Προς το περιεχόμενο

Άποψη σχετικά με το Harley Benton/Joyo American Sound


Miltos23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, FatalV είπε

Φοβερή δουλειά, Δημήτρη.

Εξαιρετικά κομμάτια.

 

Με είδες, δεν σχολιάζω για τον ήχο. Εξυπακούεται ότι είναι σούπερ.

Υγρός, υγρός, ρε παιδί μου ;)

Ευχαριστώ...(σορρυ μου διαφευγει το ονομα σου).

 

Ειναι πολυ παλια ανεβασμενα εδω.... 4, 5 χρονια

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα τα μηνύματα σας και απαντώ σε ότι μπορώ να βοηθήσω.

 

Το συνέδεσα σε κονσόλα* και σε κάρτα ήχου (2 διαφορετικά συστήματα) και εντελώς clean ακουγόταν ωραίο μόνο του. 

 

ΑΛΛΑ δεν ειμαι τύπος που έχεi εντρυφήσει στους καθαρούς ήχους, για να καταλάβετε αντε να παίξω ένα "isn't she lovely" με fingerstyle και αυτό είναι, μετά πάμε σε καθαρά cure/metallica που χρειάζονται εφέ. Αυτό το γράφω για τους φίλους που εχουν την απορία πως θα ακουγεται το clean του (ή με ελάχιστη παραμόρφωση) απευθείας σε κονσόλα. Δυστυχώς δεν είμαι αξιόπιστος σχολιαστής για τον καθαρό ήχο.

 

Σχετικά με το cab emulator που είναι πάντα οn: Δεν ένιωσα ποτέ ότι χρειάζεται απενεργοποίηση ούτε ότι με πείραξε ηχητικά, πιστεύω ότι αν δεν το έγραφε στα specs κανείς δεν θα είχε δώσει σημασία, απλά όλοι θα λέγαμε πόσο ωραίο ακούγεται.

 

*Στη κονσόλα συνδέθηκε απευθείας με jack και μετά από λίγο μέσω DI (εκείνο το κόκκινο της behringer) με το οποίο κάναμε και πειράματα ενεργοποιώντας το cab emulator του. Εντάξει με το τρίτο cab καπου τα πράγματα άρχισαν να μην ακούγονται καλά. (Ακούγαμε από τα μόνιτορ)

 

Στην επόμενη πρόβα (μετά τις 20/9) θα δοκιμάσω τη σύνδεση κιθαρα -> joyo->κονσόλα->Ηχεία ΡΑ οπότε θα έχω μια καλύτερη εικόνα

 

Σε κάθε περίπτωση, όταν έβαζα τα preamp μου "μπροστά", σίγουρα όλα ακούγονταν τέλεια - αλλά η σειρά SS της AMT έχει από μόνη της καταπληκτικό ήχο.

 

Σε live καταστάσεις παίρνω τον ενισχυτή μου και έχω το EQ οπότε αν κάτι πάει στραβά "κουμπώνω" σε οποιονδήποτε ενισχυτή (για αυτό αγόρασα το EQ εξαρχής) οπότε είναι μάλλον απίθανο να χρησιμοποιήσω το joyo - ωστόσο πιθανότατα θα το έχω μαζί μου σαν back up. Πάντως στις κριτικές που διάβασα πολλοί παίζουν απευθείας κονσόλα και είναι ευχαριστημένοι.

  • Like 1

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimsonic είπε

Ευχαριστώ...(σορρυ μου διαφευγει το ονομα σου).

 

Ειναι πολυ παλια ανεβασμενα εδω.... 4, 5 χρονια

Συνονόματος ;)

Ομολογώ ότι δεν τα είχα ακούσει.

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

Επανέρχομαι με ένα update:

Έχω έναν Randall RG50T, μια λαμπάτη κεφαλή από το 2008 περίπου της οποίας ποτέ δεν συμπάθησα το κανάλι της παραμόρφωσης. 

 

Χτες λοιπόν που βρέθηκα στο προβάδικο σκέφτηκα να συνδέσω το american sound στη λούπα και είδατο φως το αληθινό, ο ήχος βελτιώθηκε κατακόρυφα. Οπότε αν κάποιος έχει παρόμοιο πρόβλημα μπορεί να τον βοηθήσει αυτο πετάλι.

 

Πλέον έχω πειστεί να αγοράσω άλλο ένα της σειράς, αλλά δεν έχω αποφασίσει, να πάρω το ίδιο ή κάποιο από τα british tone / AC tone. Αν έχει κάποιος εμπειρία με κάποιο από αυτά αν θέλει ας την μοιραστεί.

  • Like 2

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προτείνω από τη νέα σειρά της Joyo το R-03 Uzi (Friedman BE-OD) και το Behringer TM-300 ( Sansamp GT2)... για οικονομικά πετάλια <50 ευρώ με φοβερό ήχο 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, kosthrash είπε

Εγώ προτείνω από τη νέα σειρά της Joyo το R-03 Uzi (Friedman BE-OD) και το Behringer TM-300 ( Sansamp GT2)... για οικονομικά πετάλια <50 ευρώ με φοβερό ήχο 😉

 

Σε ευχαριστώ για τις προτάσεις σου, αλλά είμαι τόσο ερωτευμένος με το American sound και μου έχει φανεί τόσο πολύ χρήσιμο που δεν έχω σκοπό να ψαχτώ παραπάνω.

 

Το ερώτημα μέσα μου είναι πραγματικά ξεκάθαρο, αν θα πάρω το ίδιο ή κάποιο άλλο!

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Miltos23 είπε

ή κάποιο άλλο!


Ο,τι προενισχυση και να βάλεις στη λούπα θα ακουστεί σωστά, στις πιο πολλές περιπτώσεις. Όποτε, ανάλογα με τα γούστα σου, μπορείς να δοκιμάσεις και το ανάλογο πετάλι. 
Ακομα και ένα modeler stompbox να βάλεις, θα παίρνεις πολλούς διαφορετικούς ήχους, ανάλογα την προενισχυση που θα επιλέξεις. Δεν θα καταλαβεις ότι θα είναι ψηφιακή η προρνισχυση.

 

Δεν έχω άποψη περί των joyo, αλλα ακούω καλά λόγια.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο παρελθόν είχα χρησιμοποιήσει το California Sound, για τα καθαρά μου με αρκετά καλά αποτελέσματα. Περισσότερο για φουλ καθαρά στο neck μαγνήτη και για funky ρυθμικά κλπ, όχι edge of breakup καταστάσεις. Δεν το χρησιμοποίησα καθόλου για βρώμικα, παρά το γεγονός ότι υποτίθεται πως ήταν το δυνατό του σημείο  (ηχόχρωμα mesa boogie), γιατί δεν το χρειάστηκα εκεί.

Κάποια στιγμή το πούλησα λόγω μαζικής αλλαγής του rig (πήρα AMT F1), και καιρό μετά αγόρασα το American για να το χρησιμοποιήσω ως εναλλακτική για την ίδια δουλειά. Μεταξύ των δύο (California - American) για τη συγκεκριμένη χρήση μπορώ να πω ότι το California με είχε βολέψει περισσότερο.

  • Ευχαριστώ 1

Ιντονέησον ημάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, για το θέμα της ενσωματωμένης προσομοίωσης καμπίνας, κυκλοφορούν στο διαδίκτυο διάφορες προτάσεις για μόντες με τις οποίες κάποιος που κατέχει από κολλητήρι μπορεί να παρακάμψει την προσομοίωση ή και να προσθέσει διακόπτη για να την ενεργοποιεί-απενεργοποιεί. Επιχείρησα να το κάνω στο American και το πέτυχα εν μέρει, καθώς παράκαμψα μεν την προσομοίωση αλλά χάλασα κατά λάθος το συγκεκριμένο σημείο της πλακέτας με αποτέλεσμα να μην μπορώ να την ξανασυνδέσω. Τώρα, το αν παρατηρώ ηχητικές διαφορές ανάμεσα στο πριν και το μετά, δύσκολο να το πω καθώς δεν μπορώ να την επαναφέρω ... αλλά το πετάλι σε ενισχυτή ή με ηλεκτρονική προσομοίωση καμπίνας μια χαρά ήχο έχει.

Επεξεργασμένο από manosko

Ιντονέησον ημάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου