Προς το περιεχόμενο

Εβένινη ταστιέρα


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν παρεξηγούμε με τον χαβαλέ... προς Θεού... ακόμα και πρίν δεν παρεξηγήθηκα' date=' και ειλικρινά ζητώ και συγνώμη αν κάπου παραφέρθηκα, και δεν το συνεχίζω... αλοίμονο....

Anyway και επειδή το έχω κάνει (φυσικά σώθηκα από τις μύγες το υπόλοιπο καλοκαίρι) η παρατήρησή μου είναι η εξής :

¨Οτι ο ήχος της κιθάρας άλλαξε δραματικά έγινε πιό μπάσος και στον ενισχυτή αλλά και unpluged. Αυτό σημαίνει κάτι.. όταν μία στρώση ταινίας έχει τέτοια επίδραση, και "περνάει" στο σήμα, γιατί να μην έχει και το ξύλο? τα μπράτσα τα σώματα οι ταστιέρες? Λογικότατο δεν είναι?[/quote']

 

Για το unpluged οχι μονο ειναι λογικο αλλα και πληρως αναμενομενο. Τελεια και παυλα.

 

Απο οτι καταλαβα οι ενστασεις ολων ειναι για το ποσο σημαντικα ειναι ολα αυτα στο ηλεκτρικο οργανο. Για το αν μπορει καποιος οντως να διακρινει διαφορες σε ταστιερες σε ενα youtube video με mp3 κωδικοποιηση ενος ηχου μιας αθλιας ληψης με μια ερασιτεχνικη καμερα με ενα μικροφωνακι της πλακας που αναπαραγεται απο 2 ηχειακια υπολογιστη των 5 ευρω σε ενα δωματιο με αθλια ακουστικη καθως το ανεμιστηρακι του Η/Υ κανει ζββββ. Αν μπορει τοτε οι διαφορες μεταξυ ταστιερων θα πρεπει να ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ...

 

Θελω να πω, ακομα και να ισχυριστουμε οτι μπορει να τις διακρινει γιατι να μην οφειλεται στο οτι μεγαλωσαν κατατι τα νυχια του κιθαριστα (!!!!) η φθαρηκε λιγο η πενα του (!!!!) μεταξυ των δυο τεστς επηρρεαζοντας σαφως περισσοτερο τον παραγωμενο ηχο :-)

 

 

Ψαχνουμε με λιγα λογια ψυλλους στα αχυρα, ειναι η γνωμη μου...

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 129
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator
...

Anyway και επειδή το έχω κάνει (φυσικά σώθηκα από τις μύγες το υπόλοιπο καλοκαίρι) η παρατήρησή μου είναι η εξής :

¨Οτι ο ήχος της κιθάρας άλλαξε δραματικά έγινε πιό μπάσος και στον ενισχυτή αλλά και unpluged. Αυτό σημαίνει κάτι.. όταν μία στρώση ταινίας έχει τέτοια επίδραση' date=' και "περνάει" στο σήμα, γιατί να μην έχει και το ξύλο? τα μπράτσα τα σώματα οι ταστιέρες? Λογικότατο δεν είναι?[/quote']

 

Δεν το πιστεύω.

Να το ξανακάνεις και να μας το βάλεις να το ακούσουμε.

Ούτε λογικό ούτε αναμενόμενο είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Anyway και επειδή το έχω κάνει (φυσικά σώθηκα από τις μύγες το υπόλοιπο καλοκαίρι) η παρατήρησή μου είναι η εξής :

¨Οτι ο ήχος της κιθάρας άλλαξε δραματικά έγινε πιό μπάσος και στον ενισχυτή αλλά και unpluged. Αυτό σημαίνει κάτι.. όταν μία στρώση ταινίας έχει τέτοια επίδραση' date=' και "περνάει" στο σήμα, γιατί να μην έχει και το ξύλο? τα μπράτσα τα σώματα οι ταστιέρες? Λογικότατο δεν είναι?[/quote']

 

Δεν το πιστεύω.

Να το ξανακάνεις και να μας το βάλεις να το ακούσουμε.

Λογικό πάντως, ΔΕΝ είναι.

 

 

Ναι, αλλά μετά ποιός θα καθαρίσει την κόλλα από τις ταινίες???

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα μόνος σου μπορείς να πάρεις την απάντηση. Κιθάρες έχεις. Είναι πολύ απλό Χάρη. Θα εκπλαγείς. Πιστεψέ με.

 

@Vrass στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν .... ενώ στη Βιλαρίμπα :lol: :lol:

 

(Όχι μωρέ δεν κάνει ζημιά ένα καλό σκούπισμα θέλει μετα... δεν θα αφήσεις δα και την ταινία να γίνει vintage :lol: :lol: )

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα μόνος σου μπορείς να πάρεις την απάντηση. Κιθάρες έχεις. Είναι πολύ απλό Χάρη. Θα εκπλαγείς. Πιστεψέ με.

 

με ποια αφορμη εκανες το παραπανω πειραμα?? :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτόμουν απλά άν και κατά πόσο θα άλλαζε ο χαρακτήρας μίας κιθάρας μου, αν την ξαναέβαφα από πάνω από το κανονικό της χρώμα.

Έπειτα αν την έβαφα κανονικά σκέφτηκα μήπως η ζημιά στον ήχο της δεν είναι αναστρέψιμη.

Έτσι σκέφτηκα να περάσω μονοτική ταινία που έχει ένα σχετικό πάχος και δεν κολλάει σαν logo. Μετά το εγχειρημα, άρχισε να μου αρέσει περισσότερο το ροζ που είχε η Japan στρατ 57 reissue μου :lol: :lol:

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Anyway και επειδή το έχω κάνει (φυσικά σώθηκα από τις μύγες το υπόλοιπο καλοκαίρι) η παρατήρησή μου είναι η εξής :

¨Οτι ο ήχος της κιθάρας άλλαξε δραματικά έγινε πιό μπάσος και στον ενισχυτή αλλά και unpluged. Αυτό σημαίνει κάτι.. όταν μία στρώση ταινίας έχει τέτοια επίδραση' date=' και "περνάει" στο σήμα, γιατί να μην έχει και το ξύλο? τα μπράτσα τα σώματα οι ταστιέρες? Λογικότατο δεν είναι?[/quote']

 

Δεν το πιστεύω.

Να το ξανακάνεις και να μας το βάλεις να το ακούσουμε.

Ούτε λογικό ούτε αναμενόμενο είναι.

 

Φανταζομαι η ενσταση σου ειναι στο οτι ο ηχος του αλλοιωθηκε παρατηρησιμα οσον αφορα τον ενισχυτη οταν την μετετρεψε σε κουνουποπαγιδα.

 

Γιατι στο unpluged (εφοσον χρησιμοποιει την κιθαρα ως ακουστικο οργανο και λαμβανει τον ηχο οχι μεσω των ηλεκτρικων αλλα μεσω του αντηχειου/ιδοσυχνοτητων/συντονισμων και ξερω γω τι αλλο) οντως θα πρεπει να εμφανισει διαφορες ... (ακομα και το τριγωνακι που λεμε τα καλαντα αλλο ηχο κανει με μονωτικες ταινιες πανω του, αλλο χωρις, αλλο αν το κρατας με το χερι, αλλο αν το κρατας κρεμασμενο απο σκοινακι).

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ένα έχω να πω:

 

από όταν κόλλησα (λόγω internet) το μικρόβιο να ψάχνω και την παραμικρή λεπτομέρεια στις κιθάρες και στον εξοπλισμό μου' date=' σταμάτησα να παίζω ΜΟΥΣΙΚΗ.

 

Τέλλλος.[/quote']

 

Ελβαντ, μην πεις τίποτα άλλο.

Είμαστε φτιαγμένοι ο ένας για τον άλλο.

ΤΕΛΛΛΛΟΣΣΣ.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ένα έχω να πω:

 

από όταν κόλλησα (λόγω internet) το μικρόβιο να ψάχνω και την παραμικρή λεπτομέρεια στις κιθάρες και στον εξοπλισμό μου' date=' σταμάτησα να παίζω ΜΟΥΣΙΚΗ.

 

Τέλλλος.[/quote']

 

Ελβαντ, μην πεις τίποτα άλλο.

Είμαστε φτιαγμένοι ο ένας για τον άλλο.

ΤΕΛΛΛΛΟΣΣΣ.

 

Πες μου πού είσαι τώρα και τι κάνεις;

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη λοιπον μαλλον παραληρεις....Earendil ακου να τελειωνουμε' date=' γιατι παιζουμε σαν τα παιδακια κρυφτο......Απο ολη αυτη τη πληκτρολογηση που μπηκες στον κοπο να κανεις το ζουμι ειναι οτι με κατηγορεις πως θελω να παρω τη Βασιλεια των ουρανων απο τον Superfunk(!!!!!). Wanabee SF στη θεση του SF. Aσε λοιπον τον ιδιο να μου εκφρασει τα οποια παραπονα του για τη συμπεριφορα μου και να υπερασπισει τη θεση του απο την απειλη μου (!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!????????????8O 8O 8O 8O 8O 8O) και κοιταξε να μη γινεσαι αυτοκλητος υπερασπιστης αλλων απεναντι σε φανταστικους εχθρους γιατι εκτιθεσαι.......

 

ΣΥΓΝΩΜΗ (δις) λοιπον προς Admin, Mods & λοιπούς υγιείς χρήστες απο εναν μη υγιη, μη εχοντος σωας τας φρενας, μη αρεσκομενου και μη συμπλεοντα στη κοινη σας αγαπη τη μουσικη...[/quote']

 

Ασ'τον τον Superfunk κατά μέρος, εξάλλου η περίπτωση του αποτελεί μόνο μία πτυχή των όσων συνέβησαν εκείνη την εποχή, και το ξέρουμε όλοι. Η ατάκα σου που επανέφερα δεν βρισκόταν καν σε σχετικό με τον SF thread, οπότε τις κορώνες περί απειλών και αυτόκλητων υπερασπιστών στις επιστρέφω αμάσητες. Για την ιστορία, είναι πολύ πιθανό ότι εσύ κι εγώ διαφωνούμε σε λιγότερα πράγματα απ'ότι εγώ κι ο Superfunk.

 

Για να συνοψίσουμε: Προφανώς το ίδιο μου κάνει αν ο έβενος μυρίζει αγιόκλημα κι αν το rosewood ξινίζει όταν το φας. Μου είναι όμως πραγματικά απωθητικές όλες οι τακτικές που, με το πρόσχημα των "αιώνιων διλημμάτων", τραβάνε γραμμές και υψώνουν συρματοπλέγματα εκεί που πραγματικά ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ. Πολλώ δε μάλλον όταν τα συμπεράσματα του x, ψ "άλλου" πάνω στο x, ψ θέμα απορρίπτονται προκαταβολικά ως μη αντικειμενικά.

 

Συγνώμη (τρις) από τους υπόλοιπους, αλλά...παραπήγε η στρατοπεδολογία, και έχει αργήσει κι ο δεκανέας αλλαγής, πάλι με ξεχάσανε. Θα κάνω τράκα απ'το περίπολο μου φαίνεται.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου