Προς το περιεχόμενο

Μια "θεσμική" τοποθέτηση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εφόσον όλοι συμφωνούμε ότι οι Φέντερ είναι καλύτερες απο τις Γίβσον και ότι τα ξύλα παίζουν ρόλο στον ήχο, όλα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 138
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

στο νοιζ δεν θα ξαναγράψεις οτι τα ξύλα παίζουν ρόλο στον ήχο, ΣΤΟ ΝΟΙΖ !!! ;D

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον όλοι συμφωνούμε ότι οι Φέντερ είναι καλύτερες απο τις Γίβσον και ότι τα ξύλα παίζουν ρόλο στον ήχο, όλα καλά.

 

stagg guitars master race μονο  O0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον όλοι συμφωνούμε ότι οι Φέντερ είναι καλύτερες απο τις Γίβσον

Τι λες ρε μαμάκα!

Βρε άντε μαμήσου από δω φεντερικό γουρούνι.

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λες ρε μαμάκα!

Βρε άντε μαμήσου από δω φεντερικό γουρούνι.

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Σε έχω ήδη κάνει report φίλος. Με άλλα λόγια....κόπηκες γιωτάς. έφυγες λαιμεεεεεεεε. Έστειλα και φαξ στους μοντς να γίνεις μπαν για 6 ώρες, 6 λεπτά και 6 δεύτερα  >:D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάολε, δεν είναι δυνατόν άνθρωποι που παίζουν μουσική, πολύ δε περισσότερο  έχουν ακούσει μουσική να αναλώνονται σε αφορισμούς με ταπεινωτικούς χαρακτηρισμούς κι επιχειρήματα καφενείου (στις καλές περιπτώσεις)...

Φίλε Ηλία έθιξες μία από τις απορίες μου. Ειλικρινά.

Πως είναι δυνατόν μία τόσο ανεπτυγμένη πολιτιστικά, και ειδικά μουσικά, χώρα σαν την Γερμανία πριν από 100 χρόνια, να φθάσει να γεννήσει και να θρέψει αυτό το βδέλυγμα του ναζισμού;

Μην αρχίσουμε αναλύσεις περί Βαϊμάρης, εξαθλίωσης, συγκυριών, εθνικής περηφάνιας κλπ κλπ. 

Αφήστε το να αναρωτιέμαι.

 

Όσο για το υπόλοιπο, δεν συμμετέχω καθότι από τη μία συμφωνώ με την τοποθέτηση (τύποις και ουσιαστικά) του Λάκη και από την άλλη δεν αρνούμαι ότι περνάω μία φάση στη ζωή μου που σε συζητήσεις (σοβαρού αντικειμένου) που κατά την αυστηρά προσωπική μου εκτίμηση θεωρώ ότι έχω τεκμηριωμένα δίκιο και ο συνομιλητής έχει απόλυτο άδικο, καταλήγω γρήγορα στην αποχώρηση μετά ρήσεων του στυλ "δε μας χέζεις ρε π@π@ρα" (polite version) "δεν χρόνο για μ@λ@κίες".

Και δεν είναι καθόλου ωραίο (to say the least).

Οπότε σε προδιαγεγραμμένες (σε βαθμό μοναδικής σιδηροδρομικής γραμμής) τέτοιες συζητήσεις / διαφωνίες, προτιμώ την εκ προοιμίου "αποχώρηση".

 

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά.....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια που ξύπνησα νωρίς και παρακολουθώ το θέμα, είπα να γράψω κι εγώ την άποψή μου:

 

Θεωρώ την αρχική αναφορά στον Κάστρο εκτός τόπου και χρόνου.Καλλιτεχνικές προσωπικότητες και πολιτικές φυσιογνωμίες δεν πάνε μαζί ακόμη κι αν οι φυσιογνωμίες αυτές ξεπέρασαν τα στενά όρια της πολιτικής δράσης και δεν εξετάζω αν αυτό έγινε με θετικό ή αρνητικό τρόπο. Οπότε εξίσου άκαιρη θα θεωρούσα μια αναφορά στον Γκάντι, τον Χίτλερ ή τον Ελευθέριο Βενιζέλο π.χ.

 

Πέραν αυτού και χωρίς καμία διάθεση να εμπλακώ σε επί της ουσίας πολιτική κουβέντα, έχω να πω ότι αυτό που μας έχει φάει σε αυτόν τον τόπο, όπως πολύ εύστοχα αναφέρει κι ο Ηλίας, είναι η απόλυτη βεβαιότητα της εγκυρότητας της άποψής μας και ένας άκρατος αλλά κι επικίνδυνος ρομαντισμός θα προσέθετα. Κατά συνέπεια ο σχηματικός διαχωρισμός σε "καλούς" και "κακούς", "αριστερούς" και "φιλελέδες", "προδότες" και "πατριώτες". "γνώστες" και "άσχετους" και ούτω καθ' εξής είναι αναπόφευκτος. Άσπρο-μαύρο στα πάντα.

 

Ειδικά στην Ελλάδα, τα τελευταία χρόνια, η ακρότητα έπιασε τέτοια πρωτοφανή επίπεδα που φτάσαμε σε σημείο να ευχόμαστε το θάνατο ανθρώπων. Και δεν μπορούμε να συνειδητοποιήσουμε ότι το πρόβλημα δεν είναι ο άλλος του οποίου το θάνατο ευχόμαστε αλλά το γεγονός ότι έχουμε κατέβει τόσα σκαλιά που το ενδεχόμενο θανάτου κάποιου άλλου μας προκαλεί χαρά. Απόλυτη διαστρέβλωση.

 

Προσωπικά έχω επιλέξει να αραιώσω κατά πολύ τη συμμετοχή μου στο φόρουμ γιατί σχεδόν όλες οι αντιπαραθέσεις (μουσικές και μη) αποκτούν γρήγορα χαρακτηριστικά ιερού αγώνα απόδειξης της αλήθειας. Οπότε οποιαδήποτε ουσία αλλά και ευκαιρία για γόνιμη συζήτηση χάνεται ανάμεσα σε βαρετούς καβγάδες. Δηλαδή ανοίγω να διαβάσω θρεντ και αν έχει δεύτερη σελίδα, είναι κατά 99% γιατί ξεκίνησε τσακωμός. Εκεί που δεν υπάρχει καβγάς δε, το θέμα τελειώνει εντός 2-3 ποστ.

 

Χρόνια πολλά σε όλους και μακάρι το νέο έτος να μας κάνει πιο ώριμους και συνειδητοποιημένους τουλάχιστον ως προς το πώς λειτουργεί αυτός ο δύσκολος κόσμος στον οποίο ζούμε.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και χρόνια πολλά και από εμένα.

 

 

Θα μου επιτρέψετε να εκφράσω την ειλικρινή μου απορία για την ύπαρξη και τον σκοπό αυτού εδώ του νήματος. Δεν αντιλαμβάνομαι ούτε την σκοπιμότητά του ούτε την αποτελεσμάτικότητά του στο... οτιδήποτε.

 

Έχω την εντύπωση ότι στο Noiz, καθρεφτίζοντας την νεο-Ελληνική κοινωνία της οποίας είναι τέκνο, δεν αντιλαμβάνονται ούτε οι συμμετέχοντας αλλά (πολύ χειρότερα) ούτε οι ιδιοκτήτες / διαχειριστές ότι de facto συμμετέχοντας σε μια κοινωνία, αποδέχεσαι όρια των στις ελευθερίες και τα δικαιώματά σου, εκεί που ακριβώς ξεκινούν τα δικαιώματα των συν-κοινωνούντων σου συνανθρώπων.

 

Συμμετέχω εδώ και πολλά χρόνια σε μερικά fora του εξωτερικού (Gibson, The Gear Page, My Les Paul) και έχω φάει με το κουταλάκι ερασιτεχνικά και επαγγελματικά troll, άσχετους, εγκάθετους, χαβαλέδες, οτιδήποτε. Ποτέ δεν υπήρξαν ουσιαστικό πρόβλημα, άξιο σχολιασμού για οτιδήποτε περισσότερο από μερικά χαβαλεδιάρικα posts, για τον πολύ απλό λόγο ότι ουδέποτε οι moderators αρνήθηκαν ή είχαν δεύτερες σκέψεις να κάνουν την δουλειά τους.

 

Το πρόβλημα, για εμένα, στο noiz δεν προκύπτει από το γεγονός ότι υπάρχουν συγκεκριμένα τακτικά μέλη τα οποία αρνούνται να σεβαστούν τους υπόλοιπους συμμετέχοντες, ποστάρουν με συγκεκριμένο σκοπό να εκτροχιάσουν νήματα αλλά από το γεγονός ότι οι moderators δεν πράτουν τα αυτονόητα και εκτελούν πλημελλώς (είμαι επιεικής εδώ) το έργο που τους έχει ανατεθεί. Πολύ πιθανά με την ανοχή, αν όχι τις επιταγές, της ίδιας της διαχείρισης, η οποία αρνείται να αντιληφθεί ότι οι κανόνες είναι κανόνες όταν γίνονται και σεβαστοί από όλους και εφαρμόσιμοι σε όλους.

 

Με άλλα λόγια... τί μπούρδες συζητάμε; Αν θέλατε το noiz καθαρό και κυριλέ, το κάνατε καθαρό και κυριλέ σε 30 δευτερόλεπτα. Όλα τα άλλα είναι να'χαμε να λέγαμε...

 

 

Την καλημέρα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, αυτό που έγραψε ο Ζάικος

- στο οποίο υποκριτικά ορισμένοι κάνετε ότι συμφωνείτε αφού πρώτα μολύνατε το νήμα με οχετολογία (*************************),  που η μόνη γλώσσα που ξέρουν είναι του αφορισμού και της προσβολής δεδομένου ότι τα επιχειρήματά τους καταρρέουν άμα τη εμφανίσει)- :

 

"Διάολε, δεν είναι δυνατόν άνθρωποι που παίζουν μουσική, πολύ δε περισσότερο  έχουν ακούσει μουσική να αναλώνονται σε αφορισμούς με ταπεινωτικούς χαρακτηρισμούς κι επιχειρήματα καφενείου (στις καλές περιπτώσεις)... "

 

I got news for you, διότι είστε αυτοί ακριβώς.

 

Αγαπητέ αντμίν, ακόμη και στο σχολείο όταν μαλώνουν τα παιδάκια, ο δάσκαλος ρωτάει ποιος άρχισε, πριν αποδώσει δικαιοσύνη, αλλά τι γράφω, προφανώς και τα ξέρεις, λόγω νομικών γνώσεων. Το ίδιο γίνεται και στα δικαστήρια.

Απ' όσο ξέρω, δεν εχει ποινικοποιηθεί ακόμη η αναφορά κύριων ονομάτων, έχουμε δημοκρατία - κι εγώ το μόνο που έκανα ήταν να γράψω ένα όνομα, ανάμεσα σε άλλα δέκα.

 

Επί της ουσίας, το σχόλιο που υποτίθεται έβγαλε από τα ρούχα τους τους ξέσαλλους συμπολίτες μας, ανάφερε επί λέξει ότι οι απώλειες του 2016, πολλές και σημαντικές, σήμαναν ένα τέλος εποχής:

''' Farewell George Michael. David Bowie. Prince. Leonard Cohen. Sharon Jones. Glenn Frey. Gene Wilder. Muhammad Ali, Fidel Castro.

Κι από δικούς μας ο Θάνος Ανεστόπουλος, ο Νίκος Τριανταφυλλίδης...

Seriously, eff this year.''''

 

Αυτό έγραψα και ξεσηκώθηκε ο όχλος των παπαμιμίκων και της ζαβής πολιτικής ορθότητας. Καμία προσβολή δεν διέπραξα.

Και κατανοώ τις διαφωνίες τους. Ο Νίκος σουπερφανκ και ο παρατρεχάμενός του, στη συνέχεια, έκαναν το point τους, τοποθετήθηκαν (άκομψα) αλλά τοποθετήθηκαν και θα μπροούσε να έχει λήξει το θέμα εκεί. Δεν επέμεινα, ούτε κατέβασα επιχειρήματα για το πως το βλέπω, παρά αν θέλετε δικαιολογήθηκα λέγοντας ότι η αναφορά είναι ιστορική και όχι αξιολογική, τους παράθεσα δηλαδή ως ιστορικά πρόσωπα.

(όπως παράθεσα δηλαδή και την αναφορά στη στάση που κράτησε ο G Michael απέναντι σε Μπους και Μπλερ (πολιτικοί επίσης, των οποίων τα ονόματα δεν απαλείφθηκαν από τον αντμίν -και σωστά- αφού αναφέρονται σε γεγονότα.

 

Επαναλαμβάνω: καμία αξιολόγηση δεν υπαρχει - οι Μπους Τζουνιορ και Μπλερ ήταν οι δυο σύμμαχοι που έστησαν και έφεραν εις πέρας τον πόλεμο του Ιράκ, αν θυμάστε και στους οποίους εναντιώθηκε ο G Michael με εκείνο το τραγούδι του.

End of the story.

 

Στα ξένα φόρουμ στα οποία συμμετέχω (edit: είανι ακριβώς όπως το περιγράφει ο Έκτορας στο σχόλιό του), τέτοιες διαφωνίες λύνονται (ή όχι) με την απλή τοποθέτηση των συμμετεχόντων, κόσμια και χωρίς φωνές (bold, κεφαλαία) και αφοριστικές βρισιές σαν αυτές που ξεκίνησαν εν χορώ τα δυο φρούτα του φόρουμ.

 

Είναι αφελές το να θεωρούμεε πως με τα bold και τις φωνές (οι τρόλεϊ και σουπερφανκ) και με την απλή αναφορά ενός ονόματος (εγώ), πως θα μπορούσαμε να πείσουμε ο ένας τον άλλον για οτιδήποτε, έτσι δεν είναι;

(ξανα - edit: ακριβώς πάλι όπως το περιγράφει ο jazzjoker στο σχόλιό του "όλα παίρνουν τη μορφή ιερού πολέμου", χαλαρώστε και λίγο). 

Για ποιο λόγο τότε το τραβήξατε και το κάνατε σώβρακο το θέμα, με τις συνεχείς σας αναφορές στον μακελάρη, σκουπίδι, στυγνό δολοφόνο, κλπ κλπ,, Φιντέλ Κάστρο "που ευχόσασταν να πεθάνει"; Αυτό ισοδυναμεί με φλαμάρισμα. Και ούτε καν απάντησα στο αν είναι ή δεν είναι και στο τι πιστεύω, αναγνωρίζοντας τόσο τη διαφωνία σας όσο και το ότι θα έριχνα λάδι στη φωτιά αν το έκανα!

Χαλαρώστε, σεβαστείτε τους άλλους, μη βρίζετε και βρείτε τπτ άλλο να ασχοληθείτε, πιο γόνιμο. Αυτά και καλή χρονιά. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικά στην Ελλάδα, τα τελευταία χρόνια, η ακρότητα έπιασε τέτοια πρωτοφανή επίπεδα που φτάσαμε σε σημείο να ευχόμαστε το θάνατο ανθρώπων. Και δεν μπορούμε να συνειδητοποιήσουμε ότι το πρόβλημα δεν είναι ο άλλος του οποίου το θάνατο ευχόμαστε αλλά το γεγονός ότι έχουμε κατέβει τόσα σκαλιά που το ενδεχόμενο θανάτου κάποιου άλλου μας προκαλεί χαρά. Απόλυτη διαστρέβλωση.

 

Τίποτε από αυτά δεν αφορά εμένα, και τίποτε από αυτά δε συναντήσαμε στο noiz. Όπως έχει επισημάνει και ο harilatron παλαιότερα,  οι εδώ συζητήσεις παρ'ότι επίμονες, δεν είχαν μίσος.

 

Πέραν αυτού, ελπίζω ότι είναι ξεκάθαρο πως εδώ μέσα δεν έχουμε πρόσωπα αλλά ποστς. Το ίδιο πρόσωπο μπορεί να γράψει κάτι άκυρο, και κατόπιν κάτι έγκυρο. Όποτε θελήσει η διεύθυνση να καταστήσει τη συμμετοχή μας επώνυμη, αυτό θα αλλάξει.

 

Υ.Γ. Ήμουν έτοιμος να πατήσω το ποστ και βλέπω ότι ο Ταμταμ μας ξαναβρίζει καλώντας μας "παπαμιμίκους" και εκφραστές "ζαβής πολιτικής ορθότητας". Τώρα, που βλέπει "πολιτική ορθότητα" σε κάποιον που ωμά τον χλευάζει κ***************, είναι άξιο απορίας.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου