Προς το περιεχόμενο

laptop, midi keyboard και live


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο NemOOO έχει δίκαιο, κάποιοι προσπαθούμε να κάνουμε επαηηελματικά πράγματα με ερασιτεχνική λογική...και ζητάμε να βγούμε κι' από πάνω!!!

 

 

Για να μην βγω όμως και απο πανω που είμαι ασχετος...και εραστιτεχνης όσο δεν πάει άλλο...να ξεκαθαρίσουμε ότι δεν προσπαθώ να σας την πώ ή κατι τετοιο απλά συζήτηση κανουμε...

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αρχικά φίλε GUS, no offence αλλά δεν μου λέει κάτι το γεγονός ότι οι Kraftwerk παίζουν με Vaio. Οι Kraftwerk μπορεί να έχουν την πολυτέλεια να αλλάζουν τα laptop τους μετά από κάθε 3 συναυλίες, εγώ δεν την έχω.

Δεν λέω ότι τα Vaio είναι άσχημα μηχανήματα αλλά τι να κάνουμε, δεν θα δεις πολλούς προγραμματιστές, μηχανικούς υπολογιστών, δικτυάδες με Vaio. Όλοι Toshiba, Dell και ΙΒΜ κουβαλάνε και sorry αλλά αυτούς θα εμπιστευτώ για το laptop που θέλω να δουλεύει αξιόπιστα για χρόνια, όχι τους Kraftwerk.

 

Επίσης, ως μελλοντικός επαγγελματίας πληροφορικάριος, έχω να πω ότι δεν γνωρίζω πως γίνεται να εγκαθίσταται ένα πρόγραμμα στα Windows και να μπάινει στη registry χωρίς να αλληλεπιδρά με Windows dlls. Ναι, ο καλογραμμένος κώδικας παίζει πολύ μεγάλο ρόλο αλλά δεν γνωρίζω τι κάνει σε αυτό τον τομέα το Cubase και το Live, δεν το έχω ψάξει. Το βλέπω πολύ πιθανό το Live να είναι καλύτερο σε αυτό, είναι νεότερο πρόγραμμα και προφανώς δεν έχει υποστεί σε μεγάλο βαθμό τον εκτενή "εμπλουτισμό" λειτουργιών που συνοδεύει το Cubase εδώ και τόσα χρόνια (που σημαίνει και διαρκώς νέα bugs).

 

Και τελειώνοντας (γιατί μακρυγόρησα πάλι), ένας υπολογιστής στημένος αποκλειστικά για μια συγκεκριμένη δουλειά και με σωστή χρήση, δεν κολλάει. Το τωρινό μου PC δεν είναι σε καμία περίπτωση κορυφαίο και μάλιστα το έχω για να κάνω όλες τις δουλειές. Ε, δεν έχει κολλήσει ούτε μια φορά από μόνο του εδώ και 5 μήνες που το έχω πάρει! Δεν είναι τραγικό, αν πάρετε κι εσείς ένα PC, του βάλετε τα 5 προγράμματα που πραγματικά δουλεύετε και κάνετε τη δουλειά σας όμορφα κι ωραία, δεν έχετε να φοβάστε τ-ί-π-ο-τ-α...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά φίλε GUS' date=' no offence αλλά δεν μου λέει κάτι το γεγονός ότι οι Kraftwerk παίζουν με Vaio. Οι Kraftwerk μπορεί να έχουν την πολυτέλεια να αλλάζουν τα laptop τους μετά από κάθε 3 συναυλίες, εγώ δεν την έχω.

 

Δεν λέω ότι τα Vaio είναι άσχημα μηχανήματα αλλά τι να κάνουμε, δεν θα δεις πολλούς προγραμματιστές, μηχανικούς υπολογιστών, δικτυάδες με Vaio. Όλοι Toshiba, Dell και ΙΒΜ κουβαλάνε και sorry αλλά αυτούς θα εμπιστευτώ για το laptop που θέλω να δουλεύει αξιόπιστα για χρόνια, όχι τους Kraftwerk.

 

Επίσης, ως μελλοντικός επαγγελματίας πληροφορικάριος, έχω να πω ότι δεν γνωρίζω πως γίνεται να εγκαθίσταται ένα πρόγραμμα στα Windows και να μπάινει στη registry χωρίς να αλληλεπιδρά με Windows dlls. Ναι, ο καλογραμμένος κώδικας παίζει πολύ μεγάλο ρόλο αλλά δεν γνωρίζω τι κάνει σε αυτό τον τομέα το Cubase και το Live, δεν το έχω ψάξει. Το βλέπω πολύ πιθανό το Live να είναι καλύτερο σε αυτό, είναι νεότερο πρόγραμμα και προφανώς δεν έχει υποστεί σε μεγάλο βαθμό τον εκτενή "εμπλουτισμό" λειτουργιών που συνοδεύει το Cubase εδώ και τόσα χρόνια (που σημαίνει και διαρκώς νέα bugs).

 

Και τελειώνοντας (γιατί μακρυγόρησα πάλι), ένας υπολογιστής στημένος αποκλειστικά για μια συγκεκριμένη δουλειά και με σωστή χρήση, δεν κολλάει. Το τωρινό μου PC δεν είναι σε καμία περίπτωση κορυφαίο και μάλιστα το έχω για να κάνω όλες τις δουλειές. Ε, δεν έχει κολλήσει ούτε μια φορά από μόνο του εδώ και 5 μήνες που το έχω πάρει! Δεν είναι τραγικό, αν πάρετε κι εσείς ένα PC, του βάλετε τα 5 προγράμματα που πραγματικά δουλεύετε και κάνετε τη δουλειά σας όμορφα κι ωραία, δεν έχετε να φοβάστε τ-ί-π-ο-τ-α...[/quote']

 

Καταρχας συγνώμη αν αυτό κουράσει μερικούς αλλά θεωερησα καλό για να μην νομίζουν μερικοι που είναι γνωστες το πραγμάτων ίσως και καλύτεροι απο μένα οτι λέω αερολογίες, να εξηγήσω ακριβώς τι εννοώ.

 

 

Εγώ δεν είπα οτι δεν θα πρέπει να αλλιλεπιδρα με dlls.

 

Kάτι τέτοιο είναι φυσικά αδύνατο. Ενα πρόγραμμα windows ξεκιναει πάντα με όλα ta Βασικά APIs κοινως Dlls των Windows. Αυτα είναι τα Windows GUI , COM, DIRECTX κτλ αναλογα πάντα με τι εντολές καλεί. Δεν μπορει να γνωρίζει όμως το πρόγραμμα ποτε ενα API μπορει να αλλάξει version και να δημιουργήσει ασυμβατότητα ή conflict με την παλαιότερη έκδοση του dll, ή άλλα dlls.

 

Είναι καλό να στηρίζεται περισσότερο σε δικά του dlls. Ας πούμε η υποστήριξη Dual Core στο Ableton LIVE δεν εξασφαλίζει μεγαλύτερη ταχύτητα μονο στο πρόγραμμα σε σχέση με τον ανταγωνισμό αλλά και μεγαλυτερη σταθερότητα μιας και το LIVE αναλαμβανει την διαχείριση DUAL CORE και όχι τα Windows (ως ένα ποσοτο).

 

Αυτο είναι γνωστό και ώς DLL HELL και είναι συνήθως ο κύριος λόγος γιατί ένα πρόγραμμα κρασσάρει. Πάντως απο οτι έχω διαβάσει είναι και ο Κώδικας του Live πιο σταθερός , και μεταξύ της μουσικής κοινότητας είναι γνωστό οτι παρέχει μεγαλυτερη σταθερότητα. Δειτε ανάλογα review απο Computer Music Magazine.

 

As Μην ξεχνάτε οτι το LIVE δημιουργήθηκε αρχίκα για χρησημοποιείται LIVE αποκλειστικά, και σε μετέπειτα εκδόσεις για να χρησιμοποιείται ως εργαλείο στουντιο. Οπότε είναι πολύ πιθανόν να είναι πιο πολύ optimized se exception handling. Το exception handling είναι όταν πάει κάτι στραβά στο πρόγραμμα και το πρόγραμμα προσπαθεί να αποφύγει το κρασάρισμα. Αν και πια χρησιμοποιείται κατακόρον απο τα καινουργια ποργράμματα τα παλαιότερα σε αυτό τον τομέα είναι πισω γιατι ακόμα κουβαλάνε κώδικα απο τις μέρες του Windows 98. Ειδικά το Cubase σε αυτό τον τομέα χρειάζεται ανανέωση. Βέβαια αυτό απαιτεί επανασχεδιασμο του Κώδικα απο την αρχή τουάχιστον ως προς την δομή του και όταν μιλάμε για ένα τόσο μεγάλο πρόγραμμα κατι τέτοιο είναι δαπανήρο και χρονοβόρo , οπότε μάλλον είναι πιο πιθανόν να προσπαθούν οι προγραμματιστες να κάνουν μπαλώματα στις πιο προβληματικές περιοχές του. Βεβαια αυτο ισχύει και για τα περισσότερο παλαιά προγραμματα ακόμα και για τα Windows. Το Live είναι πολύ πιο νέο απο το Cubase (αρα και πιο πιθανόν ως σίγουρο να έχει πολυ καλύτερο exception handling) αλλά είναι και πολυ πιο δοκιμασμένο σε Live καταστάσεις απο ότι tα υπόλοιπα.

 

Κανονικα όλες οι αστάθεις που προκαλουν crash στα προγράμματα θα λυθουν οχι με την μετακίνησα στa Vista όπως οι περισσότεροi πιστευουν , αλλά απο την μετακίνηση απο C++ σε .Net Framework. Δυστηχως ακομα το .Net είναι πιο αργο σε ορισμένα σημεία που μετράνε τοσο για μουσική όσο και για γραφικα. Όμως είναι θεμα χρόνου να αντικαταστήσει την C++ μιας και υποστηρίζεται σθενερα απο την MICROSOFT και επειδη η τεχνολογια του αναπτύσεται ραγδαία με αποτέλεσμα να έχει ξεπεράσει ακομα και την JAVA σε ταχυτητα . ΗΔΗ η ενσωμάτωση στο .NET έχει γίνει με το DIRECTX. Είναι πιθανών να παραμείνει η C++ καθαρά μόνο εσωτερικα σε κωδικα .NET όπως έχει γίνει ήδη με Assembly.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά φίλε GUS, no offence αλλά δεν μου λέει κάτι το γεγονός ότι οι Kraftwerk παίζουν με Vaio. Οι Kraftwerk μπορεί να έχουν την πολυτέλεια να αλλάζουν τα laptop τους μετά από κάθε 3 συναυλίες, εγώ δεν την έχω.

Δεν λέω ότι τα Vaio είναι άσχημα μηχανήματα αλλά τι να κάνουμε, δεν θα δεις πολλούς προγραμματιστές, μηχανικούς υπολογιστών, δικτυάδες με Vaio. Όλοι Toshiba, Dell και ΙΒΜ κουβαλάνε και sorry αλλά αυτούς θα εμπιστευτώ για το laptop που θέλω να δουλεύει αξιόπιστα για χρόνια, όχι τους Kraftwerk.

 

φιλε Alchemist

καλα το ξεκινησες αλλα στο τελος μου το χαλασες

εσυ τι λες οτι οι Kraftwerk ξυπνησαν μια μερα και ειπαν ολοι μαζι

παμε μαγκες στο πλαισιο να παρουμε laptop για τα live μας :?:

ολα τα ΜΕΓΑΛΑ συγκροτηματα

απασχολουν προσωπικο που ισως και να μην εχεις φανταστει

(προγραμματιστες, ηχοληπτες,φωτιστες, τεχνικους σκηνης κτλ.)

τα Vaio ειναι γνωστο οτι για multimedia εργασιες μετα τα mac ειναι top :!:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το όλο θέμα με τα λαπτοπ είναι και λίγο περίεργο: υποτίθεται ότι τα επώνυμα είναι πιο καλοφτιαγμένα αλλά πού το στηρίζει κανείς αυτό; Σε μεμονωμένα περιστατικά; Έχω δει HP και Siemens να τα παίζουν με χοντρά προβλήματα και Turbo-X να δουλεύουν μια χαρά, αυτό τι σημαίνει δηλαδή;

 

Just for the record, χρησιμοποιώ Turbo-X εδώ και 3 χρόνια και μου παρουσίασε πρόβλημα μια φορά (κάηκε 1 καλώδιο+δίσκος από δικό μου λάθος χειρισμό) και του κάνω *σκληρή* χρήση (το δουλεύω 12+ ώρες την ημέρα σε διάφορα μέρη), επίσης το έχω και ως πρόχειρη εφεδιέρα (ναναι καλά το ASIO4ALL και το Cantabile).

 

Πάντως στην τελική, όπως και με τα υπόλοιπα μουσικά όργανα, σημασία δεν έχει μόνο το μηχάνημα αλλά και το σεταπ που θα του κάνεις και το πόσο καλά γνωρίζεις τις δυνατότητές του... 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το όλο θέμα με τα λαπτοπ είναι και λίγο περίεργο: υποτίθεται ότι τα επώνυμα είναι πιο καλοφτιαγμένα αλλά πού το στηρίζει κανείς αυτό; Σε μεμονωμένα περιστατικά; Έχω δει HP και Siemens να τα παίζουν με χοντρά προβλήματα και Turbo-X να δουλεύουν μια χαρά' date=' αυτό τι σημαίνει δηλαδή;

 

Just for the record, χρησιμοποιώ Turbo-X εδώ και 3 χρόνια και μου παρουσίασε πρόβλημα μια φορά (κάηκε 1 καλώδιο+δίσκος από δικό μου λάθος χειρισμό) και του κάνω *σκληρή* χρήση (το δουλεύω 12+ ώρες την ημέρα σε διάφορα μέρη), επίσης το έχω και ως πρόχειρη εφεδιέρα (ναναι καλά το ASIO4ALL και το Cantabile).

 

Πάντως στην τελική, όπως και με τα υπόλοιπα μουσικά όργανα, σημασία δεν έχει μόνο το μηχάνημα αλλά και το σεταπ που θα του κάνεις και το πόσο καλά γνωρίζεις τις δυνατότητές του... 8)[/quote']

 

θα συμφωνησω μαζι σου

εσυ θελεις Turbo-X

εγω θελω vaio

καποιος αλλος toshiba, HP, Siemens κτλ.

αλλα δεν μπορω να διαβαζω οτι τα vaio ειναι μονο image

και ολοι εμεις που τα εχουμε δηλ τι αγορασαμε μια βιτρινα :?:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το όλο θέμα με τα λαπτοπ είναι και λίγο περίεργο: υποτίθεται ότι τα επώνυμα είναι πιο καλοφτιαγμένα αλλά πού το στηρίζει κανείς αυτό; Σε μεμονωμένα περιστατικά; Έχω δει HP και Siemens να τα παίζουν με χοντρά προβλήματα και Turbo-X να δουλεύουν μια χαρά' date=' αυτό τι σημαίνει δηλαδή;

 

Just for the record, χρησιμοποιώ Turbo-X εδώ και 3 χρόνια και μου παρουσίασε πρόβλημα μια φορά (κάηκε 1 καλώδιο+δίσκος από δικό μου λάθος χειρισμό) και του κάνω *σκληρή* χρήση (το δουλεύω 12+ ώρες την ημέρα σε διάφορα μέρη), επίσης το έχω και ως πρόχειρη εφεδιέρα (ναναι καλά το ASIO4ALL και το Cantabile).

 

Πάντως στην τελική, όπως και με τα υπόλοιπα μουσικά όργανα, σημασία δεν έχει μόνο το μηχάνημα αλλά και το σεταπ που θα του κάνεις και το πόσο καλά γνωρίζεις τις δυνατότητές του... 8)[/quote']

 

θα συμφωνησω μαζι σου

εσυ θελεις Turbo-X

εγω θελω vaio

καποιος αλλος toshiba, HP, Siemens κτλ.

αλλα δεν μπορω να διαβαζω οτι τα vaio ειναι μονο image

και ολοι εμεις που τα εχουμε δηλ τι αγορασαμε μια βιτρινα :?:

 

Βρε GUS δεν είπα πουθενά τίποτα για βιτρίνες και ότι δεν έκανες καλά που πήρες ό,τι πήρες. Απλά στην τελική δεν ξέρω πώς τη μετράμε αυτήν την "καλή επώνυμη ποιότητα", αν εξαιρέσουμε τα διάφορα "είδα ένα λαπτοπ τάδε που..." :) :) Δεν απευθυνόμουν σε σένα, γενική απορία μου είναι δεδομένου ότι πολλά εξαρτήματα είναι τα ίδια *ακριβώς* αν και το σασί είναι αυτό που σίγουρα αλλάζει από μοντέλο σε μοντέλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το όλο θέμα με τα λαπτοπ είναι και λίγο περίεργο: υποτίθεται ότι τα επώνυμα είναι πιο καλοφτιαγμένα αλλά πού το στηρίζει κανείς αυτό; Σε μεμονωμένα περιστατικά; Έχω δει HP και Siemens να τα παίζουν με χοντρά προβλήματα και Turbo-X να δουλεύουν μια χαρά' date=' αυτό τι σημαίνει δηλαδή;

 

Just for the record, χρησιμοποιώ Turbo-X εδώ και 3 χρόνια και μου παρουσίασε πρόβλημα μια φορά (κάηκε 1 καλώδιο+δίσκος από δικό μου λάθος χειρισμό) και του κάνω *σκληρή* χρήση (το δουλεύω 12+ ώρες την ημέρα σε διάφορα μέρη), επίσης το έχω και ως πρόχειρη εφεδιέρα (ναναι καλά το ASIO4ALL και το Cantabile).

 

Πάντως στην τελική, όπως και με τα υπόλοιπα μουσικά όργανα, σημασία δεν έχει μόνο το μηχάνημα αλλά και το σεταπ που θα του κάνεις και το πόσο καλά γνωρίζεις τις δυνατότητές του... 8)[/quote']

 

θα συμφωνησω μαζι σου

εσυ θελεις Turbo-X

εγω θελω vaio

καποιος αλλος toshiba, HP, Siemens κτλ.

αλλα δεν μπορω να διαβαζω οτι τα vaio ειναι μονο image

και ολοι εμεις που τα εχουμε δηλ τι αγορασαμε μια βιτρινα :?:

 

Βρε GUS δεν είπα πουθενά τίποτα για βιτρίνες και ότι δεν έκανες καλά που πήρες ό,τι πήρες. Απλά στην τελική δεν ξέρω πώς τη μετράμε αυτήν την "καλή επώνυμη ποιότητα", αν εξαιρέσουμε τα διάφορα "είδα ένα λαπτοπ τάδε που..." :) :) Δεν απευθυνόμουν σε σένα, γενική απορία μου είναι δεδομένου ότι πολλά εξαρτήματα είναι τα ίδια *ακριβώς* αν και το σασί είναι αυτό που σίγουρα αλλάζει από μοντέλο σε μοντέλο...

 

 

φιλε mageiras

δεν πηγαινε για σενα το τελευταιο

αν κανεις μια προσεκτικοτερη αναγνωση

θα το δεις και αυτο γραμμενο

και ως vaio user επρεπε να απαντησω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε GUS, δεν καλαβαινόμαστε όπως φαίνεται... Να στο ξαναπώ λοιπόν!

 

Δεν λέω ότι τα Vaio είναι άσχημα μηχανήματα

Προφανώς και τα Vaio είναι αρκετά καλά laptops. ΟΚ τώρα; Γιατί κολλάτε ρε παιδιά;

Εσύ πήρες Vaio (όπως και οι Kraftwerk αφού σ' αρέσουν τόσο) και είσαι ευχαριστημένος, τέρμα! Εγώ θεωρώ ότι στην τιμή του Vaio πληρώνεις και μούρη (εκτός των άλλων) και ότι αξίζει περισσότερο να πάρεις ένα Toshiba. Που είναι το δύσκολο;

 

Τελειώνοντας, αυτό το "μόνο image" που λες ότι είπα, μπορείς να μου δείξεις και πότε το είπα; Ή μήπως μπορείς να μου δείξεις καμία μελέτη που να δικαιολογεί τη δήλωση "μετά τα Mac, είναι τα Vaio για multimedia" γιατί δεν κατάλαβα πώς προέκυψε!

 

Φίλε Kilon, σωστά τα λες... ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με την τελευταία διαπίστωση' date=' θα συμφωνήσω εν μέρει αλλά θα πρέπει να πω ότι καμιά φορά πληρώνεις και για πράγματα που είναι [b']άχρηστα[/b]. Ας πούμε, τα Sony Vaio είναι γενικώς χειρότερα σε ποιότητα από τα Toshiba κι όμως είναι εξίσου ακριβά. Πληρώνεις το design βλέπεις...

 

ενταξει η λεξη ηταν design και οχι image :roll:

αλλα ειπαμε

οπως βολευεται ο καθε ενας σημασια εχει το αποτελεσμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου