Προς το περιεχόμενο

Κατασκευή Project Studio


Message added by Yannis Methenitis

Δυστυχώς πολλές επεξηγηματικές φωτογραφίες στο θέμα, είχαν ανέβει σε άλλα site όπως το imageshack που τις έσβησε, με αποτέλεσμα να μην είναι διαθέσιμες σήμερα.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό είναι το δεύτερο καλό!  :)

 

Όταν άρχισα την κατασκευή είχα γίνει καρδιακός!

όταν τα κομμάτια ήταν ξαπλωμένα στο πάτωμα του μεγάλου δωματίου δεν μπορούσα ούτε να περάσω.

 

Όταν σηκώθηκε η κατασκευή έπαθα το δεύτερο σοκ (1,90 ύψος).. δεν μπορούσα να τα περάσω από την πόρτα ...

 

Τελικά όταν με τα πολλά τα μετέφερα μέσα και τα κόλλησα στους τοίχους όλα μια χαρά ... Ούτε στην λειτουργικότητα του χώρου εμποδίζουν ούτε στο μάτι!  Βγαίνουν 25cm προς τα μέσα από κάθε μεριά αλλά το σώνει η κλήση (από 25 σε 1,5)!

 

Το τρίτο καλό είναι ότι ζωντάνεψαν και τα υψηλά-μεσαία!

 

Τώρα σκέφτομαι να αρχίσω την κατασκευή στον πίσω τοίχο με το οβάλ contra πλακέ ...

 

Έχω χάσει την photo εν το μεταξύ

 

αααααπ!!!

diffuser2.jpg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...
  • Απαντήσεις 216
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αυτό είναι το δεύτερο καλό!  :)

 

Όταν άρχισα την κατασκευή είχα γίνει καρδιακός!

όταν τα κομμάτια ήταν ξαπλωμένα στο πάτωμα του μεγάλου δωματίου δεν μπορούσα ούτε να περάσω.

 

Όταν σηκώθηκε η κατασκευή έπαθα το δεύτερο σοκ (1,90 ύψος).. δεν μπορούσα να τα περάσω από την πόρτα ...

 

Τελικά όταν με τα πολλά τα μετέφερα μέσα και τα κόλλησα στους τοίχους όλα μια χαρά ... Ούτε στην λειτουργικότητα του χώρου εμποδίζουν ούτε στο μάτι!  Βγαίνουν 25cm προς τα μέσα από κάθε μεριά αλλά το σώνει η κλήση (από 25 σε 1,5)!

 

Το τρίτο καλό είναι ότι ζωντάνεψαν και τα υψηλά-μεσαία!

 

Τώρα σκέφτομαι να αρχίσω την κατασκευή στον πίσω τοίχο με το οβάλ contra πλακέ ...

 

Έχω χάσει την photo εν το μεταξύ

 

αααααπ!!!

diffuser2.jpg

 

Ρε παιδιά κάτι πιο προσιτό και κατανοητό για εμάς τους τεχνικά αδαής δεν υπάρχει για την δημιουργία Home studio? 

Ας υποθέσουμε ότι διαθέτω 50τμ ημιυπόγειο, τι θα μου στοιχίσει και πως περίπου οφείλω απλά να το διαμορφώσω?

Θα ήθελα ένα ενδεικτικό κοστολόγιο με φτηνές-οικονομικές αλλά αξιοπρεπείς λύσεις..

Πολλά ζητώ έτσι?

 

Stuck to heavenly melodies...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτοιμες φτηνές, οικονομικές λύσεις από όσο το είχα ψάξει δεν υπάρχουν!

Ίσως και να κάνω λάθος.

 

Το  δύσκολο μέρος είναι η σωστή μελέτη!

Για αυτό δεν έχω τις γνώσεις να σου απαντήσω καθώς ακόμα την ψάχνω, αλλά υπάρχουν κάποια άλλα μέλη που πραγματικά θα σε βοηθήσουν όπως βοήθησαν και εμένα! :)

 

Για αρχή δώσε τις διαστάσεις του υπογείου σου (μήκος, πλάτος, ύψος), πληροφορίες για τους τοίχους σου (έχεις γυψοσανίδα? είναι μπετό, τούβλα? κτλ) και το πάτωμα - ταβάνι (πλακάκια, μπετό, ξύλο?) ...

 

Καλό θα είναι αν μπορείς να κάνεις έστω ένα απλό σχέδιο (που είναι οι πόρτες, τα παράθυρα και γενικά πως είναι το σχήμα του υπογείου).

 

Οι κατασκευές τώρα σαν κατασκευές δεν είναι δύσκολες!

Όρεξη, χρόνο, λίγα εργαλεία και πολύ καφέ θέλει ;)

 

Σε αυτό θα μπορούσα να βοηθήσω ανεβάζοντας μερικές photos και σχέδια που θα σε πάνε βήμα βήμα ... αλλά πρώτα η μελέτη... με προσοχή και χωρίς βιασύνη

 

[Αν θέλεις βγάλε το μήνυμα σου εκτός quote για να φαίνεται καλύτερα]

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Guru

...εμπνευσμένος από το πολύ ωραίο θέμα του nikos76 αποφάσισα να ποστάρω και εγώ ένα "φωτορομάντζο" από την κατασκευή του πλωτού πατώματος στο νέο μας (υπό κατασκευή) studio......

 

...πρόκειται για ένα πραγματικά "βαρύ" πλωτό πάτωμα το οποίο καλύπτει το σύνολο των χώρων πλην του control room στο οποίο θα γίνει μια κάπως πιο ελαφριά κατασκευή ανάλογη με αυτήν που έχω περιγράψει αρκετές σελίδες πιο πριν....

 

Το πάτωμα αποτελείται από 12 εκ. οπλισμένου σκυροδέματος πάνω σε ελαστικές αναρτήσεις - τακάκια 5 εκ .(2 στρώσεις 12.5 χ 12.5 χ 2.5 εκ), ανάμεσα στις αναρτήσεις υπάρχει πετροβάμβακας (ελαφρύς - 30 κ/μ3) για τον έλεγχο των resonances μέσα στο διάκενο ενώ περιμετρικά και ανάμεσα στα διάφορα δωμάτια 10 εκ πεπιεσμένου πετροβάμβακα εμποδίζουν το πλωτό πάτωμα να έρθει σε επαφή με την υπάρχουσα κατασκευή (αλλά και στα διάφορα τμήματα-δωμάτια μεταξύ τους). Πάνω στις αναρτήσεις τοποθετήθηκε μία στρώση από κόντρα πλακέ θαλάσσης στον ρόλο του παραμένωντος καλουπιού (για το σκυρόδεμα) και καλύφθηκε με νάυλον ώστε να μην μπορεί να περάσει η υγρασία κατά την ρίψη του τσιμέντου. Δυστυχώς δεν έχω φωτό από την ρίψη του τσιμέντου καθώς ήταν κάπως επίπονη διαδικασία και δεν υπήρχε όρεξη για φωτορεπορτάζ ;D.....

 

Το πάτωμα σχεδιάστηκε για να έχει φυσική συχνότητα συντονισμού κάτω από τα 10Hz (8.5-9.5) με βάση το ποσσοστό συμπίεσης των ελαστικών αναρτήσεων κάτω από το συγκεκριμένο φορτίο με την πρόβλεψη για το αυξημένο περιμετρικό φορτίο της (βαριάς) εσωτερικής διαχωριστικής τοιχοποιείας.....

 

getting started

 

floatingfloor3.jpg

 

floatingfloor1.jpg

 

rockwool & wood

 

floatingfloor5.jpg

 

floatingfloor7.jpg

 

floatingfloor2.jpg

 

floatingfloor8.jpg

 

floatingfloor6.jpg

 

 

 

....στο επόμενο επεισόδιο.....concrete :)

 

 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Νικόδημε ζηλεύω!!!

Θα με πάρεις να σκουπίζω?  ;D

 

Είμαι σίγουρος ότι θα κάνεις super δουλειά!!

 

Τι διαστάσεις θα έχει το control room???

Golden καταστάσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

γεια χαρα Νικοδημε!

Εχω καποιες ερωτησεις πανω στο θεμα του πλωτου δαπεδου

-τα ελαστικα εφεδρανα που χρησιμοποιησες αν δεν κανω λαθος αντεχουν 500kp δηλ. 50 κιλα περιπου το καθενα.Οι 2 στρωσεις που χρησιμοποιησες ειναι για να φθασεις το υψος των 5 εκ ή για να αυξησεις την αντοχη τους?(Αν ναι αυξανει επι 2 δηλ αντεχουν 100 κιλα?)

-Αφου αντεχουν 50 κιλα σημαινει οτι αν δεχτουν 50+ καταστρεφονται.Ποσα κιλα πρεπει να δεχτει το καθενα για να συμπιεστει οπως λες μεχρι 10%?

-Ο συμπιεσμενος πετροβαμβακας στον τοιχο της οικοδομης και μεταξυ των δωματιων μπαινει ως καλουπι και μετα θα αφαιρεθει?Αν δεν αφαιρεθει δεν θα κανει ηχογεφυρα?

Και κατι για τους τοιχους και ταβανι:

-Χωρος Α διπλη γυψοσανιδα-πετροβαμβακας-κενο-πετροβαμβακας-διπλη γυψοσανιδα

Χωρος Β διπλη γυψοσανιδα-πετροβαμβακας-κενο-πετροβαμβακας-διπλη γυψοσανιδα

Σε περιπτωση που αναμεσα στους 2 χωρους υπαρχει ας πουμε 50 εκ κενο πρεπει να καλυφθει και αυτο με 2/3 πετροβαμβακα?

  Στα δε 2 ταβανια που αναμεσα περνανε οι αγωγοι εξαερισμου πρεπει να γεμισει το κενο κι αυτο με πετροβαμβακα?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

 

-τα ελαστικα εφεδρανα που χρησιμοποιησες αν δεν κανω λαθος αντεχουν 500kp δηλ. 50 κιλα περιπου το καθενα.Οι 2 στρωσεις που χρησιμοποιησες ειναι για να φθασεις το υψος των 5 εκ ή για να αυξησεις την αντοχη τους?(Αν ναι αυξανει επι 2 δηλ αντεχουν 100 κιλα?)

-Αφου αντεχουν 50 κιλα σημαινει οτι αν δεχτουν 50+ καταστρεφονται.Ποσα κιλα πρεπει να δεχτει το καθενα για να συμπιεστει οπως λες μεχρι 10%?

 

 

 

Απ'όσο ξέρω το kp ως μονάδα αντιστοιχεί στην δύναμη που ασκεί λόγω της βαρύτητας ένα σώμα αντίστοιχης μάζας...η πιο απλά ένα kp είναι  η δύναμη που ασκεί ένα σώμα μάζας ενός κιλού εξαιτίας της  βαρύτητας στην επιφάνεια της γης.....άρα στο παράδειγμα που έφερες 500kp αντιστοιχούν σε 500 κιλά και όχι σε 50....

 

Η διπλή στρώση χρησιμοποιήται γιατί έτσι αυξάνεται δραστικά το deflection rate κάτω από την πίεση της ίδιας μάζας σε σχέσημε την μονή στρώση, με αποτέλεσμα να "κατεβαίνει" δραστικά και η συχνότητα συντονισμού του όλου συστήματος....

 

Στην δική μου περίπτωση (διπλή στρώση) το επιθυμητό αποτέλεσμα (δηλαδή συχνότητα συντονισμού μεταξυ 7-10Hz) απαιτούσε φορτίο της τάξης των 100-150 kg ανά εφέδρανο. Για λόγους σταθερότητας της όλης κατασκευής αποφάσισα να χρησιμοποιήσω 2.5 εφέδρανα ανα μ2 και άρα το φορτίο θα έπρεπε να είναι κοντά στα 300 κ/μ2 (και όλα αυτά βέβαια δεν ισχύουν περιμετρικά όπου πρέπει να υπολογιστεί και το φορτίο των τοίχων)

 

...περισσότερα στοιχεία (και σίγουρα πιο αναλυτικά) για τα συγκεκριμένα εφέδρανα μπορείς να βρεις στο www.vibro.gr

 

 

-Ο συμπιεσμενος πετροβαμβακας στον τοιχο της οικοδομης και μεταξυ των δωματιων μπαινει ως καλουπι και μετα θα αφαιρεθει?Αν δεν αφαιρεθει δεν θα κανει ηχογεφυρα?

 

 

...εγώ προσωπικά ανάμεσα στα δωμάτια το αφαίρεσα γιατί θέλω να χρησιμοποιήσω τα "αυλάκια" για την audio καλωδίωση, αλλά υποθέτω πως από την στιγμήπου δεν μιλάμε για κάποιον πολύ βαρύ πετροβάμβακα σίγουρα παρέχει ικανοποιητικό decoupling από την υπόλοιπη κατασκευή.

 

 

Και κατι για τους τοιχους και ταβανι:

-Χωρος Α διπλη γυψοσανιδα-πετροβαμβακας-κενο-πετροβαμβακας-διπλη γυψοσανιδα

Χωρος Β διπλη γυψοσανιδα-πετροβαμβακας-κενο-πετροβαμβακας-διπλη γυψοσανιδα

Σε περιπτωση που αναμεσα στους 2 χωρους υπαρχει ας πουμε 50 εκ κενο πρεπει να καλυφθει και αυτο με 2/3 πετροβαμβακα?

  Στα δε 2 ταβανια που αναμεσα περνανε οι αγωγοι εξαερισμου πρεπει να γεμισει το κενο κι αυτο με πετροβαμβακα?

 

 

 

 

...έτσι όπως το περιγράφεις ανάμεσα στους 2 χώρους έχεις δημιουργήσει ένα 4 leaf σύστημαπου σίγουρα δεν είναι η καλύτερη επιλογή....θα έχεις σαφέστατα καλύτερα αποτελέσματα με ακριβώς την ίδια ποσότητα υλικών αλλά με την εξής διάταξη

(χώρος Α) 4πλή γυψοσανίδα- πετροβάμβακας -κενό (τα 50 εκ που λες ή μέρος τους) -πετροβάμβακας - 4πλή γυψοσανίδα (χώρος Β)

 

αυτό είναι ένα κανονικό 2 leaf system...το ιδεατό θα είναι να καλύψεις τα 2/3 του συνολικού διάκενου με ελαφρύ πετροβάμβακα....αλλά η ουσιαστική διαφορά θα είναι το να μετατρέψεις το 4 leaf system που περιγράφεις σε 2 leaf 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

καλησπερα η μαλλον καληνυχτα για σενα νικοδημε οπως βλεπεις απο την ωρα ειναι λιγο αργα μου εχει παρει αρκετες ωρες για να διαβασω με ενδιαφερον τα post σου.8α η8ελα λοιπον να κανω μια ερωτηση εχεις δωσει παρακατω τον ακρηβη τροπο ελαφρυας κατασκευης για ταβανι και τοιχο εξηγωντας ακριβως τις στρωσεις των υλικων προφανως λογο της αγνοιας μου δεν καταλαβαινω αν υπαρχει τοπο8ετηση ρικοφον και που?μπορεις να μου εξηγησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το ρικοφόν όπως και όλα τα αφρώδη πάνελ (ανοικτής κυψέλης) είναι ηχοαποροφητικά υλικά που χρησιμοποιούντε (μαζί με πολλά ακόμη πράγματα) για να ελέγξει κάποιος την ακουστική συμπεριφορά ενός χώρου "εκ των έσω".Δηλαδή αφού ολοκληρωθεί η κατασκευή...Τα συγκεκριμένα υλικά έχουν συγκεκριμένες ηχοαποροφητικές ιδιότητες (κυρίως στο υψηλότερο συχνοτικό φάσμα - εξαρτάται από το πάχος και το ποσσοστό κάλυψης)

 

Γενικά για τα αφρώδη αυτά υλικά και τις ιδιότητες τους (υπέρ και κατά) μπορείς να βρεις αρκετά σε αυτό το θέμα.

 

Στις κατασκευές τοίχων και οροφών ως αποροφητικά υλικά (ενδιάμεσα ως τμήμα της κατασκευής) χρησιμοποιούντε ορυκτοβάμβακες λόγω πολύ καλύτερης σχέσης τιμής-απόδοσης αλλά και ηχοαποροφητικών χαρακτηριστικών γενικότερα.

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου