Προς το περιεχόμενο

Ποιό είναι το αγαπημένο σας πετάλi;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 126
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Σχετικά με το Ethos: δεν έχω κάνει καμμία παρουσίαση ούτε -επί τούτου- ηχητικά κλιπάκια και ούτε πρόκειται να κάνω. Δεν έχει πολύ νόημα από τη στιγμή που υπάρχουν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ανάλογα στο youtube.

 

Τους τελευταίους μήνες άλλαξα σημαντικό μέρος του εξοπλισμού, και επειδή ο χρόνος δεν περισσεύει προτιμώ να χρησιμοποιώ ό,τι αποκτώ σε "κανονικές" ηχογραφήσεις και παιξίματα. Δεν το κάνω επίτηδες!  ;D

 

Αυτό που μπορώ να πω για το Ethos είναι πως, γι'αυτά που κάνει, είναι αναντικατάστατο. Άσε δε που, πλέον, με το Magnum 44 και μια οποιαδήποτε "σωστή" καμπίνα, είναι ένα rig από μόνο του. Τσέπης (της θήκης της κιθάρας!).  ;D

 

Σχετικά με το Source Audio που ρωτάς φίλε FNM, το έχω πολύ λίγο καιρό και το έχω χρησιμοποιήσει σε μια τελευταία ηχογράφηση μόνο. Αυτό που το χαρακτηρίζει, είναι η διαφημιστική ατάκα της εταιρείας: "a fuzz for the 21th century"  ;D Οι ήχοι που μπορείς να πάρεις απ'αυτό απλά δεν αποδίδονται με τίποτε άλλο. Δεν είναι για όλη την ώρα (τουλάχιστον για μένα), αλλά μπορεί να δώσει μια ποικιλία ξεχωριστών ηχοχρωμάτων που είναι εντυπωσιακή και μεγάλη πηγή έμπνευσης! Ακόμα το ψάχνω βέβαια.

 

Παρεμπιπτόντως πρόσφατα η Source Audio έβγαλε μια νέα σειρά (Soundblox 2) που θα τοποθετείται ανάμεσα στα παλιά Soundblox και στα Pro, ενώ είναι και πολύ μικρότερα σε μέγεθος και με μεταλλικά κουτιά.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψωνίζω, δανείζομαι, δοκιμάζω 1,2,3,5,10 overdives και μετά σχεδόν πάντα καταλήγω πάλι σε αυτό... ;D

 

 

Τα είπες όλα.  ;D

 

Όσο περνάει ο καιρός τόσο πιο πολύ το γουστάρω. Τι απίστευτο πετάλι.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψωνίζω, δανείζομαι, δοκιμάζω 1,2,3,5,10 overdives και μετά σχεδόν πάντα καταλήγω πάλι σε αυτό... ;D

 

8616-1-big.jpg

 

και τι τιμούλα έχει;

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

130 Γιούροζ όνλι. Ω ναι.

 

Εε, καλά, 130 έχει, όχι 13. Γιατί να θεωρείται φθηνό;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εε, καλά, 130 έχει, όχι 13. Γιατί να θεωρείται φθηνό;

 

Κατά την ταπεινή μου άποψη και σε σύγκριση με τα υπόλοιπα προϊόντα της αγοράς, 130 είναι πολύ λίγα για αυτό το πετάλι.

 

Βγαίνει σε κόκκινο;

 

 

Όχι. Γιατί, θα το έπαιρνες για ασορτί;

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) ΜΧR Carbon Copy: Είναι τόσο απίστευτο οσο και απλό. Ειλικρινά και στην τύχη να γυρνάς το knobs δεξιά αριστερά αποκλείεται να ακουστεί άσχημα. Για μένα ένα από τα καλύτερα non tap tempo analog delays ΑΝΑΞΑΡΤΗΤΩΣ ΤΙΜΗΣ. Modulation εξαιρετικο και εξίσου φοβερό oscillation. Και όλα αυτά στο μέγεθος ενός PHASE 90. Να τονισω πως το εχω αγορασει 2 φορες επειδη το πρωτο μου ''πεθανε''...

 

Αρνητικά: Κάνεις πλάκα? ΚΑΝΕΝΑ!

 

2) Carl Martin Plexitone: Αν ζητας την ''αλητεια'' του Marshall βρετανικου ηχοχρώματος (1ο crunch κανάλι) και έναν hard-heavy distortion ήχο (JCM on steroids, 2ο κανάλι) τσέκαρέ το.

 

Το πιο εντυπωσιακό χαρακτηριστικό του είναι ο Ο Γ Κ Ο Σ του. Το έχω βάλει δίπλα δίπλα με άπειρα πολλά πετάλια και ενώ άλλα μπορεί να το ''νικήσουν'' όσον αφορά στο ηχόχρωμα του (δύσκολο αλλά γίνεται καθότι υποκειμενικό πράμα ο ήχος) όταν σβήνεις το ''άλλο'' πετάλι και το ''ανάβεις'' νιώθεις πως η 1x12 καμπίνα σου μεταμορφώνεται σε 4x12. Μου έχει αφήσει αυτή την αίσθηση και δεν είμαι ο μόνος.

 

Στα συν του και το πλήρως ανεξάρτητο clean (πιο καθαρό δε γίνεται) boost που διαθέτει.

 

Αρνητικά: Έχει δικό του καλώδιο για απευθείας σύνδεση στην πρίζα και αυτό θα ''χαλάει'' μερικούς που θέλουν ένα τροφοδοτικό, με μια πρίζα για όλα. Είναι τεράστιο. Πιάνει πολύ χώρο. Αυτό οφείλεται λόγω του boost που πολλόι δεν το χρειάζονται.

 

Θα μπορούσα βέβαια να μιλάω και για άλλα για ώρες. Αλλά αυτά τα δύο (και ειδικά το MXR) έχουν ξεχωριστή θέση στην καρδιά μου.

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου