Προς το περιεχόμενο

Εβένινη ταστιέρα


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 129
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οι ταστιερες απο τιμιο ξυλο λενε τιποτα?

 

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Κάνουν θαύματα!

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@taq:

 

Ειχε ανεβασει και ο Superfunk κατι κλιπακια απο την ΙΔΙΑ κιθαρα και πολλοι βρισκαν διαφορες.

 

Μπορω να σου εξηγησω με διαφορους τροπους στο γιατι δεν ειναι αντιπροσωπευτικο παραδειγμα αυτο με τα βιντεακια του whitenoise,αλλα δε σ αρεσουν οι μελετες,οι θεωριες και τα κουραφεξαλα.

Μιας και δεν κανεις εντιτ παρολο που στο ζητησα ευγενικα και συνεχιζεις να εισαι προκλητικος λεγοντας οτι λεω @@@ιες,νομιζω δεν εχει νοημα να ασχοληθω αλλο μαζι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα αν είναι αντιπροσωπευτικό ή όχι...

Εξακολουθείς να μην θέλεις να καταλάβεις τι θέλω να πω. Δεν συνεχιζω την παρεξήγηση. Δεν ωφελεί πραγματικά.

Αν το έλεγα Αγγλικά μήπως ήμουν πιό κατανοητός? (read below)

Γράφω πρίν τί μελέτες (ενοώ κιθάρας και τριβής, που λές παραπάνω)

μου τσαμπουνάς, και συ εξακολουθείς να λές ότι δεν με ενδιαφέρουν οι μελέτες και οι θεωρίες... Α Σ Χ Ε Τ Ο ..... αμα δεν μπορούμε να συνενοηθούμε...

Δεν σε ξεσυνερίζομαι φίλε αλλά βλέπεις ότι αρπάχτηκες και έκανες θέμα εκεί που δεν υπήρχε? Επλασες ολόκληρη ΙΣΤΟΡΙΑ που προήλθε από εσφαλμένη εκτίμηση των γραφομένων μου.

Λυπάμαι αν σε βάζω σε κόπο να ξαναδιαβάσεις από την αρχή

 

Με κάθε καλή πρόθεση.

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περι ποσοστου συνεισφορας του ξυλου στον ηχο των ηλεκτρικων οργανων:

 

Αν ας πουμε ρε παιδια καποιος παρει δυο μπουλονια και βιδωσει παρα πολυ σφιχτα, σε σημειο να κανει σωμα την ηλεκτρικη κιθαρα του πανω στο Εβερεστ (το βουνο) με ολη του την μαζα, δεντρα, βραχους, χιονια, τσοπανηδες, ζωα κλπ πιστευετε οτι αληθεια θα ακουσετε τεραστια διαφορα στον ηχο της απο μια αλλη (χωρις βουνο και δασος μαζι της, ελαφρυτερη)?

 

edit: Και ειδικα αν ακουσει τις δυο κιθαρες σε youtube βιντεακι?

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για το Έβερεστ αλλά κάνε κάτι πιό απλό... τύλιξε το σώμα της κιθάρας σου με μονωτική ταινία (πλαστική)

παρατηρείς τίποτα μετα? :wink:

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για το Έβερεστ αλλά κάνε κάτι πιό απλό... τύλιξε το σώμα της κιθάρας σου με μονωτική ταινία (πλαστική)

παρατηρείς τίποτα μετα? :wink:

 

Μετά βγάλε την ταινία και έχεις μία πανάκριβη μυγοπαγίδα από την κόλλα που θα έχει μείνει.

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

(Τaq, μην παρεξηγηθείς, δεν υπάρχει πρόθεση ειρωνίας, απλά λέω καμια μ@7@?1α μηπως και χαλαρώσει λίγο το κλίμα στο thread)

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για το Έβερεστ αλλά κάνε κάτι πιό απλό... τύλιξε το σώμα της κιθάρας σου με μονωτική ταινία (πλαστική)

παρατηρείς τίποτα μετα? :wink:

 

Δεν ξερω και εγω... Υποθετω για να το λες κατι θα πρεπει να παρατηρω αν το κανω αυτο.

 

Τελικα το ποσοστο ειναι αυτο που με ενδιαφερει (γιαυτο και ο τιτλος του αρχικου μου σχολιου). Δηλαδη, ταστιερες, ξυλα, μαζες κλπ ποσο θα ελεγες οτι συνεισφερουν στο ηχοχρωμα ρε παιδι μου (και ειδικα σε φυσιολογικες συνθηκες, οπου δεν εχω κολλησει την κιθαρα μου στο Εβερεστ η οπου αυτος που την παιζει σφιχτα κολλημενη στο σωμα του δεν ειναι ο ενας ανορεξικος νανος και ο αλλος παχυδερμος γιγαντας κλπ)

 

Αν μιλαμε για μια αμελητεα συνεισφορα σε σχεση με τα ηλεκτρικα, το παχος των χορδων, τους μαγνητες (διπλοι, μονοι), τα μεταλλικα μερη, τις σπειρες της περιελιξης, τα καλωδια, τον τυπο του ενισχυτη, το μεγαφωνο, τα πεταλια, το nut, τους πυκνωτες, το κεραμικο η AlNiCo του πυρηνα, την γειωση, την συνδεσμολογια των ηλεκτρικων, τα χαρακτηριστικα των ποτενσιομετρων κλπ ας δωσουμε στα ξυλα τοσο ενδιαφερον και παθος οσα τους αναλογει (ξερω γω ενα τις χιλιοις των ποστς μας) να ησυχασουμε απο τον εφιαλτη αυτον !

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παρεξηγούμε με τον χαβαλέ... προς Θεού... ακόμα και πρίν δεν παρεξηγήθηκα, και ειλικρινά ζητώ και συγνώμη αν κάπου παραφέρθηκα, και δεν το συνεχίζω... αλοίμονο....

Anyway και επειδή το έχω κάνει (φυσικά σώθηκα από τις μύγες το υπόλοιπο καλοκαίρι) η παρατήρησή μου είναι η εξής :

¨Οτι ο ήχος της κιθάρας άλλαξε δραματικά έγινε πιό μπάσος και στον ενισχυτή αλλά και unpluged. Αυτό σημαίνει κάτι.. όταν μία στρώση ταινίας έχει τέτοια επίδραση, και "περνάει" στο σήμα, γιατί να μην έχει και το ξύλο? τα μπράτσα τα σώματα οι ταστιέρες? Λογικότατο δεν είναι?

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου