Προς το περιεχόμενο

Άποψη σχετικά με το Harley Benton/Joyo American Sound


Miltos23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τυχαία είδα αυτό το πετάλι σε ένα άρθρο και αφού διάβασα αρκετές κριτικές είδα πολλούς να γράφουν «μεταμόρφωσε τον φτηνιάρη ενισχυτή μου», «έχω καλό ήχο όπου κι αν παίζω», «δεν μπορώ να φανταστώ το rig μου χωρίς αυτό» κ.α.

 

https://www.thomann.de/gr/harley_benton_american_truetone.htm

 

Έτσι λοιπόν το (όχι 10!) αγόρασα και άνοιξα αυτό το τόπικ σε μια προσπάθεια μου να σας μεταφέρω τις εντυπώσεις μου.

 

Προοίμιο:

Έχω 3 pedalboard (1 στο σπίτι, 1 στο προβάδικο και 1 «καλό» για λάηβ/ηχογραφήσεις) και παίζω στο σπίτι απευθείας στη κάρτα ήχου ή σε ένα Line 6 spider ή σε έναν Orange microcrush. Αντίστοιχα στο προβάδικο παίζω με έναν λαμπάτο Randall και για να ηχογραφήσουμε συνδέομαι στη κονσόλα ή/και στη κάρτα ήχου.

 

Σε όλα τα pedalboard έχω πετάλι EQ στο τέλος για να προσαρμόζω τον ήχο μου, αυτό όμως δεν αρκούσε πάντα και ένιωθα ότι κάτι έλειπε, οπότε έψαχνα μια ολιστική λύση για να έχω εύκολα καλό ήχο παντού.

 

Σημ: Ο ήχος που πετύχαινα μέχρι τώρα ήταν καλός, αλλά 1. κάτι του έλειπε και 2. ήταν κουραστικό όλο αυτό το tweaking κάθε φορά (μιλάμε για τουλάχιστον 12 συνδυασμούς).

 

Χρησιμοποιώ όλα τα επίπεδα παραμόρφωσης (εντελώς clean έως metal distortion) και στα pedalboard έχω τα εξής preamp με ενεργοποιημένα τα cab emulators τους:

ΑΜΤ SS20

AMT SS11A

Mooer micro preamp 012 (Friedman clone)

 

Features:

Το πετάλι μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν overdrive και σαν preamp.

Έχει ενσωματωμένο cab emulator που δεν απενεργοποιείται

Έχει το “voice” που δουλεύει σαν… έλα μου ντε. Θυμίζει το ISF των Blackstar, αλλά μου κάνει σαν tone και mid boost. Επειδή δεν έβρισκα πολλές πληροφορίες διάβασα το manual του tech 21 blonde το οποίο υποτίθεται ότι αντιγράφει για να καταλάβω. Εν τέλει το voice μαζί με τα υπόλοιπα EQ μπορούν να επιφέρουν πάρα πολλές έντονες αλλαγές στον ήχο.

 

Με το drive στο 0 δεν έχεις ήχο και λίγο μετά από 11 oclock αρχίσει να παραμορφώνει (με διπλούς πάντα). Στο πότε αρχίσει να παραμορφώνει παίζει ρόλο και που έχεις το voice, αν το voice είναι στο μέγιστο το drive παραμορφώνει από 9 oclock.

 

Διαπιστώσεις/σχόλια:

Όπου και να το κουμπώσα έφτιαξα καλό ήχο άμεσα. Εξαίρεση ο microcrush της orange που απλά έγινε καλύτερος ο ήχος χωρίς να είναι κάτι τρομερό. Πραγματικά η κριτική μου θα μπορούσε να είναι αυτή η πρόταση και να σταματούσε εδώ, αλλά θα γράψω κάποια πράγματα παραπάνω.

 

Σαν πετάλι μόνο του, έφτιαξε/γλύκανε/ στρογγύλεψε (δεν ξέρω αν είναι το τελευταίο είναι σωστή φράση) τον καθαρό ήχο της κιθάρας όπου κι αν το κούμπωσα. Επίσης η παραμόρφωση που έχει μου αρέσει, αλλά δεν το κούρασα πολύ γιατί ΔΕΝ το πήρα για τη παραμόρφωση του.

 

Όταν το έβαλα τελευταίο πριν τον ενισχυτή ή τη κάρτα ήχου είχα μια ξεκάθαρη αναβάθμιση στο συνολικό μου ήχο. Η περιγραφή που θα έκανα είναι ότι βελτίωσε τον ήχο και τον έφερε σε “studio quality”. Επειδή το τελευταίο μπορεί να παρερμηνευτεί, εξηγώ: Ο ήχος ακούγεται πιο γυαλισμένος, σαν να βγήκε από ηχογράφηση και όχι τόσο raw όπως πριν.

 

Παρόλο που έχω να κάνω με 2 cab emulators ταυτόχρονα (ένα από το preamp και ένα από το πετάλι) το αποτέλεσμα είναι πάρα πολύ καλό. Αν απενεργοποιήσω το cab emulator του εκάστοτε preamp (ΑΜΤ, Mooer) ο ήχος χάνει σε ποιότητα.  

 

Να τονίσω ότι το πετάλι είναι πάντα τελευταίο μετά από όλα τα εφε των pedalboard, ακόμα και τα modulation/delay/reverb.

 

Συνολικά λοιπόν, αυτό που διάβασα στις κριτικές είναι αλήθεια, οπότε με 31€ πιστεύω ότι αξίζει την αγορά!

 

Bonus δύο ιστορίες:

1.       Άρεσε τόσο πολύ στο πληκτρά της μπάντας που παίζω, ο οποίος «τρέχει» το προβάδικο που ήθελε να μου το καβατζώσει για να ηχογραφεί ο κιθαρίστας της άλλης του μπάντας

2.       Το βλέπει η κοπέλα μου πάνω στο γραφείο και μου λέει «τι είναι αυτό; πήρες καινούργιο ψιψιψίνι;» απαντω «ναι, για άκου το!» και αφού της κάνω ένα Α/Β τεστ σχολιάζει «ρε συ αυτό έκανε την κιθάρα σου να ακούγεται καλύτερα!»

Επεξεργασμένο από Miltos23
  • Like 6

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Miltos23 είπε

Το βλέπει η κοπέλα μου πάνω στο γραφείο και μου λέει «τι είναι αυτό; πήρες καινούργιο ψιψιψίνι;» απαντω «ναι, για άκου το!» και αφού της κάνω ένα Α/Β τεστ σχολιάζει «ρε συ αυτό έκανε την κιθάρα σου να ακούγεται καλύτερα!»

 

Να αρχίσω και εγώ να κάνω Α/Β στη γυναίκα 🙃

 

Καλορίζικο! Ως τελευταίο διαμορφώνει τον τελικό ήχο, πιο κοντά σε πραγματικό ενισχυτή.

  • Like 1
  • Χαχα 3

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζω τακτικα με το σουρεαλ gear ενος φιλου που το'χει τελαυταιο πριν τον ενισχυτη ως... διορθωτη χροιας

 

Το σουρεαλ το βαζω γιατι το πηρε να το λειτουργει ετσι, να του κανει πιο κλασσικο blackface clean το ηχοχρωμα του ενισχυτη. Μεχρι εδω καλα. Διπλα ακριβως απο τον ενισχυτη εχει εναν superchamp x2 που το καθαρο του καναλι ειναι blackface κ καλυτερο 🤣.

 

Τα καταφερνει εξαιρετικα. Με το ρυθμιστικο προς τη μπλακφεης (κ οχι την tweed μερια). Απλα ολα πρεπει να ειναι στο ακριβως. Με 5 "μοιρες" διαφορα τοσο στο voice οσο κ στο high αλλαζει εντελως το πραμα. Οποτε θελει προσοχη. Προς tweed ρυθμισεις δεν πετυχα τ'αποτελεσματα που ηθελα, αλλα δε περασα κ πολυ ωρα να το προσπαθω καθως ο κατοχος του gear το θελει blackface

 

Δε ξερω αν πειθει σε πιο απαιτητικες συνθηκες κ εντασεις προβας/λαηβ (που απ'οτι λεςειναι σουπερ), αλλα ετσι οπως το εχω παιξει ειναι κ μαμω.. Κ οχι απλα μαμω για 31 ευρω

Επεξεργασμένο από vrasidas27

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Μιλάς σοβαρά?

Πήρες 10?

Πως στο καλό έγραψα 10;;

 

Άβυσσος το μυαλό του κιθαρίστα.. 1 αγόρασα και διόρθωσα το αρχικό ποστ!

  • Χαχα 5

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Απλα ολα πρεπει να ειναι στο ακριβως. Με 5 "μοιρες" διαφορα τοσο στο voice οσο κ στο high αλλαζει εντελως το πραμα. Οποτε θελει προσοχη.

Αυτό που έγραψες ειναι πολύ σωστό και ξέχασα νατο γράψω, πράγματι, αν τα κουνήσεις λίγο, ξεκάθαρα αλλάζει ο ήχος. 

  • Like 1

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Miltos23 είπε

Αυτό που έγραψες ειναι πολύ σωστό και ξέχασα νατο γράψω, πράγματι, αν τα κουνήσεις λίγο, ξεκάθαρα αλλάζει ο ήχος. 

Σε αλλο πεταλι δε θα μου αρεσε αυτο.

Εδω επειδη η χρηση του ειναι πολυ συγκεκριμενη, δε με πειραζει

Απλα το ανεφερε γιατι μου εκανε πολυ εντυπωση

  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω εδω και 8 χρόνια και ειναι ισως το καλύτερο vfm που εχω ψωνισει.

Υπευθυνο για 2 3 απο τους καλύτερους ηχογραφημενους ηχους μου

Εχω γραψει τουλαχιστον 3 φορές γι αυτο

Επεξεργασμένο από dimsonic
  • Like 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά τωρα ειναι εκτος σανίδας μια και πλακωσαν τα μπουτικ

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτόμουν να το πάρω για όσες φορές θέλω να συνδεθώ απευθείας σε κονσόλα και απλά να συνοδεύσω φωνή (όπως συνδεομαι με ακουστικη κιθάρα τώρα, να έχω αυτήν τη δυνατότητα και με την ηλεκτρική κιθάρα). Και είναι κάνα πενηντάρικο, φτηνό λέω. Η άλλη επιλογή είναι πχ iridium/dream 65/ tonex κλπ που δίνουν καλύτερο ήχο, αλλά είναι πολύ πιο ακριβό. Τώρα με έψησες να μη δώσω τόσα λεφτά. 

Πιο πολύ στους χρήστες, για καρφί κατευθείαν κονσόλα για καθαρό ήχο, άντε με λίγο παραμόρφωση, αξίζει;

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου