Προς το περιεχόμενο

Analogue Solutions "Maximus"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και δε θα έδινα ποτέ τόσα λεφτά γι' αυτό, δε μπορώ να κρύψω ότι μου τρέχουν τα σάλια βλέποντάς το 😆
 

1 ώρα πριν, trolley είπε

β) Εξοπλισμός σε αυτή την κατηγορία τιμής δεν απευθύνεται σε εμάς.

Αυτό βασικά! Αν έβγαζα 60,000 - 80,000 το χρόνο από τη μουσική μου, όπως η κατηγορία μουσικών που απευθύνεται, άνετα θα σκεφτόμουν να έκανα την επένδυση αν είχα ένα πλήρες κατά τα άλλα στούντιο. Ειδικά αν πάρει κανείς υπόψιν και τη μείωση φόρων εισοδήματος κτλ. 

Επεξεργασμένο από Ioan Eko
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, trolley είπε

Εντάξει, η φάση θυμίζει τύπους που κάθονται έξω από τη βιτρίνα με τις Bentley και σκέπτονται φωναχτά, "α, ρε... τι παπάρες είναι αυτοί που τις αγοράζουν", και όταν βαρεθούν μπαίνουν στο Toyota τους και πάνε σπίτι.

Το κακό με σένα, και στο έχω πει 532 φορές, είναι ότι κρίνεις τα synths με μοναδικό κριτήριο την τιμή τους. Αυτό φαντάζομαι κάνεις και στα περισσότερα προϊόντα, από ρούχα μέχρι μακαρόνια. Είσαι φαντάζομαι από αυτούς που έδιναν 250,000 δρχ για να αγοράσουν ένα κόκκινο τζιν Levi's, ή από αυτούς που αγόραζαν τα Benetton στις υπέρογκες τιμές που τα πουλούσαν (ενώ την ίδια στιγμή στην Ιταλία τα πουλούσαν στα πανέρια σαν λάχανα, και σε τιμή λάχανου). Φαντάζομαι θα ήσουν και με αυτούς που βρήκαν τα €4,000 λογική τιμή για το Minimoog Model D, (ακόμα) μια ρέπλικα του Minimoog από την ίδια την Moog, και ταυτόχρονα θα "έβριζες" την Yamaha για το...overpriced Montage στα €3,500 που κυκλοφόρησε την ίδια χρονιά.

Είσαι η κλασική περίπτωση καταναλωτή που χάφτει αμάσητη οποιαδήποτε βλακεία κυκλοφορήσει στην αγορά, αρκεί να είναι ακριβή/πανάκριβη. Δεν υπάρχουν καλύτεροι πελάτες από το "είδος" σου, στο υπογράφω σαν πρώην έμπορος με 25 χρόνια πείρας. Αν είχα 100 πελάτες σαν κι εσένα, σήμερα θα ήμουν συνάδερφος του εφοπλιστή(?) Κασσελάκη.😄

Όσο υπάρχουν πελάτες σαν κι εσένα που θεωρούν ότι μια ρέπλικα του διπλάνου των αφών Wright ανήκει στην ίδια κατηγορία με το F-35, κι αυτό μόνο και μόνο επειδή οι ξύπνιοι κατασκευαστές του το πουλάνε σε τιμή F-35, εταιρείες-ανέκδοτα σαν την Analogue Solutions (τι εταιρείες δηλαδή, ένας-δυο απίθανοι είναι όλοι κι όλοι στην "εταιρεία") θα συνεχίσουν να υπάρχουν και να ταΐζουν τεχνολογικό σανό τους αδαείς και τα ψώνια, σανό που έχει λήξει από το 1965.

 

Καλή όρεξη.👌

image.png.99ccb31caa739760e1387a5190b10897.png

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ενταξει, μην αρχισουμε να τσακωνομαστε.

 

 Studio furniture πουλανε οι ανθρωποι, το λενε ξεκαθαρα. 😁

 

 Αν το εβαζες σε ενα κουτι στο στυλ PC tower case, 😆 αν δηλαδη δεν ηταν εντυπωσιακο οπτικα, ουτε σαλια θα τρεχανε ουτε τιποτα. Δεν κλανει μια μπροστα στο τι παιρνεις με τα λεφτα του.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Waterfall-K είπε

Φαντάζομαι

 

Έχεις μάλλον μαζέψει πολλές απογοητεύσεις και νομίζεις ότι το αντίδοτο είναι να βάζεις ετικέττες στους άλλους. Να έχεις την υγειά σου, και κάποτε θα καταλάβεις ότι δεν είναι αυτή η σωστή μέθοδος.

 

Όσον αφορά αυτά που φαντάζεσαι για 'μένα, όποιος με έχει συναντήσει θα χαμογελάει με το πόσο μακρυά είναι από την φάση μου. Χαμογελώ και εγώ, επίσης.

 

5 ώρες πριν, manosx είπε

 Ενταξει, μην αρχισουμε να τσακωνομαστε.

 

Σιγά μην τσακωθώ... πρώτη φορά διαβάζω κείμενο που να με αφορά λιγότερο.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, manosx είπε

Αν το εβαζες σε ενα κουτι στο στυλ PC tower case, 😆 αν δηλαδη δεν ηταν εντυπωσιακο οπτικα, ουτε σαλια θα τρεχανε ουτε τιποτα. Δεν κλανει μια μπροστα στο τι παιρνεις με τα λεφτα του.

Δεν έχεις ιδέα από Bentley φίλος, γι αυτό γράφεις αυτά τα κουλά. Ασχολήσου εκεί με κάνα free VST στο λαπτοπάκι σου, και άσε τις πανάκριβες High Tech υλοποιήσεις για αυτούς τους λίγους, εκλεκτούς και γνώστες που πραγματικά μπορούν να τις εκτιμήσουν...😌

 

image.jpeg.c86d813f8af5e18cf72bd17f0335900b.jpeg

  • Χαχα 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Απο Bentley δεν ξερω ειναι η αληθεια.

 

 Μια ματια παντως που εριξα στο manual του maximus παντως, με απογοητευσε.

 

 Θα ηθελα να δω μια spare no expense υλοποιηση synthesizer, αλλα με πραγματικα εξελιγμενη τεχνολογια. Πραγματικα το laptopακι με τα freeware που λεει ο waterfall, της γ@&@€/ τα πρεκια της γκουμουτσας.

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένταξη παιδιά, χαλαρά! Διαβάζω μερικά σχόλια και αναρωτιέμαι προς τι ο φανατισμός. 

Είπαμε υπάρχουν απόψεις και γούστα! Νομίζω δεν υπάρχει λόγος να φτάνει η κουβέντα στα άκρα! Ελεύθερο λόγο έχουμε δε χρειάζονται προσβολές. Χάνουμε το δίκιο μας έτσι. Ας μείνουμε στα επιχειρήματα και στο να δεχτούμε ότι υπάρχουν διαφορετικές απόψεις.

Γενικά αυτή η κόντρα "αναλογικά vs ψηφιακά" που βλέπω να εκτυλίσσεται συνέχεια με κάθε σχετικό thread... Το κάθε πράγμα απευθύνεται σε άλλο κοινό και σε άλλα μουσικά ήδη. Σς το δεχτούμε να τελειώνει το ζήτημα. Αν κάθε φορά προκαλείται τσακωμός δε μπορεί να γίνει και μια συζήτηση της προκοπής δηλαδή οχι τίποτα άλλο. 

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Ioan Eko είπε

Ένταξη παιδιά, χαλαρά! Διαβάζω μερικά σχόλια και αναρωτιέμαι προς τι ο φανατισμός. 

Δεν υπάρχει κανένας φανατισμός, όχι τουλάχιστον από την "digital κοινότητα". Ο φανατισμός βρίσκεται στους απέναντι που δεν λένε να καταλάβουν ότι δεν ζούμε πια στο 1973. Κι όσο για τις "απόψεις", τι να λένε? Εδώ, σε ένα μουσικό τεχνικό φόρουμ, μιλάμε -ή θα έπρεπε να μιλάμε- με facts, και να αφήνουμε στην μπάντα τις όποιες "απόψεις". 

Αν κάποιος έχει την "άποψη" ότι οι βοϊδάμαξες του 500πΧ μπορεί να συγκριθούν με τα σύγχρονα μέσα μεταφοράς, και ακόμα χειρότερα, αν πιστεύει ότι υπερέχουν των σύγχρονων μέσων μεταφοράς, sorry, αλλά η "άποψη" αυτή μόνο σαν ανέκδοτο μπορεί να αντιμετωπιστεί.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Πραγματικα δε χρειαζονται προσβολες.

 

 Θα μπορουσε να γινει μια ηρεμη συζητηση, αλλωστε θεωρητικη συζητηση μονο μπορει να γινει, δε μιλαμε για ενα synth που βρισκεται σε καθε σπιτι 😁

 

 Ας πουμε ποια θα ηταν η χρησιμοτητα του 😆 Σαν polysynth ας πουμε δεν προτεινεται, το ιδιο το manual το ξεκαθαριζει. Για quirky modular σκηνικα κατι θα κανει, αλλα πολυ λιγοτερα απο ενα τουμπανο modular με modules απο διαφορετικες εταιριες, ειδικα σε oscillators υπαρχουν τρομερες επιλογες πλεον. Στη φαση να παιζεις παραλληλα sequences, ΟΚ, αλλα τα step sequencers του ειναι εφιαλτικα δυσχρηστα, και γενικα να εχεις 8 ιδια synth modules δε μετραει τοσο, οχι οταν με αυτα τα χρηματα μπορεις να παρεις καμποσα κορυφαια analogs. Τι μενει; Η φαση του "καθε νοτα αλλος ηχος", ΟΚ, αλλα σε αυτο το στυλ "καθε νοτα και καημος" 😆 ειλικρινα το... wavestate θα δωσει πολλα περισσοτερα.

 

  Αν βαλουμε και στο παιχνιδι οτι η εταιρια δε δινει δυνατοτητα επιστροφης του μηχανηματος, δινει μονο ενα χρονο εγγυηση, απαιτει την αποσυναρμολογηση απο μερους μας σε περιπτωση βλαβης και αποστολης του οποιου χαλασμενου part καθως δε δεχεται το μηχανημα να επιστραφει για επισκευη, και ολα αυτα σε συνδυασμο με καποιες φωνες στα φορα που δε δειχνουν ενθουσιασμενες απο την αξιοπιστια των μηχανηματων της εταιριας, ολα αυτα δε κανουν τα σαλια μου να τρεχουν. Montage+ ob8x+ laptop και κσερο πσομι φιλως

 

 

 

Παράθεση

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Ioan Eko είπε

Γενικά αυτή η κόντρα "αναλογικά vs ψηφιακά" που βλέπω να εκτυλίσσεται συνέχεια με κάθε σχετικό thread

Δεν πρόκειται περί αυτού και - δόξα τω Θεώ - δεν υπάρχει σε κάθε νήμα.

 

Απλώς ο Καταρράκτης (κατ' ομολογία του) "φαντάζεται".

Τι να κάνουμε τώρα, δικαίωμά του είναι να φαντάζεται.

 

Εγώ δεν είμαι φίλος των αναλογικών synths (αρκετά από δαύτα έχω φάει στη μάπα), ούτε είμαι φίλος των ακριβών synths, ούτε είχα ποτέ κανένα Moog. Απλώς ο άλλος "φαντάζεται" ότι συμβαίνουν τα παραπάνω, φτιάχνει έναν dummy συζητητή και μιλάει μαζί του.

 

Μπορεί να τσακωθεί κιόλας, ποτέ δεν ξέρεις.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • πριν BillTrantos κλείδωσε το θέμα
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου