Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, trolley είπε

Επειδή όμως η "ρέγουλα" αφορά μόνο τις hardware υλοποιήσεις (το software έχει εντελώς διαφορετικούς ρυθμούς εξέλιξης), δικαίως υπάρχουν απορίες για το μέλλον των workstations.

Η ρέγουλα αφορά τα πάντα, και τα softs, μια και αυτά δημιουργούνται βασιζόμενα στα specs των συμβατικών PCs, η τεχνολογία των οποίων αναπτύσσεται κι αυτή με...ρέγουλα. Ακόμα και τα πιο "τούμπανα" συμβατικά PCs σήμερα δεν πιάνουν μία συγκρινόμενα με κάποια supercomputers, τα οποία τρέχουν διάφορα εργαστήρια και εταιρείες και είναι χιλιάδες φορές πιο ισχυρά. Κάποτε κι αυτά θα μικρύνουν, θα φτηνύνουν και η ισχύς τους θα μπει στα σπίτια μας, αλλά ως τότε έχουμε ακόμα δρόμο.

Το μέλλον των workstations δεν to φοβάμαι, απευθύνονται σε άλλο κοινό και προσφέρουν διαφορετικές δυνατότητες, όπως και όλα τα hardware synths εξάλλου, τα οποία αυξάνονται χρόνο με τον χρόνο και ανεξαρτήτως της κυκλοφορίας των soft synths. Είναι δύο παράλληλες και εντελώς διαφορετικές αγορές που απευθύνονται σε διαφορετικό κοινό με διαφορετικά γούστα και ανάγκες. 

 

5 ώρες πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Άλλο ένα 6φωνικό από την Supercritical Synthesizers, το Redshift 6. Στην τιμή των €1285.

Επίσημη σελίδα κατασκευαστή.

 

redshift6_top2.png

Ωραία ακούγεται.

 

5 ώρες πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Να πω την αμαρτία μου, θα έδινα άλλα €1000 να πάρω το Regen με 98 πολυφωνία και άλλα...

Διάβαζα τις προάλλες το review του στο SOS. Στα €3Κ που το πουλάνε και μάλιστα σαν desktop, δεν...Αν το κυκλοφορούσαν σε 61-key version με καλύτερη/εργονομικότερη σχεδίαση και χαμηλότερη τιμή, το συζητούσαμε. Η πολυφωνία του επίσης ακούγεται καλή στα χαρτιά, αλλά δεν είναι "κλειδωμένη", βασίζεται στην CPU και αυτό σημαίνει ότι όσο πιο πολύπλοκος γίνεται ο ήχος και όσα πιο πολλά εφέ προσθέτει κανείς τόσο η πολυφωνία θα μειώνεται, και αργά ή γρήγορα ο χρήστης θα αντιμετωπίσει το κλασικό πρόβλημα που έχουν όλα τα synths που δεν έχουν fixed πολυφωνία (Korg Kronos/Nautilus, Roland Fantom, Waldorf Blofeld κ.α.).
Έτσι όπως είναι τώρα και σε αυτή την τιμή δεν θα πάει πολύ μακριά. Θα παραμείνει (όσο αντέξει) ακόμα ένα μπουτίκ synth για λίγους.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Μανώλης Χναράκης είπε

2310

Που το έχουν τόσο? Στο review του SOS (Οκτώβριος 2023) το είχαν στα £2,6Κ (περίπου €3,040) και τώρα που βλέπω στο Music Store το έχουν στα €2,864.50.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1 ώρα πριν, Waterfall-K είπε

το έχουν στα €2,864.50

Αυτή είναι η τιμή με ΦΠΑ. Χωρίς ΦΠΑ είναι η τιμή που έγραψα. Αυτή τη στιγμή πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Αυτή είναι η τιμή με ΦΠΑ. Χωρίς ΦΠΑ είναι η τιμή που έγραψα. Αυτή τη στιγμή πάντα.

Μα ποιον ενδιαφέρει η τιμή χωρίς ΦΠΑ?😳  Με 24% ΦΠΑ αγοράζουμε όλοι.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
5 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Μα ποιον ενδιαφέρει η τιμή χωρίς ΦΠΑ?😳  Με 24% ΦΠΑ αγοράζουμε όλοι.

Τα στούντιο και οι επαγγελματίες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Τα στούντιο και οι επαγγελματίες;

Ξέρω ποιους ενδιαφέρει, κι εγώ σαν παλιός έμπορος έχω αγοράσει αρκετά όργανα χωρίς ΦΠΑ στο παρελθόν, αλλά αυτό δεν αφορά την πλειονότητα των μελών εδώ. Μην γράφουμε λοιπόν τιμές οργάνων χωρίς ΦΠΑ γιατί δεν θα βγάλουμε άκρη.😎

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1 λεπτό πριν, Waterfall-K είπε

Ξέρω ποιους ενδιαφέρει, κι εγώ σαν παλιός έμπορος έχω αγοράσει αρκετά όργανα χωρίς ΦΠΑ στο παρελθόν, αλλά αυτό δεν αφορά την πλειονότητα των μελών εδώ. Μην γράφουμε λοιπόν τιμές οργάνων χωρίς ΦΠΑ γιατί δεν θα βγάλουμε άκρη.😎

Συγγνώμη, νόμιζα πως απευθύνομαι σε επαγγελματίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου