Προς το περιεχόμενο

laptop, midi keyboard και live


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα laptop ζυγίζει το πολύ 4 με 5 κιλά, μια κάρτα ήχου

μερικά γραμμάρια, ποιό είναι λοιπόν το πρόβλημα να τα κουβαλήσει όλα αυτά μαζί στο live? Τι είναι ποιό λογικό να καθίσει να μάθει πώς να σαμπλάρει, (που δεν είναι εύκολη δουλεία) μετά να πάρει και ένα sampler να φύγουν λεφτά από εδώ και από κει.. και όλα αυτά για να μην κουβαλήσει το pc με τα άπειρα vstis που υπάρχουν??? μήπως επειδή το βρίσκετε άσχημο να υπάρχει το pc στην σκηνή?

τι να πω....δεν μπορώ να βρω άλλο λόγο εφόσον δεν έχετε την οικονομική ευχέρεια..

:?:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Απειρα VST = απειρο χασιμο χρονου. :(

Κατα τη γνωμη μου ενα ROM player τυπου TRITON Le θα κανει την δουλεια του και με το παραπανω.

Καλοι ηχοι, ελαχιστο ψαξιμο, μεγιστη αξιοπιστια. Εξαλου, απ'οσο καταλαβα δεν υπαρχουν απαιτησεις για loops ή πολυκαναλα και τετοια. Γιατι να σκοτιζεσαι? :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λες και μονος σου : "Κλασικό ροκ παίζουμε, οπότε πέρα από πιανάκι, hammonds και κάποια απλά synths, δε νομίζω να χρειαστεί κάτι παραπάνω"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζω χρόνια με λάπτοπ (και συνθ όμως, αλλά συχνά μόνο ένα midi controller και το λάπτοπ...) και είμαι πολύ ευχαριστμένος. Με το B4 για hammond, το lounge lizard για rhodes, κάποιο από τα δεκάδες καλά free σύνθ (από αναλογικά ως hammond, rhodes, piano και ό,τι άλλο θέλεις μπορείς να βρεις εδώ: http://www.kvraudio.com/get.php?mode=results&st=q&s=1)

κάνεις εξαιρετική δουλειά με πολύ καλύτερο ήχο από τα μέτρια workstaiton που είναι μεν all around αλλά δεν έχουν προσωπικότητα στον ήχο...Θέλουν, βεβαια, προγραματισμό και κάποια δουλειά, αλλά νομίζω πως σε αποζημιώνουν. Ασε που με μπορείς να τα ανανεώνεις συχνά και να κατεβάζεις κάποια από τα χιλιάδες freebies

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζω χρόνια με λάπτοπ (και συνθ όμως' date=' αλλά συχνά μόνο ένα midi controller και το λάπτοπ...) και είμαι πολύ ευχαριστμένος. Με το B4 για hammond, το lounge lizard για rhodes, κάποιο από τα δεκάδες καλά free σύνθ (από αναλογικά ως hammond, rhodes, piano και ό,τι άλλο θέλεις μπορείς να βρεις εδώ: http://www.kvraudio.com/get.php?mode=results&st=q&s=1)

κάνεις εξαιρετική δουλειά με πολύ καλύτερο ήχο από τα μέτρια workstaiton που είναι μεν all around αλλά δεν έχουν προσωπικότητα στον ήχο...Θέλουν, βεβαια, προγραματισμό και κάποια δουλειά, αλλά νομίζω πως σε αποζημιώνουν. Ασε που με μπορείς να τα ανανεώνεις συχνά και να κατεβάζεις κάποια από τα χιλιάδες freebies[/quote']

 

Η μουσικη απο τα μεσα του 80 εως και 99-2000 ηταν κυριως samplers

vagelis,pink floyd,kraftwerk,pet shop boys,AIR aphex twin μεχρι και οι

electric prunes απο τα 60's στο ΡΟΔΟΝ με sampler μας σκασαν

ας μην μιλησω για την απογοητευση ISAAC HAYES 5 sampler

το ενα διπλα στο αλλο ουτε ενα πνευστο πανω στη σκηνη (απατη)

ολα παιζαν απο sampler.

λες να ειναι τυχαιοι ολοι αυτοι?

 

Αν γνωριζες οτι ολα μα ολα τα software synths βασιζονται στην ιδια

τεχνολογια που βασιζονται και τα sampler εδω και παρα πολλα χρονια τους αλγορυθμους.

το καθε παιδακι που καθετε και φτιαχνει free plug in

το βαζεις διπλα σε κορυφαιους προγραμματιστες της roland,yamaha,korg,moog ειναι αστειο να το λες

 

free plug in και εσυ μπορεις να φτιαξεις

αλλα ποσο σταθερο θα ειναι?

τι latency θα εχει?

το SAMPLER δεν εχει latency

πατας και ακους ταυτοχρονα

ουτε crasharei

 

δεν παιζουμε με αυτα τα πραγματα σεβομαστε τα live μας

<<Με το B4 για hammond, το lounge lizard για rhodes>>

συμφωνω μαζι σου τωρα μιλας σωστα υπαρχουν και πολυ καλα

software synths αλλα αυτα δεν θα τα αγορασει?

εσυ τι του προτεινεις παρε λαπτοπ και βαλε οτι σπασμενο βρεις και παιξε live ?

και ξερεις γιατι στα γραφω ολα αυτα?

οχι οτι ειμαι κατα του υπολογιστη υπερ ειμαι!!!

και αυτη την στιγμη απο υπολογιστη σου γραφω

αλλα τρελαινομαι οταν διαβαζω οτι τα workstation δεν εχουν προσωπικοτητα στον ηχο

λες και η μουσικη δεκαετιες πριν που εβγαινε απο workstation δεν ειχαι

προσωπικοτητα τωρα με τα λαπτοπ αποκτησε

και μην ψαρωνεις οταν βλεπεις kraftwerk, chemical brothers, u2, mogwai

με laptop πανω στην σκηνη η καρτα ηχου μονο εχει οσο ενα SAMPLER

δεν σου βαζω τον υπολοιπο εξοπλισμο dsp καρτες κτλ.

με ενα απλο laptop και μια καρτουλα 100-200 ευρω αναβεις και ενα κερακι

να πανε ολα καλα στο live γιατι αλλιως :oops: :oops: :cry: :evil:

μετα ανεβαζεις και νεο θεμα στο NOIZ με τιτλο :

ΘΟΡΥΒΟΣ ΚΑΙ ΚΑΡΤΑ ΗΧΟΥ

ΘΟΡΥΒΟΣ ΚΑΙ ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ

δηλ. σε δουλεια να βρισκομαστε

οτι πληρωνεις παιρνεις φιλε μου μην το ξεχνας ποτε αυτο

στο κατω κατω το παιδι ρωτησε εαν υπαρχει καποιο κλαβιε

που να δεχεται ηχους απο υπολογιστη

και του απαντησα SAMPLER

εσυ τι του προτεινεις?

 

Υ.Γ.

εαν ενοεις χωρις προσωπικοτητα στον ηχο workstation τυπου casio, technics, suzuki,yamaha psr κτλ

οτι εγραψα το παιρνω πισω και συμφωνω μαζι σου

αν ομως η τοποθετηση σου ειναι γενικη ισχυουν τα παραπανω

 

φιλικα GUS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην παρεξηγούμαι. Που είδες να του προτείνω να βαλει σπασμένο? Μίλησα για freebies όχι για σπασμένα, υπάρχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά. Επίσης, για το B4 και το LL έχω ίδια άποψη αφού τα έχω αλλά την ίδια στιγμή εχω αυθεντικό Hammond, αυθεντικό Rhodes, Νord Electro και έχω παίξει πολύ με αυτά τα αυθεντικά όργανα. Αυτά τα δύο, λοιπόν, έχουν εξαιρετικό ήχο που λίγο υπολείπεται των σαυθεντικών - μόνο που ζυγίζουν μηδέν κιλά και μεταφέρονται. Δεν ξέρω αν κάποιος από τα μέλη έχει κουβαλήσει hammond και rhodes σε live - εγώ το έχω κάνει άρα δικαιούμαι να ομιλώ για προστασία οστών και μυώνων από περιττά βάρη...

Για τα free plugins, χρησιμοποιώ αρκετά, έχουν αξιοπρεπή ήχο για τα μπαρ που παίζω και δεν έχουν κρασάρει ποτέ. Δεν ξέρω αν τα έχει φτιάξει κάποιο παιδάκι, αλλά αν έχει γίνει έτσι μπράβο του, αφού μου τα'δωσε τζάμπα, μου έκαναν την δουλειά μου και δεν με κρέμασαν.

workstation: το είναι θέμα υποκειμενικό, οπότε δεν έχει σημασία τι πιστεύει ο καθείς. Εγώ πάντως τα περισσότερα που έπαιξα (κάτι Τριτον κυρίως) μου φάνηκαν αδιάφορα οπότε έμεινα μακριά τους και κατέληξα σε dedcated boards (Nord Lead, Nord Electro) για τον πιο ιδιαίτερο ήχο και σε ένα λάπτοπ καθώς και ένα Roland XV2020 module για τους all around ήχους...

Οσο για midi controller προτείνω οποιοδήποτε του κάνει το πλήκτρο του - δεν θα το βρει από τις απαντήσεις μας αλλά αν σηκωθεί και κάνει έρευνα αγοράς με τα ίδια του τα χέρια (καθώς αυτά θα αποφασίσουν τι του κάνει και τι όχι...)

Επίσης τίποτα δεν ισχύει, όπως λες. Η, μάλλον, ισχύουν όλα. Διαφορετικά για τον καθένα. Ο καθένας, στη μουσική και τα όργανα, έχει τις δικές του αλήθειες (μιλάνε τα άσπρα μου μαλλιά :lol: ) και δεν υπάρχουν απολυτότητες. Εσύ θέλεις workstation εγώ laptop+controller. Το θέμα είναι η μουσική και το πόσο καλά την παίζουμε όχι τόσο η πηγή των ήχων (εντάξει, δεν είπαμε να είναι και άθλια...)

Φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

το καθε παιδακι που καθετε και φτιαχνει free plug in

το βαζεις διπλα σε κορυφαιους προγραμματιστες της roland' date='yamaha,korg,moog ειναι αστειο να το λες

[/quote']

 

Εν μέρη θα συμφωνούσα κι εγώ, αλλά αυτό τώρα τι το πέταξες; Ξέρεις πόσα "παιδάκια" έχουν δημιουργήσει τσάμπα plugins, που τρώνε άλλα εμπορικά plugins ή hardware; Δες για λίγο τι έγινε με τον δημιουργό του crystal αλλά και τον andreas ersson (erssdrums, polyblit, iblit ....).

 

Α και όσον αφορά τα hardware samplers μάλλον ανήκουν πλέον στο παρελθόν. Έχουν μείνει πολύ πίσω σε δυνάμεις, αλλά και σε ευχρηστία, τόσο από τα gigastudio και kontakt, αλλά ακόμα και από το πιο "ταπεινό", αλλά πολύ φιλικό προς τον χρήστη, halion.

 

Οπότε στην τελική ένα καλό και σωστά σεταρισμένο laptop σε συνδυασμό με 1-2 soft-synths, soft-sampler, 1 controller και 1 sequencer, σου δίνουν άπειρες δυνατότητες, και ευκολίες που δεν τις φαντάζεσαι!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως, επειδη στη θεωρια πολλα λεμε και το παιδι αλλο ρωτησε και αλλου φτασαμε, εγω που επαιξα 2 live με laptop και εχω κανει καμια 10αρια προβες, μπορω να πω πως οχι μονο δεν με κρεμασε, αλλα ηταν και περα απο τις προσδοκιες μου το αποτελεσμα που βγηκε.

Τωρα, αν τα workstation εχουν καλυτερο ηχο και χαρακτηρα απο ενα laptop, δεν ειμαι σε θεση να το κρινω. Εγω κρινω την ευκολια μου, την ησυχια μου, την αποδοση μου επι σκηνης και στο κατω κατω το budget που εχω. Ξερω πως ποτε δεν θα εχω ενα OASYS επι σκηνης, ομως μπορω να εχω ενα Korg Legacy VSTi και να μιμουμαι αψογα τα καλυτερα της korg..

Κανεις δεν μπορει να μειωσει την ποιοτητα ενος παικτη, επειδη ο εξοπλισμος του δεν συμβαδιζει με τη δικη μας λογικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω βγάλει το λάπτοπ σε χώρο με καλή ακουστική με ξένο ηχολήπτη πολύ έμπειρο και μου είπε πως τα vst's ακούγονταν καλύτερα από το hardware που είχα επί σκηνής. Σε πολλές περιπτώσεις όλα εξαρτώνται από το πόσο καλά έχεις σετάρει το λάπτοπ (ποτέ παράλληλη χρήση ίντερνετ!), την ποιότητα της κάρτας ήχου (έχω την Tascam US 122 και είμαι πολύ ευχαριστημένος) και το controller. Αν είναι καλά όλα αυτά τότε ο ήχος είναι εφάμιλλος αν όχι καλύτερος των hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου