Προς το περιεχόμενο

Επιλογη αγορας midi keyboard controller


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οπως λεει και το θεμα σκεφτομαι αγορα ενος midi keyboard controller 49 πληκτρων.

Ειμαι αναμεσα σε 3 επιλογες

 

α)Novation impulse

β)Novation sl mkII

γ)Akai MPK

 

Θα ηθελα την γνωμη και την βοηθεια οσων εχουν δουλεψει τα συγγεκριμενα controller

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γιατι μου αρεσει καλυτερα το design του, συν οτι εχει την οθονη του Ultranova μου. Θες κι αλλα?manicure.gif

 

μαλιστα ειναι μια αποψη  ;D

ας μας πει και κανας φιλος που μπορει να τα εχει δουλεψει ποιο αναλυτικα πραματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To AKAI MPK με τα χέρια κάτω! Έχει τα πάντα εκτός από on-board ήχους, συν το γεγονός ότι έρχεται με preset που το κάνει mapped στα περισσότερα DAW της αγοράς. Τα Novation πρέπει να τα κάνεις εσυ mapped με μια γελία διαδικασία που λέγεται "Automap". Βέβαια το θέμα είναι ότι τα ΑΚΑΙ είναι τόσο ακριβά που με λίγα περισσότερα χρήματα μπορείς να πάρεις ένα αρκετά αξιόλογο synthesizer και να χρησιμοποιήσεις αυτό σαν controller!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα φιλε μου η αγορα midi keyboard - controller εχει παρα πολλες επιλογες

Προσωπικα εαν εισαι καλος εκτελεστης μην παρεις κανενα απο τα προηγουμενα διοτι η ποιοτητα των πληκτρων ειναι λιγο καλυτερη απο παιδικο πιανακι  ;D

Το automap ειναι οτι πιο αθλιο υπαρχει ειναι ολα preassigned απο την novation οπως τους βολευει αυτους και αν ξεκινησεις να γραφεις το δικο σου implementation chart αρχιζουν τα κολληματα...Οσο για την οθονη του (και εμενα μου αρεσε στη αρχη) αρχισε τα blinking απο την πρωτη εβδομαδα. >:(

Το Akai ειναι σαφως καλυτερο απο το novation απλα δεν μου αρεσουν τα ατερμονα (endless) knobs που ειχει αλλα γενικα ειναι καλο midi keyboard

Πριν παρεις την αποφαση σου δες και τα ακολουθα  

Studiologic Fatar vkm 176 plus (αριστη ποιοτητα πληκτρων)

Cme - uf 5 6 7 οτι σε βολευει (αριστη ποιοτητα κατασκευης)

Edirol pcr 800 (πιστευω το καλυτερο απο τα 3 σε σχεση αποδοσης τιμης)

Ελπιζω να σε βοηθησα φιλε μου καλημερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας.

Βασικα ναι απο ποιοτητα δεν περιμενω να βρω κατι κοντα σε synthesizer εχω πληκτρα γενικος απλα κοιταγα μια λυση που να εχω κατι με καλυτερο ελεγχο σε διαχειριση ενος software.

ψαχνω βασικα ενα 49 πλικτρων ωστε να εχω την δυνατοτερη καλυτερη λειτουργια ενος DAW software και το βασικοτερο να μπορω να το μεταφερω μαζι με το lap top  οταν ειμαι εκτος home studio.δεν εχω εμπειρια μεγαλη πανω σε midi controller και επιδει στα video ολα ωραια δειχνουν εθεσα αυτο το thrent.

ευχαριστω jobest (το κοιταω το Akai MPK) και e-sence(θα ψαξω για edirol και cme-uf το δευτερο ειναι αυτο που παιρνει και καρτα Waldorf Nano Synthesizer?).

 

οποιος εχει να πει κατι για τα γραφομενα η εχει την εμπειρια απο καποια απο τα controller που αναγραφονται απο τους φιλους που μου απαντησαν η να πουν την προσωπικη τους εμπειρια σιγουρα με βοηθατε ευχαριστω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bill, κοιτα και το παρακατω. Alesis Vortex

Πληκτρα με aftertouch, παιρνει ρευμα απο USB, μπαταριες ή μετασχηματιστη, εχει accelerometer, 8 velocity-sensitive pads, pitch bend, ribbon controller κλπ.

 

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

 

245€ στο Thomann. Super τιμη, πρεπει να ειναι το φτηνοτερο keytar και με πολυ καλα specs.

 

 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως το automap στο novation δεν ειναι οτι καλυτερο,και τα encoders του δεν εχουν σωστη ανταποκριση,εμενα τουλαχιστον δεν με βολευαν.Και το pitch του δεν μαρεσει καθολου,πρεπει πρωτα καποιος να το χειριστει αρκετες ωρες γιατι ειναι midi με δυνατοτητες και μπορει καποιον να τον βολευει αρκετα.Για το akai mpk εχω ακουσει πως υπαρχει προβλημα με το λειτουργικο του που κολλαει και πως τα pads του ειναι mpc like μονο εμφανισιακα.Η novation φημιζεται παντως για την υποστηριξη της.

Ως εναλλακτικη περαν των παραπανω του e-sense που τα θεωρω και εγω ποιοτικως σωστα(μονο απο αποψεις αλλων) θα προτεινα μηπως κοιταξεις και το nektar , το οποιο ειναι πολλα υποσχομενο και εχει σχεδιαστει για πληρη ελεγχο του reason και πλεον αναπτυσεται και λειτουργικο που να εχει πληρη συμβατοτητα με cubase.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου