Προς το περιεχόμενο

Εβένινη ταστιέρα


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Θα πω μία παραβολή....

 

Oλο αυτο το οποιο εγραψες (με το οποιο οφειλω να πω οτι σε γενικες γραμμες συμφωνω.....αν και με καποιες ενστασεις) μπορει να ειπωθει με μια και μονο λεξη.....ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ....

 

 

Και συγκεκριμένα με την έννοια της στατιστικής σημαντικότητας.

(Π.χ. εδώ: http://www.animatedsoftware.com/statglos/sgsignif.htm )

Απλά το είπα λίγο περιγραφικά. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 129
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

οσα κλιπακια και αν ποσταρει το καθε μελος θελοντας να ΕΚΒΙΑΣΕΙ την ορθοτητα της μιας η της αλλης (και παντως της δικης του) αποψης μαλλον τον απολυτο δογματισμο του ικανοποιει παρα προσφερει ικανοποιητικη απαντηση στο ερωτημα

 

Μάλιστα. Δηλαδή το σενάριο της εποικοδομητικής συζήτησης και των προσωπικών συμπερασμάτων προφανώς δεν υπολογίζεται.

 

Υπό το φως αυτής της, εμφανώς, "απόλυτα δογματικής" γνώμης από μέρους σου, δεν μπορώ παρά να ρωτήσω:

 

Εσύ, γιατί τελικά συμμετέχεις στο Noiz ή ο,ποιοδήποτε άλλο μουσικό forum; Τί κερδίζεις από αυτή την ιστορία;

 

Ρωτώ χωρίς καμιά ειρωνεία.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Για να απαντήσω κι εγώ λέγοντας απλά τη γνώμη μου, σε α-β τεστ με les paul o έβενος μου φάνηκε ότι έδινε περισσότερη ευκρίνεια και πρίμα σε σχέση με τον παλίσανδρο. Απ' την άλλη το οτι ήταν πάρα πολύ σκλήρος μου ξένιζε αρκετά στο παίξιμο κι επειδή το ζητούμενο όταν θέλεις να παίξεις rock με μια les paul είναι ο "ζεστός" ήχος, που τον προσσέγγιζε καλύτερα ο παλίσανδρος διάλεξα τελικά αυτό. Αν έπαιζα όμως jazz ή fusion η επιλογή μου μάλλον θα ήταν διαφορετική.

Επίσης πιστεύω ότι αν τα ξύλα δεν είχαν μεγάλη σημασία στον ήχο, σε κάθε μέρος του οργάνου, θα φτιάχναμε κιθάρες από κοντρα πλακέ και δεν θα αποψιλώναμε τα δάση της Ονδούρας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως θα εχω τους λογους μου......και αυτοι δεν ενδιαφερουν εσενα η καποιον αλλο.

 

Επι του θεματος εχεις καποιο επιχειρημα?Θα σε παρακαλουσα να κανεις δε τον κοπο, αν σκοπευεις να απαντησεις επι του θεματος, να διαβασεις προσεκτικα ολα οσα εγραψα.....

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fenderiarh σου απαντησε ο mechmg στο 2ο σκελος της ερωτησης σου (το προκλητικό λεω,αυτο που λες "εχει υιοθετηθει","θιασώτες","εμπνευστες" κλπ)

 

Στο 1ο σκελος συμφωνω μαζί σου.Οσον αφορα στη στατιστική δλδ.Ενα τετοιο πείραμα όμως δεν θα μπορει να πραγαμτοποιηθεί,γιατι η διαφορα που συζητατε ειναι αμελητεα μπροστα στα σφαλματα.(υψος χορδων,διαφορες στους ιδιους μαγνήτες από κατασκευής τους κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως θα εχω τους λογους μου......και αυτοι δεν ενδιαφερουν εσενα η καποιον αλλο.

 

Επι του θεματος εχεις καποιο επιχειρημα?Θα σε παρακαλουσα να κανεις δε τον κοπο' date=' αν σκοπευεις να απαντησεις επι του θεματος, να διαβασεις προσεκτικα ολα οσα εγραψα.....[/quote']

 

Ακριβώς επειδή τα διάβασα σε ρωτώ. Το θέμα "ξύλα" αποδεδειγμένα δεν τελειώνει, ούτε εδώ ούτε πουθενά αλλού.

 

Μου ζητάς "επιχείρημα", προτιμώ να σου δώσω μιά άποψη, καθότι μεγαλώνοντας γουστάρω περισσότερο τα φλου πράγματα από τις εξισώσεις: Γνώμη μου είναι ότι το κυρίως παιχνίδι παίζεται από τους μαγνήτες και προς τα "έξω"-σε ότι μεσολαβεί δηλαδή ανάμεσα στους μαγνήτες και το μεγάφωνο του ενισχυτή μας. Προσωπικά, δεν κατάφερα μέχρι σήμερα να ξεχωρίσω τον "ήχο των ξύλων", με κλειστά ή ανοιχτά μάτια. Η...ξυλολογία είναι ένα πολύ γουστόζικο σπορ, που προσωπικά δεν με συγκινεί ιδιαίτερα πέραν της αισθητικής του πράγματος, και επιπλέον αδυνατώ να το υποστηρίξω οικονομικά.

 

Σε σχέση με τους λόγους που έχεις για τη δραστηριότητα σου: Fair enough, αρκούμαι στο ήξεις-αφίξεις αν τους έχεις για κρυφούς. Αλλά μάλλον δεν είναι.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

η διαφορα της πυκνοτητας και αρα η διαφορα μαζας σε ιδιου ογκου κομματια διαφορετικου ξυλου' date=' κατι που αλλωστε μπορει να ποικιλλει και αναμεσα σε κομματια του ιδιου.[/quote']

 

Ακριβως το ιδιο θα απαντουσα και εγω........μηπως λοιπον οντως χρησιμοποιειται η λογικη του "δεν ειναι Γιαννης ειναι Γιαννακης?". Νομιζω με αλλα λογια πως και οι μεν και οι δε λεμε το ιδιο πραγμα απλα...... καποιοι λενε ξυλα και καποιοι αλλοι αναφερονται σε αυτο ως βαρος (κατι που οπως και εσυ ειπες περιλαμβανεται σε αυτα που διαχωριζουν τα ραδικια απο........τα πουρναρια).......Κοινως......διαφωνουμε απλα για χαριν της διαφωνιας.......

 

Σε πιο ελαφρυ τονο μπας και καταλαβουμε οτι το εχουμε χασει.......... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: .....Νομιζω οτι το στρατοπεδο των μη κουρδισμενων θα βρεθει καπως σε συγχυση λαμβανοντας υποψιν πως το βαρος του ξυλου το οποιο κατα δικη τους ομολογια παιζει ρολο στον ηχο μιας κιθαρας εξαρταται και απο την υγρασια , η οποια εξαρταται απο το αν το δεντρο ποτιστηκε προσφατα, αν εβρεξε, την εποχη που κοπηκε κ.λ.π:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Μηπως οι μη κουρδισμενοι να ονομαζονται ΠΟΤΙΣΜΕΝΟΙ ?????Μηπως τελικα οι ακουρδιστοι ειναι πιο κουρδισμενοι και απο τους κουρδισμενους????? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

 

Ακριβώς επειδή τα διάβασα σε ρωτώ. Το θέμα "ξύλα" αποδεδειγμένα δεν τελειώνει' date=' ούτε εδώ ούτε πουθενά αλλού.

 

Μου ζητάς "επιχείρημα", προτιμώ να σου δώσω μιά άποψη, καθότι μεγαλώνοντας γουστάρω περισσότερο τα φλου πράγματα από τις εξισώσεις: Γνώμη μου είναι ότι το κυρίως παιχνίδι παίζεται από τους μαγνήτες και προς τα "έξω"-σε ότι μεσολαβεί δηλαδή ανάμεσα στους μαγνήτες και το μεγάφωνο του ενισχυτή μας. Προσωπικά, δεν κατάφερα μέχρι σήμερα να ξεχωρίσω τον "ήχο των ξύλων", με κλειστά ή ανοιχτά μάτια. Η...ξυλολογία είναι ένα πολύ γουστόζικο σπορ, που προσωπικά δεν με συγκινεί ιδιαίτερα πέραν της αισθητικής του πράγματος, και επιπλέον αδυνατώ να το υποστηρίξω οικονομικά. [/quote']

 

Καμμια αντιρρηση.......απλα δεν ξερω κατα ποσο μια συζητηση με φλου πραγματα οδηγει σε μη φλου συμπερασματα.....Και εντελως ενημερωτικα μαλλον και η δικη μου "αποψη" οπως λες, προς τα εκει κλινει....(μαγνητες κ.λ.π).....Νομιζω ομως οτι λεγαμε για ξυλα.... :D :D

 

Σε σχέση με τους λόγους που έχεις για τη δραστηριότητα σου: Fair enough' date=' αρκούμαι στο ήξεις-αφίξεις αν τους έχεις για κρυφούς. Αλλά μάλλον δεν είναι.[/quote']

 

Αν σε απασχολει τοσο μπορεις να τους κατονομασεις εσυ ο ιδιος. Δεν θα ειχα κανενα απολυτως προβλημα...

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, το παιδί είπε το εξής..:

 

Αλλά, ερωτώ, είναι δυνατόν να είχε παίξει κάποιο ρόλο και ο έβενος

 

 

Μην περιπλέκουμε τα πράγματα, τί αναλύσεις και στατιστικές σημαντικότητες επικαλείστε....:

 

It's music man, take it easy.....!!! :wink: :wink:

EAVY METAL IS THE LAW

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

η διαφορα της πυκνοτητας και αρα η διαφορα μαζας σε ιδιου ογκου κομματια διαφορετικου ξυλου' date=' κατι που αλλωστε μπορει να ποικιλλει και αναμεσα σε κομματια του ιδιου.[/quote']

 

Ακριβως το ιδιο θα απαντουσα και εγω........μηπως λοιπον οντως χρησιμοποιειται η λογικη του "δεν ειναι Γιαννης ειναι Γιαννακης?". Νομιζω με αλλα λογια πως και οι μεν και οι δε λεμε το ιδιο πραγμα απλα...... καποιοι λενε ξυλα και καποιοι αλλοι αναφερονται σε αυτο ως βαρος (κατι που οπως και εσυ ειπες περιλαμβανεται σε αυτα που διαχωριζουν τα ραδικια απο........τα πουρναρια).......Κοινως......διαφωνουμε απλα για χαριν της διαφωνιας.......

 

δεν ειναι ακριβως ετσι,γιατι η σημασια της μαζας εχει να κανει με τη μεταδοση του ηχου σε ενα στερεό σώμα.Εφοσον υπαρχει αυτη η διαπιστωση,δεν μπορουμε να την αμελήσουμε.Αυτο που διαφωνουμε ειναι το αν εχει σημασια αυτο στον ηλεκτρικό ήχο του οργανου.

Σε πολύ ελαφρυ τονο και χωρίς εξισωσεις κι εγώ θα πω μια γνωμη :ο μαγνήτης αντιλαμβανεται μια δόνηση απο τη χορδη.Οι πόλοι του μαγνήτη κοιτάνε τη χορδή κ βλέπουν να γίνεται ενας χαμός.Το οτι μεταφερεται κύμα στο ξύλο είπαμε οτι οκ ισχύει.Πιστευετε οτι μπροστά στον "σεισμό" που βλέπει ο μαγνητης θα πιάσει και τον "ψίθυρο" του σώματος?

Και εστω οτι τον πιάνει...σε τι βαθμό όμως?

 

edit:συνεχίζω:βαλτε την κιθάρα σας σε μια νορμαλ ενταση χωρις παραμορφώσεις κλπ.μιουτάρετε τις χορδές και χτυπήστε το σώμα όπως θα χτυπούσατε μια πόρτα για να σας ανοίξουν.Αυτός είναι ο ήχος που μεταφέρεται από το σώμα στους μαγνήτες.Δείτε ποσο δύνατο είναι το χτύπημα ώστε να ακουστεί από τον ενισχυτή και αναρψτηθείτε αν η ταλαντωση των χορδών μπορεί να διεγείρει τόσο το σώμα για να το "ακούσει" ο μαγνητης.

 

Φιλικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ένα έχω να πω:

 

από όταν κόλλησα (λόγω internet) το μικρόβιο να ψάχνω και την παραμικρή λεπτομέρεια στις κιθάρες και στον εξοπλισμό μου, σταμάτησα να παίζω ΜΟΥΣΙΚΗ.

 

Τέλλλος.

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου