Προς το περιεχόμενο

Presonus Studio One (Prime) - Πρώτη μου δοκιμή και απόψης.


cos_dr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλοί μου φίλοι.

 

 Είχα λοιπόν, λόγω του ότι αγόρασα τα Presonus Eris E4.5  και είπα δυό λόγια γι αυτό στο παρακάτω topic

 

και την ευκαιρία να ασχοληθώ με το πλούσιο θα έλεγα συνοδευτικό software που μου δόθηκε.

 

Μετά από 20 χρόνια συμβίωσης με το Sonar Producer από την έκδοση 3 έως και την έκδοση Χ3 για πρώτη φορά δούλεψα στο σπίτι με ένα νέο

 DAW και ας είναι και η απλή έκδοση, η PRIME.

 

Φαινόταν πως για αρχή έχει όλα όσα χρειάζομαι μιας και είχε και πρόσθετα από το bundle των ηχείων VST instuments και effects αλλά και πολλά loops για να δουλέψω άνετα σε συνδυασμό με το synthesizer μου και έτσι έκανα τις απαραίτητες εγκαταστάσεις, συνδέσεις με το contol surface μου, το Novation Zero SL MKII και για να μην πολυλογούμε άρχισα να το δουλεύω.

 

 Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής είναι πάρα πολύ θετική. Εγκληματίστηκα σχετικά γρήγορα με το νέο περιβάλλον του interface μιας και για πάνω από 4 δεκαετίες είμαι εξοικειωμένος με ανάλογα προγράμματα και με την ηχογράφηση στο σπίτι, χρειάστηκε να δω 1-2 mini video tutorial για κάποια πραγματάκια που ήταν μπροστά στα μάτια μου και δεν τα έβλεπα😀 και γενικά τα κατάφερα γρήγορα.

 

 Στα συν το καλύ και σύγχρονο layout, η καλή κατηγοριοποίηση που μάλιστα θα έλεγα "σοναρίζει πολύ", μοιάζει πάρα πολύ ο τρόπος που είναι δομημένη η κεντρική σελίδα και όλα βγαίνουν εύκολα, υπάρχει track inspector και γενικά μου αρέσει ο τρόπος που ανοίγει το midi track π.χ. και τα ζουμαρίσματα, ο τρόπος που είναι τοποθετημένα τα κουτάκια επιλογης και δουλεύει το πράγμα γρήγορα. Δηλαδή σε λίγη ώρα ένιωθα πως το κατέχω αν και είμαι μακριά από αυτό, κυρίως για κάποιες συντομεύσεις και γενικά θέλω λίγη δουλειά αλλά τις δρομολογήσεις, το να δουλεύω τα tracks και να μπαίνω στα υπομενού το κατάφερα σχετικά γρήγορα και το βάζω στα συν μιας και δεν χρειάστηκε για να γράψω ένα ολοκληρωμένο κομμάτι τίποτα παραπάνω από τα δυο βιντεάκια που είδα στο youtube και ανέφερα πιο πάνω.

 

Πολύ εντυπωσιακό το stretching όταν ρίχνεις samples, loops κλπ ή και όταν γράφεις κάτι έχεις άμεση πληροφόρηση για την εγγραφή από τα bmp και πολλά άλλα και γενικά αν επιχειρήσεις αλλαγές στο tempo ακολουθει το project με ποιότητα που με εντυπωσίασε για την "ελαστικότητά" της.

 

 Βάζω δυο βιντεάκια για την παρέα έτσι για την πλάκα, να με δείτε και να με ακούσετε κιόλας να γελάσετε χαχαχαχαχχαχ😀

 

 Ένα παίζοντας  το DAW με το ποντίκι

 

 

 και το επόμενο για να δείτε που το χειρίζομαι μετά από τις απαραίτητες ρυθμίσεις για Mackie HUI για να δει ως control surface το Novation μου. (Α ρε Zero MKII γίγαντα!!!!😀)

 

 

 

Εδώ μου τα χάλασε λίγο το θέμα 😡γιατί όλα δουλεύουν εκτός από το page, δηλαδή μπορώ να ελέγξω τα πρώτα 8 tracks πλήρως αλλά με το page έπρεπε να πηγαίνει στα επόμενα. Υπάρχουν τρια πιθανά σενάρια για το πρόβλημα. Ή είναι περιορισμός της έκδοσης του DAW,  ή θέλει κάποια ρύθμιση από το DAW που δεν βρίσκω ή φταίει το Automap Server με το οποίο φαίνεται να συνεργάζεται κατά τα άλλα, άλλα όχι σε αυτό. Θα το ψάξω για να βρώ μια λύση γιατί είναι χρήσιμο αυτό και έχω συνηθίσει πολύ να δουλεύω με το Novation τα tracks.

 

 Άμα ξέρει κάποιος κάτι και μπορεί να βοηθήσει, κάθε βοήθεια και πρόταση γενικά για το προγραμμα φυσικά είναι ευπρόσδεκτη.

 

 Γι αυτό και άνοιξα και το topic, και για να μοιραστώ την εμπειρία μου, να πω την γνώμη μου για το Studio One που αν και είναι νωρίς, μέχρι στιγμής είναι πολύ θετική.

 

 Μπορεί να περάσω σε αυτό μόνιμα.

 

 Θα χαρώ πολύ να ακούσω γνώμες από όσους φίλους έχουν ήδη το DAW και έχουν άποψη για αυτό σε σχέση με άλλα που είχαν.

 

 Για εμένα είπαμε, είναι πολύ καλό λαίμαι, πολύ το πάω μέχρι στιγμής, τα template του είναι ωραία, έξυπνα δομημένα για να ξεκινήσεις αμέσως να κάνεις κάτι, διαλέγεις το είδος της παραγωγής, δηλαδή στην αρχή σε ρωτάει, φίλε τι θες να κάνεις, να γράψεις song, να κάνεις content creation, κανα podcast, τι γουστράρεις, το demo σου να φτιάξεις με ένα ή πολλά κομμάτια, να κάνεις mixing και mastering η απλά θες να μαλακιστείς 🤣 κάνοντας μια απλή ηχογράφηση και σου δίνει επιλογές ανάλογες.

 

 Αυτά.

 Πάντως ένα από τα προγράμματα που είχε το bundle των ηχείων είχε 400 τόσα ευρώ και με τον κωδικό το πήρα τσάμπα και έχει μέσα πολύ πράγμα από EQ, κομπρέσσορες και εργαλεία mastering που δεν πρόλαβα να τα δώ. Έπαθα πλάκα. Η πλάκα είναι αν και δεν πρόλαβα να δω πολύ ότι το πέρασα στο PC αλλά μάλλον το Prime δεν το βλέπει, πρέπει να αγοράσεις καλύτερη έκδοση🤣

 

 

Έτσί είναι αυτοί? Στα @@ μου, θα το τρέχω από το Sonar.

 χαχαχαχαχαχχχαχαχαχαχαχα🤣

 

 

  • Like 6

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το δουλεύω ήδη από την έκδοση 3. Είναι ένα πάρα πολύ εύκολο στην εκμάθηση πρόγραμμα, ιδανικό για πρωτάρηδες. Μια κριτική με δύο λόγια.

 

Είναι μακράν το DAW που θα πρότεινα σε κάποιον που ασχολείται με μικρότερα projects, μέχρι 30 κανάλια και που δεν χρειάζεται εξωτικές μίξεις surround και τα ρέστα. Καμία ανάγκη να μπλέξεις με κάτι πιο πολύπλοκο που θα έχει άπειρες δυνατότητες τις οποίες δε θα χρησιμοποιήσεις ποτέ.

 

Τα native plugins του δεν είναι επιπέδου logic ή protools, αλλά είναι αξιοπρεπέστατα, επίσης πανευκολα στη χρήση και καλύπτουν όλη τη γκάμα για μια σχετικά "καθαρή" παραγωγή (χωρίς πολλά πολλά vintage emulations). Ίσως θα χρειαζόμουν έξτρα μόνο το Fabfilter Saturn για Saturator και το Oeksound Smooth για De-esser, επειδή έχω κακομάθει. Άντε θα βάλω και το TrackComp της DMG. Μάλλον άντε, και το Gate της Fabfilter :)

 

Το αρνητικό του είναι ότι σε σχέση με άλλα DAWs όπως το Cubase ή τα ProTools το interface του φαίνεται να "μπουκώνει" από ένα σημείο και μετά, ακόμη και με δύο οθόνες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kpeyos είπε

Το δουλεύω ήδη από την έκδοση 3. Είναι ένα πάρα πολύ εύκολο στην εκμάθηση πρόγραμμα, ιδανικό για πρωτάρηδες. Μια κριτική με δύο λόγια.

 

Είναι μακράν το DAW που θα πρότεινα σε κάποιον που ασχολείται με μικρότερα projects, μέχρι 30 κανάλια και που δεν χρειάζεται εξωτικές μίξεις surround και τα ρέστα. Καμία ανάγκη να μπλέξεις με κάτι πιο πολύπλοκο που θα έχει άπειρες δυνατότητες τις οποίες δε θα χρησιμοποιήσεις ποτέ.

 

Τα native plugins του δεν είναι επιπέδου logic ή protools, αλλά είναι αξιοπρεπέστατα, επίσης πανευκολα στη χρήση και καλύπτουν όλη τη γκάμα για μια σχετικά "καθαρή" παραγωγή (χωρίς πολλά πολλά vintage emulations). Ίσως θα χρειαζόμουν έξτρα μόνο το Fabfilter Saturn για Saturator και το Oeksound Smooth για De-esser, επειδή έχω κακομάθει. Άντε θα βάλω και το TrackComp της DMG. Μάλλον άντε, και το Gate της Fabfilter :)

 

Το αρνητικό του είναι ότι σε σχέση με άλλα DAWs όπως το Cubase ή τα ProTools το interface του φαίνεται να "μπουκώνει" από ένα σημείο και μετά, ακόμη και με δύο οθόνες. 

Έχεις την μεγάλη έκδοση? 

 Οι μεγάλες έχουν και το Melidone. Αυτή η έκδοση του melodyne κάνει convert το audio track σε midi?

 Αυτό με τα scratch pads είναι ενδιαφέρον για εναλλαγές των μέτρων της ενορχήστρωσης π.χ.

 Και το undo redo συγκεκριμένων σταδίων πρόσεξα πως γινεται.

  

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/9/2023 στις 1:30 ΠΜ, cos_dr είπε

Εδώ μου τα χάλασε λίγο το θέμα 😡γιατί όλα δουλεύουν εκτός από το page, δηλαδή μπορώ να ελέγξω τα πρώτα 8 tracks πλήρως αλλά με το page έπρεπε να πηγαίνει στα επόμενα

To βρήκα μόλις πως γίνεται!

 Από το Automap, στο setup που έχει το mapping, ορίζεις το bank +/- και έτσι κινείσαι στην προηγούμενη ή επόμενη οκτάδα καναλιών αντίστοιχα.

 Ισχύει προφανώς για όλα τα NOVATION controllers, πληκτροφόρα και μή😉

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, cos_dr είπε

To βρήκα μόλις πως γίνεται!

 Από το Automap, στο setup που έχει το mapping, ορίζεις το bank +/- και έτσι κινείσαι στην προηγούμενη ή επόμενη οκτάδα καναλιών αντίστοιχα.

 Ισχύει προφανώς για όλα τα NOVATION controllers, πληκτροφόρα και μή😉

Δεν έχει autobank? Περίεργο μου φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ali Barout είπε

Δεν έχει autobank? Περίεργο μου φαίνεται.

Αν λές για το Studio One προφανώς έχει και θα το έχει και enable. 

 Το Automap δεν είχε στο έτοιμο προφίλ του την ανάθεση της εντολής.

 Μπήκα στο προφίλ από το interface του Αutomap Server και όρισα εγώ Bank + και Βαnk -  σε δύο κουμπια. 

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Αν λές για το Studio One προφανώς έχει και θα το έχει και enable. 

 Το Automap δεν είχε στο έτοιμο προφίλ του την ανάθεση της εντολής.

 Μπήκα στο προφίλ από το interface του Αutomap Server και όρισα εγώ Bank + και Βαnk -  σε δύο κουμπια. 

Δηλαδή σε βολεύει περισσότερο να bankάρεις από το hardware? Εμένα δε με βολεύει, γιατί πολλές φορές δεν πάω σε γειτονικά banks. Πιο εύκολο να πατάω με το mouse στο κανάλι, και να αναλαμβάνει το autobank να στείλει τον κοντρόλλερ εκεί που πρέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ali Barout είπε

Δηλαδή σε βολεύει περισσότερο να bankάρεις από το hardware? Εμένα δε με βολεύει, γιατί πολλές φορές δεν πάω σε γειτονικά banks. Πιο εύκολο να πατάω με το mouse στο κανάλι, και να αναλαμβάνει το autobank να στείλει τον κοντρόλλερ εκεί που πρέπει.

Απο το hardawe με βολεύει γιατι δουλεύω ουσιαστικά  στο console mode όταν έρθει η ώρα😀

 Θεωρώ πως επειδή το Prime δεν έχει στις επιλογές προφίλ για control surface το novation μου και η δουλειά γίνεται με επιλογή Mackie HUI και μετά μέσω του Automap server άμα πατάω το κανάλι δεν πάει αντίστοιχα στο bank. 

 Στο Sonar το κάνει αυτό που λες lίσως γιατί έχει ειδικό setup το novation μου. 

 

 Υπάρχουν 2 περιπτώσεις λοιπόν. 

 ¨Η αυτό που λες δεν το κάνει το Studio One

  Η το κάνει και δεν δουλεύε στο δικό μου. 

 Σε κάθε περίπτωση αυτό που κυρίως θέλω προσωπικά είναι να αλλάζω από το controller και console/.mix view.

 

 Θα το ψάξω και καλύτερα. 

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου