Προς το περιεχόμενο

Η μουσική ειναι συναίσθημα!


grafistas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η μουσικη σου ειναι καλη' date='η παραγωγη οχι (αλλα αυτο εξηγειται μια και εισαι αρχαρια) αλλα πολυ καλυτερη απο πολλες που εχω ακουσει στο myspace και μπραβο σου για αυτο.

Η ενορχηστρωτικη σου αποψη επισης ειναι σωστη (χρηζει ομως βελτιωσης).

Η φωνη σου εχει χαρακτηρα (κατι που στο ειδος που σε ενδιαφερει μετραει περισσοτερο απο το να ειναι "φωαναρα")

 

Α,κατι ακομα: ΤΡΑΓΟΥΔΑ στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ ζεις στην Ελλαδα,απευθυνεσαι σε Ελληνες και εχεις την τυχη να κατεχεις την ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ εκφραστικοτερη & πλουσιοτερη γλωσσα του πλανητη :wink:

Θα δεις οτι οταν καταφερεις να συνδιασεις τα ΕΛΛΗΝΙΚΑ με τη μουσικη σου το αποτελεσμα θα ειναι ΑΚΡΩΣ πιο ενδιαφερον και το σημαντικοτερο θα ΑΦΟΡΑ και περισσοτερο κοσμο (μια και θα ειναι αναγκαστικα πιο ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΣ :wink: )

 

Μη φοβασαι και οι "ξενοι" προτιμουν τους Ελληνες να τραγουδανε στη μητρικη τους γλωσσα,κανεις δεν προκειται να σε "σνομπαρει" επειδη εισαι αυθεντικη... :wink:

 

Μα εδώ της "την είπαν"

γιατί δεν έχει βελτιώσει την Αμερικανιά της … :evil: :evil:

 

Είπαμε δεν είπαμε;

 

Η αυθεντικότητα απαγορεύεται. :(

 

Πρέπει να γίνεις ένα με το κοπάδι,

να ξεχάσεις την γλώσσα σου το Έθος σου

και να γίνεις αποχαυνωμένος πολίτης της Παγκοσμίου Ιερουσαλήμ. :x

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 132
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Νομιζω οτι μαλλον παρεξηγησες,δεν της ειπε κανεις να αμερικανοποιηθει (αυτο καταλαβα εγω τουλαχιστον :oops: )

 

εμενα παντως δεν με "ενοχλει" το οτι τραγουδαει αγγλικα με ελληνικη προφορα (ΟΛΑ τα ελληνικα αγγλοφωνα συγκροτηματα ΜΗΔΕΝΟΣ εξαιρουμενου το κανουν γιατι να το κρυψωμεν... αλλωστε.. :lol: :lol: ) ,περισσοτερο με "ενοχλει" οτι "μπλοκαρει" την αυθεντικοτητα (που σιγουρα εχει κρυμμενη μεσα της,οπως αλλωστε και ολα τα αγγλοφωνα γκρουπ στην Ελλαδα) τραγουδωντας σε μια ξενη γλωσσα... :wink:

 

Η Ελλαδα εχει πολυ ΒΑΡΥ πολιτιστικο/λογοτεχνικο φορτιο (και πολυ ΠΡΟΣΦΑΤΟ μαλιστα δεν μιλαω για...αρχαιους...) για να το απεμπολιζουμε τραγουδωντας αγγλικα,αστα τα αγγλικα για τιποτα...βελανιδοφαγους (Ισλανδοι,Σκανδιναβοι και λοιποι.. :lol: ) που ετσι κι αλλοιως χαρη μας κανουν που δεν τραγουδανε στη μητρικη τους γλωσσα :lol: οχι ομως να "πεταξουμε" και τα ελληνικα για χαρην της ΥΠΟΤΙΘΕΜΕΝΗΣ ευρυθμιας των...αγγλικων.... :lol:

 

 

Δεν πρεπει να ξεχναμε ποτε οτι καλη η μουσικη αλλα το 50% ενος τραγουδιου ειναι οι ΣΤΙΧΟΙ.....(οποτε καλο ειναι να γινονται αντιληπτοι απο οσο περισσοτερους ανθρωπους γινεται μεσα σε ενα συγκεκριμενο χωρο και ..χρονο...)

 

 

Εδω στη..Γερμανια "κραζουνε" οσους τραγουδανε αγγλικα (με πρωτους τους Scorpions οι οποιο παρεμπιπτοντως στη συνειδηση του μεσου Γερμανου μουσικοφιλου εχουν την αξια της...Αννας Βισση...:) :) ) & ολη τους η ποπ/ροκ/hip hop σκηνη τραγουδαει γερμανικα, στην Ελλαδαρα θα κανουμε πισω??? :lol: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Ixnilati τι υπερβολές είναι αυτές, ποιά παγκόσμια Ιερουσαλήμ και τρίχες κατσαρές;

 

Κάθε γλώσσα έχει τις προφορές και τις διαλέκτους της. ¶μα θες να σε καταλαβαίνει ο κόσμος προσπαθείς να φέρεις την προφορά σου κοντά στον αποδεκτό μέσο όρο.

 

¶μα θες να ακούει ο κόσμος το τραγούδι σου στα Αγγλικά καλά θα κάνεις να έχεις μια προφορά που τουλάχιστον δεν είναι αστεία ή να παραπέμπει σε αμάθεια και στην τελική να σε καταλαβαίνει ο κόσμος.

 

Το τραγούδι είναι η εκφραστικότητα και όχι τα λόγια τόσο πολύ, όταν λοιπόν δεν καταφέρνεις καν να προφέρεις μια λέξη η εκφραστικότητα πάει για βρούβες.

 

Κολλήσαμε με την Αμερικανιά πάλι, τα αγγλικά ήταν και είναι English από τo England πολύ πρωτού ρίξει ο Κολόμβος το πρώτο χέσιμο στο San Salvador (σημερινές Μπαχάμες).

 

English_Motherfucker_Do_You_Speak_It.jpg

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα παντως δεν με "ενοχλει" το οτι τραγουδαει αγγλικα με ελληνικη προφορα (ΟΛΑ τα ελληνικα αγγλοφωνα συγκροτηματα ΜΗΔΕΝΟΣ εξαιρουμενου το κανουν γιατι να το κρυψωμεν... αλλωστε.. :lol: :lol: )

 

Δεν νομίζω να είναι απόλυτο αυτό...Πχ εγώ θα έβαζα το χέρι μου στη φωτιά πχ ότι οι Raining Pleasure είναι ξένοι, αν δε τους ήξερα...;)

 

(Απλά μάλλον είναι η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα... :roll: )

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως οι...αγγλοσαξωνες φιλοι μου εχουν εντελως διαφορετικη αποψη απο εσενα... :lol: :lol: :lol:

 

παντως φαντασου τι αριστουργηματα θα εβγαζαν αν τραγουδαγαν ελληνικα! :wink:

 

η μουσικη ειναι εκφραση και ΚΑΝΕΝΑΣ δεν μπορει να εκφραστει καλυτερα σε καποια αλλη γλωσσα εκτος της μητρικης του,κανεις δεν μπορει να με πεισει για το αντιθετο...

 

επομενως κατα την αποψη μου παει ΠΟΛΥ ταλεντο χαμενο οταν καποιος Ελληνας (με αναγωρισμενο ταλεντο π.χ οπως τα παιδια) τραγουδαει ...αγγλικα :cry:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Superfunk

 

Μάλλον εσύ δεν με κατάλαβες…

εγώ συμφωνώ 100% μαζί σου,

αλλά αν διαβάσεις όλο το νήμα της συζήτησης

θα καταλάβεις γιατί είπα ότι είπα.

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Superfunk

 

Μάλλον εσύ δεν με κατάλαβες…

εγώ συμφωνώ 100% μαζί σου' date='

αλλά αν διαβάσεις όλο το νήμα της συζήτησης

θα καταλάβεις γιατί είπα ότι είπα.[/quote']

 

 

εσυ αγαπητε ιχνηλατη, επι της ουσιας προετρεψες την κοπελα να συνεχισει να τραγουδα αγγλικα με ελληνικη προφορα αν αυτο επιθυμει, ενω o superfunk ειπε κατι εντελως διαφορετικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι μουσικοι προτιμανε τα αγγλικα για καλυτερη προοπτικη διεθνης καριερας σε διεθνες επιπεδο.

παρτε παραδειγμα την πλειοψηφεια των ισπανων που επειδη δεν ξερουν λεξη αγγλικα παιρνουν τα ..φρυδια μου...

και παρτε παραδειγμα τους γερμανους,σκανδιναβους και υπολοιπους ευρωπαιους που επιμενουν στα αγγλικα και κανουν καριερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει καταντήσει γελοίο,συζητάμε τα αυτονόητα.Τι αυθεντικότητες και μπαρμπούτσαλα!

Λοιπόν με τον ίδιο τρόπο ας πιάσουμε όλοι ένα όργανο που δεν έχουμε ιδέα πως παίζεται και ας γίνουμε αυθεντικοί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου