Προς το περιεχόμενο

laptop, midi keyboard και live


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σχετικά με την τελευταία διαπίστωση' date=' θα συμφωνήσω εν μέρει αλλά θα πρέπει να πω ότι καμιά φορά πληρώνεις και για πράγματα που είναι [b']άχρηστα[/b]. Ας πούμε, τα Sony Vaio είναι γενικώς χειρότερα σε ποιότητα από τα Toshiba κι όμως είναι εξίσου ακριβά. Πληρώνεις το design βλέπεις...

Τελικά πρέπει να είμαι ηλίθιος, δεν εξηγείται...

 

Ρε παλικάρι μου, θες να μου πεις ότι από τα παραπάνω καταλαβαίνεις ότι λέω τα Vaio άχρηστα; Είπα ξεκάθαρα ότι τα Vaio είναι χειρότερα από τα Toshiba (όχι άχρηστα) και ότι πολλές φορές πληρώνεις για πράγματα που είναι άχρηστα, όπως το design!

Για να στο δώσω και σε υπερ-απλουστευμένη version, τα Vaio είναι καλά αλλά όχι κορυφαία και πληρώνεις στην τιμή τους και ένα άχρηστο (για μένα) feature, που είναι το design τους.

 

Καταλάβαμε τώρα ή να στο δώσω και σε υπεύθυνη δήλωση για να χαρείς με την επιλογή σου;

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δηλαδη εγω που εχω ενα ACER, γιατι μεχρι εκει εφταναν τα χρηματα μου, ειμαι πιο βλακας απ'ολους και πρεπει να κανω χαρακιρι? :D

Ενταξει, σιγουρα υπαρχει μια διαβαθμιση στις εταιριες, ομως υπαρχει και μια διαβαθμιση και στους χρηστες..Ξεκινωντας απο τους πολυ ασχετους, μεχρι τους πολυ εμπειρους, μπορει και ενα μετριο μηχανημα να αποδιδει αντιστοιχα! Δεν μπορεις να κατηγορησεις μια εταιρια, επειδη ο χρηστης ειναι εμπειρος στην..καταστροφη :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που ένας Acer με 800€ κάνει την ίδια δουλειά με ένα Vaio στα 1100€ , ε στο vaio πληρώνεις εταιρία, design, εξωτερικά χαρακτηριστικά γιατί στα τεχνικά είναι ίδιοι.

Είδικά για τη μουσική χρήση με εξωτερικές κάρτες ήχου παίζουμε. Δεν καταλαβαίνω το για ποιό λόγο λοιπόν τα Sony είναι πιο καλά στα multimedia?

Αυτό είναι το θέμα. Δεν είναι χειρότερος ο Vaio αλλά ακριβότερος. Anyway εμένα το Cubase στο Laptop μου δεν κράσαρε ποτέ. Ούτε δευτερόλεπτο. (δεν έχω δουλέψει Ableton Live για να δω αν είναι καλύτερο γιατί απλά δεν χρειάστικε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ααααχχχ ρε παιδιά... Δεν θα τελειώσει ποτέ αυτή η κουβέντα τελικά! :roll:

 

Λοιπόν, φίλτατε freemind... Τα Acer αποδίδουν πάνω κάτω όπως αποδίδει οποιοδήποτε laptop με ανάλογες προδιαγραφές hardware. Εφόσον τα laptops για τα οποία μιλάμε έχουν Windows, οι διαφορές τους είναι από επουσιώδεις έως και ανύπαρκτες (ανάλογα τη δουλειά που κάνεις). Αυτό είναι που δεν καταλαβαίνει ο πολύς κόσμος.

Ένα laptop με Χ προδιαγραφές θα μας παρέχει Χ επιδόσεις. Το ερώτημα είναι μέχρι πότε. Αυτό είναι που μετράει για ένα laptop άλλωστε!

 

Για παράδειγμα, ένα IBM Thinkpad (κυρίως τα top μοντέλα) θα δουλεύει εις τον αιώνα τον άπαντα. Ίσως όχι στο 100% του αρχικού δυναμικού του αλλά θα δουλεύει απροβλημάτιστα. Τα Acer (κατά γενική ομολογία, μέσο όρο και προσωπική εμπειρία) χαλάνε πολύ συχνά εντός του πρώτου χρόνου και σίγουρα μέσα στην 3ετία, και μάλιστα μιλάμε για σοβαρότατες βλάβες. Ναι, δυστυχώς για να πάρεις ένα αξιόπιστο laptop που θα βγάλει χρόνια και χρόνια χωρίς να το πηγαίνεις για service, θα πρέπει να δώσεις κάτι παραπάνω αλλά that's life...

 

¶ρα, ο καθένας κάνει την επιλογή του και παίρνει αυτό που θεωρεί ότι του ταιριάζει. Η κάθε εταιρία έχει το δυνατό της σημείο και σε αυτό βασίζεται. Ας πούμε, τα Acer είναι φτηνά, τα Vaio και τα HP είναι μουράτα και με ωραίο design, τα Dell έχουν εκπληκτικό service και υποστήριξη, τα IBM είναι λιτά και πιο "επαγγελματικά" και πάει λέγοντας. Προφανώς και δεν σημαίνει ότι αν πάρει κάποιος laptop της Acer θα πετάξει τα λεφτά του, απλά υπάρχουν αρκετές πιθανότητες να χρειαστεί το service της εταιρίας κάποια στιγμή (στο κοντινό μέλλον).

 

Αυτό είναι τελικά φίλοι μου, η αξιοπιστία. Να πας από το μέρος Α στο μέρος Β με το laptop σου και να ξέρεις ότι φτάνοντας στο μέρος Β σίγουρα θα δουλέψει. Από εκεί και πέρα, ο καθένας διαλέγει και παίρνει...

 

Υ.Γ. Το Acer που πήρα πριν σχεδόν 3 χρόνια χάλασε 3 φορές (καμένο mobo, οθόνη και επεξεργαστής) μέσα σε 2 χρόνια. Την πρώτη φορά μου έφτιαξαν δωρεάν (εντός εγγύησης γαρ) αλλά χρειάστηκαν ενάμιση μήνα. Ο κολλητός μου είχε ένα μικρό πρόβλημα με το βύσμα τροφοδοσίας του Dell του (μετά από 2 χρόνια σκληρής χρήσης) και μέσα σε μια μέρα είχε έρθει τεχνικός της Dell και του το επισκεύασε κατ' οίκον. Ναι, τελικά κάποιες φορές παίρνεις ό,τι πληρώνεις...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1, ως τεχνικός μου έχουν έρθει πάρα πολλά acer κατεστραμμένα, σε σημείο να σκέφτεσαι αν συμφέρει η επισκευή τους. Χίλιες φορές κάποιο επώνυμο λάπτοπ για να μην γίνει... κλάφτοπ...

Τα ΗΡ ή τα LG μιά χαρά είναι, ειδικά τα LG έχουν πολύ καλή εγγύηση/αντιπροσωπεία.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σας πω σε κανα χρονο εαν παρουσιασε καποιο προβλημα. Μεχρι στιγμης ειμαστε μια χαρα :D

Μακάρι να μη χρειαστείς ποτέ service, στο εύχομαι ολόψυχα.

Αλλά καλού κακού, κάνε ένα έξοδο και πάρε το 3ετές πακέτο για επέκταση εγγύησης. Κάνει κάπου 150 ευρώ και μπορεί να σε σώσει από πολλά (μα πάρα πολλά) έξοδα και τρεχάματα. Σου μιλάω εκ πείρας... :wink:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου