Προς το περιεχόμενο

laptop, midi keyboard και live


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για να μην παρεξηγούμαι. Που είδες να του προτείνω να βαλει σπασμένο? Μίλησα για freebies όχι για σπασμένα' date=' υπάρχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά. Επίσης, για το B4 και το LL έχω ίδια άποψη αφού τα έχω αλλά την ίδια στιγμή εχω αυθεντικό Hammond, αυθεντικό Rhodes, Νord Electro και έχω παίξει πολύ με αυτά τα αυθεντικά όργανα. Αυτά τα δύο, λοιπόν, έχουν εξαιρετικό ήχο που λίγο υπολείπεται των σαυθεντικών - μόνο που ζυγίζουν μηδέν κιλά και μεταφέρονται. Δεν ξέρω αν κάποιος από τα μέλη έχει κουβαλήσει hammond και rhodes σε live - εγώ το έχω κάνει άρα δικαιούμαι να ομιλώ για προστασία οστών και μυώνων από περιττά βάρη...

Για τα free plugins, χρησιμοποιώ αρκετά, έχουν αξιοπρεπή ήχο για τα μπαρ που παίζω και δεν έχουν κρασάρει ποτέ. Δεν ξέρω αν τα έχει φτιάξει κάποιο παιδάκι, αλλά αν έχει γίνει έτσι μπράβο του, αφού μου τα'δωσε τζάμπα, μου έκαναν την δουλειά μου και δεν με κρέμασαν.

workstation: το είναι θέμα υποκειμενικό, οπότε δεν έχει σημασία τι πιστεύει ο καθείς. Εγώ πάντως τα περισσότερα που έπαιξα (κάτι Τριτον κυρίως) μου φάνηκαν αδιάφορα οπότε έμεινα μακριά τους και κατέληξα σε dedcated boards (Nord Lead, Nord Electro) για τον πιο ιδιαίτερο ήχο και σε ένα λάπτοπ καθώς και ένα Roland XV2020 module για τους all around ήχους...

Οσο για midi controller προτείνω οποιοδήποτε του κάνει το πλήκτρο του - δεν θα το βρει από τις απαντήσεις μας αλλά αν σηκωθεί και κάνει έρευνα αγοράς με τα ίδια του τα χέρια (καθώς αυτά θα αποφασίσουν τι του κάνει και τι όχι...)

Επίσης τίποτα δεν ισχύει, όπως λες. Η, μάλλον, ισχύουν όλα. Διαφορετικά για τον καθένα. Ο καθένας, στη μουσική και τα όργανα, έχει τις δικές του αλήθειες (μιλάνε τα άσπρα μου μαλλιά :lol: ) και δεν υπάρχουν απολυτότητες. Εσύ θέλεις workstation εγώ laptop+controller. Το θέμα είναι η μουσική και το πόσο καλά την παίζουμε όχι τόσο η πηγή των ήχων (εντάξει, δεν είπαμε να είναι και άθλια...)

Φιλικά[/quote']

 

 

Φιλε Γιαννη

δεν μιλησες για σπασμενο αλλα οταν λες βαλε το Β4 μετα βαλε το LL

και δεν ξερω εγω πιο αλλο προγραμμα αυτα δεν πρεπει να τα πληρωσει?

και ποσα απο ολα αυτα τα προγραμματα αντεχει η τσεπη μας να πληρωνουμε συνεχεια

δεν μιλαω για τα free που επετρεψε μου να εχω την δικη μου αποψη

 

συγκρινεις 2 κορυφαια μουσικα οργανα το ιστορικο Hammond και το ιστορικο Rhodes με το Β4 και το LL αντιστοιχα ?

ειναι για γελια δεν μπορω να το πιστεψω :o :o :oops: :roll:

τι σχεση εχει το ενα που παραγει ηχο απο το ηλεκτρικο ρευμα

με το αλλο που εχει κλεψει τον ηχο του πρωτου

εχεις καταλαβει οτι το Β4 και το LL λειτουργουν οπως λειτουργει και το σαμπλερ εχουν παρει ηχο απο ενα original οργανο το λουπαρουν

και ακους στο τελος αυτον τον συνεχομενο ηχο τυπου Hammond η moog κτλ. (παπαγαλος)

που τα πραγματικα τον ηχο που ακουμε τον παραγουν απο τα 220 η 110V

τι ειναι ποιο θανατηφορο τα 220V η τα 44.1???

ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ χρονια με τα αναλογικα synths εχω αρκετα σπιτι μου

http://www.gordonreid.co.uk/vintage/spirit.html

http://machines.hyperreal.org/manufacturers/Crumar/Stratus/images/stratus.jpg

http://www.synthmuseum.com/korg/korpoly6101.html

http://www.euromusikant.de/st_siel.htm

επισκευαζω αναλογικα synths και γνωριζω πολυ καλα

πως λειτουργουν τα αναλογικα και πως τα digital

αλλο τσιπακια cem,ssm (κορυφαια αναλογικα φιλτρα) και αλλο οι αλγορυθμοι τα Firmware και οι DSP (Digital signal processing)

κουβαλαω χρονια σε live τον εξοπλισμο μου δεν λεω οτι ειναι

ευχαριστο να κουβαλας τοσα κιλα αλλα ειναι ευχαριστο να τα ακους live

στο κατω κατω εαν δεν υπηρχαν αυτα τα μηχανηματα δεν θα υπηρχαν

soft synths

τα ποιο γνωστα soft synths ειναι απομιμηση πραγματικων

analog synths, Hammond Rhodes για αυτο το λογο στεκομαστε σε θεση

προσοχης οταν ακουμε ονοματα οπως

leon theremin,robert moog,arp ,hammond,

fender rhodes,sequential,ppg

μην συγκρινουμε το wav με το mp3

το βυνιλιο με το cd

το analog με το digital

αλλο ο ηχος που ακουμε απο το ρευμα και αλλο το preset 44.1, 48 kz

συμφωνω απολυτα μαζι σου με οτι βολευεται ο καθε ενας

σημασια, εχει το αποτελεσμα

αληθεια το πουλας το Rhodes σου?? :D :D :D

ΦΙΛΙΚΑ

GUS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε gus δεν λέω πως τα σοφτ συνθς συγκρίνονται επουδενί με τα αυθεντικά τέρατα-είμαι και γω φαν τους και δεν το συζητώ! Λεω απλώς πως αντί να κουβαλάς το (κάθε) Nord Electro δεν έχει και καμιά διαφορά να κουβαλάς το λάπτοπ. Τουλάχιστον αυτό πιστεύω εγώ...Αν μπορείς να κουβαλάς το rhodes, χαρά σου - αν και κάποτε, στη θέα του hammond/leslie μου ένας bar owner μου είχε πει¨"τη τι θες αυτή την ψαροκασέλα μαζί σου!!!" Εκτοτε αποφάσισα πως τα κρατάω στο στούντιο για ηχογραφήσεις και live ό,τι πιο ελαφρύ και πειστικό (στα μισόάθλια pa που παίζουμε συνήθως)

Το rhodes.... χμ.... κάποτε το είχα βγάλει στο σφυρί με το hammond αλλά τελικά δεν τα πούλησα. Κάποια στιγμή ίσως τα πουλήσω, αλλά τώρα -που τα χς σε στούντιο μου- δεν το βλέπω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως' date=' επειδη στη θεωρια πολλα λεμε και το παιδι αλλο ρωτησε και αλλου φτασαμε, εγω που επαιξα 2 live με laptop και εχω κανει καμια 10αρια προβες, μπορω να πω πως οχι μονο δεν με κρεμασε, αλλα ηταν και περα απο τις προσδοκιες μου το αποτελεσμα που βγηκε.

Τωρα, αν τα workstation εχουν καλυτερο ηχο και χαρακτηρα απο ενα laptop, δεν ειμαι σε θεση να το κρινω. Εγω κρινω την ευκολια μου, την ησυχια μου, την αποδοση μου επι σκηνης και στο κατω κατω το budget που εχω. Ξερω πως ποτε δεν θα εχω ενα OASYS επι σκηνης, ομως μπορω να εχω ενα Korg Legacy VSTi και να μιμουμαι αψογα τα καλυτερα της korg..

Κανεις δεν μπορει να μειωσει την ποιοτητα ενος παικτη, επειδη ο εξοπλισμος του δεν συμβαδιζει με τη δικη μας λογικη.[/quote']

 

Επειδή ακριβώς ξεφύγαμε, γιαυτό στο τέλος έγραψα ότι:

Οπότε στην τελική ένα καλό και σωστά σεταρισμένο laptop σε συνδυασμό με 1-2 soft-synths, soft-sampler, 1 controller και 1 sequencer, σου δίνουν άπειρες δυνατότητες, και ευκολίες που δεν τις φαντάζεσαι!

Γιατί με κόστος μικρότερο από τα workstations και ξεχωριστών synth, θα μπορείς να κάνεις περισσότερα από αυτά σε live.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ηχογράφηση το συζηταμε.

Υπαρχουν πολλα μελη φιλε Pano, που ενω λενε λενε λενε για το "αυθεντικο πραγμα" και ποσο διαφορα εχει με το "samplαρισμενο", οταν τους βαλεις ενα samplαρισμενο και ενα πραγματικο, μπορουν να μην καταλαβουν τη διαφορα!

Εξαλλου το 80% των ακροατων δεν ειναι μουσικοι. Και απο το 20% που ειναι μουσικοι, το 99% θα κανει ενα παραπονο για τον ηχο ή την ποιοτητα, επειδη ετσι ειναι η μουσικη ζηλια. Κλασσικα πραγματα, δεν χρειαζεται να τα αναλυσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιστρέφοντας στην αρχική ερώτηση, ίσως να είναι μια ενδιαφέρουσα λύση το Χ STATION της NOVATION

Προσφέρει δύο λύσεις σε μία

1) κάρτα ήχου με 2 in 2 out και fx unit που συνδέεται απ' ευθείας στην είσοδο,

2) αυτόνομο virtual analog synthesizer με πολύ καλή απόκριση και ωραίους ήχους για άμεση χρήση χωρίς laptop

http://www.novationmusic.com/product.asp?id=1&Type=1

Μια άλλη αντίστοιχη λύση, φθηνότερη με πιο ψεύτικη κατασκευή, αλλά καλύτερη σχέση τιμής απόδοσης είναι και Xiosynth της NOVATION.

http://www.novationmusic.com/product.asp?id=32&Type=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με ενα απλο laptop και μια καρτουλα 100-200 ευρω αναβεις και ενα κερακι

να πανε ολα καλα στο live γιατι αλλιως :oops: :oops: :cry: :evil:

 

Αν και γενικά η ιδέα του laptop με τα VSTs με αγγίζει πάρα πολύ, η αλήθεια είναι πως με τον καιρό διαπιστώνω πως κάποιοι εκφράζουν δικαιολογημένες επιφυλάξεις.

 

Για παράδειγμα, όταν παίξαμε στο Coca Cola Soundwave Festival τον προηγούμενο μήνα, ένα εκ των συγκροτημάτων που βασιζόταν στη χρήση laptop αντιμετώπισε προβλήματα την ώρα του σετ τους, λόγω "δύστροπης" συμπεριφοράς του Η/Υ!

 

Μάλιστα, σε μια πολύ σύντομη συζήτηση που είχαμε μετά το πέρας του live, εξέφρασαν μια ελαφρά αγάνακτηση για την όλη ιστορία με το laptop, καθώς από ότι κατάλαβα είχαν αντιμετωπίσει κι άλλες φορές ανάλογα προβλήματα- και δη σε live!

 

Δεδομένου ότι επρόκειτο για ένα αξιόλογο συγκρότημα με (από όσο μπορώ να κρίνω) "ψαγμένο" ήχο, φαντάζομαι πως η προεργασία που είχαν κάνει πρέπει να ήταν αρκετά επισταμένη. Εν τούτοις...

 

Γενικά δηλώνω θιασώτης του soft synth- αλλά ίσως θα έπρεπε να έχουν επικουρικό κι όχι αποκλειστικό ρόλο. Από την άλλη, δεν είμαι πληκτράς, άρα δε μπορώ να ξέρω ποιες είναι οι παγίδες και οι αντίστοιχες λύσεις!

bass @ vertigo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με ενα απλο laptop και μια καρτουλα 100-200 ευρω αναβεις και ενα κερακι

να πανε ολα καλα στο live γιατι αλλιως :oops: :oops: :cry: :evil:

 

Αν και γενικά η ιδέα του laptop με τα VSTs με αγγίζει πάρα πολύ' date=' η αλήθεια είναι πως με τον καιρό διαπιστώνω πως κάποιοι εκφράζουν δικαιολογημένες επιφυλάξεις.

 

Για παράδειγμα, όταν παίξαμε στο Coca Cola Soundwave Festival τον προηγούμενο μήνα, ένα εκ των συγκροτημάτων που βασιζόταν στη χρήση laptop αντιμετώπισε προβλήματα την ώρα του σετ τους, λόγω "δύστροπης" συμπεριφοράς του Η/Υ!

 

Μάλιστα, σε μια πολύ σύντομη συζήτηση που είχαμε μετά το πέρας του live, εξέφρασαν μια ελαφρά αγάνακτηση για την όλη ιστορία με το laptop, καθώς από ότι κατάλαβα είχαν αντιμετωπίσει κι άλλες φορές ανάλογα προβλήματα- και δη σε live!

 

Δεδομένου ότι επρόκειτο για ένα αξιόλογο συγκρότημα με (από όσο μπορώ να κρίνω) "ψαγμένο" ήχο, φαντάζομαι πως η προεργασία που είχαν κάνει πρέπει να ήταν αρκετά επισταμένη. Εν τούτοις...

 

Γενικά δηλώνω θιασώτης του soft synth- αλλά ίσως θα έπρεπε να έχουν επικουρικό κι όχι αποκλειστικό ρόλο. Από την άλλη, δεν είμαι πληκτράς, άρα δε μπορώ να ξέρω ποιες είναι οι παγίδες και οι αντίστοιχες λύσεις![/quote']

 

Το πιο αξιοπιστο DAW για Live είναι φυσικά το Ableton Live (και το REASON), για την αστάθεια των VSTs προτίμησε για καρτα ήχου Native Instruments KORE , και VSTs μόνο απο NATIVE INSTRUMENTS. Αυτό ειναι το δικό μου setup και δεν κολάει καθόλου. Και το θεωρώ οχι το καλύτερο , αλλά σιγουρα το πιο αξιοπιστο.

 

Δυστηχώς ακόμα υπάρχουν πολύ που παιδεύονται live με Cubase το οποίο το έχουν φορτομένο με ένα σωρο VST. To antivirus είναι ακόμα ανοιχτό και ο θεός ξέρει πιο άλλο πρόγραμμα. Kαι ο δίσκος έχει να κάνει αποκερματισμό απο την εποχή του Κολοκοτρώνη. Ολα αυτά δείχνουν μια τρομερά ελλειπη γνώση υπολογιστών.

 

 

Με λίγα λόγια απαιτείται βαθειά γνώση , υπολογιστών. Μπορουν επίσης να υπάρξουν πολλές εναλλακτικές ώς backup plan. Δυστηχώς οι περισσότεροι μουσικοι δεν γνωρίζουν τους υπολογιστες οπως θα έπρεπ πλην του να χρησημοποιούν τα προγράμματα.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να επανέλθω...

Παίζω με live+Tascam US 122+διάφορα VST's και δεν είχα ποτέ πρόβλημα με το live παίξιμο. Αντιθέτως μία φορά με άφησε το Nord Electro (στην Καλαμάτα...) και ευτυχώς που είχα το λάπτοπ. Αλλη μία φορά λόγω κακών volt μου έκανε νερά στη σκηνή ένα module (Rolanx XV 2020l, κατά τ'άλλα πάντοτε αξιόπιστο) που έχω και μου έκανε όλες τις νότες ελαφρώς πιο sharp... Πάλι το κομπιούτερ με ξελάσπωσε. Τι θέλω να πω με αυτά? Πως προβλήματα onstage κάνουν όλα τα όργανα, από τη στιγμή που το ηλεκτρικό ρεύμα είναι για τα μπάζα στα περισσότερα. Αν έχεις σετάρει καλά τον υπολογιστή (και χρησιμοποιείς και stabilizer του ρεύματος για πιο σίγουρα) τότε έχεις όσα ρίσκα θα έχεις με οποιοδήποτε ηλεκτρικό/ηλεκτρονικό όργανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου