Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Στα windows έχω κάνει τρελό optimization και μου τρώει μόνο 70 mb ram idle at start up. Σε πληροφορώ πώς ο φίλος μου στο studio έχει τα ίδια xp με μένα.. ¶ρα το αποκλείω και αύτο το ενδεχόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάζει τα ίδια plugins σε 1 project όπως εσύ, ή κάθεται και βάζει λίγα δυνατά με άλλα, λιγότερα απαιτητικά; Γιατί αν μου λες ότι στα 5 που βάζεις τα 2 είναι τα stylus και bfd και αν τα έχεις ξεπατώσει στο προγραμματισμό αυτά τα 2, για να βγάλεις καλούς ήχους. τότε μου φαίνεται απολύτως λογικό.

Τώρα αν μου πεις ότι ακριβώς τα ίδια κάνετε, τότε δοκίμασε και την κάρτα που λες.

 

edit: Για κάνε και ότι έκανε και ο φίλος στο λινκ. Και αν λυθεί, στείλε και 1 mail στην taskam μπας και λύνεται αλλιώς το πρόβλημα (μπας και αποτελεί γνωστό πρόβλημα της συσκευής και το έχουν λύσει κάπως)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νέος τζίφος.. Θεωρώ πώς πρόκειται καθαρα για θέμα usb-drivers και φτήνης κάρτας.. Θα δοκιμασώ την κάρτα του παιδιού που είναι και firewire και το μυστήριο θα λυθεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάντο και πες αν πετύχει, να ξέρουν και όσοι ενδιαφέρονται ότι ίσως να παίζει τέτοιο πρόβλημα!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

η λύση της αύξησης του latency (> 30ms) που σου πρότεινε ο kosh θα βελτιώσει τα πράγματα...

 

επίσης όπως είπε και ο bouk, σύγκριση μηχανημάτων μπορεί να γίνει μόνο κάτω από παρόμοιες συνθήκες χρησιμοποιώντας μια "σταθερή" ως σημείο αναφοράς...

πχ να ανοίξεις και στα δύο το ίδιο project φορτώνοντάς το με το ίδιο plug in επί τόσες φορές όσο να φθάσει στο σημείο να κάνει overload η cpu...αν το δικό σου αντέξει 10 και του φίλου σου 15 έχεις ένα εφαλτήριο και αρχίζεις να ψάχνεις τις ουσιώδεις διαφορές της σύνθεσης του hardware αλλά και του setup του λογισμικού, ώστε να καταλήξεις σε ουσιώδη συμπεράσματα για το τις πταίει και να προγραμματίσεις τις διορθωτικές κινήσεις που σηκώνει η τσέπη σου...

 

από όσα περιγράφεις πάντως απλά μου επιβεβαιώνεις τον κανόνα πού λέει ότι οι usb συνδέσεις δεν ενδυκνείονται για απαιτητικές audio εφαρμογές...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείτε ότι οι usb είναι για απλές εφαρμογές. Αυτό είναι διαπίστωση πολλών. Γιαυτό και τα λεγόμενα "σοβαρά" Interfaces είναι firewire ή pci.

Τώρα απλά υπέθεσα για αρχή, ότι παίζει να είναι δείγμα "κούρασης" του Pc, καθώς στην αρχή έγραψε ότι το κάνει όταν ανοίξει πολλά plugins, και όχι και με πολύ απλά projects όπως του φίλου στο link,οπότε τι πιο λογικό;

 

Ακόμα πάντως και με τα 3gb ram όταν φορτώνεις πολλά απαιτητικά, ή έστω 5 αλλά τι 5 (stylus, bfd, gigastudio και κανα οργανάκι από arturia πχ) τότε.... κλάφτα Χαραλάμπη!

 

Από την άλλη κάπου είχε αναφερθεί εδώ μέσα (και κάπου το είχα δει κι αλλού να σου πω την αλήθεια), αλλά δεν ξέρω αν όντως ισχύει, ότι το nuendo και cubase sx εκ κατασκευής δεν βλέπουν πάνω από 2-2.5g ραμ. Αυτό λύθηκε με το 4 και αναμένεται με ο Nuendo. Οπότε αν ισχύει αυτό τότε τσάμπα και η επιπλέον μνήμη. Αλλά το ξαναλέω δεν είμαι καθόλου σίγουρος αν ισχύει κάτι τέτοιο!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από όσα περιγράφεις πάντως απλά μου επιβεβαιώνεις τον κανόνα πού λέει ότι οι usb συνδέσεις δεν ενδυκνείονται για απαιτητικές audio εφαρμογές...

 

Πάντως, έτυχε πριν απο μερικές μέρες να είμαι στην αντιπροσωπεία της συγκεκριμένης κάρτας, όπου είχε έρθει ένας κύριος αναφέροντας παρόμοια προβλήματα. Αποδείχτηκε (προς μεγάλη του χαρά) ότι το πρόβλημα είχε να κάνει με τη χρήση του anti-virus προγράμματος που χρησιμοποιούσε. Το απενεργοποίησε και όλα συνήρθαν.

 

Το anti-virus (επί τη ευκαιρία) ήταν το γ@μ1μ3ν0 Norton, το οποίο έχει καταλήξει να είναι εντελώς για τα πανηγύρια, αλλά ο άνθρωπος στον οποίο αναφέρομαι (με το δίκιο του) δεν μπορούσε να το πιστέψει, μέχρι που το είδε με τα μάτια του.

 

Τι θέλω να πω; Πρώτον, ότι συχνά ο υπολογιστής είναι σούργελο ή ο χειριστής του τον έχει κάνει σούργελο μέσα από την αμετροεπή εγκατάσταση προγραμμάτων. Δεύτερον, ότι (με την επιφύλαξη του ότι δεν γνωρίζω τι εννοεί ο npap με το "απαιτητικές"), ο controller Kore της NI (η μόνη συσκευή USB που έχω και παριστάνει το audio interface) λειτουργεί απροσδόκητα ικανοποιητικά, σε σημείο που είχε αρχίσει να με προβληματίζει σχετικά με το αν έπρεπε να το προτιμήσω σε μία επερχόμενη αγορά έναντι ενός Firewire interface. Τελικά, firewire αγόρασα, αλλά το ζήτημα παραμένει ανοιχτό.

 

:)

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα υπάρχει κόσμος που χρησιμοποιεί αυτό το έκτρωμα για antivirus;

:twisted:

 

Το kore πάντως δεν είναι και ο ορισμός του τρομερού audio interface! Κοντρολερ των προϊόντων της ni είναι, ο οποίος έχει την μηχανή ήχου των plugins αυτών, ώστε να μπορείς να τα χρησιμοποιείς και ως stand alone (για κανά live ίσως; ), με κάποιες δυνατότητες (1 είσοδος, 1 έξοδος, Midi και ακουστικά αν δεν κάνω λάθος). Οπότε μπορεί να σταθεί απέναντι σε κάποιο audio interface πολλαπλάσιων δυνατοτήτων;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου