Προς το περιεχόμενο

Στερητικό σύνδρομο MODX


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και επειδή με κόβεις για ροκά, μου βάζεις Παπακωνσταντίνου που το ρΑκ το έχει και το παίζει στα δάχτυλα ε?😛

Τέσπα.😎

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Waterfall-K είπε

Και επειδή με κόβεις για ροκά, μου βάζεις Παπακωνσταντίνου που το ρΑκ το έχει και το παίζει στα δάχτυλα ε?😛

Τέσπα.😎

Mήπως να πάρεις το Nautilus?

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Mήπως να πάρεις το Nautilus?

Σε κάποια φάση είχε περάσει απ'το μυαλό μου, παλιότερα. Η τιμή που το είχαν (€1,855) παραήταν χαμηλή γι αυτό το μηχάνημα. Αλλά:

• Είναι "άδειο" από physical controls, και όχι μόνο σε σχέση με το Kronos με το οποίο μοιράζονται τις ίδιες engines. Το πάνελ του είναι τραγικά λιτό για workstation αυτής της κλάσης.

• Οι engines του ξεχωριστά δεν είναι κάτι το τρομερό. Το τρομερό είναι ότι διαθέτει 9 engines, αλλά αν τις αναλύσεις μία-μία δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Σαν synths καθαρά, τα Montage/MODX είναι απείρως πιο ισχυρά.

• Δεν με ενδιέφερε ουσιαστικά καμία από τις 9 engines του, δεν με ενδιέφεραν δηλαδή οι dedicated piano/el. piano/clonewheel/string/VA etc engines του. Αντιθέτως με ενδιαφέρουν τα workstation χαρακτηριστικά του, δηλαδή το sampler του, το 16-track audio recorder του και το 16-track sequencer του, τα οποία είναι top. Το να δώσω όμως τόσα λεφτά μόνο γι αυτά τα χαρακτηριστικά πάει πολύ.

• Έχει τραγικά αργό bootάρισμα! Ούτε λίγο ούτε πολύ, κάθε φορά που πατάς το ΟΝ χρειάζεται να περιμένεις περίπου 2 λεπτά & 35 δευτερόλεπτα για να ανοίξει!😳🤢 Αν είναι δυνατόν.🤣 Το Kronos btw θέλει κάνα τρίλεπτο, ενώ το Krome "μόνο" 1 λεπτό. Γεια σου ρε Korg με τις ρουκέτες σου...😁

 

Πέρα από τα παραπάνω, όσοι ενδιαφέρονται για τις συγκεκριμένες sound engines, το Nautilus είναι μια πολύ συμφέρουσα αγορά και ένα εξαιρετικό all-in-one πακέτο, ακόμα και τώρα που η τιμή του πήγε από τα €1,855 στα €2,369. Πως έγινε αυτό? Η αγαπημένη μας Korg έκανε ακόμα μια αρπαχτή, όπως έκανε και με τις SE & SE Platinum editions των Wavestate κ' Opsix, πήρε δηλαδή το Nautilus 61 στα €1,855, του έβαλε aftertouch, και το πουλάει πλέον σαν Nautilus 61 ΑΤ με €514 καπέλο.😌 Ξανα-γεια σου ρε Korg...✌️😆 

Παρά την καραμπινάτη αρπαχτή πάντως, το Nautilus συνεχίζει να αξίζει σαν αγορά ακόμα και σε αυτή την τιμή και παρά τα μειονεκτήματα που έγραψα παραπάνω, αρκεί να ξέρεις τις ανάγκες σου και τι αγοράζεις.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Να σου πω τι θα έκανα στη θέση σου.

Θα έπαιρνα φυσικά (όπως καλά κάνεις) ό,τι hardware syth ήθελα (αλλη φάση).

Αλλά θα έπαιρνα και ένα super ντουπερ κοντρολερ με βαρυκεντρισμένα και κουμπάκια και after touch και πως τα λέτε 😆.....και θα τα είχα και όλα τα hardware σε plugins.

Σε φάση γρήγορου recording θα δούλευα software.... να μην χρειάζεται να αλλάζω τίποτα σε physical routing (όχι ότι είναι τίποτα....με ένα patch bay ή έναν μικτη δεν χρειάζεται να κάνεις και κάτι ιδιαίτερο- άλλα λέμε τώρα) .

Όταν ήθελα να μερακλώσω ......θα έπαιζα τα hardware (που θα τα είχα και για τη συλλογή φυσικά).

Εϊναι πολύ σπαστικό δε να θέλεις να δώσεις ένα σεβαστό ποσό.....και να μην είναι άμεσα διαθέσιμο.....σε καταλαβαίνω.

Εγώ έμεινά με ένα synht hardware (το casio rapman δεν το μετράω 😁) , με το ΑΚΑΙ miniak το οποίο το έχω μόνιμα συνδεδεμένο στον fender princeton chorus και το έχω για live παίξιμο στο studio.

Για όλα τα άλλα soft synths με το roland τον controller. (καλά προφανώς δεν έχουμε τις ίδιες ανάγκες, εγώ δεν είμαι πληκτράς- βασικά τίποτα δεν είμαι😁 ) απλά λέω τη μεθοδολογία μου.

 

Τέλος όπως έχω πεί, όνειρο να πάρω ένα baby grand .......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, LK είπε

Αλλά θα έπαιρνα και ένα super ντουπερ κοντρολερ με βαρυκεντρισμένα και κουμπάκια και after touch και πως τα λέτε 😆..

Δεν μ'αρέσουν τα βαρυκεντρισμένα πλήκτρα, δεν είναι για μένα, δεν είμαι πιανίστας. Το ιδανικό keybed για μένα είναι το ημιβαρυκεντρισμένο, σαν τα keybeds των Hammond μου. 

 

47 λεπτά πριν, LK είπε

και θα τα είχα και όλα τα hardware σε plugins.

Δεν υπάρχουν όλα τα hardware synths σε plugins, πχ δεν υπάρχει soft version των Montage/MODX. Αλλά ακόμα κι αν υπήρχαν, τα soft synths δεν μου λένε τίποτα, δεν με ενδιαφέρει η soft μεριά των synths όπως έχω γράψει πολλές φορές, θέλω τα synths μου σε φυσική μορφή, αγοράζω μουσικά όργανα, δεν με ενδιαφέρει η virtual εκδοχή τους.

 

47 λεπτά πριν, LK είπε

Σε φάση γρήγορου recording θα δούλευα software.... να μην χρειάζεται να αλλάζω τίποτα σε physical routing (όχι ότι είναι τίποτα....με ένα patch bay ή έναν μικτη δεν χρειάζεται να κάνεις και κάτι ιδιαίτερο- άλλα λέμε τώρα) .

Δεν υπάρχει τίποτα πιο γρήγορο και άμεσο από τα hardware setups. Τη λέξη patchbay δεν την ξέρω (την ξέρω δηλαδή, απλά δεν έχει χρειαστεί ποτέ να χρησιμοποιήσω κάποιο😛). Synths -> mixer με USB -> σύνδεση σε pc για ηχογράφηση -> τέλος. Δεν ανοίγεις τίποτα, δεν φορτώνεις τίποτα, όλα λειτουργούν όπως πρέπει να λειτουργούν χωρίς να εξαρτώνται από κάποιο DAW/PC και τα εκάστοτε "βίτσια" τους. Όλα τρέχουν ρολόι και με πλήρη αμεσότητα.

Τα στήνεις μια φορά και τέλος, δεν τρως τη ζωή σου με ένα ποντίκι στο χέρι να ρυθμίζεις τα άπειρα settings των άπειρων plugins. Όποτε διαβάζω σε διάφορα φόρουμς θρεντς για VSTs με πιάνει άγχος,🤢 150 σελίδες θρεντ, με τις 145 από αυτές να μιλάνε για...settings και πως θα λύσουν κάποιο από τα 5 δισεκατομμύρια διαφορετικά προβλήματα που τους έχουν παρουσιαστεί.😆

Μακριά κι αγαπημένοι λοιπόν με τα softs, έχω να κάνω πολύ σοβαρότερα πράγματα με το pc μου (να παίξω το τελευταίο Assassin's Creed πχ❤️🙏).

 

image.thumb.png.c4ac28e5c23923044d4bdb87cb835de3.png

Επεξεργασμένο από Waterfall-K
  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
5 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

 

 

Δεν υπάρχουν όλα τα hardware synths σε plugins, πχ δεν υπάρχει soft version των Montage/MODX. 

 

 

Νομίζω τα είχε πάρει το μάτι μου.

Μπορεί και να κάνω λάθος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, LK είπε

Νομίζω τα είχε πάρει το μάτι μου.

Μπορεί και να κάνω λάθος. 

Nope. Τώρα έβγαλαν μία soft light version του νέου Montage, που προς το παρόν δίνεται δωρεάν στους κατόχους του Montage M, και αρχές καλοκαιριού θα κυκλοφορήσουν την full έκδοση του. Δεν έχουν πει ακόμα αν θα πωλείται ή θα δίνεται μόνο στους κατόχους των Montage M, φαντάζομαι θα πωλείται κανονικά. Έχουμε γράψει αρκετές φορές στο NOIZ για την soft version του νέου Montage, έχουμε ανεβάσει και κάποια βίντεο που παίζουν back to back οι hard & soft vesrions και δεν καταλαβαίνεις ηχητική διαφορά. Όταν κυκλοφορήσει προβλέπεται πανικός.

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K
  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
10 λεπτά πριν, Στάθης Π. είπε

Ο Νάκας φέρνει καράβι απο την ανατολή. Λες να σου φέρει και το νεο montage και το στερητικό σύνδρομο να λάβει τέλος;

Ας βιαστεί γιατί οι υποχρεώσεις τρέχουν και τα χρήματα έχουν την τάση να γλιστράνε

  • Χαχα 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου