Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με laptop κάρτα ήχου


nathanlyk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάτσε ρε συ, δηλαδή αφού πέρασες τους asio4all drivers και πας στο Options>Audio>Drivers, εκέι στη λίστα τι ακριβώς σου βγάζει ? Ποιές επιλογές ?

Θα έπρεπε να φαίνεται κάτι σε φάση ¨Asio4all for ac97¨. Αν όχι δεν μπορώ να καταλάαβω τι γίνεται.

Δοκίμασε να απεγκαταστήσεις τελείως τους drivers της κάρτας και να τους περάσεις πάλι. Δοκίμασε και το wave profiler να δεις τι παίζει κι από κει !

Peace, Love, death metal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... ψάξε πρώτα αν υπάρχουν νέοι drivers και εγκατάστησέ τους ...

 

πχ http://www.download.com/VIA-Vinyl-AC-97-Codec-Combo-Driver/3000-2120_4-10589236.html

 

Επίσης, δώσε μας περισσότερα στοιχεία ... (πχ τα υπόλοιπα Audio προγράμματα - Media player ή Winamp) την καταλαβαίνουν ? Στο Winamp τι drivers χρησιμοποιείς ?

 

(Ξέχνα για την ώρα το ASIO4All ... αυτό πιθανώς να είνα ιτο επόμενο βήμα )

 

/nEwBiE 8)

Πέτροc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν δεν είμαι καν βέβαιος ότι το Sonar2 (το οποίο είναι πολύ παλιό) έχει ASIO υποστήριξη (νομίζω ότι την εγκατέστησαν λίγο αργότερα).

 

Αλλά πέρα από αυτά, γιατί δεν του λέτε του ανθρώπου ότι η ενσωματωμένη κάρτα του υπολογιστή του είναι ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΗ για μουσικές εφαρμογές; Ακόμη και αν καταφέρεις κάτι με δαύτην (χρησιμοποιώντας Asio4All κλπ) και πάλι θα έχεις οριακά κάκιστη ποιότητα, οπότε η μόνη λύση είναι να αγοράσεις μία εξωτερική κάρτα ήχου, κατάλληλη για τέτοιες δουλειές.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπότε η μόνη λύση είναι να αγοράσεις μία εξωτερική κάρτα ήχου' date=' κατάλληλη για τέτοιες δουλειές.[/quote']

 

+10

Μουσικη σου ανοιγει απο media player ή winamp?

Επανεγκατασταση,επανεκκινηση για αρχη.Μετα παιρνεις απο την αρχη

ολα τα options & properties της καρτας και δοκιμαζεις..

Καλη επιτυχια! :D :wink:

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ έχω laptop με AC97, και όλο το editing που κάνω πάντα γινόταν χωρίς πρόβλημα, ακόμη και με παλιούς drivers. Χρησιμοποιώ XP Pro με full updates. Παλιά που δεν είχα απαιτήσεις χρησιμοποιούσα το Nero Wave Editor, μετά πέρασα στα Cubase και τώρα χρησιμοποιώ την τελευταία έκδοσή του. Το ASIO for all το έβαλα μόνο για να συνεργαστεί το Amplitube με την πεταλιερίτσα Zoom G2.1u σαν USB interface για την κιθάρα μου. Τα αποτελέσματα ήταν πολύ καλά.

 

Το πρόβλημά σου κατά πάσα πιθανότητα είναι η ασυμβατότητα του παλιού προγράμματος με τα Vista που λογικά πρέπει να έχεις αφού αγόρασες το laptop τόσο πρόσφατα. Αν δεν μπορείς να βρεις κάποιο άλλο πρόγραμμα για επεξεργασία ήχου (λύση σχεδόν μονόδρομος), ψάχνε συνεχώς για καινούργιους drivers, patches του προγράμματος και updates της Microsoft για τα Vista. Η Microsoft θα βγάλει και στα τέλη του έτους το Service Pack 1 για τα Vista οπότε μπορεί και να σταθείς τυχερός.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου