Προς το περιεχόμενο

Blackheart amp.


gda

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Nέος Harley Benton GA5, σε ΤΑΞΗ Α, με διπλάσιο αμμωνιαζόλ! Αυτός με τη λαβή!

 

SF ακόμα το ακούω στα μαγαζιά αυτό που λες...η μ@λακία έχει μεγάλο χρόνο ημιζωής...

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θεωρητικα ναι ,πρακτικα ομως επειδη δοκιμασα και 12ΑU7 & 12ΑΤ7 παραγινεται "ψοφιος" ο ηχος και χανει πολυ σε ογκο ;)  (αν και οντως "καθαριζει" περισσοτερο)

η καλυτερη λυση ειναι ενα καλο σετ 12AX7/EL84 (οσο καλυτερες ειναι τοσο καλυτερος και ο ηχος)

 

Πολύ χαίρομαι (δεν κάνω πλάκα) που έρχεσαι στο ίδιο συμπέρασμα με εμένα...

 

@jase: νομίζω ότι το Χαριλατρόνιο έχει ένα 600ράκι συνδεδεμένο με μια καμπίνα 1x12. Δεν κοτσάρει κι ένα μικρόφωνο με λίγο γρατζούνισμα, να δούμε πως ακούγεται... (μόνο σε κόμπο τον έχω παίξει).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν θα εχουν την ιδια χροια μια και ο GA5H ειναι πραγματικος ενισχυτης σε ταξη Α (single ended) ενω ο 15αρης ακομα ενας ενισχυτης σε "ψευτοταξη Α" τυπου VOX,MATCHLESS κτλ. ;)

 

 

 

Έτσι νόμιζα κι εγώ αλλά μάλλον έκανα λάθος:

 

Και κάτι για τους φίλους της τάξης Α...

 

Είναι πολύ οι κατασκευαστές ενισχυτών που ισχυρίζονται για κάποια 15-20βατ(el84) μοντέλα τους ότι λειτουργούν σε "τάξη Α". Υπόψιν δεν μιλάω μόνο για τους κλασσικούς Vox αλλά για αμέτρητα μοντέλα σε αυτή την κατηγορία. Η αυτοψία σχεδόν πάντα δείχνει ότι είναι cathode bias τάξη ΑΒ με 330V DC το πολύ στις ανόδους των el84.

 

Αν και δηλώνω φαν της τάξης ΑΒ σε έναν ενισχυτή με εξέπληξε ευχάριστα το γεγονός ότι ο κύριος Koch ξεχωρίζει αρκετά ως αναφορά την "τάξη Α" του Studiotone. Ο ενισχυτής είναι πολωμένος πιο κοντά σε πραγματική τάξη Α από σχεδόν οποιονδήποτε αντίστοιχο 15-20 βατ ενισχυτή της αγοράς. Με εξέπληξε ακόμη περισσότερο το κύκλωμα του τελικού το οποίο λειτουργεί  τις el84 με 380V DC στις ανόδους γεγόνος που δικαιολογεί το αυξημένο headroom.

 

Πάρα πολύ ενδιαφέρον electrictabs!! Περισσότερο κοντά σε τάξη Α κι από τους Vox; Oύτως ή άλλως, το 100% της τάξης Α θα το πετυχαίναμε  - νομίζω - μόνο αν είχαμε μια και μοναδική τελική λυχνία, όπως πχ στον THD Univalve (διορθώστε με αν κάνω λάθος).

 

Nαι είναι λίγο πιο κοντά απ ότι οι vox

 

Όχι η τάξη Α υπάρχει και σε push pull ενισχυτές απλά είναι λίγο διαφορετική ηλεκτρικά κ ηχητικά από την single ended

 

Kαι περί βασιλείας της ασχετίλας... πριν από 2-3 χρόνια, σε γνωστότατο κεντρικό κιθαρομάγαζο της Αθήνας, ήταν μπροστά μου δυο τύποι που εκστασιάζονταν μπροστά σε ένα εξωτικό κόμπο, και ο ένας (που άκουσα αργότερα ότι είναι ο κιθαρίστας μιας εκ των 2-3 διασημότερων Ελληνίδων πιστοτραγουδιάρων  ::) ) να τραβάει και να σπρώχνει τα knobs του (δυο θέσεων), και να γυρίζει και να λέει στον άλλο "κοίτα, είναι PUSH - PULL"!!!!!  ;D ::) ::) ::) και ο άλλος να γνέφει μεγεμένος...  :-X

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισως δεν το εθεσα καλα :ο GA5H ειναι ενισχυτης σε πραγματικη ταξη A KAI single ended ενω ο 15αρης οχι ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη μπορει να ενδιαφερει καποιους να μια συντομη εξηγηση των διαφορων "ταξεων" των ενισχυτων

 

http://www.pentalaboratories.com/audio_help6.html

 

και οχι "ενισχυτης ταξης Α" ΔΕΝ σημαινει "ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ ΤΑΞΕΩΣ" οπως καποτε μου ειχε πει προ εικοσαετιας γνωστος Αθηναιος ...κιθαροπωλητης οταν τον ρωτησα "τι σημαινει ταξη Α?"

 

:) :) :) :) :)

 

Unfortunately, the high saturation currents in SE-amp output transformers tend to limit the bass-frequency response of such amps. Unless you use a subwoofer with a separate driver amplifier, the SE amp will tend to give inferior performance.

 

χμμ, αυτό ισχύει όντως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...

@jase: νομίζω ότι το Χαριλατρόνιο έχει ένα 600ράκι συνδεδεμένο με μια καμπίνα 1x12. Δεν κοτσάρει κι ένα μικρόφωνο με λίγο γρατζούνισμα, να δούμε πως ακούγεται... (μόνο σε κόμπο τον έχω παίξει).

 

Βρε σεις!!!! Μας πιάσανε. Bloody_Sunday .... κατάσκοπος είσαι?  ;D

 

(OK, θυμάμαι ότι το έχω αναφέρει  :))

 

Το έπιασα το υποννοούμενο, θα γράψω κατιιτίς. (Προσωπικά τον θεωρώ "βιλούδου"  :) )

 

Η καμπίνα μου είναι καστομιά.

 

Έχει ένα τέτοιο μεγάφωνο:

http://www.thomann.de/gr/jensen_jch_12704.htm

 

Και μια και έχω έφεση στην ξυλουργική, την έχω φτιάξει από μασίφ ξύλο (το γνωστό "σουηδικό" που είναι είδος pine)

 

 

(Εννοείται ότι στην καμπίνα δεν έχω βάλει tolex, προκειμένου να αναπνέει το ξύλο καλύτερα και να ξεδιπλώνονται οι αρμονικές του. Τα κομμάτια του pine, τα κούρδισα όλα με το κουρδιστήρι της tonelab γιατί δεν υπάρχει καλύτερο. Η μπορντώ τσόχα είναι από σερβάντα ενός από τους πρώτους οίκους ανοχής της Ν. Ορλεάνης.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ενισχυταρα ειναι αυτη ρε παιδες?και τι απιστευτη τιμη????? :o :o(αργησα αλλα το πηρα χαμπαρι.. ;D)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μπορντώ τσόχα είναι από σερβάντα ενός από τους πρώτους οίκους ανοχής της Ν. Ορλεάνης.)[/b][/size]

 

Τι μου θυμίζεις να 'ξερες...

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Η αλήθεια είναι βέβαια, ότι είναι το μόνο βιντεάκι στο οποίο μ'άρεσε ο ήχος του blackheart.

Λες να είναι λόγω telecaster; Όπου τον άκουσα με gibson ας πούμε δε μου είπε και πολλά.

σημειωτέων όμως ότι το παλικάρι που παίζει έχει είναι εμπειρος με φοβερά δάχτυλα και θα έκανε οποιονδήποτε ενισχυτή να κελαιδισει.

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου