Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Μανώλης Χναράκης είπε

$13,000

λέω κι εγώ.

 Δηλαδή €11.950 περίπου γιατί και εμένα €13.000 μου φάνηκαν πολλά. 😀

  • Χαχα 5

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

$13,000

Όχι Γιάννης, Γιαννάκης😆

Πάντως η πολυφωνία του (και η 3-part multitimbrality του) είναι άκρως εντυπωσιακή για αναλογικό synth, ακόμα και σήμερα. Πίσω δε στα '70s τα specs αυτά ήταν εντελώς εξωπραγματικά, δεν μπορώ να θυμηθώ οποιοδήποτε άλλο synth με τέτοια πολυφωνία. Ακόμα και για digital synths των '80s η πολυφωνία αυτή ήταν ακόμα αδιανόητη.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ας περιμένουμε (μέχρι το τέλος της έκθεσης) να δούμε τι θα παρουσιάσουν και οι υπόλοιποι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Ας περιμένουμε (μέχρι το τέλος της έκθεσης) να δούμε τι θα παρουσιάσουν και οι υπόλοιποι.

Ποιοι υπόλοιποι? Εγώ την Moog περιμένω, τι να μας πουν οι υπόλοιποι...😌

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Το Νautilus με aftertouch  θα το έχουν η Korg  εκεί?

Φανταζομαι ναι. Αλλά τι να λέει? Πρέπει να βγάλουν ένα νέο flagship, η Korg έχει αρχίσει να κουράζει με τα αναμασήματα.  

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Φανταζομαι ναι. Αλλά τι να λέει? Πρέπει να βγάλουν ένα νέο flagship, η Korg έχει αρχίσει να κουράζει με τα αναμασήματα.  

Νομίζω πως τα workstations έχουν τερματίσει εδώ και 15 χρόνια τώρα. Τι να βγάλουν πια.

 Βασικά όλα έχουν τερματίσει Βγάζουν τα ίδια ελαφρά αναβαθμισμένα  και πιο μοντέρνα σχεδιασμένα και πιο κοντά στο PC για να ενθουσιάσουν τους νεότερους πληκτράδες-πληκτροπαραγωγούς που τα βλέπουν  σίγουρα με μεγαλύτερο ενθουσιασμό ως νεότεροι και πιο αγνοί 😀

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα workstation δεν έχει τερματίσει, συνεχώς γίνονται όλο και πιο δυνατά. Και θα συνεχίσουν να γίνονται όσο η τεχνολογία προχωρά. Δεν πιστεύω ότι θα σταματήσουν ποτέ να βγάζουν workstations, εδώ συνεχώς βγαίνουν όλο και περισσότερα αναλογικά, που έχουν μηδαμινή εξέλιξη εδώ και δεκαετίες.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Κανένα workstation δεν έχει τερματίσει, συνεχώς γίνονται όλο και πιο δυνατά. Και θα συνεχίσουν να γίνονται όσο η τεχνολογία προχωρά. Δεν πιστεύω ότι θα σταματήσουν ποτέ να βγάζουν workstations, εδώ συνεχώς βγαίνουν όλο και περισσότερα αναλογικά, που έχουν μηδαμινή εξέλιξη εδώ και δεκαετίες.

ε. δεν  νομίζω  πως γίνονται πιο δυνατά. Πιο ελαφριά και πλαστικά γίνονται και αναμασούν τις ίδιες επι δεκαετϊες "μηχανές σύνθεσης", τις ίδιες δρομολογήσεις από εφφέ και φίλτρα, τους ίδιους σε ανάλυση sequencers, τις ίδιες εισόδους - εξόδους😀 κλπ.  Δεν θα σταματήσουν σίγουρα να βγάζουν και να κάνουν το lifting ή το integration με το λειτουργικό, αλλά δεν παρέχουν τίποτα ουσιαστικότερο από τους προκατόχους τους.

  

 Αν εξαιρέσεις μια προσθήκη ήχων και συνδυασμών ήχων και set για να ακολουθούν τα επίκαιρα μουσικά είδη.

 

 Η μόνη εξέλιξη θα είναι για εμένα και θα έχει νόημα να είναι, η εξέλιξη στο integration με τους υπολογιστές, γιατί όχι και να είναι και πιο αμφίδρομο για να τρέχουν και κάποιο software αυτά αν δυναμώσουν σε υπολογιστική ισχύ. Αν αυτή θα είναι η δύναμη τους που θα αυξάνεται και  για τέτοιο π.χ. σκοπό. Ναι θα εξελίσσονται.

 

 Η τεχνολογία νομίζω έχει φτάσει όσο αφορά τη μουσική και τη μουσική παραγωγή στο απόγειο.

 Μόνο οι μορφές επικοινωνίας και απόδοσης στον έξω κόσμο έχουν περιθώριο να βελτιωθούν.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου