Προς το περιεχόμενο

Επιτελους απαντηση στο αιωνιο ερωτημα των ξυλων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πάντως δεν καταλαβαίνω το εξής: Γιατί κάποιος να προβληματίζεται για μια κιθάρα που είναι μόνο μέσα στο μυαλό του; Γιατί δηλαδή να αναρωτιέται κανείς πως θα ακούγονταν μια κιθάρα π.χ. μια τυπική strat αν είχε μαόνι αντί για alder, και αν θα άλλαζε κάτι ή όχι;

 

Πιάνεις μια κιθάρα, μια οποιαδήποτε ΥΠΑΡΚΤΗ κιθάρα, την συνδέεις, παίζεις, σου αρέσει την παίρνεις, δεν σου αρέσει την αφήνεις, ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕ. Τι νόημα έχει να αναρωτιέσαι για παραλλαγές της, ή να αναλύσεις σε πενηνταράκια το γιατί σου αρέσει;  ???  

 

 

Αρχίζω να πιστεύω ότι είναι και αυτό ένα σύμπτωμα των καιρών, άνθρωποι με πέπλα στα αυτιά, που περιμένουν να διαβάσουν τα specs για να καταλάβουν αν κάτι τους αρέσει...  :-\

+10.000

magicalhomes.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 383
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

Αυτο και αν ειναι αντικειμενικοΤΑΤΟ βιντεο !!!

 

Βασικα αυτα τα βιντεο ειναι γυρω στις 100 φορες ποιο αντικειμενικα απο το δικο σου με τον chappers που ειχαν πολυ περισσοτερα πραγματα διαφορετικα(ακομα και τα ηλεκτρικα) ;).

Κανεις μεγιστο λαθος.Ολα ηταν τα ιδια.Ξαναδες το.

 

Πιάνεις μια κιθάρα, μια οποιαδήποτε ΥΠΑΡΚΤΗ κιθάρα, την συνδέεις, παίζεις, σου αρέσει την παίρνεις, δεν σου αρέσει την αφήνεις, ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕ.

...άμα δεν παίζεις...πρέπει να βρείς μία δικαιολογία ;)

:D :D :D

 

Το ιδιο λεω και εγω πιο πανω

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιάνεις μια κιθάρα, μια οποιαδήποτε ΥΠΑΡΚΤΗ κιθάρα, την συνδέεις, παίζεις, σου αρέσει την παίρνεις, δεν σου αρέσει την αφήνεις, ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕ.

...άμα δεν παίζεις...πρέπει να βρείς μία δικαιολογία ;)

Oi custom shop έχουν καλύτερα ξύλα;

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κανεις μεγιστο λαθος.Ολα ηταν τα ιδια.Ξαναδες το.

 

 

Εσυ κανεις λαθος.Αλλο να λες και οι δυο κιθαρες εχουν πχ 500αρια pots(ενω στην πραγματικοτητα συνηθως και τα δυο δεν ειναι ακριβως 500) ή οι μαγνητες εχουν ακριβως τις ιδιες περιελιξεις ενω αυτο δεν ισχυει παντα 100% στην πραγματικοτητα.Στο δικο μου παραδειγμα μεταφερεις το ιδιο το pickguard οποτε δεν υπαρχει καν συγκριση ως προς την αντικειμενικοτητα....στο δικο μου παραδειγμα εχεις τον ΙΔΙΟ λαιμο(οχι απλα ακριβες αντιγραφο του) στο δικο μου παραδειγμα εχεις τις ΙΔΙΕΣ χορδες.

Γιαυτο σου λεω...ουτε καν πλησιαζει ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου διάβασα στο Youtube που λέει την αλήθεια, ότι αν βάλουμε ένα (καλό πυκνωτικό) μικρόφωνο (πολύ) μέσα σε (single piece) μαόνι (σε διάφορα σχήματα - LP, Strat,Tele- για να δούμε και την επιρροή του σχήματος) και το αφήσουμε για πολλά χρόνια πάνω στο βουνό και μετά παίξουμε γρήγορα την ηχογράφηση των συστολών/διαστολών του ξύλου (αντιστοιχώντας την πλήρη ζωή μιας μαονιάς σε τυπική διάρκεια ενός ποπ/ροκ τραγουδιού), θα ακουστεί το Smoke on the Water.

 

Λέτε να ναι αλήθεια;

Είναι δυνατόν να λένε ψέματα;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου διάβασα στο Youtube που λέει την αλήθεια, ότι αν βάλουμε ένα (καλό πυκνωτικό) μικρόφωνο (πολύ) μέσα σε (single piece) μαόνι (σε διάφορα σχήματα - LP, Strat,Tele- για να δούμε και την επιρροή του σχήματος) και το αφήσουμε για πολλά χρόνια πάνω στο βουνό και μετά παίξουμε γρήγορα την ηχογράφηση των συστολών/διαστολών του ξύλου (αντιστοιχώντας την πλήρη ζωή μιας μαονιάς σε τυπική διάρκεια ενός ποπ/ροκ τραγουδιού), θα ακουστεί το Smoke on the Water.

 

Λέτε να ναι αλήθεια;

Είναι δυνατόν να λένε ψέματα;

 

Μπούρδες είναι γιατί δεν μας λέει σε ποιό βουνό. Το ίδιο είναι ο Όλυμπος το ίδιο το Κιλιμάντζαρο;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπούρδες είναι γιατί δεν μας λέει σε ποιό βουνό. Το ίδιο είναι ο Όλυμπος το ίδιο το Κιλιμάντζαρο;

Σωστός ο νέος.

Λάθος μου που δεν το ανέφερα.

Μιλάμε για το Μαόνι on the Silver Mountain......

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ κανεις λαθος.Αλλο να λες και οι δυο κιθαρες εχουν πχ 500αρια pots(ενω στην πραγματικοτητα συνηθως και τα δυο δεν ειναι ακριβως 500) ή οι μαγνητες εχουν ακριβως τις ιδιες περιελιξεις ενω αυτο δεν ισχυει παντα 100% στην πραγματικοτητα.Στο δικο μου παραδειγμα μεταφερεις το ιδιο το pickguard οποτε δεν υπαρχει καν συγκριση ως προς την αντικειμενικοτητα....στο δικο μου παραδειγμα εχεις τον ΙΔΙΟ λαιμο(οχι απλα ακριβες αντιγραφο του) στο δικο μου παραδειγμα εχεις τις ΙΔΙΕΣ χορδες.

Γιαυτο σου λεω...ουτε καν πλησιαζει ;).

Εδω γελανε απλα και αποχωρουν απο την συζητηση.... 8) 8)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σεις, παλαιοημερολογίτες είσαστε?

 

Δευτέρα είναι σήμερα, δεν είναι Παρασκευή.

 

 

 

ΥΓ. Εγώ θα πάρω ένα κομμάτι (one piece) κσύλο από το απολιθωμένο δάσος στο Σίγρι. Κάποιοι κορμοί είναι μέσα στην θάλασσα, για να φαίνονται τα "νερά" στο κσύλο.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου