Προς το περιεχόμενο

Sound Synthesis Tutorial by ManosX


manosx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, manosx είπε

Οταν ομως μιλαμε για μια αιθουσα μουσικης, οπου η ιδια η μουσικη ειναι ο πρωταγωνιστης, εκει περιμενουμε αλλα πραγματα, πιο... μουσικα 😁 Το να το ριξουμε στην τρελα και την τυχαιοτητα εκει μεσα, μαλλον σημαινει οτι δεν εχουμε τιποτα μουσικο να πουμε.

 

Κοίτα... συμφωνώ ασφαλώς - άλλωστε τύποι σαν τον Eno, δεν κάνουν συναυλίες, θεωρούν ότι η "αίθουσα μουσικής" δεν είναι το ιδεώδες μέρος για να έλθει κάποιος σε επαφή με ένα έργο.

 

Το "κακό" είναι ότι... συμφωνώ μαζί του... το ίδιο πιστεύω και τις κινηματογραφικές ταινίες... μαζευόμασταν όλοι μαζί σε μία αίθουσα για όσο καιρό ήταν τεχνολογικά αδύνατο να κάνουμε κάτι διαφορετικό... τώρα... έχω να πάω "σινεμά" από το Alien:Covenant (και νομίζω πως δεν θα πάω ποτέ στο μέλλον).

 

Η ιδέα ότι 500 άνθρωποι είναι στο ίδιο mood και στο ίδιο perception mode για να κάτσουν να ακούσουν την "Παθητική" (μιας και την ανέφερες), μου φαίνεται αστεία - είμαι πρακτικά βέβαιος πως είναι αδύνατο να συμβεί,  αλλά όταν έχεις πάρει το εισιτήριο ένα μήνα πριν τι να κάνεις, να μην πας;

 

Για ΄μένα "μουσική" είναι η ηχογραφημένη μουσική και από τη στιγμή που το "ηχογραφημένη" απέκτησε μόνιμο ρόλο στο νου μου, κάπου εκεί τρύπωσαν και τα drones.

 

:) :)

  • Like 2

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, cos_dr είπε

 Επίσης η διαδικασία θεωρείται πως βοηθάει στην παραγωγή των ¨ορμονών της ευχαρίστησης" (ντοπαμίνη κλπ.)

 

 

 

 - Sorry φιλαρακι, μηπως εχεις ενα ευρω να παρω τυροπιτα;

 

 - Τι τυροπιτα ρε φιλε, σε τα μας;

 

 - Ενταξει ρε μεγαλε, ΟΚ, ξερωγωξερωγωενταξει, το καινουργιο των rolling stones θελω να παρω, δε φταιω γω, οι κακες παρεες.

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, trolley είπε

Ένωση Κεντρώων, και έτσι...:) :) :) :)

 

----

 

Όπως την έπαθε και ο Brian Eno (βλέπε τα liner notes του Discreet Music), έτσι και εγώ ανακάλυψα κατάπληκτος ότι απολαμβάνω πράγματα που είναι κατά το 99% μη-μουσική. Drones και πολλά-πολλά άλλα. Δεν με απασχολεί αν πρέπει να λέγονται "μουσική" ή όχι - άλλωστε και από αυτά που επισήμως καλούνται "μουσική" δεν μπορώ να υποφέρω τα περισσότερα.

Για κάποιο λόγο διάβασα το 'Ένωση Κεντρώων" κομμάτι και μετά έχασα το υπόλοιπο κείμενο 😄 

Όπως έγραψα και πιο πάνω  προς αποφυγή παρεξηγήσεων έχει και εξαιρέσεις. Υπάρχουν πολύ ιδιαίτερα drone κομμάτια. Πολλά σημεία κλασικών δίσκων μπορεί άνετα να θεωρηθούν drones αν το αναλύσει κανείς. Τυγχάνει βέβαια να ξεχωρίζουν γιατί έχουν κάποιο χαρακτηριστικό μελωδικό ή ρυθμικό στοιχείο στη πλειονότητα. (That being said έκανα και γω πρόσφατα ένα drone κατά το ήμισυ track και ομολογώ πως ήταν από τις πιο δημιουργικές εμπειρίες). Το σχόλιο μου περί κλαρίνων ήταν καθαρά για τα drone "του σωρού" που βγαίνουν κατά εκατοντάδες κάθε μέρα απλά πετώντας 5 oscillators οδηγούμενα από ένα quantizer σε ένα shimmer verb (το υπεραπλούστευσα αλλά καταλαβαίνεις τι εννοώ πιστεύω :)  

Επεξεργασμένο από Ioan Eko
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Ioan Eko είπε

τα drone "του σωρού" που βγαίνουν κατά εκατοντάδες κάθε μέρα απλά πετώντας 5 oscillators οδηγούμενα από ένα quantizer σε ένα shimmer verb

Έχετε δεί όμως πόσα views μαζεύουν κάτι καναλάκια στο ΥΤ που ανεβάζουν ακριβώς αυτό που περιγράφεις και βάζουν κι ένα φουτουριστικό μπακράου και πάει κλαίγοντας για 2-3 ώρες το ανούσιο droning..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Έχετε δεί όμως πόσα views μαζεύουν κάτι καναλάκια στο ΥΤ που ανεβάζουν ακριβώς αυτό που περιγράφεις και βάζουν κι ένα φουτουριστικό μπακράου και πάει κλαίγοντας για 2-3 ώρες το ανούσιο droning..?


Όντως γεγονός! Γι' αυτό βγαίνουν σωρός. Αλλά έχω την εντύπωση πως περισσότερο έχει να κάνει με τους λάτρεις της τεχνολογίας της σύνθεσης παρά με τη μουσική καθαυτή. Πολλές φορές έχω πιάσει τον εαυτό μου να παρακολουθώ τέτοια βίντεο αλλά πιο πολύ με ενδιαφέρει εκείνο το vintage συνθ που πειράζει ο δημιουργός στο βίντεο παρά η μουσική η ίδια 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Lisa Bella Donna τί σας λέει; την έχετε ψάξει/ακούσει; Νομίζω η μόνη που κάνει τα drones να ακούγονται κάπως ενδιαφέροντα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Η Lisa Bella Donna τί σας λέει; την έχετε ψάξει/ακούσει; Νομίζω η μόνη που κάνει τα drones να ακούγονται κάπως ενδιαφέροντα..

Να προσθέσω και αρκετά τρακς από Rival Consoles, Solar Fields, Stellar Drone, Boards of Canada και είμαι σίγουρος ότι ξεχνάω αρκετούς. Το χαρακτηριστικό νομίζω με 'όλους αυτούς είναι ότι δε μένουν στα ίδια μοτίβα. Τα κομμάτια εξελίσσονται και ηχοχρώματικά αλλά και ρυθμικά/μελωδικά (με εξαίρεση ίσως τον Rival Consoles που φροντίζει να έχει πάντα memorable loops σαν αντίβαρο). 

Επεξεργασμένο από Ioan Eko
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου