Προς το περιεχόμενο

Roland GAIA 2


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστούμε τον φίλο Vrasidas που μας αφιέρωσε λίγο από τον χρόνο του για να μας πει την γνώμη του για τον σαφώς καλύτερο σε ΟΛΑ Steve Morse και τον Ritchie Blackmore.
Απλά, ευγενικά, κατανοητά...😌

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K
  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Ευχαριστούμε τον φίλο Vrasidas που μας αφιέρωσε λίγο από τον χρόνο του για να μας πει την γνώμη του για τον σαφώς καλύτερο σε ΟΛΑ Steve Morse και τον Ritchie Blackmore.
Απλά, ευγενικά, κατανοητά...😌

 

 

Ειναι σε ολα καλυτερος οντως σε ολα εκτος απο ενα.

Στο μεγεθος ..

Κ το λεω ειλικρινα οτι σε ολα τα αλλα ειναι καλυτερος.

Οταν το 90% των θεματων στην κιθαρα σε ολη τη χαρντ ροκ μουσικη απο 80 κ μετα, εχουν επιρροες Μπλακμορ (ειτε το ξερουν ειτε οχι) ειναι αστειο να τους συγκρινεις σα μεγεθος κ ιστορικα.

(ως χαρντ ΡΟΚ κιθαριστες μιλαω)

 

Οποτε περι ορεξεως....

Επεξεργασμένο από vrasidas27
  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτα τα πραγματα δεν εχει σημασια το καλυτερος- χειροτερος.

 

 Δηλαδη σα τραγουδιστης ας πουμε, υπαρχει κανεις που να θεωρει καλυτερο τον Ozzy απο τον Dio;

 

 Αγανακτηση Γρεβενων- Ρεαλ Μαδριτης ειναι η συγκριση σα φωνες.

 

  Ομως γραφτηκαν ΟΙ ΥΜΝΟΙ των sabbath με ozzy, ΤΕΛΕΙΩΣΕ, η ιστορια ΕΓΡΑΨΕ, δεν αλλαζει αυτο, ουτε ξερουμε τι θα γινοταν αν δεν ηταν ο Ozzy.

 

 Ετσι και με τους Purple, η ιστορια γραφτηκε και δεν ξεγραφει.

  • Συμφωνώ 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, manosx είπε

 

 

  Ομως γραφτηκαν ΟΙ ΥΜΝΟΙ των sabbath με ozzy

 

 

Χεβεν εντ Χελ ρε!!!

 

2 λεπτά πριν, manosx είπε

 Ετσι και με τους Purple, η ιστορια γραφτηκε και δεν ξεγραφει.

Ε κατι εγραψε ο Ριτσι κ μετα τους Περπολ....

 

 

  • Συμφωνώ 2

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα, το καλύτερο album των purple, δεν ήταν ούτε με Blackmore, ούτε με Morse.

Tommy Bolin κύριοι.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

Για μένα, το καλύτερο album των purple, δεν ήταν ούτε με Blackmore, ούτε με Morse.

Tommy Bolin κύριοι.

Για εμενα ο καλυτερος κιθαριστας των Περπολ ειμαι εγω

 

 

 

............

Μεγαλη απωλεια ο Τομμυ

 

Επισης η αγαπημενη μου περιοδος Ριτσι ειναι με Rainbow, αλλα καθαρα στυλιστικα κ μονο

  • Χαχα 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Για μένα, το καλύτερο album των purple, δεν ήταν ούτε με Blackmore, ούτε με Morse.

Tommy Bolin κύριοι.

Ποιος μωρέ? Αυτός ο πιτσιρίκος που έπαιξε προηγουμένως στο "Spectrum" του Μπίλυ ΚόμπΧαμ?😏

Σιγά τα ωά....🥱 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(πλάκα κάνω😌)

  • Χαχα 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Επισης η αγαπημενη μου περιοδος Ριτσι ειναι με Rainbow, αλλα καθαρα στυλιστικα κ μονο

 

Λόγω ηλικίας ...

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Λόγω ηλικίας ...

Σίγουρα

Λόγω ηλικίας δεν πρόλαβα τους Περπλ στα ντουζενια τους.

Όλα αυτά τα βρήκα έτοιμα μετά 

Ιστορικά οι Ρεηνμποου είναι τεράστιοι, αλλά δε συγκρίνονται με τους Περπλ επί Ρίτσι σε μέγεθος

 

Ηχητικά, φωνητικά κ στυλιστικά λοιπόν, δεδομένου ότι άρχιζα να ακούω ροκεντρολ κ χεβμεταλ στα ναηντηζ αυτή η πιο εξελιγμένη χρονικά βερσιόν του Ρίτσι με τον Dio στη φωνή μου άρεσε περισσότερο (όχι πως οι Περπλ με χάλαγαν). Κ το περφεκτ στρεηντζερς μου άρεσε περισσότερο...

 

Συν το γεγονός πως κάποιες compilation κασσέτες που ακούγαμε μέχρι να λιώσουν στο αυτοκίνητο στα 80s είχαν κομμάτια rainbow μέσα. Κ όσο κ ν'ακουγεται περίεργο αυτό, ένα πιτσιρίκι που δεν ακούει μουσική ακόμα μπορεί να το επηρεάσει πολύ αυτό . Από τότε κόλλησα με τη φωνή του Dio κ του Lou Gramm κ τους έχω σα μέτρο σύγκρισης στο κεφάλι μου

 

Ωωωω....ξέχασα τον Ροτζερς!

 

 

Επεξεργασμένο από vrasidas27
  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/10/2023 στις 8:18 ΜΜ, Waterfall-K είπε

Δεν υπάρχει synth που να τα κάνει όλα, ούτε θα υπάρξει ποτέ. Αλλά όσα περισσότερα μπορεί να κάνει ένα synth τόσο το καλύτερο.

Υπάρχει.

Roland V-Synth.😄

 Νομίζω πως κάνει όσα αγαπάτε γιατί συνδυάζει όπως κανένα άλλο το analog me to digital όσο αφορά όλες μεθόδους/"μηχανές" σύνθεσης μαζί με το amp modelling και τα effects.

 Υπήρξε, τα έκανε και δεν αναγνωρίστηκε όπως έπρεπε γιατί το έφαγε το Software που κινδύνευσε να φάει γενικώς το hardware αλλά ο λαός των συνθ έχει τον τελικό λόγο διότι οι δημιουργοί προτιμούν πλειοψηφικά το hardware στο δημιουργικό και παραγωγικό κομμάτι αλλά και στα live τους και αυτό το τροφοδοτούν οι εταιρίες βγάζοντας hardware με vintage εμφανιση και έμφαση αλλά τεχνολογικά εξελιγμένο σύμφωνα με την εποχή μας.

 

 δυστυχώς το V-Synth δεν υποστηρίχτηκε όπως έπρεπε από την Roland ή και από 3rd party sound developers και σε αυτό δεν βοήθησε και το capacity του οργάνου κατ εμέ για να γίνει από τους τριτους παρτάκηδες😄 ελκυστικό και να ασχοληθούν μαζί του, δεν διαδόθηκε όπως έπρεπε και έμεινε στη μοίρα της θέλησης του χρήστη που θα χαθεί στην ευκολία των preset του συγχρονου software και hardware που δίδονται πληθωρικά και ανανεώνονται συνέχεια μέσω του ανταγωνισμού.

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου