Προς το περιεχόμενο

Analogue Solutions "Maximus"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Δεν υπάρχει κανένας φανατισμός, όχι τουλάχιστον από την "digital κοινότητα". Ο φανατισμός βρίσκεται στους απέναντι που δεν λένε να καταλάβουν ότι δεν ζούμε πια στο 1973. Κι όσο για τις "απόψεις", τι να λένε? Εδώ, σε ένα μουσικό τεχνικό φόρουμ, μιλάμε -ή θα έπρεπε να μιλάμε- με facts, και να αφήνουμε στην μπάντα τις όποιες "απόψεις". 

Αν κάποιος έχει την "άποψη" ότι οι βοϊδάμαξες του 500πΧ μπορεί να συγκριθούν με τα σύγχρονα μέσα μεταφοράς, και ακόμα χειρότερα, αν πιστεύει ότι υπερέχουν των σύγχρονων μέσων μεταφοράς, sorry, αλλά η "άποψη" αυτή μόνο σαν ανέκδοτο μπορεί να αντιμετωπιστεί.


Κοίτα,  προσωπικά, αν και ανήκω στην άλλη όχθη, καταλαβαίνω την άποψή των digital-αδων και από που προέρχεται και τη σέβομαι. Αλλά η μουσική και οι μουσικοί δεν είναι μόνο "τεχνικό" θέμα. Είμαστε πολύπλοκοι άνθρωποι. με την ίδια έννοια θα έπρεπε να καταργηθούν οι ακουστικές και κλασσικές κιθάρες και να έχουμε μόνο ηλεκτρικές... Όπως σε όλα τα υπόλοιπα πράγματα υπάρχουν προτιμήσεις και γούστα. Δεν υπάρχει λόγος για γενικεύσεις και χαρακτηρισμούς νομίζω.

Τo noiz εδώ είναι μια πολύ ωραία κοινότητα. Καλό θα ήταν να υπάρχει ελευθερία έκφρασης σε όλα τα θέματα. Με το χαμό που γίνεται κάθε φορά με το ίδιο θέμα πχ και να ήθελα να ξεκινήσω ένα thread για κάποιο αναλογικό μηχάνημα στο τέλος λέω, "άστο γιατί πάλι χαμός θα ξεσπάσει". Εντάξει, δεν είναι και ότι καλύτερο σε ένα φόρουμ. 

  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 λεπτά πριν, Ioan Eko είπε

Τo noiz εδώ είναι μια πολύ ωραία κοινότητα. Καλό θα ήταν να υπάρχει ελευθερία έκφρασης σε όλα τα θέματα. Με το χαμό που γίνεται κάθε φορά με το ίδιο θέμα πχ και να ήθελα να ξεκινήσω ένα thread για κάποιο αναλογικό μηχάνημα στο τέλος λέω, "άστο γιατί πάλι χαμός θα ξεσπάσει". Εντάξει, δεν είναι και ότι καλύτερο σε ένα φόρουμ. 

Τα είπες πολύ σωστά φίλε μου.

 

Η παραπάνω παράγραφος περιγράφει με πολύ μεγάλη ακρίβεια γιατί καμιά φορά γινόμαστε οι κακοί και πεταγόμαστε σε πολλά threads για να πέσουν οι τόνοι. Όχι μόνο γιατί δεν υπάρχει λόγος να χαλάμε τις καρδιάς μας για λάμπες, analog synths και VSTs, αλλά γιατί με τα επιθετικά ύφη και την περιρρέουσα ατμόσφαιρα σε αρκετές συζητήσεις αυτής της θεματολογίας, αποθαρρύνουμε άτομα από το να συμμετέχουν.

 

Σας παρακαλώ λοιπόν για πολλοστή φορά, μην κάνετε πολεμικό κάθε θέμα. Δεν είμαστε εδώ για να μαλώνουμε, καλό θα ήταν το forum να είναι μια όαση μπροστά στην προβληματική καθημερινότητα που ζούμε, όχι ένα επιπρόσθετο αγκάθι.

  • Like 2
  • Συμφωνώ 2

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BillTrantos είπε

Σας παρακαλώ λοιπόν για πολλοστή φορά, μην κάνετε πολεμικό κάθε θέμα. Δεν είμαστε εδώ για να μαλώνουμε, καλό θα ήταν το forum να είναι μια όαση μπροστά στην προβληματική καθημερινότητα που ζούμε, όχι ένα επιπρόσθετο αγκάθι

 

Εντάξει, ας μην τον μπανάρουμε κιόλας τον Καταρράκτη...

 

😀😀😀😀

 

Πάντως, ας μην περνάει στο ντούκου ότι έχω δεχθεί απρόκλητη προσωπική επίθεση με χαρακτηρισμούς και διάφορα "φαντάζομαι", την οποία - προς το παρόν - χειρίζομαι εξαιρετικά. Δεν συμβάλλουμε ΕΞΙΣΟΥ στο να γίνονται τα thread χάλια, οπότε δεν ξέρω τι οφελούν αυτοί οι συμψηφισμοί.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Αυτο που ειναι σιγουρο ειναι οτι δε χρειαζεται κανεις "σωτηρα" που θα τον καθοδηγησει στις αγορες του. Ειδικα στα συνθια, οπου πλεον υπαρχουν ΑΡΙΣΤΕΣ ΔΩΡΕΑΝ επιλογες, οποιος αποφασιζει να τα "χωσει" δεν το κανει απο αναγκη.

 

 Τωρα, το να θεωρει καποιος Bentley τις τεχνολογιες του 1800 προ χριστου, και εμενα δεν το χωραει το κεφαλι μου, αλλα καλη καρδια παιδια, αυτη τη στιγμη που εμεις ασχολουμαστε με μ@λ@κιες, καποιοι ανθρωποι τρωνε μπομπες στο κεφαλι, να τα βαζουμε τα πραγματα στο σωστο perspective.

Επεξεργασμένο από manosx
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Ioan Eko είπε

Αλλά η μουσική και οι μουσικοί δεν είναι μόνο "τεχνικό" θέμα. Είμαστε πολύπλοκοι άνθρωποι. με την ίδια έννοια θα έπρεπε να καταργηθούν οι ακουστικές και κλασσικές κιθάρες και να έχουμε μόνο ηλεκτρικές

Καμία σχέση. Εδώ δεν μιλάμε για γούστα, μιλάμε καθαρά για τεχνικά χαρακτηριστικά. Αν μου πεις ότι γουστάρεις τον ήχο του  τον ΧΨ Maximus δεν θα ακούσεις κιχ. Μαγκιά σου, αγόρασε το κιόλας και who cares. Αν μου πεις όμως ότι το Maximus είναι η...Bentley/Ferrari/Lambo των synths, κι αυτό μόνο και μόνο επειδή κοστίζει όσο μια Bentley, ε, εκεί να περιμένεις αντίδραση. H ανοχή στης μπαρούφες έχει και κάποια όρια.

 

12 λεπτά πριν, Ioan Eko είπε

Τo noiz εδώ είναι μια πολύ ωραία κοινότητα. Καλό θα ήταν να υπάρχει ελευθερία έκφρασης σε όλα τα θέματα. 

Φυσικά και υπάρχει, που είδες εσύ το αντίθετο? Ελευθερία έκφρασης είναι να μου γράψεις ότι θεωρείς το Commodore 64 που έχει στην αποθήκη σου τον καλύτερο υπολογιστή που έχει κατασκευαστεί ποτέ, και επίσης ελευθερία έκφρασης είναι να σου απαντήσω ότι έχεις μαύρα μεσάνυχτα από υπολογιστές. Αν στο καπάκι εσύ θεωρήσεις ότι η απάντηση μου σου στερεί "την ελευθερία έκφρασης", ε τότε το πρόβλημα (σου) είναι ακόμα μεγαλύτερο.

Σαν παράδειγμα παίρνω εσένα, μην το πάρεις προσωπικά. 

  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω παρά τις διαφωνίες στο τέλος τα βρίσκουμε όλοι με όλους και αυτό είναι το καλό στην υπόθεση 😄
Ωραίο να υπάρχει και λίγο "σπίρτο" στη κουβέντα που και που! Με μια σωστή διαφωνία όλο κάτι παραπάνω μαθαίνει κανείς. 
 

12 λεπτά πριν, Ioan Eko είπε

Κοίτα,  προσωπικά, αν και ανήκω στην άλλη όχθη,


Btw για να ακριβολογώ, δεν είμαι τίποτα φανατικός. Και αναλογικά και ψηφιακά και hybrid και VST εχω. Όλα καλά είναι. Απλά αν μου χάριζε κάποιος ένα Montage το πιο πιθανόν είναι να το πουλούσα και να αγόραζα καμιά αντίκα του 70 χαχαχα. Δόξα το Θεό από digital τα VST με καλύπτουν και με το παραπάνω. Προφανώς δεν είναι λογικό απο τεχνικής άποψης αλλά από την άλλη, αυτό με "εμπνέει". Τι να πεις... 😄

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
17 λεπτά πριν, trolley είπε

 

Εντάξει, ας μην τον μπανάρουμε κιόλας τον Καταρράκτη...

 

😀😀😀😀

 

Πάντως, ας μην περνάει στο ντούκου ότι έχω δεχθεί απρόκλητη προσωπική επίθεση με χαρακτηρισμούς και διάφορα "φαντάζομαι", την οποία - προς το παρόν - χειρίζομαι εξαιρετικά. Δεν συμβάλλουμε ΕΞΙΣΟΥ στο να γίνονται τα thread χάλια, οπότε δεν ξέρω τι οφελούν αυτοί οι συμψηφισμοί.

Έχω αναφερθεί γενικά, χρησιμοποιώντας πληθυντικό αριθμό, γιατί δεν είναι του στυλ μου να κάνω προσωπικές αναφορές δημοσίως.

 

Αλλά εφόσον το θέτεις όπως το θέτεις, όχι, δε συμβάλλουμε όλοι εξίσου στο αποτέλεσμα των threads, αλλά it takes two to tango και σε θέματα με συγκεκριμένη θεματολογία οι εμπλεκόμενοι είναι σχεδόν πάντα οι ίδιοι.

 

Αν κάποιος νομίζει ότι έχω άδικο, ή τον αδικώ συγκεκριμένα, μπορεί να με βρει με pm να το συζητήσουμε χωρίς να σπαμάρουμε εδώ.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, manosx είπε

Τωρα, αν καποιος θεωρει Bentley τις τεχνολογιες του 1800 προ χριστου, και εμενα δεν το χωραει το κεφαλι μου, αλλα καλη καρδια παιδια, αυτη τη στιγμη που εμεις ασχολουμαστε με μ@λ@κιες, καποιοι ανθρωποι τρωνε μπομπες στο κεφαλι, να τα βαζουμε τα πραγματα στο σωστο perspective

Εγώ δεν έχω καταλάβει αν η τριβή έγκειται στην παραδοχή ή μη του αν κάτι είναι τεχνολογικά ανώτερο ή στην παραδοχή ή μη ότι κάτι μπορεί να κοστίζει όσο προτίθεται κάποιος να διαθέσει.

 

Δηλαδή π.χ. λέω εγώ τώρα:

 

Κυκλοφορώ αύριο: το σπαθί του Λάιονο. Τον ΚΙΤ με τις πέντε ταχύτητες, κι ένα NOS σουμπούτεο. 100 ευρώ έκαστο. Όποιος τα θυμάται καλά αυτά τα παιχνίδια, θα πει άσε μας ρε φίλε, παίζω γουίτσερ 3 στο ντεθ μαρτς και χάνω 600 ώρες από τη ζωή μου με τα μισά λεφτά. Κάποιος που ίσως να μην τα έχει ζήσει ή να τα νοσταλγεί, μπορεί να πει "το έδινα το κατοσταρικάκι για το σπαθί του λάγιονο".

 

Τώρα. Τι του λέμε αυτουνού; ότι το παιχνίδι αυτό σαν παιχνίδι είναι μάπα κι ότι ο μόνος λόγος που μας διασκέδαζε μικρά ήταν ότι είχαμε τσερνομπιλ και περεστρόικα; ότι το κατοστάρικο αντικειμενικά είναι υπερβολικό κι οτι θα έπρεπε να κάνει 0,99 όλο το πακέτο; και τα δύο; τίποτα από τα δύο;

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή εμένα ΕΙΝΑΙ του στυλ μου, υπενθυμίζω ότι ο OP άνοιξε ένα hate-thread (απαγορεύεται από τους κανονισμούς), ενάντια σε ένα synthesizer (απαγορεύεται από την κοινή λογική) και όσους δυνάμει μπορεί να σκεφτούν να το αγοράσουν.

 

Απάντησα με λίγο κινηματογραφικό χιούμορ (την εικόνα των φουκαράδων που βρίζουν την Bentley και φεύγουν με την Toyota τους), εικόνα που έχω ως ανάμνηση (με την αντιπροσωπεία της Porsche) ενώ Toyota έχω ΕΓΩ. Καμία προσωπική επίθεση, καμία νύξη, τίποτε επιλήψιμο.

 

Ο OP απαντά με έναν οχετό χαρακτηρισμών.

 

Σόρυ για το "σπαμ".

  • Χαχα 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, trolley είπε

Επειδή εμένα ΕΙΝΑΙ του στυλ μου, υπενθυμίζω ότι ο OP άνοιξε ένα hate-thread (απαγορεύεται από τους κανονισμούς), ενάντια σε ένα synthesizer (απαγορεύεται από την κοινή λογική)

Πίνεις κάτι? 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • πριν BillTrantos κλείδωσε το θέμα
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου