Προς το περιεχόμενο

Κανονισμοί του forum 2024


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

47 λεπτά πριν, Slew Rate είπε

Ναι, περίπου.

Κάποιος που έχει πορεία σαν ηχολήπτης/παραγωγός, με αποδεδειγμένη δουλειά, έχει κύρος.

Κάποιος που παίρνει ψήφο εμπιστοσύνης απο ΑΛΛΟΝ επαγγελματία ηχολήπτη, έχει και αυτός κύρος.

Αλλά ναι, θα μπορούσε να υπάρξει διαδικασία να επικυρώνεται ένα προφίλ.

 

 

 

 

η όλη αυτή ιστορία περί διαχωρισμού και μάλιστα με τη "βούλα" με βρίσκει κάθετα αντίθετο.

Όπως υπάρχουν απόψεις και "απόψεις" έτσι υπάρχει και κύρος και "κύρος".

Όπως επίσης είναι εντελώς φάουλ να διαχωρίζονται οι θαμώνες του φόρουμ σε επαγγελματίες και ερασιτέχνες για να το παραφράσω σε υψηλή κοινωνία και πληβείους ή λαό και Κολωνάκι.

 

Τι σημαίνει δηλαδή επαγγελματίας?

Επαγγελματίας είναι ο Alan Parsons, είναι και ο Rick Rubin. Αν ζητήσω τα φώτα τους ο ένας θα μου πει Α και ό άλλος Β, μην πω ΟΧΙ Α.  Ξέρω, ακραίο παράδειγμα, για μένα ουσιαστικό.

 

Αυτή τη στιγμή θεωρώ βιασύνη να γίνεται προσπάθεια να μπουν κανόνες, στη λογική πονάει χέρι κόψει κεφάλι. Και μάλιστα με δεδομένη την απόσταση που έχει, έστω και μετά από 10 μήνες, η ιδιοκτησία από το ίδιο το φορουμ. Ίσως θα πρέπει να γίνει μια πιο σοβαρή διαβούλευση με τους επι μέρους συντονιστές γι αυτό και θεωρώ σημαντικο το άνοιγμα της συζήτησης από τον Λάκη.

 

Κατά τα άλλα μπορείτε και να μη δώσετε καμία σημασία σ αυτά που λεω. Χώρια ότι μπορει να κάνω και λάθος.

 

 

  • Like 3

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω τώρα εγώ ...

Αφού οι νέοι κανονισμοί εφαρμόζονται από σήμερα, γιατί δεν έχει πέσει ακόμα ψαλίδι σε όλα τα offtopic posts αυτού του νήματος?

Και δεν είναι λίγα.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Να ρωτήσω τώρα εγώ ...

Αφού οι νέοι κανονισμοί εφαρμόζονται από σήμερα, γιατί δεν έχει πέσει ακόμα ψαλίδι σε όλα τα offtopic posts αυτού του νήματος?

Και δεν είναι λίγα.

Δεν νομίζω πως o Admin έχει πρόθεση απολυταρχικής διαχείρισης.

Θα κόψουμε ιδίως οι παλιοί τον χαβαλέ, τα πολιτικά πειράγματα, τα off topic κλπ. και μια χαρά.

 Μπορούμε να κάνουμε ένα group με pm όσοι θέλουμε και να σχολιάζουμε, να κουτσομπολεύουμε και να κάνουμε χαβαλέ εξάλλου. Υπάρχει η δυνατότητα ομαδικών συζητήσεων μέσω pm.

 Εγώ λέω να μείνουμε στις προτάσεις για διαμόρφωση, ανασύνταξη των κανόνων που προφανώς οι διαχειριστές διαβάζουν και τα λαμβάνουν υπόψη και τα υπόλοιπα πρότασή μου είναι να τα δούμε στην πράξη.

 Με μια συνεργασία των παλιών.

 Εντάξει, δεν νομίζω κανένας να θέλει να γίνουμε καλόγεροι ή τυφλά υποταγμένοι σε καθεστώς τεχνοκρατικής διαχείρισης.

 Θα τα βρούμε στην πορεία όπως πορευτήκαμε όλοι μαζί και περάσαμε και άλλες κρίσεις μέσα στο φόρουμ.

 Όλα καλά θα πάνε.

 

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Να ρωτήσω τώρα εγώ ...

Αφού οι νέοι κανονισμοί εφαρμόζονται από σήμερα, γιατί δεν έχει πέσει ακόμα ψαλίδι σε όλα τα offtopic posts αυτού του νήματος?

Και δεν είναι λίγα.

Ενα αυτο που λες εδω κ ενα αυτο που ειπες πριν (η ερωτηση αν θα κοβονται καθαρα προωθητικα βιντεο) με βρισκουν εντελως συμφωνο.

 

Για να διευκρινιστουν καποια πραγματα εννοω

Επεξεργασμένο από vrasidas27

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κατανοώ την ένταση, αλλά και τις υπονοούμενες ενστάσεις.

 

Να υπενθυμίσω όμως ότι και οι mods έχουν ζωή. Δεν είμαστε AI να μας δίνεις 5 prompts και να τα κάνουμε πράξη σε nanosecond.

 

Είναι η πρώτη μέρα των νέων κανόνων, σίγουρα στην πορεία θα δοθούν εξηγήσεις και ακόμα πιο σίγουρα θα δούμε πολλά στην πράξη.

  • Like 2

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BillTrantos είπε

Κατανοώ την ένταση, αλλά και τις υπονοούμενες ενστάσεις.

 

Να υπενθυμίσω όμως ότι και οι mods έχουν ζωή. Δεν είμαστε AI να μας δίνεις 5 prompts και να τα κάνουμε πράξη σε nanosecond.

 

Είναι η πρώτη μέρα των νέων κανόνων, σίγουρα στην πορεία θα δοθούν εξηγήσεις και ακόμα πιο σίγουρα θα δούμε πολλά στην πράξη.

Νομιζω πως και ο Στρατος κ σιγουρα εγω δεν το γραφουμε για την αυστηροτητα της υποθεσης.

 

Πιο πολυ για να εξακριβωσουμε τι επιτρεπεται κ τι οχι.

 

Που κ παλι απο δικης μου μεριας δεν εχει νοημα να ρωταμε συνεχεια.

Απο τη στιγμη που εγινε η ενημερωση, Θα φανουν ολα στην πορεια. 

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας υπάρξει moderator σε άλλης φύσεως φόρουμ παλιότερα και μέλος του noiz για πολλά χρόνια (χωρίς να γράφω και να συμμετέχω σε πολλά νήματα βέβαια), απλά να πω σαν γενικό σχόλιο τα παρακάτω:

 

1) Οι κανόνες είναι υπεραναλυτικά διατυπωμένοι και μάλλον αχρείαστα πολλοί. Ένα μικρότερο κείμενο θα βοηθούσε στο να διαβαστούν πιο εύκολα.

2) Επί της ουσίας, οι κανόνες 7 και 8 θεωρώ πως πρέπει να αφαιρεθούν αφενός σαν αυθαίρετες γενικεύσεις, αφετέρου επειδή αφήνουν περιθώρια ανάπτυξης επικίνδυνων παρερμηνειών... Ο σεβασμός σε επίπεδο ύφους και έκφρασης πρέπει υποχρεωτικά να υπάρχει προς όλους τους συνομιλητές μας, καθώς αποτελεί τη βάση για να γίνει η οποιαδήποτε ανταλλαγή απόψεων ή επίλυση αποριών, ενώ ο σεβασμός σε επίπεδο γνώσεων και βαρύτητας μιας άποψης κερδίζεται βάσει περιεχομένου του λόγου κάποιου, και όχι βάσει badges ή ονόματος στην πιάτσα.. κι αυτό γιατί ακόμα κι ένας ταλαντούχος άνθρωπος ή καλός επαγγελματίας, αν είναι αναιδής, απρόθυμος ή χωρίς ιδιαίτερες αρετές στο να μεταβιβάζει τις γνώσεις του, μάλλον ούτε badges αξίζει να κουβαλάει, ούτε έχει να προσφέρει και πολλά με τα γραφόμενά του.

3) Προσωπικά μιλώντας, επί της αρχής διαφωνώ και με τον κανόνα 4, αλλά εντάξει.. μόνο και μόνο για να διευκολύνεται η δουλειά των moderators, αντιλαμβάνομαι την επιλογή να υπάρχει. Έτσι κι αλλιώς, όσα επιλέγουμε να σχολιάζουμε, ακόμα και σε όχι σχετικά με πολιτική θέματα, αποτελούν εντέλει κι αυτά με κάποιον τρόπο πολιτική πράξη.. άρα και να νομίζει κάποιος ότι μπορεί να αυτοπεριορίζεται και να τηρεί απόλυτα τον κανόνα, αυτό τελικά ίσως και να μην γίνεται κατά την ταπεινή μου άποψη.

Επεξεργασμένο από fusionakis
  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη ερώτηση. Οι θρησκευτικές συζητήσεις απαγορεύονται. Εγώ πχ γράφω praise and worship (θρησκευτικού ενδιαφέροντος) μουσική. Απαγορεύεται να ανεβάζω; Θα μου πεις με το ζόρι παίρνω 100 στεναχωρεμενα views και 3 likes, σιγά το θέμα 😄

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περί σεβασμού νομίζω ότι δεν θα πρέπει να γίνεται καμμία διάκριση.

 

Είτε πρόκειται για νέο μέλος είτε για τον guru της μουσικής επιστήμης πρέπει να υπάρχει σεβασμός και φυσικά αμοιβαίος.

 

Από εκεί και πέρα αν μπορείτε να δώσετε badges σε όποιους θεωρείτε ότι η προσωπικότητα  τους αντιπροσωπεύει κάτι που αξίζει μεγαλύτερης αποδοχής, μπορείτε και ίσως πρέπει να το κάνετε, ώστε να ξέρουμε κι εμείς ότι απέναντι μας έχουμε κάποιον που οι γνώσεις του ή το έργο του είναι αναγνωρισμένα. 

 

Ακόμη στο άρθρο της μη προώθησης - διαφήμισης άμεσης ή έμμεσης πρέπει να γίνουν πολύ προσεκτικότερες διατυπώσεις.

Πιστεύω ότι έτσι όπως είναι απογορεύει το μισό φόρουμ όπως είναι τώρα.

Δεν μπορείς να ανεβάσεις κομμάτι σου που προμοτάρει το νέο σου δίσκο, δεν μπορείς να ανεβάσεις βίντεο που βοηθάς κάποιον γιατί προμοτάρεις τον εαυτό σου που βοηθάει, δεν μπορείς να ανεβάσεις το όργανο που έφτιαξες γιατί προμοτάρεις τον εαυτό σου που φτιάχνει όργανα.

Δεν μπορείς επίσης να ανεβάσεις στο calendar γιατί προμοτάρεις επερχόμενη συναυλία.

 

Νομίζω το κομμάτι της έμμεσης ή άμεσης προώθησης πρέπει να ξαναγραφτεί.

Πολύ πιθανόν να εξαιρεθεί σε ένα βαθμό και να τελεί κάτω από επιτήρηση όπως τώρα κατά κάποιο τρόπο ώστε αν το ποστ καταντάει διαφημιστικό να κόβεται ενώ αν συνεισφέρει στην ενημέρωση των μελών και του υλικού που κατατίθεται στο φόρουμ να μένει.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ στα περί σεβασμού. Όχι μόνο στο φόρουμ εδώ, αλλά και γενικά. Be nice. Τέλος. 

 

Τώρα στα αλλά έπειτα από μια ανάγνωση των νέων κανονισμών, δε νομίζω να υπάρχει κάποια νέα τάξη πραγμάτων. Απλά η διοίκηση προσπαθεί να μας επικοινωνήσει να εφαρμοζουμε αυτά που ισχύουν αλλά δεν εφαρμόζονται. Σε ποιο μέτρο; Ε μεγάλοι άνθρωποι είμαστε, ας χρησιμοποιήσουμε την κοινή λογική. Νομίζω αυτό που χρειάζεται να αποφευχθεί είναι οτιδήποτε υπερβολικό. Πχ για το καφενειακό κλίμα και τα off topic, κανέναν δεν ενόχλησαν ένα η δύο σχόλια. Αλλά 2-3 σελίδες καίνε το νήμα και αποθαρρύνουν την ανάγνωση. Αυτό νομίζω δε σημαίνει ότι χαλάει εντελώς το παρεΐστικο κλίμα, απλά πέφτουν όρια σε νήματα τα οποία έχουν κάπως πιο ενημερωτικό χαρακτήρα

  • Like 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου