Προς το περιεχόμενο

Κανονισμοί του forum 2024


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

49 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

Μα αυτό ακριβώς είναι το αντιφατικό. Υπάρχει ρυθμιστικό πλαίσιο το οποίο ακολουθεί η διαχείριση λοιπόν. Γιατί η διαχείριση δεν μπορεί να λειτουργεί στον αέρα ή με προσωπικό κριτήριο. Οπότε εκείνοι ακολουθούν κάποιους κανόνες για το moderation. Αυτοί οι κανόνες είναι οι κανόνες του forum.

Να δώσω ένα παράδειγμα, γιατί μου φαίνεται δεν τα έχω πει τόσο καλά ώστε να γίνουν αντιληπτά.

 

Ανοίγει κάποιος θέμα: 

 

"Κανα μικροφωνάκι μεγάλου διαφράγματος μέχρι κανα διακοσάρι;"

 

Μόνο αυτό.

 

Και μπαίνω εγώ και αρχίζω. Και πού πας χωρίς ηχομόνωση καλή. Και χωρίς mic screen. Και θα σε φάει η κουβαδίλα. Και τι να λέει το μικρόφωνο μέχρι 200 ευρώ σιγά τις διαφορές πάρε στην τύχη. Να έπαιρνες u-89 μιλάγαμε. Γιατί δεν κοιτάς το KSM44. Αν σώνει και καλά με αναγκάζανε να έπαιρνα μικρόφωνο μέχρι 200 ευρώ θα έπαιρνα το Lewitt 240 έτσι για τέμπερα, να μου χρωματίζει το σήμα, συμπαθητικούλι είναι.

 

Είμαι, ή δεν είμαι φουλ οφφ τόπικ; Τι δουλειά έχουν τα μικρόφωνα πάνω από το χιλιάρικο ως πρόταση. Τι δουλειά έχω να κάνω υποθέσεις για τη χρήση και τον χώρο. Προσοχή! Πέραν του γεγονότος ότι μιλάω μόνο από προσωπική εμπειρία, και άρα από θέση άγνοιας! Πέραν αυτού!  Μου δίνεται το δικαίωμα, η ελευθερία, να γράψω. Οκ. Έγραψα. Αλλά τι έγραψα; Θα μπορούσα να γράψω μόνο "Μου άρεσε αρκετά το Lewitt 240 για την τιμή του." και να μην ταλαιπωρήσω κανέναν. ΔΕΝ το έγραψα όμως, έγραψα αυτό που ήθελα να γράψω.

 

Θα μπορούσα να μη γράψω τίποτα, και να περιμένουμε κάποιον επαγγελματία που τα έχει φάει στη μάπα να εξυπηρετήσει "τον πελάτη", και να μάθουμε κι εμείς, και μετά να παραπέμπουμε όποιον ρωτήσει την ίδια ερώτηση στο θρεντ αυτό.

 

Οπότε η ερώτηση τώρα είναι η εξής. Έπρεπε, ή δεν έπρεπε ο mod να πετσοκόψει την απάντησή μου; Για μενα ως χρήστη, δεν έπρεπε, είναι η άποψή μου, και τη θέλω ολόκληρη. Για το καλό του θέματος όμως (κι αν τελικά έχουμε στο πίσω μέρος του μυαλού μας να έχουμε ας πούμε 3-4 καθαρά θέματα με προτάσεις για μικρόφωνα, ώστε να παραπέμπουμε κόσμο ή να τα κάνουμε στίκυ) έπρεπε να πετσοκοπεί η απάντηση, και να μείνει μόνο "Lewitt 240", γιατί το 90% όσων έγραψα είναι εκτός θέματος.

 

Δε χρειάζεται σε κάθε θρεντ να εφευρίσκουμε τον τροχό εξαρχής για κάθε νέο μέλος. Νέο μέλος δε σημαίνει πάντα μπίτι αρχάριος. Μερικοί μπορεί να το θεωρούν και πατρονάρισμα και να απελπίζονται, να σου λέει ο άλλος, πού να γράφω τώρα και να εξηγώ την ιστορία της ζωής μου για να ρωτήσω για ένα pzm; Άστο καλύτερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Έπρεπε, ή δεν έπρεπε ο mod να πετσοκόψει την απάντησή μου;

Η απάντησή σου είναι on topic ακόμα και αν δε βοηθάς ιδιαιτέρως αυτόν που ρωτάει. Off topic θα ήταν αν άρχιζες να του λες για καλά ενοικιαζόμενα στη Μονεμβασιά. Κανένας mod δε θα έκοβε τέτοια απάντηση με γνώμονα το εκτός θέματος.

  • Συμφωνώ 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη μουσικη τεχνολογια, το φορουμ θα μου ηταν απαραιτητο.
Θα εμπαινα ομως μια φορα στο τοσο (οταν μου ηταν απαραιτητο) κ θα ειχα καμμια κατοστη ποστ.

 

Για τη χαλαρη κουβεντα γυρω απο τη μουσικη τεχνολογια θα εμπαινα ελαχιστα πιο συχνα.

 

Για τη μουσικη κ για το κλιμα παρεας μπαινω κ εχω "εθιστει" (ας το πουμε)

 

Αν αυτο το καφενειακο θελετε να ελαχιστοποιησεται ισως να εστιασετε στα μουσικα κ στο πως υλοποιουνται αυτου του τυπου οι κουβεντες τον τελευταιο καιρο.

 

Επισης περιοριστε τις επιλογες στα emoticons κ στις αντιδρασεις.

Αφηστε μονα οσα βοηθανε το να αποφευγονται οι μονολεκτικες (ή πολυ μικρες) απαντησεις.

 

Πολυ σημαντικο ειναι να μην υπαρχει η επιλογη να ακολουθεις μελη.

Εγω πχ εμπαινα στο νοιζ, για να δω αν συμμετεχουν καπου συγκεκριμενα ατομα.

Γνωριζω πως τα ατομα αυτα, χοντρικα θα συζητανε πραγματα του ευρυτερου ενδιαφεροντος μου, αλλα κακα τα ψεμματα για την παρεα κ τις αποψεις αυτων εμπαινα. 

 

Ολα αυτα που γραφω, εμενα προσωπικα δε θα μου αρεσουν καθολου.

Αλλα πρωτον δεν αποφασιζω εγω κ δευτερον εδω που εχουμε φτασει στη συζητηση, καλο ειναι να τα λεμε ολα ανοιχτα. Σιγουρα το που θα παει το πραγμα θα φανει. Σιγουρα το αν θα μπορει ή μαλλον αν θα ενδιαφερεται ο καθενας να συμμετεχει μετα, θα φανει κι αυτο. 

 

Αν ομως το καφενειακο κλιμα ειναι τοσο μεγαλη προτεραιοτητα (οσο πχ οι πολιτικες κ θρησκευτικες συζητησεις), αυτα που ειπα θα βοηθησουν εμεις οι χαλαροι να αντιληφθουμε, να προσαρμοστουμε ή να αραιωνουμε

 

Το λεω εντελως κυνικα, δε ριχνω σποντες, ουτε υπονοω πως σκεφτομαι να αραιωνω ή να αποχωρησω. Αλλαγες γινονται κ ολα θα φανουν στην πραξη. Αν ειναι για καλο,  οχι απλα θα προσαρμοστουμε, ισως το προτιμαμε μετα. 

Επεξεργασμένο από vrasidas27

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Jazzjoker είπε

 

 

Αυτό δε λειτουργεί ποτέ και πουθενά, Είναι αντίθετο με την ανθρώπινη φύση. Οι άνθρωποι που μπορούν να το εφαρμόσουν στους εαυτούς τους είναι τραγικά λίγοι και εκ των πραγμάτων πολύ γρήγορα παραδίδουν τη θέση τους στους υπόλοιπους οι οποίοι, χωρίς κανέναν έλεγχο/ρύθμιση, απλά μετατρέπουν το όποιο σύστημα/σύνολο σε χάος με πολύ κακές συνέπειες και για τους ίδιους.

Δε συμφωνώ... Νομίζω ότι συμβαίνει το αντίθετο... Οι λίγοι μπαχαλοποιουν τη συζήτηση και οι πολλοί αποχωρουν... 

Τεσπα νομίζω ότι οι νέοι κανονισμοί μπήκαν για να δώσουν ένα πλαίσιο, το οποίο φαντάζομαι στην αρχή θα είναι λίγο πιο αυστηρό, ώστε στη συνέχεια όλοι να αυτομονταρομαστε και να αυτοελεγχομαστε... Ότι γίνεται με τους νόμους στα προηγμένα κράτη... 

  • Συμφωνώ 2

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 1) Αφου υπαρχει η μουσικη τεχνολογια, τοτε θα υπαρχει και σκετο μουσικη και σκετο τεχνολογια, αναγκαστικα.

 

 2) Δεν ειναι οι διακρισεις και τα badges το προβλημα. Το προβλημα ειναι να βγαινει καποια στιγμη και καποια ακρη με τις συζητησεις. Ειδικα στην εποχη μας, οπου υπαρχει θριαμβος του κανακεματος και του "ολα παιζουν", θα πρεπει καποια στιγμη να μιλαμε και με ορους υλικης υποστασης, μιας καποιας επιστημονικης τεκμηριωσης. Φυσικα αυτο δεν αφορα φιλοσοφικα ερωτηματα, ετσι; Ουτε συζητησεις περι γουστου και γενικοτερης φασης. Αλλα σε θεματα που υπαρχουν ευρυτερα αποδεκτες απαντησεις, ειναι κριμα να αναλωνομαστε σε ανουσιες κοντρες επειδη καποιοι αγνοουν η επιλεγουν να αγνοουν τις απαντησεις αυτες.

 

3) Και εγω ειχα καποιες επισημανσεις για το κειμενο των κανονισμων, αλλα μην το παμε στο αλλο ακρο: Μια γενικη κατευθυνση δινουν, και νομιζω λιγο πολυ ολοι συμφωνουμε. Στην πραξη αλλωστε θα φανει.

 

 4) Αυτο που για μενα ειναι το πιο σημαντικο, ειναι να καταλαβουμε ολοι μας οτι οταν εκθετουμε τις αποψεις μας σε ενα δημοσιο βημα, το αμεσως επομενο πραγμα που θα γινει ειναι η κριτικη επι των αποψεων αυτων. Και ναι μεν σε καθαρα πρακτικα- υλικα- τεχνικα ζητηματα, υπαρχει συνηθως και μια καποια σταθερα, μια ευρεια αποδοχη σε μερος τουλαχιστον των εφαρμογων, αλλα ομως σε γενικοτερα ζητηματα αισθητικης- ηθικης- φιλοσοφιας- πολιτικης, εκει οι αποψεις διιστανται. Οτι και να πιστευει κανεις, και οσο και αν νομιζει οτι κατεχει την απολυτη αληθεια, στην πραγματικοτητα τα φιλοσοφικα αυτα ζητηματα παραμενουν στο μεγαλυτερο μερος τους αλυτα. Και αν στο κεφαλι μας υπαρχουν ακομα και μας οδηγουν οι ντουντουκες που κραζουν τη βεβαιοτητα, ειμαστε υποχρεωμενοι στον εαυτο μας να τις επανεξετασουμε συνειδητα.

 

 Και επειδη αυτο στην πολιτικη στην Ελλαδα (και οχι μονο ) δεν εχει γινει τα τελευταια 3.000 χρονια, ας αφησουμε αυτη τουλαχιστον απεξω.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, noe13 είπε

Οι λίγοι μπαχαλοποιουν τη συζήτηση και οι πολλοί αποχωρουν... 

Γιατί παρεμβαίνει το moderation και προειδοποιεί/κλειδώνει. Βγάλε το από την εξίσωση και το χάος είναι εγγυημένο.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Άγιος είπε

Και εγώ για τα περί μουσικής τέχνης και τέχνης γενικότερα επισκέπτομαι το φόρουμ αυτό, καθώς είναι ένα μέρος που συχνάζουν μουσικοί (και για τα περί ανεμων και υδάτων). Για τη μουσική τεχνολογία, ότι απορίες είχα ρώτησα εδώ και μου τις λύσανε στο παρελθόν, είτε διαβάζοντας ήδη απαντημένα θέματα τις έλυσα, το gear δεν είναι στα ενδιαφέροντα μου εδώ και πολλά χρόνια. Οπότε καλώς ξεκαθαρίζεται ότι η μουσική ως τέχνη αποτελεί αντικείμενο του φόρουμ για να ξέρω αν έχω έρθει σωστά

Εσύ πρώτα από όλα πρέπει να αλλάξεις nickname γιατί είναι θρησκευτικού περιεχομένου 😄

  • Χαχα 3

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Jazzjoker είπε

Γιατί παρεμβαίνει το moderation και προειδοποιεί/κλειδώνει. Βγάλε το από την εξίσωση και το χάος είναι εγγυημένο.

Δε διαφωνώ... Οι πολλοί προτιμούν να αποχωρούν σε τέτοιες καταστάσεις και μένουν Οι λίγοι να τρώγονται σα τα κοκόρια... 

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 ώρες πριν, Ali Barout είπε

"Κανα μικροφωνάκι μεγάλου διαφράγματος μέχρι κανα διακοσάρι;"

 

2 ώρες πριν, Jazzjoker είπε

Η απάντησή σου είναι on topic ακόμα και αν δε βοηθάς ιδιαιτέρως αυτόν που ρωτάει.

Αυτό ακριβώς. Είναι στο στιλ, "γεια σας, τι άποψη έχετε για την Ibanez τάδε..." και του προτείνουν 10 tele...

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nekkon είπε

Εσύ πρώτα από όλα πρέπει να αλλάξεις nickname γιατί είναι θρησκευτικού περιεχομένου 😄

Και ''καλά Χριστούγεννα'' να πούμε κάποιος μπορεί να ισχυριστεί ότι εκτραπήκαμε στα θρησκευτικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου