Προς το περιεχόμενο

Κανονισμοί του forum 2024


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλές Γιορτές 

Υγεία, ευτυχία και τύχη για το 2024 - ότι επιθυμείτε 

 

Η εκδοχή μου για χρήση της διαχείρισης κατά το δοκούν (κυρίως στα άρθρα 2,3,4) - 

 

 

Κανονισμοί forum 

 

1. Κάθε μέλος επιτρέπεται να έχει έναν λογαριασμό και μόνο. Δεν επιτρέπεται η πολλαπλή εγγραφή και η χρήση πλέον του ενός λογαριασμού.
 
2. Δεν επιτρέπεται η συζήτηση πολιτικού, θρησκευτικού ή οπαδικού περιεχομένου. Το Noiz έχει ως θεματολογία τη μουσική τεχνολογία και οτιδήποτε γύρω από τη μουσική. Το περιεχόμενο οποιονδήποτε μηνυμάτων που έχουν πολιτική, θρησκευτική ή οπαδική αναφορά θα διαγράφεται και θα αντικαθίσταται από το «Παράβαση του άρθρου 2 του κανονισμού». Σε τρεις τέτοιες περιπτώσεις μηνυμάτων ενός μέλους, το μέλος αυτό θα αποκλείεται αυτομάτως για ένα εξάμηνο. Μετά το πέρας του εξαμήνου στην επόμενη παράβαση του άρθρου αυτού από το ίδιο μέλος, το μέλος θα αποκλείεται οριστικά.
 
3. Δεν επιτρέπονται σχόλια που ξεφεύγουν από την αρχική θεματολογία του νηματοθέτη. Οι off-topic απαντήσεις σε κάθε θέμα πρέπει να είναι οι ελάχιστεςδυνατές. Τα μέλη θα πρέπει να επιδεικνύουν αυτοσυγκράτηση και προσπάθεια τήρησης του σημαντικού αυτού κανονισμού ώστε να αποδεικνύουν τον σεβασμό τους τόσο στον νηματοθέτη όσο και στην κοινότητα του Νoiz. *Το Noiz αναγνωρίζει ότι ένας μικρός αριθμός off-topic απαντήσεων θα μπορούσε να είναι αποδεκτός, έχει όμως την πρόθεση να προστατεύσει την κοινότητα από τα μέλη που παραβαίνουν συστηματικά αυτόν τον κανονισμό.  Παραβάσεις του κανονισμού μπορεί να οδηγήσουν σε προσωρινό ή και οριστικό αποκλεισμό. 
 
4. Δεν επιτρέπεται να χρησιμοποιείτε το Noiz ως έναν τόπο προσωπικών συζητήσεων μεταξύ σας. Δεν θα πρέπει να γίνεται κατάχρηση ενός θέματος για «προσωπικές» συζητήσεις μεταξύ ενός πολύ μικρού αριθμού μελών.  Το Noiz θεωρεί ότι η τήρηση αυτού του θεμελιώδους σημασίας για τη δημόσια συζήτηση κανονισμού υποδεικνύει τον σεβασμό κάθε μέλους προς την κοινότητα, καθώς δίνει ελεύθερο χώρο και σε άλλα μέλη να σχολιάσουν θέματα που ενδεχομένως τους ενδιαφέρουν. Τυχόν παραβάσεις αυτού του κανονισμού θα παρακολουθούνται συστηματικά και μπορεί να οδηγήσουν σε προσωρινό ή και οριστικό αποκλεισμό των μελών που δεν τον τηρούν. 
 
5. Δεν επιτρέπεται να αναρτήσετε: παραπλανητικά, δυσφημιστικά και ανακριβή μηνύματα και γενικότερα μηνύματα  με περιεχόμενο που δεν επιτρέπεται από τους νόμους.
 
6. Δεν επιτρέπονται κάθε είδους προσωπικές επιθέσεις με προσβλητικά, αγενή και εριστικά σχόλια. Παρακαλούμε να φέρεστε κόσμια και με σεβασμό στα άλλα μέλη. Προσωπικές επιθέσεις, γελοιοποίηση απόψεων, και γενικότερη αγενής συμπεριφορά δεν θα γίνει ανεκτή.
 
7. Δεν επιτρέπεται η προώθηση και αναζήτηση πειρατικού λογισμικού και μουσικής ή οτιδήποτε άλλου παραβαίνει τον νόμο, μέσα από τη σελίδα.
 
8. Δεν επιτρέπονται υπογραφές που αποτελούν διαφήμιση. Επίσης δεν επιτρέπονται εικόνες στον χώρο των υπογραφών.
 
9. Δεν επιτρέπεται να παρενοχλείτε ή προσβάλετε άλλα μέλη μέσω του συστήματος προσωπικών μηνυμάτων. Τέτοιου είδους προσωπικές επιθέσεις ή προσβολές, εφόσον γνωστοποιηθούν από μέλη στη διαχείριση, θα προκαλέσουν αποκλεισμό του μέλους που έχει προβεί σε αυτές.
 
10. Δεν επιτρέπεται να χρησιμοποιείτε το forum ως μέσο προώθησης του επαγγέλματός σας, και συγκεκριμένα αναφερόμαστε σε περιπτώσεις εγγραφής και άμεση δημοσίευση με σκοπό την διαφήμιση των υπηρεσιών σας / ιστοσελίδας σας. 
 
11. Δεν επιτρέπεται η αντιδεοντολογική εκμετάλλευση της σελίδας από site με ανταγωνιστικό περιεχόμενο προκειμένου να προσελκύσουν μέλη.
 
12. Απαγορεύεται οποιαδήποτε αντιγραφή, διανομή, μεταφορά, μεταποίηση, μεταπώληση, δημιουργία παραγωγής εργασίας ή παραπλάνηση του κοινού. Τυχόν αναπαραγωγή επανέκδοση, φόρτωση, ανακοίνωση, διάδοση ή μετάδοση ή οποιαδήποτε άλλη χρήση του περιεχομένου μας με οποιονδήποτε τρόπο ή μέσο για εμπορικούς ή άλλους σκοπούς επιτρέπεται μόνο κατόπιν προηγούμενης γραπτής άδειας του Noiz.gr ή οιουδήποτε άλλου δικαιούχου των πνευματικών δικαιωμάτων.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/12/2023 στις 10:37 ΜΜ, kpeyos είπε

Νομίζω πως αν κάποιος διαβάσει τους κανόνες λίγο καλοπροαίρετα, είναι πάρα πολύ προφανείς και κατανοητοί.

Τώρα αν κάποιος θέλει να εξαντλήσει την ακρίβεια της Ελληνικής γλώσσας πάνω στους κανόνες ενός forum λες και είναι νόμοι κράτους που επιφέρουν θανατική ποινή, τότε συγγνώμη αλλά αυτό κάτι άλλο δείχνει.

Οπότε προς τί όλο αυτό, δεν πολυκαταλαβαίνω....
 

Λοιπόν ακολούθησα την παραίνεσή σου μιας και απευθύνεσαι προσωπικά βασικά αλλά όσες φορές και να διάβασα καλοπροαίρετα δεν κατάλαβα τα εξης:

 

Τον υπερδραμματικο τόνο.

 

Αφού έχεις καταλάβει τόσο καλά τους κανόνες που διαθέτεις και επεξηγηματικές λεπτομέρειες, γιατί απευθύνεσαι προσβλητικά σε άλλο μέλος/μέλη? Νόμιζα ότι με τo τελευταίο update είναι ο πιο σημαντικός κανονισμός.

 

Γιατί δεν βάζεις ονομαστική αναφορά προς το μέλος/μελη ωστε να εχεις τουλάχιστον λιγο απο το κύρος του θάρρους της γνώμης σου.

 

Εξήγησέ μας λοιπον τι ακριβώς άλλο δείχνει ωστε να τελειώσεις αυτό που αποφάσισες να αρχίσεις.

 

@Slew Rate κάνεις featured μια απάντηση που συνηγορεί μεν υπερ αυτών που πιστεύεις, αλλά είναι μια απάντηση που αφενός εμπεριέχει προσωπική επίθεση, αν και διασκεδασμένη. Είναι απάντηση απλού μέλους και όχι δική σου ή μέλους της ομάδας των mods. Θα το αφήσεις εκει αυτό ή θα υπάρξεις συνεπής προς τους νέους κανονισμούς που θέσπισες?

 

 

Επεξεργασμένο από Shelter

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ πάλι παιδιά δεν ξέρω. 

Έστω και contra legem και ο χαβαλές μου αρέσει και τα inside jokes.

Είμαι εδώ μέσα 14 χρόνια και γνώρισα και έγινα φίλος με όλα τα μέλη. 

Πέρασα και περνάω μαζί τους πολύ χρόνο,  παραπάνω από όσο περνάω με φυσικά πρόσωπα. 

Αυτήν είναι εν μέρει και η φύση του "καλλιτέχνη "...μοναχική. 

Παρόλα αυτά,  υπάρχουν στιγμές που έχει ανάγκη να μιλήσει με άτομα που τον καταλαβαίνουν...και εδώ μέσα εγώ τα βρήκα. 

Τώρα, αν είναι να εξαντληθεί η θεματολογία σε αυστηρά τεχνικά,  π χ ποιον κομπρεσορα; αυτόν....και στα λυμένα, οκ 

Χρήσιμο και θεμιτό,  αλλά μονοθεματικό και για εμένα boring.

Πιο πολύ θα με εμπνεύσει μια συζήτηση εδώ να πιάσω το όποιο όργανο,  παρά τα αυστηρά τεχνικά mambo jumbo jives.

 

  • Like 1
  • Συμφωνώ 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@Shelter Καμία προσωπική αναφορά ή αμένσιοτο (σε όρους twitter) δεν υπάρχει.

Το παρόν thread είναι μια συνέχεια πολλών άλλων posts πέρι της λειτουργίας του site αλλά και σε αυτό το thread δεν είσαι ο μόνος που διατυπώνει ενστάσεις και απορίες που θεωρώ υπέρ του δέοντος σχολαστικές. Οπότε δεν υπάρχει καμία προσωπική αναφορά και μάλιστα συγκαλυμμένη. 

 

Προφανώς το τελευταίο ενδιαφέρον που έχω είναι να προσβάλλω αγνώστους  ή να αρχίσω κάποια κόντρα με κάποιον στο ίντερνετ. 

Ελπίζω αν κάποιος παρεξηγήθηκε να με συγχωρέσει, αλλιώς θα φαρμακωθώ - γιατί είμαι και υπερδραματικός :)

Επεξεργασμένο από kpeyos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Ελπίζω αν κάποιος παρεξηγήθηκε να με συγχωρέσει, αλλιώς θα φαρμακωθώ

 

 

 

 

8 λεπτά πριν, LK είπε

Τώρα, αν είναι να εξαντληθεί η θεματολογία σε αυστηρά τεχνικά,  π χ ποιον κομπρεσορα; αυτόν....και στα λυμένα, οκ 

Χρήσιμο και θεμιτό,  αλλά μονοθεματικό και για εμένα boring.

 

 

 Και για μενα.

 

 Ομως, και ελπιζω να μην κανω λαθος, αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι δεν κοβεται εντελως ο χαβαλες, αλλα μπαινει ενας περιορισμος στο ΠΟΥ θα γινεται ο χαβαλες.

 

 Διοτι ναι μεν θα γινει η φαση βαρετη αν λεμε ΜΟΝΟ για κομπρεσσορες, αλλα απο την αλλη αν την ωρα που συζηταμε για κομπρεσσορες αρχισουμε παλι με τις τελε, τα moog, τα μεμε της μιμης και τετοια, ε νησαφι, ελεος.

 

 Οποτε τα τεχνικα ας μεινουν στα τεχνικα, και πολυ σωστα να μεινουν στα τεχνικα, ε και αν ανοιξει και κανα θεμα για τη γιουροβιζιον, ελπιζω τοτε να μην εξαντληθει η αυστηροτητα του moderation, θα ειναι κριμα τα νιατα την τσαχπινια, να ασχοληθεις ολοκληρος LK με τη Σατι και την Πατι.

 

 

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, LK είπε

Εγώ πάλι παιδιά δεν ξέρω. 

Έστω και contra legem και ο χαβαλές μου αρέσει και τα inside jokes.

Είμαι εδώ μέσα 14 χρόνια και γνώρισα και έγινα φίλος με όλα τα μέλη. 

Πέρασα και περνάω μαζί τους πολύ χρόνο,  παραπάνω από όσο περνάω με φυσικά πρόσωπα. 

Αυτήν είναι εν μέρει και η φύση του "καλλιτέχνη "...μοναχική. 

Παρόλα αυτά,  υπάρχουν στιγμές που έχει ανάγκη να μιλήσει με άτομα που τον καταλαβαίνουν...και εδώ μέσα εγώ τα βρήκα. 

Τώρα, αν είναι να εξαντληθεί η θεματολογία σε αυστηρά τεχνικά,  π χ ποιον κομπρεσορα; αυτόν....και στα λυμένα, οκ 

Χρήσιμο και θεμιτό,  αλλά μονοθεματικό και για εμένα boring.

Πιο πολύ θα με εμπνεύσει μια συζήτηση εδώ να πιάσω το όποιο όργανο,  παρά τα αυστηρά τεχνικά mambo jumbo jives.

 

Οι χιουμοριστικές συζητήσεις και οι απαντήσεις με χιούμορ, οι πιο "ζεστές" απαντήσεις σε θέματα έχουν προσελκύσει μέλη.

 Πολλά μέλη μπορεί να μην γράφουν αλλά διαβάζουν και δεν έχουν θέματα.

 Το έχουν δηλώσει και αυτό φαίνεται από την επισκεψιμότητα των θεμάτων.

 Τα πολιτικά σχόλια και χαρακτηρισμοί όμως έκαναν ζημιά, στοχοποίησαν μέλη και τα έδιωξαν κιόλας γιατί κάποια άτακτα παιδιά το παράκαναν😄, όχι εγώ, εμένα με χαρακτήριζαν και τους απαντούσα για να ΤΟΥΣ ΣΠΑΣΩ ΤΑ ΝΕΥΡΑ και πάλι φίλοι είμαστε και ακριβώς έχουμε γνωριστεί και έχουμε περάσει καλά και αγαπάμε ο ένας τον άλλο αλλά πολύ απλό είναι.

 

 Η πολύ παρεϊστικη διάθεση από νεότερα μέλη αντιμετωπίζεται ως κλίκα θα  έλεγα και δυσκολεύονται προφανώς να συμμετάσχουν στο φόρουμ,  να γράψουν τις απορίες τους ή να παρουσιάσουν τη δουλειά τους.

 

 Λίγο προσοχή θέλουν αυτά και είναι όλα ΟΚ

 Merry Christmas και δεν νομίζω να θέλει κανένας να γίνουμε ρομπότ.

 

 Απλά κάποιοι να προσέξουν μην σε ένα θέμα για midi συνδεσμολογία στα πλήκτρα, αρχίζει ο άλλος λόγω προηγούμενων συζητήσεων να κάνει χαβαλέ με την ακρίβεια και να λέει πεινάμε και να πετάγεται ο άλλος να λέει, με τους άλλους θα πείναγες περισσότερο, πετάγεται ο άλλος με τις tele, πετάγεται ο άλλος και βρίσκει ευκαιρία να κάνει κοινωνικοπολιτική ανάλυση για να μας εξηγήσει τι ισχύει στην αγορά και την πεποίθηση του καταναλωτή και τραβάει το θέμα σελίδες και ενδιάμεσα υπάρχει και μια πληροφορία επί του αντικειμένου που συζητάμε τεχνική που θα χαθεί στον ωκεανό της κοινωνικοπολιτικής φλυαρίας. χαχαχαχαχαχαχαχχα🤣

 

 Αυτό πιστεύω θέλει να "σπάσει" ο admin και ζητάει την κατανόηση και τη συνεργασία μας στον βαθμό που ορίζει και η κοινή λογική.

  • Συμφωνώ 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ο τεχνικος τομεας του φορουμ, δεν πρεπει να αντιμετωπιζεται σαν ενα chat room. Εχει αλλη σημασια, ειναι συζητησεις που μπορουν να βοηθησουν καποιον να βγαλει την ακρη του ακομα και αν δεν συμμετειχε ο ιδιος, ακομα και σε μελλοντικο χρονο. Ειναι κριμα να κανουμε μια τετοια υποθεση δυσκολοτερη για αυτον, μονο και μονο για να πουμε για τα μεμε της μιμης, ειναι κριμα.

 

 Απο την αλλη, θα ειναι και κριμα να μην κανουμε και λιγο χαβαλε σε θεματα που το σηκωνουν, λες και αν δεν ειναι αψογα δομημενο το thread για το βιντεακι του καθε... mozart του youtube ( FFS), θα μας καταριουνται τοτε οι μελλοντικες γενιες.  😆

  • Like 2
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου