Προς το περιεχόμενο

BLACK FRIDAY 2023 - Προσφορές/ Ευκαιρίες για plugins - PEINA EDITION


cos_dr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Κάνε διαπραγμάτευση με τους Γερμανούς.

 

Οι Γερμανοί δεν φημίζονται να πληρώνουν μόνο για ότι χρησιμοποιούν/καταναλώνουν/τρώνε;

Ψάξε το Dim, μπορεί να σου βγάλουν κανα ειδικό πακέτο 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, manosx είπε

Κατσε, θα δεις για ποτε ξακαθαριζουν οι αντρες:

 

 Λοιπον υποθεση εργασιας: Μολις αγορασα το komplete.

 

 Κοιταμε λιστα και βαζουμε τα εξης:

 

 Απο συνθια:

 

 Το kontakt για να εχουμε ενα καλο sampler

 Το monark για ηχους moog

 To Form για να τη λεμε στον cos με το vsynth του

 Το massive για wavetable

 Το FM8 για FM

 Και το super 8 για αναλογικη πολυφωνια


 Παμε στα εφε

 

 Το  Guitar Rig για κιθαρες

 Το Ozone για mastering

 Το replica για delay

 Το raum για reverb

 Το supercharger για κομπρεσσορα


 Παμε και στα samples

 

Grandeur πιανακι

 Session horn και strings

 mark 1

 vintage organs

 Βαλε και το middle east για καμια ethnic φαση

 

 Βαζουμε επισης το Studio Drummer για τυμπανα και το polyplex για κανα μπλιμπλικοκρουστο ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣΑΜΕ.

 

ΤΕΛΟΣ.


 Δε χρειαζεται καν να ακουσω ΟΥΤΕ ΕΝΑΝ ηχο, ΞΕΡΩ ΗΔΗ τι θα μπορουσα να κανω με ολα αυτα.

 

 Εχεις FM, αναλογικα, wavetable και resynthesis συνθια του υψηλοτερου επιπεδου.

 

 Εχεις Πιανο, ηλεκτρικο πιανο, organ,  strings, brass και εθνικ επισης του υψηλοτερου επιπεδου.

 

 Εχεις φυσικα τυμπανα με πολλους ετοιμους ρυθμους, οπως και ηλεκτρονικους percussion ηχους.

 

 Εχεις πολυ καλα delay-reverb και κομπρεσσορα, ενα τοπ guitar amp emulator, αλλα και mastering εργαλειο φοβερο.

 

 Και τελος, για οτι εξτρα ηχο θελεις, εχεις και το Kontakt με τη βιβλιοθηκαρα του.


  Με 300 ευρω εχεις τα παραπανω, χωρις να χρειαστει να ψαξεις τιποτα. Και στα σκουπιδια να τα πεταξεις τα υπολοιπα που εχει το πακετο, μιλαμε για και γαμω τις ευκαιριες.
 

 

Το παλιό KOMPLETE δεν έδινε το ΚΟΝΤΑΚΤ full και μόνο του ήταν ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ. 

 Χωρίς το KONTAKT δεν μπορούσες να κάνεις full και further editing. 

 Τώρα στο δίνουν μέσα στο πακέτο με 300 απαξιωμενα λόγω του ευρωπληθωρισμου ευρώ 😃

 Στα λάθη του καπιταλισμού διότι κάνεις δεν είναι άσφαλτος 😃δημιουργούνται παράθυρα ευκαιρίας και αυτό είναι ένα που κάποιος που ενδιαφέρεται, πρέπει να το αρπάξει. 

 

Ειναι ευκαιρία αντίστοιχη του να χρειάζεσαι ή να θέλεις το Montage και να το βλέπεις 50% off για ένα μήνα. 

 

3 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

 

Οι Γερμανοί δεν φημίζονται να πληρώνουν μόνο για ότι χρησιμοποιούν/καταναλώνουν/τρώνε;

Ψάξε το Dim, μπορεί να σου βγάλουν κανα ειδικό πακέτο 🤣

Με 20 ευρώ το μήνα παίρνει κάποιος το συνδρομητικό, το Now. Δίνουν επιλογές. 

  • Συμφωνώ 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, dimsonic είπε

νοτ εν ιζι τζομπ

Άπαξ και ληφθεί τέτοια απόφαση, θεωρώ ότι πιο εύκολο είναι το χτίσιμο από τη βάση. Σώσιμο user preset ακόμα και τα εργοστασιακά patches, και πάτημα του user φίλτρου. Και στο τέλος βλέπεις μόνο τα δικά σου. Όταν σε πιάνει η εξερεύνηση, πάτημα το κουμπί το factory, σβήσιμο το user, τραλαλά τραλαλά, ΑΝ κάτι κάτσει στο αυτί, save preset στα user. Κτπ κτπ.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξύ, όσο εσείς ασχολείστε με τα patches, ο ΦΑΣΙΟΝ ψάχνει τις πραγματικές ευκαιρίες της Black Friday ...

 

https://www.thomann.de/gr/martin_guitars_d_200_deluxe.htm

  • Like 1
  • Λυπάμαι 1
  • Χαχα 3

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Κατσε Dim να σε βαλω στο νοημα, μιλαμε για δεκαετιες ΚΑΨΙΜΑΤΟΣ με το προβλημα που σε βασανιζει 😆

 

 Θα σου λυσω ολα τα προβληματα 😆 φτανει να τα δεσεις κομπο αυτα που θα σου πω 😆

 

 Πρωτο, κυριο, βασικο και αναντικαταστατο:

 

 ΞΕΧΝΑ οτι μαλακιες λενε ΟΙ ΙΝΦΛΟΥΕΝΣΕΡΣ, οτι το ταδε συνθ που βγαλαμε τα κανει ολα, μπουκια, πισωτα και ελευθερα πιασιματα.

 

 Δηλαδη, οταν ανοιγεις το πιανο, περιμενεις ηχο απο τσεμπαλο;

 

 Στο παρελθον, ειχαμε ολοκληρα συνθ για ΕΝΑ η ΔΥΟ καλους ηχους, oh yes.

 

 Ε τωρα, εχουμε ενα plug in για τον ιδιο λογο.

 

 

 Και θα γινω πιο συγκεκριμενος:

 

 Το Dexed ειναι μια καταπληκτικη δωρεαν εξομοιωση του DX7, την οποια τη χρησιμοποιω επανειλημμενως.

 

 Εχω κατεβασει και sysex μπανκες με ηχους DX7, μιλαμε για ΕΚΑΤΟ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ηχους.

 

 Ουτε τους εχω ακουσει, ουτε προκειται.

 

 Βρηκα εκει μια γαματη μπανκα με electric pianos, διοτι φιλε μου 99 στις εκατο φορες FM piano ηχο θελω απο ενα FM synth, τη βρηκα τη μπανκα λοιπον, ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ DEFAULT, στο πρωτο preset εβαλα εναν πιανο ηχο που μου αρεσει, και ΤΕΛΕΙΩΣΕ. Ανοιγω το dexed; Εχω τον πιανο ηχο που μου αρεσει. Θελω αλλο ηχο πιανο; Κανω μια τσακ, και παω στον επομενο.
 

 Ετσι δε χρειαζεται καν να ψαχνω τις μπανκες. Αν χρειαστει βεβαια, εκει ειναι και περιμενουν.

 

 Το ιδιο εχω κανει με ολα τα plug in. Η default μπανκα και ο default ηχος ειναι στο δυνατο τους σημειο, strings στο Jx της roland, bass στο obxd, κατευθειαν στο ψητο. Και αν καποιο plug in ειναι τοσο ευελικτο που να εχει πολλα δυνατα σημεια, ε τοτε εχει τις αντιστοιχες μπανκες, ξερω γω bass - lead- arps. Με ηχους μεσα μονο αυτους που μου αρεσουν.

 

 Και το ερωτημα ειναι, ποσους ηχους θελει κανεις πια; Οι στανταρ ηχοι δεν ειναι πια και τοσο πολλοι, πιανα- ηλεκτρικα πιανα- ντραμς- ορχηστρικα οργανα, ολα αυτα δε θελουν καν editing και ιστοριες, απλα ανοιγεις το προγραμμα που προτιμας. Τα συνθια ειναι πιο περιπλοκα, αλλα και αυτα στην ουσια καποιοι στανταρ ηχοι ειναι.

 

 Τα μονα που μπορουν να σε βασανισουν ειναι οι περιεργοι ατμοσφαιρικοι ηχοι, και οι λουπες και τα one shot δειγματα. Ε, για ατμοσφαιρικους ηχους βρες ενα δυο προχωρημενα synth να βαζεις, εκει ετσι και αλλιως αξιζει το ψαξιμο, ενω στα δειγματα θα πρεπει απλα να αποφυγεις τους influencers 😆 Καθε μερα 😆 βγαζουν και μια βιβλιοθηκη που θα "αλλαξει τη ζωη σου", παραμυθια σκορδαλια, αηδιες, κοπτοραπτουδες που λεει και ο waterfall 😆 βρες εκει καναδυο βιβλιοθηκες με κρουστα, αντε και καμια με sound fx για το τσακιρ κεφι και εξω απο την πορτα, πουλο, χασιμο χρονου ειναι και αυτο.

 

 Αν τα κανεις οπως στα λεω, σε μια βδομαδα μεσα θα φορτωνεις ηχους στον αυτοματο.

 

 

 

Επεξεργασμένο από manosx
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Εντωμεταξύ, όσο εσείς ασχολείστε με τα patches, ο ΦΑΣΙΟΝ ψάχνει τις πραγματικές ευκαιρίες της Black Friday ...

 

https://www.thomann.de/gr/martin_guitars_d_200_deluxe.htm

Πούλα 10 πιτκόι βρε κυρφιουζιονάρα μου και πάρτηνε, έχει και δωρεάν μεταφορικά!

  • Χαχα 2
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Εντωμεταξύ, όσο εσείς ασχολείστε με τα patches, ο ΦΑΣΙΟΝ ψάχνει τις πραγματικές ευκαιρίες της Black Friday ...

 

https://www.thomann.de/gr/martin_guitars_d_200_deluxe.htm

Ωραιο plug-in και προσιτό. Απλά δεν νομίζω να τρέξει σε 8ης γενιάς Intel επεξεργαστή. Θα εχω πρόβλημα. Χαχαχαχα 😂

  • Χαχα 2

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Εντωμεταξύ, όσο εσείς ασχολείστε με τα patches, ο ΦΑΣΙΟΝ ψάχνει τις πραγματικές ευκαιρίες της Black Friday ...

 

https://www.thomann.de/gr/martin_guitars_d_200_deluxe.htm

Πρόκειται περί τυπογραφικού λάθους φίλος, μην τερλαίνεσαι...😌

 

image.thumb.png.dafa8900ea52f7f18dca8721d89eede2.png

 

  • Like 1
  • Χαχα 2

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, manosx είπε

 Κατσε Dim να σε βαλω στο νοημα, μιλαμε για δεκαετιες ΚΑΨΙΜΑΤΟΣ με το προβλημα που σε βασανιζει 😆

 

 Θα σου λυσω ολα τα προβληματα 😆 φτανει να τα δεσεις κομπο αυτα που θα σου πω 😆

 

 Πρωτο, κυριο, βασικο και αναντικαταστατο:

 

 ΞΕΧΝΑ οτι μαλακιες λενε ΟΙ ΙΝΦΛΟΥΕΝΣΕΡΣ, οτι το ταδε συνθ που βγαλαμε τα κανει ολα, μπουκια, πισωτα και ελευθερα πιασιματα.

 

 Δηλαδη, οταν ανοιγεις το πιανο, περιμενεις ηχο απο τσεμπαλο;

 

 Στο παρελθον, ειχαμε ολοκληρα συνθ για ΕΝΑ η ΔΥΟ καλους ηχους, oh yes.

 

 Ε τωρα, εχουμε ενα plug in για τον ιδιο λογο.

 

 

 Και θα γινω πιο συγκεκριμενος:

 

 Το Dexed ειναι μια καταπληκτικη δωρεαν εξομοιωση του DX7, την οποια τη χρησιμοποιω επανειλημμενως.

 

 Εχω κατεβασει και sysex μπανκες με ηχους DX7, μιλαμε για ΕΚΑΤΟ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ηχους.

 

 Ουτε τους εχω ακουσει, ουτε προκειται.

 

 Βρηκα εκει μια γαματη μπανκα με electric pianos, διοτι φιλε μου 99 στις εκατο φορες FM piano ηχο θελω απο ενα FM synth, τη βρηκα τη μπανκα λοιπον, ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ DEFAULT, στο πρωτο preset εβαλα εναν πιανο ηχο που μου αρεσει, και ΤΕΛΕΙΩΣΕ. Ανοιγω το dexed; Εχω τον πιανο ηχο που μου αρεσει. Θελω αλλο ηχο πιανο; Κανω μια τσακ, και παω στον επομενο.
 

 Ετσι δε χρειαζεται καν να ψαχνω τις μπανκες. Αν χρειαστει βεβαια, εκει ειναι και περιμενουν.

 

 Το ιδιο εχω κανει με ολα τα plug in. Η default μπανκα και ο default ηχος ειναι στο δυνατο τους σημειο, strings στο Jx της roland, bass στο obxd, κατευθειαν στο ψητο. Και αν καποιο plug in ειναι τοσο ευελικτο που να εχει πολλα δυνατα σημεια, ε τοτε εχει τις αντιστοιχες μπανκες, ξερω γω bass - lead- arps. Με ηχους μεσα μονο αυτους που μου αρεσουν.

 

 Και το ερωτημα ειναι, ποσους ηχους θελει κανεις πια; Οι στανταρ ηχοι δεν ειναι πια και τοσο πολλοι, πιανα- ηλεκτρικα πιανα- ντραμς- ορχηστρικα οργανα, ολα αυτα δε θελουν καν editing και ιστοριες, απλα ανοιγεις το προγραμμα που προτιμας. Τα συνθια ειναι πιο περιπλοκα, αλλα και αυτα στην ουσια καποιοι στανταρ ηχοι ειναι.

 

 Τα μονα που μπορουν να σε βασανισουν ειναι οι περιεργοι ατμοσφαιρικοι ηχοι, και οι λουπες και τα one shot δειγματα. Ε, για ατμοσφαιρικους ηχους βρες ενα δυο προχωρημενα synth να βαζεις, εκει ετσι και αλλιως αξιζει το ψαξιμο, ενω στα δειγματα θα πρεπει απλα να αποφυγεις τους influencers 😆 Καθε μερα 😆 βγαζουν και μια βιβλιοθηκη που θα "αλλαξει τη ζωη σου", παραμυθια σκορδαλια, αηδιες, κοπτοραπτουδες που λεει και ο waterfall 😆 βρες εκει καναδυο βιβλιοθηκες με κρουστα, αντε και καμια με sound fx για το τσακιρ κεφι και εξω απο την πορτα, πουλο, χασιμο χρονου ειναι και αυτο.

 

 Αν τα κανεις οπως στα λεω, σε μια βδομαδα μεσα θα φορτωνεις ηχους στον αυτοματο.

 

 

 

 

τι είναι sysex?

 

sorry κι όλας αλλά 4η γυμανσίου την τέλειωσα, και λίγο παραπάνω.

Και καθότι παλαιάς κοπής (νο ρηλεισον) τα έχω σημειώσει σε ένα τεφτέρι. Ανοίγω και χρησιμοποιώ τα σιγουράκια.

Αλλά πρόσφατα που έκανα το λάθος να πάρω το sampletank4 ολίγον από select komplete έγινε της αυτηνής.

Όταν θέλω κάτι νέο, πρέπει να σκρολάρω 50 για να βρώ ένα υποψήφιο.

και μεταξύ μας το περιβάλλον του komplete είναι ντιπ ταλαιπωρία, και να φανταστείς έχω πλήκτρο που ιντεγκράρει...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου