έχει μείνει το ίδιο.  Γενικά οι αποστολές δεν νομίζω να αξίζουν για σχετικά φθηνά μουσικά όργανα. Ούτε στα πανάκριβα βέβαια , γιατί εκεί αξίζει να ταξιδέψεις ο ίδιος. Σε μία μέση κατάσταση όμως είναι οκ , με το ρίσκο πάντα να είναι στο πρόγραμμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν στείλεις από γενική ταχυδρομική (και τα πληρώσεις επί τόπου) σε άλλο κατάστημα γενικής ταχυδρομικής (όχι αποστολή κατ' οίκον) εντός Ελλάδας, πληρώνεις ελάχιστα. Για πετάλι σε κουτί, το κόστος είναι 3 ευρώ. Για κιθάρα (στο κλασικο χάρτινο κουτί) είναι 13 ή 15 ευρώ.

 

Keep that in mind

  • Like 3

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Εάν στείλεις από γενική ταχυδρομική (και τα πληρώσεις επί τόπου) σε άλλο κατάστημα γενικής ταχυδρομικής (όχι αποστολή κατ' οίκον) εντός Ελλάδας, πληρώνεις ελάχιστα. Για πετάλι σε κουτί, το κόστος είναι 3 ευρώ. Για κιθάρα (στο κλασικο χάρτινο κουτί) είναι 13 ή 15 ευρώ.

 

Keep that in mind

 

Ακριβώς!

Άμα κάνει ο παραλήπτης παραλαβή από το κατάστημα βγαίνει η τιμή που λες,

που για αποστολή κιθάρας είναι μια χαρά.

 

Απλά σαν πληροφορία, τα περισσότερα ταχυδρομεία στο εξωτερικό,

αν το χαρτόνι κιθάρας/θήκη/βαλίτσα,

δεν μπει μέσα σε άλλο ορθογώνιο χαρτόνι θεωρείται bulky item

και πληρώνεις τα υπερδιπλάσια και αυτό, ΑΝ δεχτούν να το παραλάβουν. 

 

Υ.Γ. Γειά σου Μάριε καλλιτέχνη!

Προ αμνημονεύτων χρόνων είχα αγοράσει ένα Les Paulειδές Jack and Danny από εσένα!

Χαίρομαι που είσαι καλά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες αργότερα...

Παίδες μια γρήγορη ερώτηση γτ θα χάσω την δημοπρασια... 

Θέλω να πάρω ένα σώμα από Πολωνία... Όταν πάω να χτυπήσω τη δημοπρασία μου βγάζει μήνυμα ότι 'πιθανόν για αυτή τη χώρα να πληρώσετε φορο'.... Μήνυμα που δε μου το βγάζει όταν πάω να χτυπήσω δημοπρασία από τη Γαλλία πχ... Ξέρω ότι η Πολωνία είναι στην ΕΕ... Απλά θέλω να επιβεβαιώσω αν πληρώνω για να πάρω το αντικείμενο 

 

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, noe13 είπε

Παίδες μια γρήγορη ερώτηση γτ θα χάσω την δημοπρασια... 

Θέλω να πάρω ένα σώμα από Πολωνία... Όταν πάω να χτυπήσω τη δημοπρασία μου βγάζει μήνυμα ότι 'πιθανόν για αυτή τη χώρα να πληρώσετε φορο'.... Μήνυμα που δε μου το βγάζει όταν πάω να χτυπήσω δημοπρασία από τη Γαλλία πχ... Ξέρω ότι η Πολωνία είναι στην ΕΕ... Απλά θέλω να επιβεβαιώσω αν πληρώνω για να πάρω το αντικείμενο 

 

 

δες αν εχει μπουκαρει ο ΠουΣτιν..αν οχι ακομα στην ΕΕ ειναι.

  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου