Προς το περιεχόμενο

laptop, midi keyboard και live


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιθανόν να γίνομαι λίγο βαρετός...αλλά δεν σας κάνει εντύπωση ότι τα περισσότερα live γίνονται με Mac laptops?...Σ αυτή τη ζωή ό,τι πληρώνεις παίρνεις.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πιθανόν να γίνομαι λίγο βαρετός...αλλά δεν σας κάνει εντύπωση ότι τα περισσότερα live γίνονται με Mac laptops?...Σ αυτή τη ζωή ό' date='τι πληρώνεις παίρνεις.[/quote']

 

 

Σας παλαιός χρηστης πισι σου λέω οτι έχει απολυτο γκουχ γκουχ δικιο γκουχ αδικο :roll: :wink:

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστηχώς ακόμα υπάρχουν πολύ που παιδεύονται live με Cubase το οποίο το έχουν φορτομένο με ένα σωρο VST.

 

Θα διαφωνησω ως προς αυτο, μιας και χρησιμοποιω το Cubase στο laptop μου. Και σαν συστημα ηχογραφησης, αλλα και σαν συστημα για live, δεν με εχει "προδωσει" ποτε. Το παν ειναι να ειναι σωστα σεταρισμενο και να συντηρειται σωστα ο υπολογιστης. Ακομα και ενας MAC με κακη συντηρηση θα μπορουσε να προκαλεσει προβληματα στον κατοχο του.

Γενικα, δεν νομιζω πως μπορει καποιος να καταδικαζει ενα συστημα, χωρις να το εχει δει στην πραξη. Οπως επισης δεν μπορει να το καταδικασει, εαν ο χρηστης του αποφασισε να πεταξει τα παντα πανω, επειδη δεν γνωριζε ακριβως τι ηθελε απο ολα αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανόν να γίνομαι λίγο βαρετός...αλλά δεν σας κάνει εντύπωση ότι τα περισσότερα live γίνονται με Mac laptops?...Σ αυτή τη ζωή ό' date='τι πληρώνεις παίρνεις.[/quote']

Σχετικά με την τελευταία διαπίστωση, θα συμφωνήσω εν μέρει αλλά θα πρέπει να πω ότι καμιά φορά πληρώνεις και για πράγματα που είναι άχρηστα. Ας πούμε, τα Sony Vaio είναι γενικώς χειρότερα σε ποιότητα από τα Toshiba κι όμως είναι εξίσου ακριβά. Πληρώνεις το design βλέπεις...

 

Και στο θέμα, το βασικό καλό ενός Mac είναι ότι αντέχει περισσότερο τη χρήση από κάποιον ανίδεο. Το λειτουργικό των Mac είναι τέτοιο που θα χρειαστεί πολύ περισσότερη καφρίλα από τον χρήστη για να αρχίσει τα παλαβά το σύστημα σε σχέση με ένα laptop με Windows. Μέχρι εκεί όμως. Ένας χρήστης που ξέρει να σετάρει και να χειρίζεται σωστά έναν υπολογιστή δεν θα αντιμετωπίσει πρόβλημα, όποιο laptop και να πάρει.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Alchemist έχει ΑΠΟΛΥΤΟ δίκαιο, σεταρισμένα και δουλεμένα μηχανήματα δεν σε αφήνουν εύκολα (είτε Mac είναι είτε Pcs), απλά στα Mac εάν παίξει τη πρώτη φορά παίζει συνήθως για πάντα.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστηχώς ακόμα υπάρχουν πολύ που παιδεύονται live με Cubase το οποίο το έχουν φορτομένο με ένα σωρο VST.

 

Θα διαφωνησω ως προς αυτο' date=' μιας και χρησιμοποιω το Cubase στο laptop μου. Και σαν συστημα ηχογραφησης, αλλα και σαν συστημα για live, δεν με εχει "προδωσει" ποτε. Το παν ειναι να ειναι σωστα σεταρισμενο και να συντηρειται σωστα ο υπολογιστης. Ακομα και ενας MAC με κακη συντηρηση θα μπορουσε να προκαλεσει προβληματα στον κατοχο του.

Γενικα, δεν νομιζω πως μπορει καποιος να καταδικαζει ενα συστημα, χωρις να το εχει δει στην πραξη. Οπως επισης δεν μπορει να το καταδικασει, εαν ο χρηστης του αποφασισε να πεταξει τα παντα πανω, επειδη δεν γνωριζε ακριβως τι ηθελε απο ολα αυτα.[/quote']

 

 

 

Να αλλά είναι 100% σιγουρο οτι θα σε προδώσει στα επόμενα 1000 χρονια :D . Εννοείται οτι δεν μπορώ να εγγυηθώ ποτε θα κλατάρει ενα πρόγραμμα αλλά ως ερασιτέχνης προγραμματιστής μπορω να σου πω οτι το cubase ειναι καθαρα για studio. Δεν είναι τυχαιο οτι η Ableton ηταν η πρωτη εταιρεια που προσφερε υποστηριξη για CORE DUO αυτο λέει πολλά για την εταιρέια.Εξάλλου ξεκίνησε ως software για DJ. Εξου και το όνομα LIVE.

 

Πάντως ως ερασιτέχνης προγραμματιστης μπορω να σου πω με βεβαιότητα οτι θα πόνταρα στην σταθερότητα του LIVE έναντι του CUBASE. Για μένα δεύτερο έρχεται μονο το Logic και αυτο κυριως λόγω των MAC. Aν ηταν στο πισι τοτε θα ψηφιζα καθαρά δαγκωτό REASON ως δευτερη επιλογή. Τα Sonar , Cubase και etc. έρχονται σε 15η θεση και μετά.

 

Εχει να κάνει καθαρά απο την αρχιτεκτονική του προγράμματος. Δηλαδή το γεγονός οτι δεν αλλήλεπιδρα με ξένο κώδικα. Oπως windows dlls κτλ. Αλλά και το γεγονος οτι ο κωδικας του ειναι σταθερός.

 

Βεβαια οι προσωπικες ρυθμίσεις του υπολογιστη ειναι ο άλλος ακρογωνιαίος λίθος. Εκει οι συμβουλες είναι γνωστές , μακρια απο freeware, προτιμηση samples αντι για VST, μακρια απο modular. Οσο γινεται λιγοτερα προγραμματα στην μνημη . Δεν κάνουμε update drivers ή software οταν ήδη δουλεύει σωστα μονο και μονο για να έχουμε κάποιες εξτρα λειτουργίες. κτλ κτλ.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανόν να γίνομαι λίγο βαρετός...αλλά δεν σας κάνει εντύπωση ότι τα περισσότερα live γίνονται με Mac laptops?...Σ αυτή τη ζωή ό' date='τι πληρώνεις παίρνεις.[/quote']

Σχετικά με την τελευταία διαπίστωση, θα συμφωνήσω εν μέρει αλλά θα πρέπει να πω ότι καμιά φορά πληρώνεις και για πράγματα που είναι άχρηστα. Ας πούμε, τα Sony Vaio είναι γενικώς χειρότερα σε ποιότητα από τα Toshiba κι όμως είναι εξίσου ακριβά. Πληρώνεις το design βλέπεις...

 

Για μπες εδω και δες με τι laptops παιζουν οι kraftwerk

http://kraftwerk.hu/faq/equipment.html

τιποτα δεν ειναι τυχαιο σε αυτον τον κοσμο που ζουμε

θα συμφωνισω και εγω με το οτι πληρωνεις παιρνεις

ως Vaio user δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα μεχρι στιγμης

το εχω για το σπιτι ως hard disc recorder

για live οτι ηχους θελω απο virtual τους φορτωνω στο sampler

πιστευω οτι ο υπολογιστης αν δεν ξεπερασει τα latency προβληματα

δεν ειναι και οτι πιο καταλληλο για live ως αυτονομη πηγη

καλο ειναι να υπαρχουν και αλλα back up

δεν μπορω να εχω το αγχος αν θα παιξω καλα αν θα γουσταρει ο κοσμος

και παραληλα με το αν θα μου κολησει το laptop τι θα κανω μετα

και πιστεψτε με πανω στη σκηνη ειναι λιγο περιεργα τα πραγματα

οσοι απο εδω μεσα ειχαμε η εχουμε αυτη την εμπειρια παιζει αγχος πανω στη σκηνη

Υ.Γ.Μακαρι να ειχα τα χρηματα για Mac δεν το συζηταω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το latency είναι ανεπαισθητο...(σε "studio"χρήση τουλαχιστον απο την δικιά μου εμπειρια...ειδικά αν υπάρχει και καλη καρτα ηχου)....

 

Τώρα σχετικά με το "κλαταρισμα" που λέτε...Αν όντως έχετε ενα καλοδιατηρημενο και καλο-"σεταρισμένο" συστημα απο όσο λετε πο υέιναι καθαρα για τις μουσικές σας ασχολίες πόσες φορές σας έχει κρασαρει pc-laptop...Δεν ξερω απλά μου φαινεται ψιλοκουλό εμενα που το pc μου δεν είναι και ότι το καλυτερο κυκλοφορεί...δεν με εχει προδωσει ποτέ....Ακομα και με τιγκα καναλια midi και με "βαρυά vst"....

 

Για πείτε γενικά εμπειρίες σας απο κρασαρίσματα και τι μηχανημα χρησιμοποιούσατε...

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο NemOOO έχει δίκαιο, κάποιοι προσπαθούμε να κάνουμε επαηηελματικά πράγματα με ερασιτεχνική λογική...και ζητάμε να βγούμε κι' από πάνω!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

Πάντως ως ερασιτέχνης προγραμματιστης μπορω να σου πω με βεβαιότητα οτι θα πόνταρα στην σταθερότητα του LIVE έναντι του CUBASE. Για μένα δεύτερο έρχεται μονο το Logic και αυτο κυριως λόγω των MAC. Aν ηταν στο πισι τοτε θα ψηφιζα καθαρά δαγκωτό REASON ως δευτερη επιλογή. Τα Sonar ' date=' Cubase και etc. έρχονται σε 15η θεση και μετά.

 

[/quote']

 

Ως ερασιτεχνης μουσικος και δουλευοντας στη δουλεια πολλες ( μα παρα πολλες ωρες ) το Cubase τα τελευταια 8 χρονια, μπορω να εγγυηθω πως τα κρασαρισματα που εχω προκαλεσει, οφειλονται περισσοτερο σε δικα μου λαθη, παρα σε λαθη του προγραμματος. Εχοντας επισης χρησιμοποιησει το laptop σε προβες και live και εχοντας περασει κοντα στις 12 ωρες ( απο τις οποιες οι 8 ηταν σερι ) συνεχων εξουθενωτικων δοκιμων, ωστε να μειωσω την πιθανοτητα να συμβει κατι, που δεν εχω υποψιν ή τη γνωση να το διορθωσω, μπορω επισης να εγγυηθω πως το Cubase ηταν η μονη πλατφορμα που μεσα σε 10 λεπτα ηταν σεταρισμενη και ετοιμη για live. Το μονο που δεν δοκιμασα ηταν το Sonar και το Fruity Loops.

Επομενως, πιστευω πως ηπραξη ειναι αυτη που μετραει, γιατι και στη θεωρια τα Vista ειναι εκπληκτικα προγραμματικα, αλλα στην πραξη ακομα δοκιμαζονται :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου