Προς το περιεχόμενο

(Ούτε) όλοι μαζί μπορούμε


trolley

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως δε συμφωνώ απόλυτα με το ότι για όλα φταίνε οι κωλοΈλληνες και ποτέ οι ξένοι και ότι μόνο εμείς υποχρεούμαστε σε αυτοκριτική ενώ οι άλλοι όχι

 

Επίθεση Σουλτς σε Σόιμπλε: Αυτός ευθύνεται για τη φτώχεια στην Ελλάδα - CNN.gr

 

Οταν ο ιστορικός του μέλλοντος γράψει, ποιος από τους δυο προαναφερθέντες επέφερε μεγαλύτερα δεινά στην Ευρώπη,να είστε σιγουροι ότι η πλάστιγγα θα γείρει υπέρ του Σούλτς.

 

Ελπίζω ο γερμανικός λαός στις επερχομενες εκλογές να τον στείλει εκεί που ανήκει μαζί με την Μέρκελ.

Στον αγυριστο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 419
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Οταν ο ιστορικός του μέλλοντος γράψει, ποιος από τους δυο προαναφερθέντες επέφερε μεγαλύτερα δεινά στην Ευρώπη,να είστε σιγουροι ότι η πλάστιγγα θα γείρει υπέρ του Σούλτς.

 

Ελπίζω ο γερμανικός λαός στις επερχομενες εκλογές να τον στείλει εκεί που ανήκει μαζί με την Μέρκελ.

Στον αγυριστο..

 

βρηκες τωρα τον καραγκιοζη μαγειρα.... ;D ;D  (οχι οτι ο Σοιμπλε ειναι αθωα περιστερα βεβαια εχει κανει και αυτος λαθη,το σημαντικοτερο ολων οτι δεν απαιτησε τα ΜΕΤΡΑ (τι ειδους μετρα θα παρθουν δηλ.)  να τα λαβουν οι ΕΥΡΩΠΑΙΟΙ επιτροποι και οχι οι διεφθαρμενες  Ελληνικες κυβερνησεις)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@SF, Kanimothrios, loumis και λοιπούs ανήκοντες στη μειοψηφία του 30%.

Εξ'ορισμού η κοινή λογική πάει με την πλειοψηφία ή τουλάχιστον με την ευρεία πλειοψηφία, εφόσον ειναι κοινωνικό και όχι φυσικο/βιολογικο φαινόμενο. Η κοινή λογική υπαγορεύει σε εμάς να τρώμε μαγειρεμένα ενώ σε φυλές της αφρικής ωμά, να πλενόμαστε κάθε μέρα ενώ εκεινοι μια φορά το μήνα κλπ. Έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι τουλάχιστον υπάρχει μια αντίθεση εδώ. Εννοώ, οτι ενώ τοποθετείτε εαυτούς στην μειοψηφία, κατέχετε και την κοινή λογική ταυτόχρονα.

 

Οττο, στην φράση "κοινή λογική" επιλέγεις το "κοινή" και περιφρονείς το "λογική". Συνεπώς, καταλήγεις στην μητέρα όλων των δεινών, δηλαδή την άποψη ότι η πλειοψηφία έχει τα δίκηα της, ενώ είναι άπειρες οι περιπτώσεις όπου είναι σαφές ότι δεν τα έχει.

 

Εκτός από την "κοινή λογική", υπάρχει και η "κοινή παράνοια", δηλαδή ένα σύνολο ηλιθιοτήτων που όμως (κάτω από περιστάσεις) οι άνθρωποι τις πιστεύουν. Π.χ. υπαινίχθηκε ο φίλος πιο πάνω ότι οι εργάτες πρέπει να μην πληρώνονται προκειμένου να έλθει αυτό που στον καπιταλισμό ορίζεται ως ανάπτυξη - όμως δεν λέει (ή δεν ξέρει) ότι η ανάπτυξη που λέμε υπάρχει ειδικώς στις χώρες που οι εργαζόμενοι γενικώς πληρώνονται πολύ-πολύ καλά.

 

Η κοινή λογική λοιπόν, θα επέβαλλε "ε, πως το κάνουν αυτοί, ας το κάνουμε και εμείς", αλλά η "κοινή παράνοια" λέει "όχι, εμείς ξέρουμε καλύτερα, και επειδή είμαστε πολλοί ας βγάλουμε πρωθυπουργό έναν να πάει να τους την πει".

 

Σημαίνει αυτό ότι ο κόσμος δεν ξέρει τι είναι για καλό του; Όχι, αλλά σημαίνει ότι αυτός που δεν ενδιαφέρεται να πληροφορηθεί επαρκώς, εκ' των πραγμάτων πιστεύει ανοησίες. Η κοινωνία μας είναι αρκετά δημοκρατική και δίκαιη ώστε αν θέλει κάποιος να μάθει, μπορεί να μάθει - άλλωστε και εγώ δεν ήξερα πάντοτε αυτά που ξέρω τώρα.

 

Αν όμως κάποιος δεν θέλει, η "κοινή παράνοια" θα γίνει πατρίδα του.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ρε παιδιά, δυστυχώς όλα που γραφετε πάνε τσάμπα. καθως ειναι διασταυρούμενα και πολλά. Και είναι κρίμα γιατι χάνονται αλλά και γιατί δεν βγαίνει κι αποτέλεσμα.

 

Παύση. Θέμα με τίτλο. Σχετική κουβέντα.

Τι λετε;

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ύστερα από μια μικρή παρένθεση με ελαφρώς οφτόπικ quotes να επανέλθω στο θέμα. Πιστεύω ότι δε θα υπήρχε όλος αυτός ο υποκινούμενος από κόκκινα μαγαζάκια ντόρος εναντίον του Νιόνιου αν η συναυλία γινόταν υπό την αιγίδα π.χ της Κνε ή λοιπών φιλοκυβερνητικών φορέων. Ιδανικά θα ήταν αν τη διοργάνωνε κάποια ΜΚΟ, ξέρετε από αυτές που από τα 500 χιλιάρικα θα κρατάγανε για πάρτη τους τα 450 και θα δίνανε για φιλανθρωπία τα 50

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

npap θα διαφωνήσω με το σκεπτικό σου. Δεν μπορείς να συγκρίνεις τη συμπεριφορά ενός κατά φαντασίαν και κατ' ιδίαν επιλογήν νεόπλουτου με δανεικά από τράπεζες, με αυτή ενός παιδιού που γεννήθηκε και μεγάλωσε σα νεόπτωχος χωρίς να το επιλέξει ο ίδιος και με ένα αύριο δίχως μέλλον.

 

είναι εύκολο να διαφωνήσεις όταν ορίζεις μέρη ενός συνόλου...

με "έναν" κατά συνθήκη φυσικά όχι λοιπόν...

με έναν λαό όμως που έχει εκτός από αυτόν και εκατομμύρια άλλους που ο καθένας έχει βάλει το λιθαράκι του στο αποτέλεσμα, ναι... ;)

 

δεν ξέρω την ηλικία σου αλλά εγώ ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΞΕΡΩ από την γενιά μου, πλειοψηφικά ξεκινήσαμε ως παιδιά "νεόπτωχα" με ένα βιοτικό επίπεδο εν πολλοίς τραγικά χειρότερο από πολλά σημερινά... το μέλλον μας το συνδιαμορφώσαμε διαδρώντας και είναι τώρα το παρόν μας (τρομάρα του)...

 

ευτυχώς ή δυστυχώς όσο και να ξεχειλώνουμε την συνείδηση μας αλά καρτ αυτό δεν θα αλλάξει...

 

τώρα για το μέλλον των σημερινών παιδιών, προσωπικά αποφεύγω όσο μπορώ να το ορίσω με αφοριστικά τσιτάτα...

στον ανιψιό μου ας πούμε που μου έρχεται κατατρομαγμένος από τον "αριστερό" πατέρα  του πεισμένος ότι η μόνη λύση είναι να πάει στη Ευελπίδων για να έχει εξασφαλισμένο ένα μισθό (ναι τον σχεδόν συνομήλικο μου σύντροφο πατέρα του... τον νεόπλουτο ως σκηνοθέτη στα μμε και τώρα νεόπτωχο), του αντιπαραθέτω τα περί επαγγέλματος αντικειμενικά και υποκειμενικά "κακά" για να ξέρει και την άλλη πλευρά του νομίσματος...

τα υπόλοιπα θα τα βρει μόνος του διαδρώντας κοινωνικά σε όποια κατάσταση και να είναι αυτή η κοινωνία... αυτή του έλαχε και σε αυτή θα δείξει ποιος (θα) είναι...

 

περαιτέρω, το μόνο "σοφό εμού του ιδίου" που έχω να του μεταφέρω, είναι ότι εγώ ατομικά στις στραβές μου, έβρισκα την λύση "εξαργυρώνοντας" ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΥΘΥΝΗ και ΜΟΝΟ όταν ισορροπούσα είχα τον χρόνο για να ασχοληθώ και με τους υπόλοιπους "φταίχτες"... η βολική απόλυτη θυματοποίηση και το κλαψομ@#νιασμα (γιατί έχω περάσει κι από αυτά φυσικά) ποτέ δεν με βοήθησαν...

 

edit ουπς... :D

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ μπορεί να είσαι η εξαίρεση αλλά πολλοί συνομήλικοί σου επιθυμούν και αναμένουν την επάνοδο του παλαιού ορθόδοξου πασόκ για να ξαναζήσουν το κωστοπούλειο λαηφστάηλ τους ξανά  ;D

 

edit: αχαχαχαχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικα και ΕΙΝΑΙ απολυτη...καθομαστε και συζηταμε 30 σελιδες τωρα γυρω απο ενα ΑΠΟΛΥΤΟ ΨΕΜΑ δηλ οτι ο ΣΚΑΙ χρωσταει 2 εκ. ενω ΔΕΝ τα χρωσταει.

 

ειναι ΓΕΓΟΝΟΣ οτι ΔΕΝ χρωσταει και ειναι ΑΠΟΛΥΤΟ...

 

Καθεται ο αλλος και λεει οτι τα 2 εκ που ΔΕΝ χρωσταει ο ΣΚΑΙ ειναι μεγα  ΘΕΜΑ και ΕΞΑΙΤΙΑΣ του πειναει ο κοσμακης και  περναει στο ντουκου τα 200 εκ που μας κλεβει η ΕΡΤ για να περνανε καλα οι σφουγγοκωλαριοι καθε κυβερνησης ....

 

πεταγεται ο ανταρτης του καναπεως  ;D και λεει οτι στην Κυπρο κουρευτηκαν απο την ΕΕ οι καταθεσεις κατω απο 100.000 ευρω κατι που ειναι ενα ΑΠΟΛΥΤΟ ψεμα μια και ΔΕΝ κουρευτηκαν.

 

ειναι ΓΕΓΟΝΟΣ  το οτι ΔΕΝ κουρευτηκαν και ΑΠΟΛΥΤΟ....

 

δεν αναφερομαστε σε....ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΕΣ ΑΞΙΕΣ αλλα σε ΑΠΤΑ,ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ  ΓΕΓΟΝΟΤΑ

 

Σχεδον ΟΛΟ το χρεος μας και η χρεοκοπια μας οφειλεται σε προωρες συνταξιοδοτησεις και προσληψεις στο δημοσιο με εξωφρενικα κοστη  (μονο 1 ΤΡΙΣ δωσαμε σε συνταξεις τα τελευταια 10 χρονια οι μισες προωρες) και προσπαθουνε να μας πεισουν οτι απο τα 2 δις (και αν ειναι τοσα) που εφαγαν οι..καναλαρχες και απο τις  μιζες 5% για  τα 3 δις το χρονο εξοπλισμους....πεσαμε εξω.....και οτι φταινε οι τραπεζες που....δανειζαν τον κοσμακη στον ιδιωτικο τομεα  (που ΔΕΝ τον δανειζαν ετσι κι αλλοιως οσο οι υπολοιπες τραπεζες ΠΑΝΤΟΥ στον κοσμο που δεν εχουν προβλημα ) 

 

Δεν μπορουν καν να ξεχωρισουν μια ΔΗΜΟΣΙΟΝΟΜΙΚΗ απο μια ΤΡΑΠΕΖΙΚΗ κριση και μας κανουν...οικονομικες αναλυσεις εναντια στον καπιταλισμο....

 

 

 

Δεν γνωριζουν ΚΑΝ να διαβαζουν εναν ΠΥ ή μια κατασταση ΟΜΟΛΟΓΩΝ δημοσιου και λενε μπουρδες οτι "μας χρεοκοπησαν για να σωσουν τις ΓΕΡΜΑΝΙΚΕΣ τραπεζες"  (που ειχαν δεν ειχαν 4 δις ελληνικα ομολογα εχεσθην η φορβας εις το αλλωνιο δηλ για με χωρα με 2 τρις ΑΕΠ)

 

Δεν γνωριζουν καν οτι ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ "δανειστης" του ελληνικου δημοσιου ηταν οι ΙΔΙΟΙ οι ΕΛΛΗΝΕΣ και βριζουν τους....δανειστες...

 

Αμφισβητωντας ΣΤΟΙΧΕΙΑ,ΓΕΓΟΝΟΤΑ,ΑΡΙΘΜΟΥΣ και ΚΟΙΝΗ ΑΡΙΘΜΗΤΙΚΗ (αφου δεν σου αρεσει η λογικη)

 

αυτη τη σχεση με την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ εχουμε χασει...τωρα για τα αλλα τα κομμουνιστικοκονσερβοκουτια γραφικα ειναι αλλα ΔΕΝ ειναι εκει το προβλημα μας .

 

σορρυ αλλα αυτα που γραφεις ουδεμία σχεση εχουν με το πνευμα των γραφομενων μου.

 

ουτε που εκατσα να διαβασω τον διαπληκτισμο σας διοτι ηταν σεντονια ποστς σε ασχετο θεμα. επισης αυτα που γραφεις πιο πανω οκ μου φαίνονται (αν και δε πιστευω κανενα νουμερο που απλα γραφει καποιος ετσι). εγω διαφώνησα στο αξιωμα σου οτι τα γνωρίζετε μονο μις χουφτα ανθρωποι και οτι οι υπολοιποι ειναι χαπατα.

 

η αληθεια δεν ειναι απολυτη. ο καθενας επηρεαζεται απο τις πηγες και το περιβαλλον. αυτο που ειναι 100% βεβαιο ειναι οτι κανεις δε ξερει ακριβως τα οικονομικα και το τι παιζεται. φυσικα διαφωνω στο να λέγονται χοντροκομενες ανακρίβειες που ευκολα αποδεικνύονται ψεματα αλλα διαφωνω και στις απολυτες αποψεις που εκφραζεις καθε μα καθε φορα και σε ολα μα ολα τα θεματα.

 

ξαναλεω, αυτα που εγραψα δεν ειχαν σχεση με τα πολιτικα άλλα με την ευρύτερη αποψη 70-30. διαφώνησες με τον cos και ξαφνικά αυτο εγινε το βασικο επιχείρημα ότι το 70% ειμαστε τρελοι.

 

εμένα αυτο δε μου φαινεται λογικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου